Štítek ‘ASOG’

ŽIVĚ A ČESKY: Poradí si Falcon s větrem a oblačností?

V neděli 12. února je v plánu další start rakety Falcon 9. Nákladem bude padesát pět kusů družic Starlink, které míří do páté orbitální slupky, nebo vrstvy chcete-li. Ta má sklon vůči rovníku 43° a výšku 530 kilometrů. Po dokončení bude čítat kolem dvou a půl tisíc družic. První stupeň použit pro tuto misi má výrobní číslo B1062 a poletí již po dvanácté. O přistání se pokusí na mořské plošině A Shortfall Of Gravitas, která bude čekat přibližně 660 kilometrů od místa startu. Předpověď počasí ale zatím startu nepřeje. Pravděpodobnost dobrých podmínek pro start je jen 30%. 

ŽIVĚ A ČESKY: SES začíná budovat další konstelaci

Dnes je v plánu již druhý start Falconu 9 tentokrát s družicemi O3b mPower. Jejich provozovatelem je lucembursko-francouzská firma SES. Jedná se o první várku družic pro konstelaci O3b mPower, která bude celkem čítat jedenáct družic. Každá z nich má hmotnost 1 700 kilogramů a budou vyneseny na střední oběžnou dráhu s výškou 7 825 kilometrů. Jejich životnost by měla být 10 let. První stupeň vybraný pro tuto misi poletí poosmé a o přistání se pokusí na mořské plošině A Shortfall Of Gravitas, která bude čekat 672 kilometrů od místa startu.

ŽIVĚ A ČESKY: Falcon opět startuje

Od posledního startu Falconu 9 uběhlo jen pár dní a nyní je znovu připraven ke startu na rampě SLC-40 na Floridě. Při tomto startu bude vyneseno 54 družic Starlink, které míří do tzv. 4. orbitální slupky – odtud název mise 4-36. Jde tedy o 36. misi do čtvrté orbitální slupky konstelace. První stupeň B1062 vybrán pro tuto misi si připíše jubilejní 10. start a o přistání by se měl pokusit o přistání na mořské plošině A Shortfall Of Gravitas. Samozřejmě pro Vás budeme tento start živě a česky komentovat.

ŽIVĚ A ČESKY: Dva komentované starty během dvou hodin – na utajenou misi letí Delta IV Heavy

Již dnes v noci nás čekají hned dva komentované starty. Tím prvním a pravděpodobně zajímavějším, je start rakety Delta IV Heavy na utajenou misi NROL-91. Obecně platí pravidlo, že o utajených misích je veřejnosti známo jen pár informací. To ale neplatí u této mise. I když se nejedná o oficiálně potvrzené informace, máme od důvěryhodných zdrojů určité odhady, co by se mohlo skrývat pod aerodynamickým krytem. V tomto případě by pravděpodobně měla být na oběžnou dráhu vynesena družice řady KH-11, konkrétně KH-11 Kennen 19. Družice řady KH-11 jsou náhradou za vysloužilé družice řady KH-8 a KH-9. KH-11 Kennen 19 je špionážní družice, která využívá elektro-optické digitální zobrazování. Je vybavena zrcadlem o průměru 2,4 metru a je schopna dosáhnout teoretického rozlišení až 15 centimetrů. Kvůli vlivům atmosféry bude ale konečné rozlišení horší. Zajímavé je, že družice řady KH-11 nekomunikují přímo s pozemními stanicemi, ale data přenáší přes družice Quasar anebo Satellite Data System.

ŽIVĚ A ČESKY: Poškozený první stupeň startuje

Můžeme říci, že nás v neděli čeká start předskokana rakety SLS. A tím samozřejmě je Falcon 9. Popisovat starty Falconu 9 s družicemi Starlink je čím dál tím těžší a tak se začínáme v článcích velmi často opakovat a ani tento článek nebude výjimkou. Při tomto startu bude vyneseno celkem 54 družic, které budou vyneseny na nízkou oběžnou dráhu se sklonem 53,2° vůči rovníku. První stupeň s označením B1069 bude startovat podruhé a o přistání se pokusí na mořské plošině A Shortfall Of Gravitas, která bude čekat zhruba 650 kilometrů od místa startu. Na tomto konkrétním prvním stupni je zajímavé, že byl poškozen při přistání na jeho první misi CRS-24. Kvůli asymetrickému přistání a byly poškozeny motory Merlin a přistávací nohy. Stupeň také dosedl do úplného rohu plošiny a nechybělo mnoho, aby stupeň skončil na hladině oceánu.

ŽIVĚ A ČESKY: Budování konstelace Starlink pokračuje

I když dnes všichni kosmičtí fandové čekají spíše na první let rakety SLS, nebo oznámení toho, kdy se Super Heavy Starship poprvé vydá na oběžnou dráhu, tak i v této chvíli se toho v oblasti kosmonautiky děje spoustu dalšího a zajímavého. Důkazem může být i to, že na floridské rampě SLC-40 již netrpělivě čeká raketa Falcon 9, která je připravena vynést na oběžnou dráhu další část konstelace družic Starlink. Konkrétně to bude 53 kusů a jsou určeny pro tzv. „Group 4“. Ta obíhá na oběžné dráze se sklonem vůči rovníku 53,2°. Tato várka bude vynesena raketou Falcon 9, pro kterou byl tentokrát vybrán první stupeň s označením B1062. Tento první stupeň tak poletí již podeváté. V seznamu jeho startů bychom mohli najít třeba i vynesení mise Inspiration4, nebo taky Ax-1. Aby mohl stupeň někdy v budoucnu letět i podesáté, bude muset být proveden již tradiční pokus o přistání na mořské plošině. Tentokrát byla vybrána plošina ASOG. Také proběhne pokus o záchranu obou polovin aerodynamického krytu. O jejich vylovení se postará loď Doug. Start by měl proběhnou dnes 19. 8. 2022 ve 21:21 našeho času.

ŽIVĚ A ČESKY: Falcon znovu startuje

Zítra, krátce po půlnoci, by měl z floridské rampy LC-39A odstartovat Falcon 9 s dvaapadesáti družicemi Starlink. Těchto dvaapadesát družic míří do tzv. čtvrté orbitální slupky družic, kde se jich aktuálně pohybuje nejvíce. Na této misi jinak nenalezneme žádné zajímavosti o raketě, jako že by první stupeň překonal rekord v počtu použití, nebo že by byl upraven z bočního stupně Falconu Heavy na první stupeň Falcon 9. To samé platí i pro obě poloviny aerodynamického krytu. Ovšem díky přistání prvního stupně je start zajímavý. Přistání prvního stupně by mělo proběhnout na mořské plošině A Shortfall Of Gravitas, která bude čekat zhruba 650 kilometrů od místa startu. O záchranu aerodynamického krytu se pokusí loď, která bude čekat 656 kilometrů od místa startu.

ŽIVĚ A ČESKY: Start problémové mise CRS-25

Falcon 9, který měl startovat již před měsícem na misi CRS-25, konečně stojí na rampě a je připraven ke startu. Důvod dlouhého odkladu startu je prostý. Při předstartovních přípravách byl zjištěn únik pohonných látek pro trysky Draco, které zajišťují manévrování. Na ISS Dragon dopraví potraviny, oblečení, vědecké experimenty atd. Při této misi sebou také Dragon poveze několik CubeSatů, z toho pět z nich bude studentských, které budou na oběžnou dráhu vypuštěny v rámci programu ElaNa 45. Dále se na oběžnou dráhu podívá CubeSat TUMnanoSAT, což je první moldavský CubeSat, na kterém Moldavsko spolupracovalo s agenturou JAXA. Dalším zařízením na palubě bude EMIT. Tento přístroj bude umístěný na plošině ELC-1 a má za úkol mapovat množství, složení a výskyt prachu v atmosféře. Jedním z biologických experimentů, které Dragon doveze, bude i výzkum hojení ran v mikrogravitaci. První stupeň pro tuto misi má označení B1067 a bude startovat po páté. Přistávat bude na mořskou plošinu A Shortfall Of Gravitas, která bude čekat 300 kilometrů od pobřeží.

ŽIVĚ A ČESKY: První 13. použití prvního stupně

V pátek v 18:08:50 našeho času se zahájí víkend plný startů a našich česky komentovaných přenosů. Během dvou dnů budeme sledovat celkem tři starty Falconu 9. Při prvním startu bude na oběžnou dráhu vypuštěna další várka družic Starlink. Na ten se dnes zaměříme. Celkem by při tomto startu mělo být vyneseno na oběžnou dráhu 53 kusů družic Starlink, z nich každá váží 295 kilogramů. Celková hmotnost nákladu tak je 15 635 kilogramů. Startovat se bude z rampy LC-39A a přistání prvního stupně proběhne na mořskou plošinu A Shortfall Of Gravitas, která bude čekat 650 kilometrů od místa startu. Co se prvního stupně týče, tak bude použit stupeň se výrobním číslem B1060, který opět posune laťku opakovaného použití o jedno místo do předu. Stupeň B1060 totiž poletí již potřinácté, přičemž jeho poslední let byl 21. 4. na misi Starlink 4-14. Tento start také bude provázet mnoho hezkých čísel. Například se můžeme těšit již na 100. znovupoužití prvního stupně, 50. přistání v řadě, 50. start SpaceX z LC-39A a již zmíněné 13. použití prvního stupně.

ŽIVĚ A ČESKY: Další start Falconu znamená další várku Starlinků

Start rakety falcon 9 na misi NROL-108

V sobotu jsme viděli start Falconu 9 s várkou třiapadesáti družic Starlink, které byly úspěšně vypuštěny na nízkou oběžnou dráhu s výškou 306 × 314 kilometrů. Nyní nás čeká v pořadí již pátý start s družicemi Starlink po sobě. Je tedy patrné, že tempo, které SpaceX nasadila při vynášení družic Starlink, je opravdu neuvěřitelné a začíná to vypadat, že by SpaceX opravdu mohla dodržet slíbené tempo šedesáti startů za rok. Pro tuto misi byl vybrán první stupeň B1052, který sice není rekordman v počtu startů, ale zajímavé je, že sloužil jako boční stupeň Falconu Heavy a letěl na obou jeho ostrých misích (Arabsat 6A a STP-2). Následně prošel přestavbou a aktuálně má za sebou misi CSG-2 a Starlink 4-10. Přistávat se bude na mořské plošině ASOG, která bude čekat 636 kilometrů od místa startu.