Štítek ‘ASOG’

ŽIVĚ A ČESKY: První stupeň letí poosmnácté!

Dnes, tedy v pátek 3. listopadu, nás firma SpaceX potěší dalším startem rakety Falcon 9 s družicemi Starlink v2 Mini. Ty stejně jako při minulých misích zamíří na oběžnou dráhu se sklonem 43° vůči rovníku, tedy do tzv. páté orbitální slupky konstelace Starlink. Pro tuto misi byl vybrán první stupeň s výrobním číslem B1058, který posune hranici znuvupoužitelnosti zase o kousek dál, jelikož poletí poosmnácté! O přistání se pokusí na mořské plošině A Shortfall Of Gravitas, která bude čekat v Atlantském oceánu přibližně 612 kilometrů od místa startu.

ŽIVĚ: Dva Falcony během šesti hodin

Na pondělí jsou plánovány hned dva starty Falconu 9 a to v rozmezí pouhých šesti hodin. Oba starty mají za úkol vynést další družice pro konstelaci Starlink. V rámci mise Starlink 6-22 bude do páté orbitální slupky vyneseno celkem 22 družic V2-mini, přičemž v rámci druhé mise Starlink 7-4 zamíří 21 družic do šesté orbitální slupky. Na oba starty se vypraví první stupně, které za sebou mají již 13 startů, a jak je zvykem, oba se pokusí o přistání na mořských plošinách. První stupeň B1067 se zhruba 9 minut po startu z rampy SLC-40 pokusí o přistání na mořské plošině A Shortfall Of Gravitas, která bude čekat v Atlantiku. Oproti tomu stupeň B1063 se pokusí o přistání na plošině Of Course I Still Love You, z čehož vyplývá, že druhý start se uskuteční z Vandenbergovy základny v Kalifornii.

ŽIVĚ A ČESKY: Poslední start starých Starlinků a indická mise k Měsíci

V pátek nás čekají jen v tří a půl hodinovém rozmezí hned dva starty. Jako první nás čeká start Falconu 9 s poslední várkou starých Starlinků, ovšem se vší úctou k Falconu, mnohem zajímavější start nás čeká v 11:05. Indická raketa LVM-3 se postará o vynesení Chandrayaanu-3. Již třetí průzkumné mise k Měsíci indické agentury ISRO. Začněme prvním startem. Falcon 9 zítra naposledy poletí s družicemi Starlink v1.5. Od dalšího startu se budou nadále vynášet jen družice Starlink v2 Mini a v budoucnu klasické družice v2, které budou moci kvůli rozměrům létat pouze na Starship. Družice v2 Mini jsou o 1,3 metru delší a o 1,4 metru širší než v1.5. Mají také čtyřikrát větší přenosovou kapacitu a jako pohonnou látku již nepoužívají Krypton, ale Argon, který je o tolik levnější, že se SpaceX podařilo tisícinásobně snížit cenu za pohonné médium pro každou družici, než pokud by využívaly xenon a stokrát, pokud by nadále využívaly krypton. S motory na družicích Starlink v2 Mini si navíc SpaceX připsala další prvenství. Stala se první společností, která jako pohonnou látku na družicích využívala krypton a nyní je i první společností, která využívá na družicích jako pohonné médium argon. První stupeň B1060 poletí již pošestnácté a o přistání se pokusí na mořské plošině A Shortfall Of Gravitas, která bude čekat v Atlantiku.

ŽIVĚ A ČESKY: Falcon vynáší důležitou vědeckou misi

Při dnešním startu Falconu 9 má být vynesen velmi zajímavý náklad. Jedná se samozřejmě o evropský teleskop Euclid, který bude pozorovat ve viditelné a blízké infračervené části spektra. Z jeho dat bude v budoucnu možné vytvořit 3D mapu vesmíru. Vědci si stále nejsou jisti, co temná energie a temná hmota vlastně jsou. Pozorováním vývoje vesmíru za posledních 10 miliard let může Euclid odhalit, jak se rozpínal a jak se formovala struktura v průběhu kosmické historie – a z toho mohou astronomové odvodit vlastnosti temné energie a temné hmoty. Teleskop Euclid měří na výšku 4,7 metru, v průměru měří 3,7 metru. Je vybaven zrcadlem o průměru 1,2 metru a dvěma kamerami – NISP a VIS. První zmíněná slouží pro pozorování blízkého infračerveného spektra a druhá (VIS) pro viditelné spektrum. První stupeň Falconu, který poletí na tuto misi má za sebou pouze jeden start a o přistání se pokusí na mořské plošině A Shortfall Of Gravitas, která bude čekat zhruba 692 kilometrů od místa startu.

ŽIVĚ A ČESKY: Ráno Starlink, odpoledne Iridium s OneWebem

V pátek nás čekají hned dva starty Falconu 9. První z nich je v plánu krátce po šesté hodině ranní a bude při něm vyneseno dvaadvacet kusů družic Starlink V2 Mini. Ty míří do páté orbitální slupky konstelace Starlink, která má sklon 43° vůči rovníku. Druhý start je z hlediska nákladu zajímavější, jelikož při něm má být vyneseno pět náhradních družic Iridium NEXT, které několik let čekaly ve skladu, ale zvyšující se náklady na skladování přiměly společnost Iridium vynést zbývajících pět náhradních družic. Družice Iridium NEXT ale nejsou jediný náklad. Spolu s nimi bude vyneseno patnáct družic OneWeb první generace a první testovací exemplář družice OneWeb druhé generace.

ŽIVĚ A ČESKY: SpaceX vynáší již čtvrtou družici pro Intelsat

Zítra ráno nás čeká start Falconu 9 s telekomunikační družicí Intelsat 40e. Za výrobu družice na platformě SSL-1300 je zodpovědná firma Maxar. Zajímavost je, že NASA uzavřela s firmou Maxar dohodu, že na jedné z komerčních družic bude umístěn přístroj TEMPO. Ten je určen především pro měření aerosolů, oxidu siřičitého, ozónu a dalších plynů v atmosféře nad Spojenými státy, Kanadou a Mexikem. Družice bude umístěna nad 91° západní délky, díky čemuž bude mít skvělý výhled na zmíněné oblasti. První stupeň, který poletí po čtvrté, se pokusí o přistání na mořské plošině A Shortfall Of Gravitas, která bude čekat v Atlantiku. 

ŽIVĚ A ČESKY: Poradí si Falcon s větrem a oblačností?

V neděli 12. února je v plánu další start rakety Falcon 9. Nákladem bude padesát pět kusů družic Starlink, které míří do páté orbitální slupky, nebo vrstvy chcete-li. Ta má sklon vůči rovníku 43° a výšku 530 kilometrů. Po dokončení bude čítat kolem dvou a půl tisíc družic. První stupeň použit pro tuto misi má výrobní číslo B1062 a poletí již po dvanácté. O přistání se pokusí na mořské plošině A Shortfall Of Gravitas, která bude čekat přibližně 660 kilometrů od místa startu. Předpověď počasí ale zatím startu nepřeje. Pravděpodobnost dobrých podmínek pro start je jen 30%. 

ŽIVĚ A ČESKY: SES začíná budovat další konstelaci

Dnes je v plánu již druhý start Falconu 9 tentokrát s družicemi O3b mPower. Jejich provozovatelem je lucembursko-francouzská firma SES. Jedná se o první várku družic pro konstelaci O3b mPower, která bude celkem čítat jedenáct družic. Každá z nich má hmotnost 1 700 kilogramů a budou vyneseny na střední oběžnou dráhu s výškou 7 825 kilometrů. Jejich životnost by měla být 10 let. První stupeň vybraný pro tuto misi poletí poosmé a o přistání se pokusí na mořské plošině A Shortfall Of Gravitas, která bude čekat 672 kilometrů od místa startu.

ŽIVĚ A ČESKY: Falcon opět startuje

Od posledního startu Falconu 9 uběhlo jen pár dní a nyní je znovu připraven ke startu na rampě SLC-40 na Floridě. Při tomto startu bude vyneseno 54 družic Starlink, které míří do tzv. 4. orbitální slupky – odtud název mise 4-36. Jde tedy o 36. misi do čtvrté orbitální slupky konstelace. První stupeň B1062 vybrán pro tuto misi si připíše jubilejní 10. start a o přistání by se měl pokusit o přistání na mořské plošině A Shortfall Of Gravitas. Samozřejmě pro Vás budeme tento start živě a česky komentovat.

ŽIVĚ A ČESKY: Dva komentované starty během dvou hodin – na utajenou misi letí Delta IV Heavy

Již dnes v noci nás čekají hned dva komentované starty. Tím prvním a pravděpodobně zajímavějším, je start rakety Delta IV Heavy na utajenou misi NROL-91. Obecně platí pravidlo, že o utajených misích je veřejnosti známo jen pár informací. To ale neplatí u této mise. I když se nejedná o oficiálně potvrzené informace, máme od důvěryhodných zdrojů určité odhady, co by se mohlo skrývat pod aerodynamickým krytem. V tomto případě by pravděpodobně měla být na oběžnou dráhu vynesena družice řady KH-11, konkrétně KH-11 Kennen 19. Družice řady KH-11 jsou náhradou za vysloužilé družice řady KH-8 a KH-9. KH-11 Kennen 19 je špionážní družice, která využívá elektro-optické digitální zobrazování. Je vybavena zrcadlem o průměru 2,4 metru a je schopna dosáhnout teoretického rozlišení až 15 centimetrů. Kvůli vlivům atmosféry bude ale konečné rozlišení horší. Zajímavé je, že družice řady KH-11 nekomunikují přímo s pozemními stanicemi, ale data přenáší přes družice Quasar anebo Satellite Data System.