Štítek ‘Falcon 9’

ŽIVĚ A ČESKY: Dva komentované starty během dvou hodin – na utajenou misi letí Delta IV Heavy

Již dnes v noci nás čekají hned dva komentované starty. Tím prvním a pravděpodobně zajímavějším, je start rakety Delta IV Heavy na utajenou misi NROL-91. Obecně platí pravidlo, že o utajených misích je veřejnosti známo jen pár informací. To ale neplatí u této mise. I když se nejedná o oficiálně potvrzené informace, máme od důvěryhodných zdrojů určité odhady, co by se mohlo skrývat pod aerodynamickým krytem. V tomto případě by pravděpodobně měla být na oběžnou dráhu vynesena družice řady KH-11, konkrétně KH-11 Kennen 19. Družice řady KH-11 jsou náhradou za vysloužilé družice řady KH-8 a KH-9. KH-11 Kennen 19 je špionážní družice, která využívá elektro-optické digitální zobrazování. Je vybavena zrcadlem o průměru 2,4 metru a je schopna dosáhnout teoretického rozlišení až 15 centimetrů. Kvůli vlivům atmosféry bude ale konečné rozlišení horší. Zajímavé je, že družice řady KH-11 nekomunikují přímo s pozemními stanicemi, ale data přenáší přes družice Quasar anebo Satellite Data System.

ŽIVĚ A ČESKY: Pátý pokus o start Falconu

Tak jsme tu zase u dalšího čekání na snad konečně úspěšně uskutečněný start, během kterého se Falcon 9 s 54 družicemi Starlink v rámci pátého pokusu odlepí od rampy SLC-40. Dnes ráno 17. září už zbývalo pouze souhlasné povolení ke startu od letového ředitele, které ovšem nepřišlo a start byl kvůli nepříznivému počasí, které bylo o 30% lepší, než předešlý den, znovu odložen. Zítra 18. září ve 02:43 našeho času, se tak můžeme těšit na další a tentokrát doufejme úspěšný pokus o start. Pro tento start byl vybrán první stupeň s označením B1067.6, který se tradičně pokusí o přistání na mořské plošině, kterou v tomto případě bude plošina JRTI. Pokud Vás zajímá, jaká je meteorologická předpověď pro zítřejší pokus, tak pravděpodobnost dobrých podmínek je jen 20%, což je o 20% méně než při dnešním pokusu. 

ŽIVĚ A ČESKY: Starty Falconu kazí počasí

Jak jsme psali ve včerejším článku, tak počasí startům raket nepřeje. Důkazem tohoto tvrzení je Falcon 9, který stále stojí na rampě SLC-40 na Floridě a odmítá ji opustit. Při včerejším pokusu byl odpočet zastaven 27 sekund před startem, který byl nakonec odložen na 17. září 03:05 našeho času. Můžeme doufat, že se počasí zlepší a Falcon 9 konečně na čtvrtý pokus z rampy SLC-40 odstartuje a na oběžnou dráhu vynese dalších 54 družic Starlink. A jelikož byl náš česky komentovaný přenos již spuštěn když došlo k odkladu, založili jsme pro Vás přenos nový.

ŽIVĚ A ČESKY: Třetí pokus Falconu

Počasí startům raket nepřeje po celém světě. Na Novém Zélandu byl kvůli počasí odložen start rakety Electron. Na Vandenbergově základně v Kalifornii byl kvůli počasí odložen start rakety Firefly Alpha a na Floridě byl kvůli počasí odložen start Falconu 9 s družicemi Starlink. Můžeme tak doufat, že se počasí umoudří a dnes v noci se dočkáme startu Electronu, který by měl odstartovat ve 22:30 našeho času i do třetice pokusů startu Falconu 9, který startuje pro nás Evropany ve velice nepříjemný čas půl čtvrté ráno.

ŽIVĚ A ČESKY: Budování konstelace Starlink pokračuje

Raketa Alpha firmy Firefly Aerospace neodstartovala ani na druhý pokus, ale díky SpaceX tu máme náhradu v podobě startu Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Nyní jsme měli dokonce dvakrát po sobě misi sdílenou, kdy spolu se Starlinky letěl i sekundární náklad, ale tentokrát nás opět čeká klasický start. Falcon odstartuje z rampy SLC-40 a vydá se vstříc obloze směrem na východ. První stupeň B1067, který poletí po šesté se pokusí o přistání na mořské plošině Just Read The Instructions, která bude čekat 666 kilometrů od místa startu.

ŽIVĚ A ČESKY: Další rekord pro SpaceX a další sdílená mise Starlink

Když naposledy startoval Falcon 9, vynášel spolu s družicemi Starlink i orbitální tahač SHERPA-LTC2. Zítra ráno nás čeká podobný scénář. Další sdílená mise s družicemi Starlink při níž bude tentokrát vynesena družice BlueWalker 3 společnosti SpaceMobile. Jedná se o prototyp družice pro plánovanou konstelaci BlueBird, která bude zajišťovat internetové připojení přímo s mobilními telefony. První družice pro konstelaci BlueBird by měl Falcon 9 vynést v roce 2023. BlueWalker 3 je vybavený rozložitelnou anténou o průměru 10 metrů a jeho hmotnost se pohybuje kolem 1 500 kilogramů. To ale není jediná zajímavá informace k tomuto startu. Tentokrát dojde opět k navýšení rekordu. První stupeň B1058 totiž poletí již po čtrnácté.

ŽIVĚ A ČESKY: Falcon znovu startuje

Další start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Tentokrát opět z Vandenbergovy základny v Kalifornii, odkud by měl Falcon odstartovat ve středu ráno v 07:40 našeho času. Družice, které budou vyneseny při tomto startu míří do tzv. třetí orbitální slupky, která bude po dokončení obsahovat 348 družic. O přistání se první stupeň B1063, který byl zvolen pro tuto misi, pokusí na mořské plošině Of Course I Still Love You, která bude čekat 640 kilometrů od místa startu. Pro tento konkrétní první stupeň se bude jednat o sedmý start.

ŽIVĚ A ČESKY: Poškozený první stupeň startuje

Můžeme říci, že nás v neděli čeká start předskokana rakety SLS. A tím samozřejmě je Falcon 9. Popisovat starty Falconu 9 s družicemi Starlink je čím dál tím těžší a tak se začínáme v článcích velmi často opakovat a ani tento článek nebude výjimkou. Při tomto startu bude vyneseno celkem 54 družic, které budou vyneseny na nízkou oběžnou dráhu se sklonem 53,2° vůči rovníku. První stupeň s označením B1069 bude startovat podruhé a o přistání se pokusí na mořské plošině A Shortfall Of Gravitas, která bude čekat zhruba 650 kilometrů od místa startu. Na tomto konkrétním prvním stupni je zajímavé, že byl poškozen při přistání na jeho první misi CRS-24. Kvůli asymetrickému přistání a byly poškozeny motory Merlin a přistávací nohy. Stupeň také dosedl do úplného rohu plošiny a nechybělo mnoho, aby stupeň skončil na hladině oceánu.

ŽIVĚ A ČESKY: Budování konstelace Starlink pokračuje

I když dnes všichni kosmičtí fandové čekají spíše na první let rakety SLS, nebo oznámení toho, kdy se Super Heavy Starship poprvé vydá na oběžnou dráhu, tak i v této chvíli se toho v oblasti kosmonautiky děje spoustu dalšího a zajímavého. Důkazem může být i to, že na floridské rampě SLC-40 již netrpělivě čeká raketa Falcon 9, která je připravena vynést na oběžnou dráhu další část konstelace družic Starlink. Konkrétně to bude 53 kusů a jsou určeny pro tzv. „Group 4“. Ta obíhá na oběžné dráze se sklonem vůči rovníku 53,2°. Tato várka bude vynesena raketou Falcon 9, pro kterou byl tentokrát vybrán první stupeň s označením B1062. Tento první stupeň tak poletí již podeváté. V seznamu jeho startů bychom mohli najít třeba i vynesení mise Inspiration4, nebo taky Ax-1. Aby mohl stupeň někdy v budoucnu letět i podesáté, bude muset být proveden již tradiční pokus o přistání na mořské plošině. Tentokrát byla vybrána plošina ASOG. Také proběhne pokus o záchranu obou polovin aerodynamického krytu. O jejich vylovení se postará loď Doug. Start by měl proběhnou dnes 19. 8. 2022 ve 21:21 našeho času.

OBRAZEM: Dva starty z Floridy ve znamení Atlasu V a Falconu 9

Start rakety Falcon 9 4. srpna nastal 12 hodin a 39 minut po startu rakety Atlas V od United Launch Alliance. Tento časový rozestup znamená nejkratší časové období mezi dvěma orbitálními starty z Floridy od roku 1967. Také to je poprvé od zmíněného roku, kdy se oba starty uskutečnily ve stejný kalendářní den. Při těchto dvou startech vznikly nádherné fotografie a tak jsme se rozhodli pro Vás zpracovat článek, ve kterém si je budete moci všechny prohlédnout. Prvních sedm fotografií bylo pořízeno při startu Atlasu 5 s družicí SBIRS GEO 6 a dalších sedm fotografií bylo pořízeno při startu Falconu 9 s korejskou sondou KPLO přezdívanou Danuri.