Štítek ‘SLC-4E’

ŽIVĚ A ČESKY: Další várka Starlinků letí z Kalifornie

Ve středu 10. května se z Vandenbergovy letecké základny chystá další start Falconu s družicemi Starlink generace v1.5. SpaceX se poslední dobou snaží zvýšit počet startů z Kalifornie a doplnit tak družice na dráhy s vyšším sklonem vůči rovníku. Konkrétně jedenapadesát družic vynesených při tomto startu míří do tzv. druhé orbitální slupky konstelace Starlink. Ta má výšku 570 kilometrů, sklon 70° vůči rovníku a po dokončení bude obsahovat 720 družic. První stupeň, B1075 má za sebou dva starty a při této misi se pokusí o přistání na mořské plošině Of Course I Still Love You. Ta bude čekat v Tichém oceánu 660 kilometrů od místa startu.

ŽIVĚ A ČESKY: Poslední start roku 2022

V roce 2022 jsme pro Vás odvysílali, pokud nepočítáme odklady, 112 komentovaných přenosů, sepsali pro Vás 112 předstartovních článků a z hlediska startů nám rok 2022 zakončí Falcon 9, který odstartuje z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii. Nákladem bude izraelská snímkovací družice EROS-C3, která bude součástí konstelace šesti vojenských snímkovacích družic. EROS-C3 bude obíhat ve výšce 510 kilometrů a bude schopna pořizovat snímky s rozlišením až 38 centimetrů. První stupeň vybrán pro tuto misi poletí pojedenácté a o přistání se pokusí na pevninské vybetonované ploše Landing Zone 4.

ŽIVĚ A ČESKY: Várka 52 kusů družic Starlink odstartuje z Kalifornie

Budování konstelace družic poskytujících širokopásmové připojení k internetu Starlink pokračuje. Již zítra se můžeme těšit na start rakety Falcon 9 s 52 kusy těchto družic na palubě. Start proběhne 5. října v 01:48:10 našeho času a z rampy SLC-4E na Vandenbergově kosmické základně v Kalifornii uvidíme odstartovat Falcon 9 s použitým prvním stupněm s označením B1071-5, který bude použit již po páté a byl použit na misích NROL-87, NROL-85 či SARah-1. Firma SpaceX se tradičně pokusí o přistání prvního stupně na mořské plošině, kdy tentokrát byla zvolena plošina OCISLY.

ŽIVĚ A ČESKY: Falcon znovu startuje

Další start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Tentokrát opět z Vandenbergovy základny v Kalifornii, odkud by měl Falcon odstartovat ve středu ráno v 07:40 našeho času. Družice, které budou vyneseny při tomto startu míří do tzv. třetí orbitální slupky, která bude po dokončení obsahovat 348 družic. O přistání se první stupeň B1063, který byl zvolen pro tuto misi, pokusí na mořské plošině Of Course I Still Love You, která bude čekat 640 kilometrů od místa startu. Pro tento konkrétní první stupeň se bude jednat o sedmý start.

ŽIVĚ A ČESKY: 53 kusů družic Starlink startuje

Je 6. května 2022 a z floridské rampy LC-39A startuje raketa Falcon 9 tradičně s družicemi Starlink. O 8 dní později, tedy 14. května 2022, se má k obloze vydat další část této konstelace. Konkrétně se bude jednat o 53 kusů těchto družic. Kromě data startu se také mění i místo, odkud Falcon 9 vzlétne. Místo floridského kosmodromu se přesuneme na opačný konec USA, konkrétně na Vandenbergovu kosmickou základnu, odkud si budeme moct start vychutnat tentokrát. Není to však novinka, neboť rakety Falcon 9 z tohoto kosmodromu startují zcela běžně. Nákladem bude již zmiňovaný Starlink, který se stane součástí konstelace, která bude později poskytovat internetové připojení po celé planetě. Z názvu mise (Starlink 4-13) můžeme zjistit, že tato várka zamíří do takzvané „Group 4“, která obíhá Zemi ve výšce 540 kilometrů. Raketa doručí svůj náklad na dráhu ve výšce 306 × 315 km se sklonem vůči rovníku 53,2°.

ŽIVĚ A ČESKY: Další část konstelace Starlink míří k obloze

Falcon 9, Vandenbergova letecká základna, rampa SLC-4E, Starlink. Podle tohoto popisu jste jistě poznali, že raketa Falcon 9 je připravena ke startu s další várkou družic Starlink, které mají v budoucnu zajistit internetové připojení po celém světě. Možná vám to připadá jako zbytečnost, jelikož drtivá většina z vás má pevné připojení už dávno doma, ale tady jde právě o ty odlehlé oblasti, kde lidé tuto možnost velice ocení. Internet je v současnosti neodmyslitelná součást našeho života a Starlink má právě zajistit dostupnost internetového připojení po celé naší planetě. Tentokrát bude pod aerodynamickým krytem rakety Falcon 9 dalších 50 kousků této konstelace družic. Konkrétně tato skupina Starlinků, chystajících se na svou cestu, patří do takzvané „Group 4“, neboli čtvrté skupiny, která má za svůj cíl oběžnou dráhu o výšce 520 km nad zemí a se sklonem 53,2° vůči rovníku. Při této misi, jak už je u SpaceX zvykem, se pokusí o přistání prvního stupně. Konkrétně se jedná o první stupeň s označením B1063.4 a o přistání se pokusí na mořské plošině Of Course I Still Love You vzdálené 639 km od místa startu. Je tu i možnost, že se SpaceX pokusí o záchranu obou polovin aerodynamického krytu. Loď NRC Quest bude čekat 657 km od místa startu, aby pak obě poloviny mohla vylovit z vody, poté co do ní přistanou na padácích.