Archiv rubriky ‘Aktuální dění’

První mise pro úklid oběžné dráhy má nosič

Švýcarský startup ClearSpace uzavřel smlouvu s firmou Arianespace na vynesení první mise, která zachytí nepoužívaný 100 kg vážící kosmický hardware a vstoupí s ním do atmosféry. V druhé polovině roku 2026 tedy má z kosmodromu CSG ve Francouzské Guyaně odstartovat raketa Vega-C, která jakožto sekundární náklad ponese na nízkou oběžnou dráhu Země družici ClearSpace-1, přičemž primární náklad startu bude časem oznámen. ClearSpace-1 bude naveden na sun-synchronní dráhu, na které provede přiblížení k dílu celkově druhé vypuštěné rakety Vega, která startovala v roce 2013 a spojí se s ním. Firma ClearSpace chce v praxi demonstrovat řadu nových technologií jako je záchyt neaktivního objektu pomocí čtyř robotických ramen následovaný řízeným zánikem „lovce“ i „kořisti“, tedy adaptéru VESPA (Vega Secondary Payload Adapter) v atmosféře Země.

Start Starlineru na první pilotovanou misi se posouvá

Agentura NASA a firma Boeing společně 25. května provedly společné zhodnocení Crew Flight Test, které předchází chystanému prvnímu letu této lodi s astronauty k Mezinárodní kosmické stanici. Během této kontroly týmy zodpovědné za průběh mise přezkoumaly zatím nedokončené úkoly, které zbývají před startem, který byl v té době plánován nejdříve na 21. července. Experti se zaměřili také na nově vznikající problémy, které je potřeba vyřešit před rozhodnutím o plnění paliva do kosmické lodi, k čemuž mělo podle tehdy platného harmonogramu dojít v červnu.

Vesmírné výzvy – květen 2023

VV_2023_05

V květnových Vesmírných výzvách mimo jiné uvidíte start pilotované komerční mise Ax-2, start pilotované lodi Shenzhou-16, dva ruské výstupy do volného prostoru, start nákladní lodi Tianzhou 6 nebo zahájení mise nákladní lodi Progress MS-23. Dále start dvou misí s družicemi TROPICS, výběr pilotovaného lunárního landeru pro Artemis V, start družice Viasat-3 Americas, vynesení družic Iridium NEXT / OneWeb, start družice BADR-8 (Arabsat 7B) a na závěr dalších pět misí Starlink. Užijte si tyto rekordně dlouhé Vesmírné výzvy. Přijměte naše pozvání ke společnému sledování premiéry tohoto videa, dnes tradičně ve 20:00.

Webbův teleskop pozoroval výtrysk na Enceladu

Výtrysk vodní páry ze Saturnova měsíce Enceladu o délce více než 9 600 kilometrů (pro lepší představu to odpovídá délce Eurásie od Irska k Japonsku) byl zaznamenán výzkumníky, kteří analyzují data z americko-evropsko-kanadské kosmické observatoře, Teleskopu Jamese Webba. Nejenže je to poprvé, kdy byl takový výron pozorován na takovou vzdálenost, ale měření z JWST nabídla vědcům vůbec poprvé přímý pohled na to, jak tento jev zásobuje vodou celou soustavu Saturnu a jeho prstenců. Enceladus je oceánský svět, který má ve srovnání se Zemí sotva čtyřprocentní velikost (jeho průměr dosahuje 505 kilometrů). Pro vědce však tento měsíc představuje jeden z nejzajímavějších objektů v celé naší soustavě, pokud jde o hledání mimozemského života. Mezi ledovým krunýřem a kamenným pláštěm se totiž nachází globální zásobárna slané vody. Zdejší sopky tu jako pozemské gejzíry vyvrhují ledové částice, vodní páru i organické látky z puklin na povrchu, kterým se neoficiálně přezdívá tygří pruhy.

ŽIVĚ A ČESKY: Falcon, Kalifornie a Starlink

Na poslední květnový den je v plánu start dalšího Falconu devět opět s družicemi Starlink jeden a půl té generace. Tentokrát se bude startovat z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii a je tak jasné, že tyto družice budou vyneseny na oběžnou dráhu s vyšším sklonem vůči rovníku, konkrétně v tomto případě 70°. Při tomto startu bude vyneseno celkem 52 družic Starlink a první stupeň, se pokusí o přistání na mořské plošině Of Course I Still Love You, která bude čekat v Tichém oceánu.

ŽIVĚ A ČESKY: První letošní čínský pilotovaný start

Mezinárodní kosmická stanice už není jediným místem mimo zemský povrch, které je trvale obydlené lidmi. I na čínské kosmické stanici Tiangong se posádky střídají v půlročních intervalech. A jelikož kosmická loď Shenzhou 15 (s posádkou Fei Junlong (Fej Ťün-lung), Deng Qingming (Teng Čching-ming) a Zhang Lu (Čang Lu)) startovala vloni na konci listopadu (tedy před půl rokem), je čas na jejich vystřídání. Na kosmodromu Ťiou-čchüan již stojí nosná raketa Dlouhý pochod 2F, která má 30. května ve 3:31 odstartovat, aby na oběžnou dráhu dopravila kosmickou loď Shenzhou 16. Její posádku tvoří trojice Jing Haipeng (Ťing Chaj-pcheng – pro něj půjde již o 4. kosmickou misi),  Zhu Yangzhu (Ču Jang-ču) a Gui Haichao (Kuej Chaj-čchao) (oba zažijí kosmickou premiéru). Pokud bude k dispozici originální přímý přenos, připravíme pro Vás živě a česky komentovaný přenos ze startu.

Kosmotýdeník 558 (22.5. – 28.5.)

Další týden utekl jako voda a je proto čas, aby připlul další tradiční kosmonautický přehled nejzajímavějších událostí uplynulých sedmi dní. Dnes si Kosmotýdeník bere jako hlavní téma závěrečnou zprávu společnosti ispace o nehodě jejich prvního komerčního lunárního landeru HAKUTO-R. Závěry jsou velmi zajímavé a nadějné. Podíváme se také na let VSS Unity společnosti Virgin galactic, která po dvouleté pauze opět začíná se suborbitálními lety. Nevynecháme ani start rakety Sojuz, či ohlédnutí za letem Super Heavy Starship. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.

OBRAZEM: Přípravy na první start rakety Vulcan (3. díl)

Od posledního dílu našeho fotoreportu mapujícího přípravy na start nové rakety společnosti ULA uběhl už nějaký čas. Mnohé se za tu dobu událo a plány se změnily. Nejzásadnější byla anomálie na horním stupni během zkoušek vedoucí k výbuchu a tím pádem se celý start posunul. Nutno ale dodat, že přesně toto je smyslem testu a všech podobných zkoušek. Odklady i selhání jsou zkrátka neodmyslitelnou součástí kosmonautiky, která jde často až za hranice technických možností a tvoří hranice nové. Mimo to ale byla raketa Vulcan sestavena a na rampě podstoupila bez aerodynamického krytu zkoušky plnění palivem a dobrou zprávou je, že se start zřejmě podaří uskutečnit ještě letos, jak už jsme Vás začátkem května v tomto článku informovali. Pojďme tedy rovno na další várku fotografií z příprav nejnovější rakety ULA.

ŽIVĚ A ČESKY: Odkládaný Falcon 9 s arabskou družicí

Start rakety Falcon 9 se musel v posledních dnech několikrát posunout z důvodu špatného počasí. Aktuálně platí, že bychom se mohli dočkat v sobotu brzy ráno našeho času, jelikož 127 minut dlouhé startovní okno se otevírá v 5:25 našeho času. Počasí však rozhodně nemůžeme označit za ideální, jelikož předpověď počítá pouze se 40% pravděpodobností dobrých podmínek. Pokud by však SpaceX start přeložila na neděli, dojde k diametrálnímu obratu, jelikož předpověď na nedělní termín slibuje dokonce 80% pravděpodobnost dobrých podmínek. Ať se ale poletí ve kterémkoliv z těchto termínů, připravíme pro Vás živě a česky komentovaný přenos.

Pokec s kosmonautixem – Květen 2023

Je možné, že už uběhl další měsíc? Vždyť nám to přijde zatím poslední Pokec s kosmonautixem jako včera. A přesto pohled do kalendáře jednoznačně říká, že tu máme poslední pátek v měsíci. To znamená, že se můžeme těšit na další díl povídání, ve kterém Vy, diváci, rozhodujete o probíraných tématech. Je to jednoduché – stačí jen do chatu u přenosu na YouTube napsat Váš dotaz. Jako obvykle začneme v osm hodin večer a přenos potrvá přibližně dvě hodiny. Všichni zájemci o kosmonautiku jsou srdečně zváni.