Štítek ‘SLC-40’

ŽIVĚ A ČESKY: Start evropské telekomunikační družice

Při dalším startu Falconu 9 bude vynesena evropská telekomunikační družice Eutelsat 10B. Tato družice je náhradou již dosluhujícího Eutelsatu 10A, který funguje od roku 2009 a jelikož jeho plánovaná životnost je 15 let, je nejvhodnější čas na jeho náhradu. Družice bude umístěna nad 10° východní délky a svým signálem bude schopna pokrýt Evropu, Asii a dokonce i část Ameriky. Falcon družici dopraví na dráhu přechodovou ke geostacionární, ale kvůli hmotnosti družice se první stupeň nepokusí o přistání. Také je důležitá zmínka, že meteorologové udávají pravděpodobnost dobrých podmínek pro start jen 30%, což je opravdu velmi málo a je tak možné, že dojde k odkladu.

ŽIVĚ A ČESKY: Falcon tentokrát přistávat nebude

Dnes, již v 17:06 by měl z rampy SLC-40 odstartovat Falcon 9 s dvěma telekomunikačními družicemi Intelsat Galaxy. Obě družice budou poskytovat signál pro Severní Ameriku, přičemž družice Galaxy 31 nahradí družici Galaxy 23 nad 121° západní délky a Galaxy 32 nahradí družici Galaxy 17 nad 91° západní délky. Obě družice jsou postaveny na platformě SSL-1300, jejichž výrobcem je firma Maxar a vysílají v pásmu C. Na stejné platformě, tedy SSL-1300 je například založena i sonda Psyche, nebo družice SXM-8. Tato platforma tak nabízí velkou flexibilitu a může být využita jak pro telekomunikační družici, tak pro vědeckou sondu. Nyní k prvnímu stupni. Jak jste již asi pochopili z názvu článku, tak první stupeň se tentokrát o přistání nepokusí, a to z důvodu nadměrné hmotnosti nákladu. Při této misi budou družice vyneseny na vyšší dráhu a díky tomu se dostanou daleko rychleji na své pracovní pozice. A jelikož se přistávat nebude, byl pro start vybrán stařičký první stupeň B1051, který poletí po čtrnácté.

ŽIVĚ A ČESKY: Falcon opět startuje

Od posledního startu Falconu 9 uběhlo jen pár dní a nyní je znovu připraven ke startu na rampě SLC-40 na Floridě. Při tomto startu bude vyneseno 54 družic Starlink, které míří do tzv. 4. orbitální slupky – odtud název mise 4-36. Jde tedy o 36. misi do čtvrté orbitální slupky konstelace. První stupeň B1062 vybrán pro tuto misi si připíše jubilejní 10. start a o přistání by se měl pokusit o přistání na mořské plošině A Shortfall Of Gravitas. Samozřejmě pro Vás budeme tento start živě a česky komentovat.

ŽIVĚ A ČESKY: 100. start z rampy SLC-40

Kdo se v sobotu ráno brzy probouzí, máme pro Vás tip na sledování přímého přenosu ze startu Falconu 9 s telekomunikační družicí Eutelsat Hotbird 13F. Tato družice je postavena na platformě Eurostar-Neo, její hmotnost je 4 500 kilogramů a udávaná životnost je 15 let. Bude umístěna nad 13. stupněm východní délky a spolu s družicí Hotbird 13G (která bude vypuštěna až po 13F) nahradí tři dosluhující družice Hotbird 8, 9 a 10. Družice by měly přenášet přes 1 000 televizních kanálů do více než 135 milionů televizních přijímačů. Co se týče rakety, tak první stupeň B1069 poletí poprvé a pokusí se o přistání na mořské plošině Just Read The Instructions, která bude čekat 663 kilometrů od místa startu. Na závěr tu máme jednu zajímavost a tou je, že toto bude 100. start Falconu 9 z rampy SLC-40.

ŽIVĚ A ČESKY: Pátý pokus o start Falconu

Tak jsme tu zase u dalšího čekání na snad konečně úspěšně uskutečněný start, během kterého se Falcon 9 s 54 družicemi Starlink v rámci pátého pokusu odlepí od rampy SLC-40. Dnes ráno 17. září už zbývalo pouze souhlasné povolení ke startu od letového ředitele, které ovšem nepřišlo a start byl kvůli nepříznivému počasí, které bylo o 30% lepší, než předešlý den, znovu odložen. Zítra 18. září ve 02:43 našeho času, se tak můžeme těšit na další a tentokrát doufejme úspěšný pokus o start. Pro tento start byl vybrán první stupeň s označením B1067.6, který se tradičně pokusí o přistání na mořské plošině, kterou v tomto případě bude plošina JRTI. Pokud Vás zajímá, jaká je meteorologická předpověď pro zítřejší pokus, tak pravděpodobnost dobrých podmínek je jen 20%, což je o 20% méně než při dnešním pokusu. 

ŽIVĚ A ČESKY: Starty Falconu kazí počasí

Jak jsme psali ve včerejším článku, tak počasí startům raket nepřeje. Důkazem tohoto tvrzení je Falcon 9, který stále stojí na rampě SLC-40 na Floridě a odmítá ji opustit. Při včerejším pokusu byl odpočet zastaven 27 sekund před startem, který byl nakonec odložen na 17. září 03:05 našeho času. Můžeme doufat, že se počasí zlepší a Falcon 9 konečně na čtvrtý pokus z rampy SLC-40 odstartuje a na oběžnou dráhu vynese dalších 54 družic Starlink. A jelikož byl náš česky komentovaný přenos již spuštěn když došlo k odkladu, založili jsme pro Vás přenos nový.

ŽIVĚ A ČESKY: Budování konstelace Starlink pokračuje

Raketa Alpha firmy Firefly Aerospace neodstartovala ani na druhý pokus, ale díky SpaceX tu máme náhradu v podobě startu Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Nyní jsme měli dokonce dvakrát po sobě misi sdílenou, kdy spolu se Starlinky letěl i sekundární náklad, ale tentokrát nás opět čeká klasický start. Falcon odstartuje z rampy SLC-40 a vydá se vstříc obloze směrem na východ. První stupeň B1067, který poletí po šesté se pokusí o přistání na mořské plošině Just Read The Instructions, která bude čekat 666 kilometrů od místa startu.

ŽIVĚ A ČESKY: Budování konstelace Starlink pokračuje

I když dnes všichni kosmičtí fandové čekají spíše na první let rakety SLS, nebo oznámení toho, kdy se Super Heavy Starship poprvé vydá na oběžnou dráhu, tak i v této chvíli se toho v oblasti kosmonautiky děje spoustu dalšího a zajímavého. Důkazem může být i to, že na floridské rampě SLC-40 již netrpělivě čeká raketa Falcon 9, která je připravena vynést na oběžnou dráhu další část konstelace družic Starlink. Konkrétně to bude 53 kusů a jsou určeny pro tzv. „Group 4“. Ta obíhá na oběžné dráze se sklonem vůči rovníku 53,2°. Tato várka bude vynesena raketou Falcon 9, pro kterou byl tentokrát vybrán první stupeň s označením B1062. Tento první stupeň tak poletí již podeváté. V seznamu jeho startů bychom mohli najít třeba i vynesení mise Inspiration4, nebo taky Ax-1. Aby mohl stupeň někdy v budoucnu letět i podesáté, bude muset být proveden již tradiční pokus o přistání na mořské plošině. Tentokrát byla vybrána plošina ASOG. Také proběhne pokus o záchranu obou polovin aerodynamického krytu. O jejich vylovení se postará loď Doug. Start by měl proběhnou dnes 19. 8. 2022 ve 21:21 našeho času.

ŽIVĚ A ČESKY: Start první korejské lunární sondy

Vůbec první korejská sonda určená k průzkumu měsíce, navržená a postavená Jihokorejskou vesmírnou agenturou KARI ve spolupráci s agenturou NASA. Takto by se dala velmi stručně popsat sonda Danuri, která má za úkol, jak již bylo zmíněno, zkoumat Měsíc. Sonda Danuri nese hned několik vědeckých přístrojů. Jedním z nich je přístroj Lunar Terrain Imager (LUTI). Jak jste si pravděpodobně odvodili z názvu, tak tento přístroj má za úkol pořizovat snímky měsíčního povrchu. Pravděpodobně bude fotit lokality, vytipované k přistání pro druhou fázi průzkumné mise Měsíce, která by měla odstartovat v roce 2030. Dalším přístrojem je například Wide-Angle Polarimetric Camera (PolCam). Jde o širokoúhlou polarimetrickou kameru, která bude získávat snímky celého měsíčního povrchu kromě polárních oblastí. Dále sonda nese magnetometr, kameru ShadowCam od NASA, komunikační systém DTNPL a spektrometr zaměřený na gama záření. Hmotnost sondy Danuri je 678 kilogramů a bude obíhat na oběžné dráze Měsíce s výškou 100 × 300 kilometrů a sklonem 90°.

ŽIVĚ A ČESKY: Další Starlinky startují

Neuběhlo ani dvacet čtyři hodin od posledního startu Falconu 9 s družicemi Starlink a už tu máme další. Dnes by měl totiž ve 22:40:50 našeho času odstartovat (tentokrát z Floridy) v pořadí druhý Falcon 9 s další várkou družic Starlink. Startovat se bude z floridské rampy SLC-40 a pod aerodynamickým krytem se bude skrývat 53 družic a z toho každá družice má hmotnost kolem 290 kilogramů. První stupeň Falconu pro tuto misi nese označení B1073 a jde o zbrusu nový stupeň. Bude to vůbec poprvé, kdy na misi s družicemi Starlink poletí nově vyrobený stupeň. Ten bude přistávat na mořské plošině Just Read The Instructions, která bude čekat 626 kilometrů od místa startu. O záchranu aerodynamických krytů se postará loď Bob, která bude čekat 633 kilometrů od místa startu.