Vysvětlivky

ABL Space Systems
Je americká soukromá společnost se sídlem v El Segundo v Kalifornii, která se zabývá vývojem technologií nosných raket a startovacích systémů s využitím CNC a 3D tisku. Jejich první raketa se jmenuje RS-1.
Aerobraking
Aerobraking je způsob brzdění prolétajícího tělesa atmosférou, který je využíván některými kosmickými tělesy. Dochází ke snížení rychlosti a tím ke snížení výšky (apsidy). Tento způsob brždění lze využít pouze u těles s atmosférou.
Albedo
Albedo je míra odrazivosti tělesa nebo jeho povrchu. Jde o poměr odraženého elektromagnetického záření ku množství dopadajícího záření.
apogeum
Apogeum je bod dráhy kosmického tělesa, v němž se těleso nachází nejdále od hmotného středu Země, kolem které obíhá.
ASAT
ASAT (Anti-satellite weapons) je označení pro protidružicové zbraně schopné sestřelit kosmickou družici.
Boca Chica
Malá texaská vesnice u nejjižnějšího cípu americko-mexické hranice. Firma SpaceX v okolí vybudovala základnu pro zkoušky systému Super Heavy Starship. Malá texaská vesnice u nejjižnějšího cípu americko-mexické hranice. Firma SpaceX v okolí vybudovala základnu pro zkoušky systému Super Heavy Starship. Více zde.
CCAFS
CCSFS alias Cape Canaveral Space Force Station je základna, určená pro starty kosmických nosičů na východním pobřeží USA. Provoz zajišťují Vesmírné síly Spojených států amerických a základna sousedí s Kennedyho střediskem.
CCP
CCPCCP - Commercial Crew Program (Program komerčních pilotovaných lodí). NASA program na vývoj a stavbu nových Amerických pilotovaných kosmických lodí pro dopravu posádek na ISS, nebo obecně na LEO. Probíhá od roku 2011 a stále trvá. Vítězní dodavatelé: Boeing a SpaceX. Více zde.
Chandrayaan-3
Je třetí průzkumná měsíční mise Indické kosmické agentury (ISRO) v programu Chandrayaan. Sonda odstartovala  14. července 2023 na raketě LVM-3. K úspěšnému přistání na Měsíci v oblasti blízkosti jižního pólu měsíce došlo 23. srpna 2023. Sonda má tři části. Pohonný modul, přistávací modul Vikram a vozítko Pragyaan. Zdroj
Startovní konfigurace Čandraján-3. Obrázek: ISRO, úprava Karel Zvoník

Startovní konfigurace Čandraján-3. Obrázek: ISRO, úprava Karel Zvoník

 
Crew Dragon
Crew Dragon Crew Dragon - Americká pilotovaná kosmická loď firmy SpaceX. Byla vyvinuta v rámci programu NASA Commercial Crew Program. V operačním provozu je od 11/2020. Více zde.
DPZ
Diaľkový prieskum Zeme
DSN
70m anténa DSN v Goldstone Deep Space Network - síť komunikačních antén NASA/JPL v Madridu, Canbeře a Goldstone v Kalifornii/USA. Na obr. 70m anténa v Goldstone.
ESA
ESA (European Space Agency) alias Evropská kosmická agentura - mezivládní organizace s 22 členy (včetně ČR).
ETA
ETA - Estimated Time of Arrival (očekávaný čas přistání) je zkratka běžná v leteckém provozu a někdy v kosmonautice.
EUS
EUS alias Exploration Upper Stage je název horního stupně rakety SLS (Space Launch System), který se použije v její verzi Block 1B. Stupeň bude vybaven 4 motory RL-10.
EVA
Extra-Vehicular activity. Ide o činnosti kozmonautov, ktoré sa vykonávajú mimo kozmickej lode, resp. stanice.
FRR
Flight Readiness Review - Posouzení připravenosti k letu. Během této kontrolní procedury se vyhodnocuje, zda jsou všechny systémy jako nosná raketa, vynášený náklad, posádka letu, pozemní vybavení kosmodromu a podpůrných stanic, software a případně cílové kosmické těleso (např. ISS) připraveny k vykonání bezpečného letu v celém jeho plánovaném rozsahu.
FTS
Flight Termination System - sebedestrukční systém rakety. Bývá aktivován pracovníky kosmodromu v případě odchýlení rakety od plánované trajektorie letu. Varianta AFTS je Autonomní FTS, kdy povel k sebedestrukci vydá sám řídicí počítač nosné rakety. Více zde.
GEO
Geosynchronous orbit (geostacionárna dráha). Jej výška je 36 000 km nad povrchom Zeme.
Glennovo výzkumné středisko
Glenn Research Center, plným názvem NASA John H. Glenn Research Center at Lewis Field je výzkumné středisko NASA, které leží ve Spojených státech amerických v Ohiu. Je jedním z velkých výzkumných center NASA, pracuje v něm přes 3400 zaměstnanců.
GTO
Geosynchronous transfer orbit (prechodová dráha ku geostacionárnej). Je to typicky dráha, ktorej perigeum sa nachádza na LEO a apogeum na GEO.
Heliosynchronní oběžná dráha (SSO)
Je geocentrická dráha kombinující sklon a výšku oběhu tak, že družice přelétá nad určeným povrchem Země vždy ve stejný sluneční čas, toto je velmi vhodné pro mapující, snímkující a špionážní družice.
HEO
High Earth orbit (vysoká eliptická dráha). Jej apogeum je vyššie ako 36 000 km nad povrchom, napr. sú to dráhy typu Tundra, Molnija.
HLS
HLS - Human Landing System (pilotovaný přistávací systém). Je součástí NASA programu Artemis pro návrat lidí na povrch Měsíce. Pro první vývojovou a demonstrační  fázi NASA ve výběrovém řízení vybrala SpaceX a jejich Starship HLS, která by měla dopravit až 4 astronauty na povrchovou základnu na jižním pólu Měsíce. Více zde.
Ingenuity
Ingenuity Ingenuity (vynalézavost, důvtip, důmysl) - technologický demonstrátor vrtulového dronu Mars helicopter. Je součástí mise Mars Rover 2020 Perseverance. Slouží k ověření technologií pro řízený přízemní let v podmínkách Marsu. Více zde.
ISRO
Indian Space Research Organisation je státní indická kosmická agentura se sídlem ve městě Bengalúru. Známá pod zkratkou ISRO Vznikla v roce 1972.
ISRU
ISRU (In-Situ Resources Utilization) - využití místních zdrojů. Například výroba kyslíku z místní atmosféry, nebo ledu na cizím kosmickém tělese pro využití jako okysličovadlo, nebo pro výrobu dýchatelné atmosféry.
ISS
Vizualizace ISS se šesti novými fotovoltaickými panely.ISS (International Space Station) alias Mezinárodní kosmická stanice, je stanice na nízké oběžné dráze Země. Od roku 2000 je nepřetržitě obydlená lidmi.
JPL
JPL logo JPL - Jet Propulsion Laboratory (Laboratoř tryskových pohonů) je výzkumným a vývojovým střediskem NASA v kalifornské Pasadeně. Zaměřuje se hlavně na konstrukci, stavbu a provoz meziplanetárních družic a sond. Více zde.
Kerosen
Je vysoce rafinovaná a vyčištěná forma petroleje používaná jako palivo raketových motorů. Označuje se také RP-1 (Rocket Propelant, Rafined Petroleum). V Rusku se paliva na stejné bázi označují T-1 a RG-1.
KSC
KSC alias Kennedyho vesmírné středisko je kosmodrom na floridském Mysu Canaveral. Středisko spravuje agentura NASA a sousedí se základnou CCSFS. KSC alias Kennedyho vesmírné středisko je kosmodrom na floridském Mysu Canaveral. Středisko spravuje agentura NASA a sousedí se základnou CCSFS. Více zde.
LEO
Low Earth Orbit (nízka obežná dráha Zeme). Apogeum tejto dráhy je max. 2000 km nad povrchom Zeme.
Lockheed Martin
Lockheed Martin je jedna z největších kosmonautických společností na světě a také letecký a technologický výrobce. Firma vznikla roku 1995 sloučením společností Lockheed Corporation a Martin Marietta. Sídlí ve městě Bethesda v Marylandu a po celém světě zaměstnává okolo 105 000 lidí.
LOX
Kapalný kyslík – zkráceně LOX se v raketových motorech hojně používá jako okysličovadlo.
LRR
Launch Readiness Review - Posouzení připravenosti ke startu. Během této finální kontrolní procedury se vyhodnocuje, zda jsou splněny všechny nutné podmínky/ dodrženy limity pro bezpečné provedení startu nosné rakety.  Jde zejména o meteorologické podmínky, zdravotní způsobilost posádky k letu a poslední zhodnocení připravenosti všechny systémů, nutných pro start.  
Marshall Space Flight Center
Marshallovo vesmírné letové středisko, oficiálně The George C. Marshall Space Flight Center, zkratka MSFC je největší vědecké středisko NASA pro výrobu raketových motorů, palivových nádrží a výcvik posádek. Ve středisku se nachází také ústředí pro vědecké operace Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) známé jako The Payload Operations and Integration Center.
Mengtian
Mengtian je laboratorní modul čínské modulární kosmické stanice Tiangong
MEO
Medium Earth orbit (stredná obežná dráha). Výška nad povrchom Zeme je 20 000 km.
MER
MER - Mars Exploration Rover (Marsovské průzkumné vozítko), byl autonomní rover Marsu, který na rudé planetě fungoval ve dvou exemplářích (MER-A Spirit, MER-B Opportunity) v době 4.1.2004 - 22.3.2010, resp. 25.1.2004 - 10.6.2018 . Hmotnost 185 kg. Více zde. MER - Mars Exploration Rover (Marsovské průzkumné vozítko), byl autonomní rover Marsu, který na rudé planetě fungoval ve dvou exemplářích (MER-A Spirit, MER-B Opportunity) v době 4.1.2004 - 22.3.2010, resp. 25.1.2004 - 10.6.2018 . Hmotnost 185 kg. Více zde.
MOM
Mars Orbiter Mission Mars Orbiter Mission je název indické mise, v jejímž rámci byla k Marsu vyslána počátkem listopadu 2013 meziplanetární sonda Mangalaján. Sonda 24. září 2014 dorazila ke svému cíli, kde provádí průzkum atmosféry planety.
MOM
Mars Orbiter Mission nebo také Mangalyaan (Mangalaján) byla první indickou 1350 kg vážící meziplanetární sondou určenou k výzkumu Marsu. 24. prosince 2014 vstoupila brzdícím zážehem na oběžnou dráhu Marsu. Eliptická dráha měla parametry 421 × 76 993 km. Indie se stala první zemí na světě, která něco podobného dokázala na první pokus! Poslední kontakt byl zaznamenán v dubnu roku 2022.
NASA
NASA (National Aeronautics and Space Administration) - Národní úřad pro letectví a vesmír) je agentura federální vlády USA. Má na starost civilní kosmický program, všeobecný výzkum vesmíru a oblasti letectví. Více zde.
NET
NET - Not/No Earlier Than (ne dříve než) je zkratka používaná u různých plánovaných termínů.
NRO
  National Reconnaissance Office - Národní Průzkumná Agentura USA. Založena 6.9.1961, podléhá Ministerstu obrany (DoD), zajišťuje vývoj, stavbu a provoz výzvědných satelitů pro optický (IMINT) a elektronický (SIGINT) průzkum Země. Více zde.
OLIT
Orbital Launch Integration Tower - věž u orbitální rampy systému Super Heavy / Starship, která má skládat sestavu na rampě.
OLT
Orbital Launch Table - startovní stůl orbitální rampy systému Super Heavy / Starship na základně Boca Chica v Texasu.
perigeum
Perigeum je bod dráhy kosmického tělesa, v němž se těleso nachází nejblíže od hmotného středu Země, kolem které obíhá.
REL
Reaction Engines Ltd. Je britská inovativní společnost zabývající se vývojem revolučního motoru SABRE.
SABRE
Synergetický, vzduch nasávající reaktivní raketový motor, který vyvíjí společnost Reaction Engines Ltd. Řez motorem SABRE Synergetický, vzduch nasávající reaktivní raketový motor, který vyvíjí společnost Reaction Engines Ltd.
SLS
SLS alias Space Launch System je nosná raketa agentury NASA. Má vynášet především lodě Orion k Měsíci.
Sojourner
Sojourner Sojourner - autonomní rover povrchové sondy NASA Mars Pathfinder. Hmotnost 11,5 kg. V provozu byl 4.7. - 27.9.1997. Více zde.
Sol
Sol - Marsovský den, odpovídající střední délce slunečního dne na povrchu Marsu. Je přibližně o 2,7% delší, než pozemský den a trvá přesně 24 h 39 min 35,244 s
SpaceX
Logo SpaceX SpaceX (Space Exploration Technologies Corp.) je Americká firma, založená v roce 2002 Elonem Muskem, vyrábějící raketové motory, nosné rakety, kosmické lodě a satelity, které také provozuje. Více zde.
specifický impuls
Specifický impuls (též Isp) je nejdůležitější parametr raketových motorů. Udává poměr vytvářeného tahu k množství spotřebovaného paliva za sekundu. Jednotkou je N.s/kg nebo sekunda.
Starliner
Starliner Starliner (CST-100) - Americká pilotovaná kosmická loď firmy Boeing. Byla vyvinuta v rámci programu NASA Comercial Crew Program. Momentálně v testovacím provozu před operačním nasazením. Více zde.
Starship
Starship SN10 Starship - vyvíjená meziplanetární kosmická loď firmy SpaceX. Je zároveň horním stupněm těžké nosné rakety SuperHeavy. Měla by být zcela znovupoužitelná a umožňovat dopravu těžkého nákladu na jiná kosmická tělesa. Více zde.
Tianhe
Tianhe-1 je základní modul čínské modulární stanice Tiangong
UNOOSA
UNOOSA (United Nations Office for Outer Space Affairs) alias Úřad OSN pro vesmírné záležitosti, je specializovaná složka Organizace spojených národů dohlížející na využití vesmíru.
V-2 (Vergeltungswaffe 2)
V-2 (Vergeltungswaffe 2) neboli zbraň odplaty. Jednalo se o jednu z tajných Hitlerových zbraní, kterými chtěl zvrátit průběh války. Raketa je známá také pod pozdějším označením A4 (Aggregat 4). V-2 jako první vyfotografovala Zemi z vesmíru 24. října 1946 a stala se předlohou pozdějších kosmických raket. Byla součástí zrodu kosmonautiky.
VSFB
VSFB alias Vandenberg Space Force Station je základna, určená pro starty kosmických nosičů na západním pobřeží USA. Provoz zajišťují Vesmírné síly Spojených států amerických.
WDR
Wet Dress Rehearsal - test připravenosti nosné rakety a nákladu ke startu. Proběhne při něm celý předstartovní odpočet, včetně tankování paliva téměř až do okamžiku startu, tj. těsně před zážeh motorů. Ověřuje se připravenost nosiče, vynášeného nákladu (včetně nástupu posádky do kosmické lodě), pozemního segmentu rampy, řídicích center a okolí kosmodromu.
Wentian
Wentian je laboratorní modul čínské modulární kosmické stanice Tiangong
Xuntian
Xuntian je kosmický teleskop se zrcadlem o průměru 2 metry navržený ke spolupráci s čínskou stanicí Tiangong.
Zhurong
Zhurong (Ču-žung) je název roveru určeného k průzkumu Marsu. Význam slova je "Bůh ohně", a je odkazem na čínskou mytologii. Vozítko bylo součástí mise Tianwen-1, která odstartovala 23. července 2020.