sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Štítek: iss

ŽIVĚ A ČESKY: Druhý letošní Progress startuje

Lety kosmických lodí k Mezinárodní kosmické stanici jsou vždy takovým malým svátkem kosmonautiky, ať už se jedná o mise pilotované, či nákladní. Právě jedna nákladní mise by mohla odstartovat už za pár hodin. Na kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu už stojí raketa Sojuz-2.1a, pod jejímž aerodynamickým krytem se ukrývá bezpilotní kosmická loď Progress MS-31. Jejím cílem bude Mezinárodní kosmická stanice, ale nejprve musí vzlétnout – její start je plánován na dnešní večer ve 21:32 SELČ. Pokud budete mít čas a chuť, rádi Vás přivítáme u našeho živě a česky komentovaného přenosu.

Kosmotýdeník 667 (23. 6. – 29. 6.)

Z aktuálního týdne už zbývá jen posledních 12 hodin a tak je čas zrekapitulovat si kosmonautické události uplynulých sedmi dnů. Stalo se toho opravdu mnoho, ale v dnešním Kosmotýdeníku bude hlavním tématem soubor prvních snímků Země od evropské družice Biomass, která ukazuje, že není vhodná pouze pro měření množství uhlíku vázaného v lesích. Kromě toho si ukážeme třeba povedenou fotku z mise Ax-4 anebo se ohlédneme za posledním letem japonské rakety H-IIA. Pohodlně se tedy usaďte, startujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Americko-indicko-polsko-maďarská posádka se připojuje k ISS

Dnes ráno jsme měli možnost sledovat start Falconu 9 s kosmickou lodí Crew Dragon na misi Ax-4. Jejím cílem je Mezinárodní kosmická stanice, kde posádka stráví zhruba deset dní vyplněných vědeckými experimenty, komerčními a popularizačními aktivitami, po kterých se opět vrátí ve své lodi na Zemi. Zájemcům nabízíme možnost sledovat připojení Crew Dragonu k Mezinárodní kosmické stanici v přímém přenosu s českým komentářem, přičemž samotné připojení má nastat okolo 13:00 SELČ.

Zhuque-3

Kosmotýdeník 666 (16. 6. – 22. 6.)

Další týden je za námi a Kosmotýdeník s pořadovým číslem 666 je připraven shrnout ty nejzajímavější události mizejících sedmi dní. V hlavním tématu se zaměříme na nově oznámené jméno mise první členky nového oddílu evropských astronautů, která se vydá na dlouhodobou misi na ISS. V dalších tématech nás čeká start a přistání japonské rakety od japonské společnosti Honda, statický zážeh opakovatelně použitelného a ocelového prvního stupně čínské rakety Zhuque-3, či na explozi Starship S36. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.

Ax-4 se odkládá … opět

Už to začíná připomínat zaseklou desku. Mise Ax-4, která má v lodi Crew Dragon dopravit na krátkodobou misi na ISS čtyřčlennou posádku, se z nejrůznějších důvodů odložila už několikrát. Nyní přichází další zpráva, která nám říká, že už ani nejnovější dosud zvažovaný termín startu 22. června neplatí. NASA se rozhodla odstoupit od tohoto termínu a společně se SpaceX a Axiom Space hledá nové datum startu v následujících dnech. Agentura podle svého vyjádření potřebuje čas navíc pro pokračující vyhodnocování provozu stanice ISS po nedávných opravách v zadní části ruského modulu Zvezda. Jelikož je stanice vzájemně propojený a navzájem závislý systém, chce se NASA ujistit, že je ISS připravena na přílet čtyř dalších lidí. Proto si bere čas navíc, aby mohla řádně a zodpovědně rozhodnout.

Posádka mise Axiom-4. Zleva doprava: Šubhanšu Šukla, Peggy Whitsonová, Sławosz Uznański, Tibor Kapu. Zdroj: Axiom Space

Start mise Ax-4 se odkládá na neurčito kvůli úniku vzduchu z ruského modulu ISS

NASA a firma Axiom Space oznámily odklad startu se soukromými astronauty na neurčito poté, co byl na Mezinárodní kosmické stanici detekován nový vývoj tlaku v části stanice, která se dlouhodobě potýká s úniky vzduchu. NASA 12. června společně s firmou Axiom Space uvedla, že se obě strany dohodly na odkladu mise Ax-4 k Mezinárodní kosmické stanici, přičemž ani jedna strana neuvedla nový termín startu. Odklad by podle NASA měl dát zástupcům americké a ruské kosmické agentury čas na prozkoumání nového vývoje v části modulu Zvezda. Zde byl únik poprvé zaznamenán v roce 2019 a od té doby se jej Roscosmos snaží opravit a utěsnit.

Ax-4

NASA a Axiom Space na neurčito odkládají soukromou misi Ax-4 na Mezinárodní vesmírnou stanici poté, co v části stanice, kde došlo k dlouhodobému úniku vzduchu, zjistily nový únik. Odložení má Roskosmosu poskytnout více času na prostudování nového úniku vzduchu v jednom z oddílů modulu Zvezda.

CODEX zachytil výjimečný pohled na vnější atmosféru Slunce

Vědci analyzující data z přístroje CODEX (Coronal Diagnostic Experiment) umístěného na ISS úspěšně vyhodnotili jeho první snímky, ze kterých mohli vyčíst rychlost a teplotu materiálu, který proudí ze Slunce. Tyto snímky byly zveřejněny na čtvrteční tiskové konferenci v rámci setkání Americké astronomické společnosti v aljašském Anchorage a krásně ilustrují, že vnější atmosféra Slunce (koróna) není homogenní, stálý proud materiálu, ale oblast s tryskajícími poryvy horkého plazmatu. Tyto snímky pomohou vědcům zlepšit jejich chápání toho, jak Slunce ovlivňuje Zemi a naše technologie v kosmickém prostoru.

Starliner

Kosmotýdeník 664 (2. 6. – 8. 6.)

Máme za sebou týden, který byl z pohledu kosmonautiky turbulentní, a mnoho se toho stalo. Proto je ideální čas na souhrn. Kosmotýdeník si jako hlavní téma vzal Starliner, který je opět spojen s tím nenáviděným a tak často doprovázejícím slovem v kosmonautice – odkladem. V dalších tématech nás čeká statický zážeh dalšího exempláře Super Heavy, start Electronu, který pokračuje v řadě úspěšných startů, podíváme se také na neúspěšný pokus o přistání na Měsíci a na jeden skákající čínský raketový stroj. Přeji vám pěkné čtení a hezkou neděli.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.