Štítek ‘Josh Cassada’

ŽIVĚ: Odložený americký výstup do volného prostoru

Američané Frank Rubio a Josh Cassada měli včera vystoupit z modulu Quest na ISS do volného prostoru. V rámci sedmihodinového výstupu na ně mělo čekat zhruba 80 dílčích úkolů, které se týkaly především instalace nového pole fotovoltaických panelů iROSA. Oba muži však nakonec zůstali uvnitř stanice. Pozemní středisko totiž vyhodnotilo přiblížení úlomku kosmické tříště k ISS jako příliš nebezpečné. Operátoři proto rozhodli, že stanice provede úhybný manévr, aby se minimalizovalo riziko srážky s objektem, který je pravděpodobně odhozenou nádrží ruského horního stupně Fregat. O manévr trvající 620,6 sekund se postarala loď Progress MS-20, čímž byla rychlost stanice změněna o 1 m/s a došlo ke zvýšení oběžné dráhy ISS o 1,7 km. Výstupu do volného prostoru tedy již nestojí nic v cestě. S jednodenním odkladem by měl začít 22. prosince ve 14:30 našeho času. V článku najdete okno přehrávače přímého přenosu.

ŽIVĚ: Proces instalace panelů iROSA pokračuje

Na dnešních 13:40 SEČ je naplánován začátek výstupu do volného kosmického prostoru EVA-83. Astronauti NASA Frank Rubio (skafandr EMU s červenými rozlišovacími pruhy) a Josh Cassada (EMU bez rozlišovacích pruhů) vystoupí z přechodové komory Quest. Výstup potrvá 7 hodin. Na oba astronauty čeká více jak 80 dílčích úkolů spojených s instalací nového panelu fotovoltaických článků iROSA na pravobočním nosníku ITS-S4. Panely iROSA budou nainstalovány na křídlo 4A.

ŽIVĚ: Astronauti instalují nový panel iROSA

Američtí astronauti na palubě Mezinárodní kosmické stanice provedou během prosince dva výstupy do volného kosmického prostoru, aby při nich nainstalovali svinovací fotovoltaické panely, které zvýší množství generované elektřiny pro provoz stanice a vědecký výzkum, který na ní probíhá.  První z výstupů má začít dnes ve 13:25 SEČ, přičemž NASA TV začne vysílat už ve 12:00. Astronauti Josh Cassada a Francisco Rubio vystoupí z přechodové komory modulu Quest a jejich úkolem bude nainstalovat panel iROSA na jedno pole stávajících fotovoltaických panelů. Během zhruba sedmihodinové vycházky by se oba muži měli navíc odpojit kabel z energetického okruhu 1B, aby bylo jisté, že může být opětovně aktivován.

ŽIVĚ: Dva Američané vystoupí z ISS

Dnes ve 14:00 SEČ začne sedmihodinový výstup do volného kosmického prostoru (EVA-81) z paluby Mezinárodní kosmické stanice ISS. Astronauti NASA Josh Cassada ve skafandru EMU s červenými rozlišovacími pruhy a Francisco Rubio bez rozlišovacích pruhů vystoupí z modulu Quest. Pro oba to bude první výstup do volného kosmického prostoru. Čeká na ně necelých 100 dílčích činností, zejména na pravobočním příhradovém nosníku ITS-S6, spojených s přípravou budoucí instalace nových panelů fotovoltaických článků iROSA na křídlo 1B.

ŽIVĚ: Crew-5 startuje k ISS

Kosmická loď Crew Dragon spolu s raketou Falcon 9 se chystají k dalšímu startu. Tentokrát se bude jednat o pilotovanou misi Crew-5, která bude mít za úkol dopravit na ISS novou posádku. O let k vesmírné stanici se postará Crew Dragon, který dostal jméno Endurance, který si startem Crew-5 připíše již druhý let, neboť dříve již absolvoval misi Crew-3, ovšem trošku netradičně SpaceX použije zcela nový stupeň s označením B1077. Co je na misi však zajímavé, je posádka. Velitelkou bude astronautka Nicole Mann a pilotem bude Josh Cassada. Oba jsou to nováčci a poletí do kosmu poprvé, ovšem původně měli letět na prvních dvou pilotovaných misích lodi Starliner. Bylo však rozhodnuto, že budou přesunuti na Crew Dragon, konkrétně právě Crew-5. Dalším členem je letový specialista Japonec Koichi Wakata. Je mu 59 let a do vesmíru letěl již 4×, což z něj dělá opravdového kosmického veterána, který celkově pobyl v kosmu skoro rok, přesně 347 dní. Až odstartuje, stane se dalším astronautem, který kdy do kosmu podíval ve třech různých kosmických lodích. Poslední členkou posádky je ruská kosmonautka Anna Kikina, která se stane teprve druhou ruskou kosmonautkou, která bude na ISS pobývat v rámci dlouhodobé mise, která by měla trvat přibližně do března příštího roku.

Přípravy na misi Crew-5 pokračují

Hurikán Ian se prohnal kolem Floridy a kosmodrom naštěstí zůstal bez vážných škod. Krom přípravy na start rakety SLS a mise Artemis I, který proběhne nejdříve 17. listopadu, pokračují také přípravy na další pilotovanou misi lodí Crew Dragon, která s čtyřčlennou posádkou vyrazí k Mezinárodní kosmické stanici. I přípravy na tuto misi byly zpožděny postupujícím hurikánem, ale nyní už jedou na plné obrátky.

Tito lidé osedlají soukromé lodě

Spojené státy vypravily z vlastního území poslední pilotovanou kosmickou loď před více než sedmi lety – 8. července 2011. O třináct dní později raketoplán Atlantis přistál, mise STS-135 skončila a s ní i třicetiletá éra raketoplánů. Stroje, které byly pýchou techniků, ale strašidlem ekonomů se přemístily do muzeí a američtí astronauti museli na své mise na Mezinárodní vesmírné stanici létat v ruských lodích Sojuz. Kromě americké hrdosti tak trpěla i finanční stránka – za každé místo v Sojuzu přeteklo do Ruska zhruba 65 milionů dolarů. Spojené státy proto již od začátku věděly, že musí vytvořit nový program, ve kterém budou hrát hlavní roli soukromé firmy. Včera jsme se dočkali oficiálního oznámení jmen astronautů, kteří mají jako první po téměř osmi letech opět startovat z amerického území.

Známe dalších osm statečných

Osm nových amerických astronautů, kteří vzešli z náboru v roce 2012

Dobře se podívejte na obrázek, který vidíte vedle tohoto textu. Zapamatujte si tváře, které na něm vidíte. Možná tyto lidi spatříte za pár let jak letí do vesmíru. Tato osmičlenná skupina se totiž může pyšnit tím, že se před pár dny dočkala po rok a půl trvajícím výběru přijetí do oddílu amerických astronautů. Uspěli v těžké konkurenci – do náboru se přihlásilo skoro 6300 kandidátů. Teď na ně bude od srpna čekat výcvik v Johnsonově kosmickém středisku a pak přijde čekání na nominaci. Jistě, někteří z nich třeba do kosmu nikdy nepoletí, ale kdo ví, třeba je mezi nimi někdo, kdo poletí nejen na ISS (s tím se tak trochu počítá), ale třeba i k nějakému asteroidu.