Články autora 'Matěj Horák':

Atlas V ve verzi 511 si odbyl premiéru

Raketa Atlas V 511 odstartovala z floridské rampy SLC-40 v rámci mise USSF-8. Na palubě byly dvě družice GSSAP-5 a GSSAP-6. 21. ledna 22:30

ŽIVĚ A ČESKY: Další várka družic Starlink míří do kosmu

V úterý 18. ledna v 1:26 našeho času se k obloze za pomoci nosné rakety Falcon 9 od společnosti SpaceX vydá další várka 49 družic Starlink. Konstelace Starlink má zajišťovat internetové pokrytí po celém světě, včetně České republiky. SpaceX se tímto projektem chce hlavně zaměřit na odlehlé oblasti, které nejsou pro internetové připojení tolik dostupné. Každá družice je vybavena čtyřmi fázovými a dvěma parabolickými anténami, poté má každá laserové pojítko na vzájemnou komunikaci mezi jednotlivými družicemi Starlink a kameru na pozorovaní hvězd, díky čemuž se družice dokáže orientovat v prostoru.

ŽIVĚ A ČESKY: JWST aneb nejočekávanější start roku je tu

Každý na tomto světě žije na planetě Zemi. Na planetě, která nám dává veškeré podmínky k tomu, abychom tu mohli žít. Lidstvo se vyvíjelo už od nepaměti a od počátku věků se lidstvo ujalo role průzkumníka a objevovalo nová a nová zákoutí své planety. I když naše planeta ukrývala a dodnes ukrývá svá tajemství, tak tu vždy bylo jedno místo, které lidstvo fascinovalo a lákalo asi úplně nejvíc, ale nachází se daleko za hranicemi atmosféry naší Země. Tím místem je samozřejmě vesmír. Hvězdná obloha totiž fascinovala lidské oko, až kam paměť lidských dějin sahá. Tisíce a tisíce hvězd, které lidé mohli v noci spatřit, je okouzlily natolik, že jim zasvětili svůj život. Někteří vesmír označili za místo, kde sídlí jejich bohové, jiní zase podle oblohy řídili své životy, co se týče určování ročních období, a námořníci a poutníci díky ní vždy našli tu správnou cestu. I když naši planetu známe ani ne z poloviny, tak lidi vždy zajímalo, co se skrývá za hranicemi našeho světa, mimo naše chápání. 

ŽIVĚ A ČESKY: Türksat 5B poletí na Falconu 9

Už to bude rok, konkrétně 8. ledna 2021, kdy raketa Falcon 9 vynesla do kosmu družici Türksat 5A. O 346 dní později se na stejné raketě, i když k tomu se ještě vrátíme, vydá další kus. Tentokrát se bude jednat o Türksat 5B. Jedná se o komunikační družici, kterou postavila firma Airbus Defense and Space, ale provozuje ji společnost Türksat. Družice bude sloužit ke komerčním, ale taky vojenským účelům. Pro tuto misi bude použita floridská rampa SLC-40 a jak už jsem říkal, tak se poletí na raketě Falcon 9, ale tady přichází jedna zajímavost …

ŽIVĚ: Electron se chystá k dalšímu startu

Před pár dny firma Rocket Lab představila oficiálně svou novou raketu Neutron a nyní se fanoušci této společnosti mohou opět  radovat, protože na novozélandském poloostrově Māhia začíná být opět rušno. Na novou misi je připravena další raketa Electron. Stejně jako při minulé misi, která nesla název A Love At First Insight, budou opět dvě družice od firmy BlackSky, které mají snímkovat Zemi. Tyto družice letěly, jak už jsem říkal, i při minulé misi A Love At In First Insight, ale třeba nedávno byly vypuštěny i se zatím poslední várkou družic Starlink. Firma Rocket Lab už vynesla celkem už 5 družic této firmy a teď jsou na raketě Electron připraveny dva další. Poprvé se družice firmy BlackSky svezly Electronem už v roce 2019 v rámci mise They Go Up So Fast a nyní jsou další dva exempláře připraveny vstříc obloze na misi, která tentokrát nese název A Data With Destiny, což v překladu znamená „Data s osudem“. Jedinou smutnou informací je to, že se firma Rocket Lab tentokrát nepokusí zachránit první stupeň.

ŽIVĚ: Atlas V letí v jedné z nejsilnějších konfigurací

Atlas V. Raketa, která k Marsu vypustila třeba vozítka Curiosity a Perseverance, nebo nedávno vyslala na svou misi sondu Lucy a která se postará vždy o skvělou raketovou show, je připravena na další cestu ke hvězdám. I když se tentokrát nejedná o let k Marsu a zákazníkem je Americké ministerstvo obrany, tak rozhodně není na škodu tento start sledovat. Atlas V byl totiž vždy raketou, která na sebe upoutávala velkou pozornost diváků a to ze dvou důvodů. 1. Když startuje Atlas V, tak to znamená, že se třeba děje něco velkého. Tato raketa totiž měla pod svým aerodynamickým krytem už hodně známá jména, jako např: vozítka Curiosity a Perseverance, sondy jako New Horizons, Solar Orbiter, OSIRIS-REx nebo třeba InSight. 2. Atlas V si také pro své mise často objednává Americké ministerstvo obrany, což není samozřejmě hlavním lákadlem v tomto případě, ale start je vždy krásná podívaná. No a právě i na této následující misi s názvem STP-3 tomu tak bude taky. Co je však zajímavé, je konfigurace, v jaké Atlas V poletí. Jedná se o verzi 551, což znamená, že průměr nákladového prostoru je 5,4m, má 5× SRB (solid rocket boosters) a na horním stupni Centaur se nachází 1 motor. Je důležité zmínit, že tato konfigurace se používá například k letům k Marsu, nebo jinam mimo gravitační pole Země. Toť ke zkratce 551.