Archiv rubriky ‘O portálu’

Představujeme Vám obnovenou subdoménu starty!

Změny se sice dějí pomalu, ale jistě. V lednu 2015 byla spuštěna subdoména starty, na které jste do dnešního dne mohli nalézt přehled všech plánovaných orbitálních startů včetně doplňujících informací, jako je náklad nebo místo startu. Ovšem stejně jako každá jiná část našeho webu, je i tato subdoména závislá na lidské obsluze. Zde se opět sluší dodat, že každý člen redakce věnuje svůj volný čas našemu webu zcela zdarma. Z toho důvodu nemůžeme každý nepřetržitě sledovat informace o plánovaných startech a okamžitě aktualizovat všechny místa na webu. O správu subdomény starty se od jejího založení staral Miroslav Pavličko, za což mu patří obrovské poděkování a obdiv. Ovšem ne každý má neustále čas i po tolika letech a tak se v posledních měsících stávalo, že seznam nebyl aktualizovaný i několik týdnů. Navíc kvůli velmi specifickému systému správy, který je nevyhovující a našim dalším specifickým požadavkům jsme se rozhodli vytvořit zbrusu nový systém, který je od teď v provozu.

Dočasná nedostupnost našeho fóra

Z důvodu aktualizace našeho fóra bude dnes od 22:00 do nočních hodin nedostupné. Děkujeme za pochopení. 18. února 19:52

Rok 2023 z pohledu našeho portálu

Mezi tradice na našem webu patří i rekapitulace toho, jak se našemu portálu dařilo v uplynulém roce. Také dnes jsme si pro Vás připravili shrnutí těch nejdůležitějších událostí, ale také statistiky, které přehledně ukáží, jak se dařilo jednotlivým subdoménám, které na našem portálu fungují. Dosáhli jsme opět velmi pěkných výsledků, za což vděčíme právě Vám, našim čtenářům. Děkujeme Vám tedy za přízeň v roce 2023 a už teď se těšíme na všechny úžasné momenty, které s Vámi budeme sdílet v roce 2024.

Změna v komentovaných přenosech misí Starlink

Vážení čtenáři, velice si vážíme zájmu, který našemu webu dlouhodobě projevujete. Mezi nejoblíbenější služby, které Vám nabízíme, patří živě a česky komentované přenosy. Při výběru, který start budeme komentovat, rozhodují od začátku tři faktory. Snažíme se komentovat starty všech vědecky zajímavých sond, všechny mise mířící k Mezinárodní kosmické stanici a také všechny starty firmy SpaceX a dále komentujeme nejrůznější zajímavé události související s kosmonautikou. Jenže právě pravidlo spojené se starty všech misí od SpaceX se nyní dočká výrazné úpravy.  Počínaje dneškem už nebudeme v rámci živě a česky komentovaných přenosů vysílat všechny starty této firmy.

Pomozte nám s redesignem našeho webu!

Dámy a pánové, dnes mám tu čest Vás informovat o projektu, který se chystá už několik měsíců. Oslovil nás náš čtenář, pan Dušan Pirošík, s nabídkou, že by pro náš portál udělal redesign webu. Jedná se o úkol komplexní a půjde o běh na dlouhou trať, přesto bychom do celého procesu rádi už od začátku zapojili Vás, naše čtenáře. Právě Vám totiž bude design našeho webu sloužit a je proto žádoucí, aby Vám co možná nejvíce vyhovoval. Pan Pirošík pro Vás připravil jednoduchý formulář s osmi otázkami, které se týkají Vás, ale i toho, čemu na našem webu dáváte přednost. Na konci formuláře navíc dostanete možnost se přihlásit k testování nové verze našeho webu.

Povánoční pauza našeho e-shopu

V červenci roku 2021 jsme nabídli našim čtenářům dlouho žádanou službu – díky aktivitě pana Matúše Nemčíka jste si mohli začít objednávat, trička, mikiny, polokošile, či grafiky s motivy kosmonautiky a našeho loga. Velice nás překvapil Váš zájem! Během více než dvou let e-shop přešel z původního režimu objednávání v jednotlivých edicích do režimu klasických průběžných objednávek. Postupně do nabídky přibývaly další motivy, či barvy oblečení, které často vycházely z podnětů od Vás, našich čtenářů. Nyní přichází další změna, o které bychom Vás rádi informovali předem. Zároveň pro Vás máme upozornění, které se týká Vánočních objednávek. Ty bude e-shop přijímat do 26. listopadu, aby se stihlo vše vytisknout a odeslat před svátky.

Cesty za kosmonautikou: Jaký byl ESTEC 2023?

Pokud nás čtete už nějaký ten čas, tak jistě víte, že každý rok navštěvujeme nizozemské centrum pro kosmický výzkum a technologie ESTEC, kde se koná tradiční den otevřených dveří. Návštěvníci mají jedinečnou možnost nahlédnout do místností, kde se testují a zkoušejí skutečné sondy, družice a jiný hardware. Krom toho tu vědci a pracovníci prezentují své mise a jsou vždy připraveni ochotně zodpovědět většinu dotazů. Ve výjimečných případech je k vidění také skutečná družice, či sonda. V předchozích letech tak například někteří z redakce viděli sondu Bepi-Colombo, ještě předtím než započala svou cestu k planetě Merkur a letos jsme mohli obdivovat další z technických kousků produkce ESA a to velmi zblízka.

Pošesté ve finále Křišťálové lupy! Moc Vám děkujeme!

Dámy a pánové, udělali jste naší redakci ohromnou radost. Ačkoliv jsme v průběhu nominační fáze letošního ročníku Křišťálové lupy, ceny českého internetu, nikoho k hlasování nevybízeli (toto pravidlo ctíme každý rok), tak jste nám přesto sami od sebe poslali tolik hlasů, že to stačilo na postup do finále. Neuvěřitelné je, že jsme se do finálové fáze v kategorii Zájmové weby dostali již pošesté v řadě – a to vše díky Vám a Vašim hlasům, děkujeme! Stejně jako každý rok zkusíme ve finále chytnout šanci za pačesy a všechny Vás požádáme, zda byste nebyli tak laskaví a neudělili nám finálový hlas.

Slavíme jedenácté narozeniny

Jak čas pádí, si nejlépe uvědomíme u příležitosti různých výročí a narozenin. Člověk má možnost se na chvilku zastavit a vrátit se v paměti k událostem, na které již více či méně sedá prach. Náš web s články se na internetu objevil 1. září 2012 a to znamená, že dnes slavíme již jedenácté narozeniny. Tento web samozřejmě nevznikl jen tak z vakua – zformoval se kolem aktivních autorů, kteří přispívali na naše dodnes funkční diskusní fórum. Od té doby se náš web výrazně rozšířil – redakce přijala nové členy, začali jsme tvořit pravidelněji, rozšiřovali jsme naše portfolio služeb a expandovali jsme na různé sociální sítě. Najdete nás na Facebooku, Twitteru či Instagramu a kromě toho jsme i na Discordu, YouTube, Spotify a dalších podcastových platformách. Nic z toho by nebylo možné bez party skvělých lidí, které baví ve svém volném čase dělat radost ostatním. Na tomto místě bych jim za to chtěl poděkovat a říct, že je mi stále ctí stát v čele takové skvělé redakce.

Přidejte se k nám na společný pokec na Discordu!

Ať už jste čtenáři našeho webu, či diváci našich česky komentovaných přenosů, pravděpodobně víte o formátu, který na našem YouTube kanále vysíláme pravidelně poslední pátek v měsíci od osmi hodin večer. Řeč je samozřejmě o Pokecu s Kosmonautixem, kde můžete do chatu pokládat otázky, na které se následně moderátoři přenosu snaží odpovídat. Tento formát má výhodu v tom, že umožňuje přímou interakci mezi diváky a moderátory. Nyní jsme se ale rozhodli, že je na čase posunout se na další úroveň a tak již tuto sobotu, tedy 5. srpna, se na našem Discord serveru uskuteční vůbec první online setkání fanoušků společně s redakcí Kosmonautixu.