Štítek ‘Falcon 9’

ŽIVĚ A ČESKY: První sedmnácté použití prvního stupně

Na první pohled není na misi Starlink 6-17 nic mimořádného. Jenže stačí se podrobněji podívat na údaje o tomto startu a rázem zjistíme, že půjde o další případ, při kterém se mají posouvat hranice znovupoužitelnosti. Firma SpaceX totiž do akce nasadí první stupeń Falconu 9 s výrobním označením B1060, který má za sebou již šestnáct startů a přistání. To znamená, že budeme poprvé svědky sedmnáctého použití prvního stupně Falconu. A to už stojí za trochu ponocování nebo brzkého vstávání. Start je totiž momentálěn naplánován na 4:47 SELČ, což není pro většinu středoevropanů optimální termín. Náš komentovaný přenos však bude připraven.

ŽIVĚ A ČESKY: Den plný přenosů zahájí Starlink

Pátek 15. září by mohl být pro fanoušky kosmonautiky a našich živě a česky komentovaných přenosů velmi atraktivní, jelikož na tento den plánujeme hned tři živá vysílání. Startu a připojení Sojuzu MS-24 se budeme věnovat až v zítřejším odpoledním článku, ale nyní Vás chci pozvat na první přenos, který nás bude čekat už ráno. V 6:03 našeho času by měl z floridské rampy SLC-40 odstartovat Falcon 9 na misi Starlink 6-16 s 22 komunikačními družicemi. Jeho zatím neupřesněný první stupeň se jako obvykle pokusí o přistání na mořské plošině – tentokrát se v akci představí plošina Just Read the Instructions.

ŽIVĚ A ČESKY: Dopolední start Falconu 9 se Starlinky

Zítřejší dopoledne nám nabídne možnost sledovat již 64. letošní start rakety Falcon 9. Mise Starlink 7-2 má v 8:57 SELČ odstartovat z kalifornské rampy SLC-4E a na oběžnou dráhu se vypraví 21 družic Starlink 2. generace mini. Který první stupeň Falconu bude pro tuto misi vybrán, zatím nevíme, ale jisté je, že bude přistávat na mořské plošině Of Course I Still Love You, která se jako jediná nachází na západním pobřeží USA. Pokud tedy budete mít čas a chuť, rádi vás přivítáme u našeho komentovaného přenosu.

ŽIVĚ A ČESKY: Starlink a utajená mise

Po krátké pauze nás v sobotu čekají hned dva starty. První z nich bude svým způsobem pro mnohé diváky tuctový – Falcon 9, který odstartuje v 1:56 SELČ, dopraví na oběžnou dráhu 22 družic Starlink. Druhý start (plánovaný na 14:51 SELČ) bude naopak velmi zajímavý a zpestřený nádechem utajení a nedostatku oficiálních informací. Atlas V ve verzi 551 má totiž vyrazit na misi NROL-107, která se také někdy označuje Silent barker (volně přeloženo tichý štěkač). Počet vynášených družic neznáme, ale zdá se, že by náklad mohl v případě potřeby vyhledávat a sledovat umělé kosmické objekty. Oba dva zmíněné starty Vám nabídneme živě a s českým komentářem.

ŽIVĚ A ČESKY: Starlinky se vrací na LC-39A

Firma SpaceX dosáhla v posledních měsících úctyhodného startovního tempa navzdory tomu, že téměř výhradně dvě rampy – kalifornskou SLC-4E a floridskou SLC-40. Floridská rampa 39A v minulých měsících obsloužila pouze menší počet misí, které však vyžadují delší čas na přípravu – ať už je řeč o startech Falconu Heavy, pilotovaných lodí Crew Dragon nebo nákladních lodí Dragon 2. Pokud bychom se podívali do statistik, zjistili bychom, že zatím poslední misí, která z této rampy odstartovala a nepatřila mezi případy zmíněné v minulé větě, byla mise Starlink 5-3, ke které došlo 2. února. V noci na pondělí se však dočkáme po téměř přesně půl roce návratu Starlinků na tuto historickou vzletovou rampu. SpaceX má v průběhu noci hned několik termínů vhodných pro start, přičemž ten první nastane v 1:25 SELČ.

ŽIVĚ A ČESKY: SpaceX vynáší armádní družice

SpaceX připravuje další start Falconu 9 z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii, tentokrát pro Americkou vojenskou rozvojovou agenturu. Při něm bude na oběžnou dráhu s výškou 950 kilometrů a sklonem 81° vůči rovníku vyneseno celkem třináct družic, z nichž jedenáct bude součástí tzv. Transport layer, neboli transportní vrstvy, která slouží pro sběr informací. Zbylé dvě družice budou součástí sledovací vrstvy, která má za úkol monitoring balistických a hypersonických raket. Co se týče prvního stupně, tak ten bude mít při této misi po separaci stupňů dost pohonných látek, aby se mohl pokusit o přistání na pevninské přistávací ploše LZ-4.

Kosmotýdeník 571 (21.8. – 27.8.)

Romane

Je nejen ideální čas na nedělní oběd, ale nedělní poledne je už také přes deset let časem, kdy se můžete těšit na pravidelný souhrn kosmonautických událostí uplynulých sedmi dní. Hlavním tématem Kosmotýdeníku tentokrát bude prostý rozvod kabeláže. Nebude se jednat o kabeláž běžnou, ale o tu, určenou pro Nancy Grace Roman Space Telescope, z čehož plyne, že to bude nečekaně komplexní úkol. V dalších tématech se můžete těšit samozřejmě na misi Chandrayaan-3, start pilotované mise Crew-7, či statický zážeh Super Heavy B9. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.

ŽIVĚ A ČESKY: Starlinky z Floridy a Crew-7 u ISS

Tento víkend přeje fanouškům kosmonautiky a speciálně pak divákům našich komentovaných přenosů. Po dnešním dopoledním startu Falconu 9 s kosmickou lodí Crew Dragon na misi Crew-7 nás v noci na neděli čeká další start Falconu 9 z Floridy – tentokrát bude na palubě 22 družic Starlink 2. generace mini. Pak přijde zhruba dvanáctihodinová pauza a poté se zaměříme opět na misi Crew-7, jelikož Crew Dragon čeká automatické připojení k Mezinárodní kosmické stanici. Obě události Vám nabídneme v rámci našich komentovaných přenosů.

ŽIVĚ A ČESKY: Připojení Progressu a start Crew-7

Snad již zítra, tedy v pátek 25. srpna, bychom se mohli dočkat další pilotované mise k Mezinárodní vesmírné stanici. Konkrétně k ní zamíří kosmická loď Crew Dragon společnosti SpaceX, která na ISS dopraví čtyři členy posádky. První členkou je velitelka Jasmin Moghbeli, podplukovnice americké námořní pěchoty. Druhým členem posádky je pilot, člen oddílu astronautů Evropské kosmické agentury, Andreas Mogensen. Třetím členem posádky a zároveň prvním letovým specialistou je japonský astronaut Satoši Furukawa, který je již dvacet čtyři let členem oddílu astronautů Japonské vesmírné agentury, zvaná jako JAXA. Posledním členem posádky a zároveň druhým letovým specialistou je ruský kosmonaut Konstantin Borisov, který se stane teprve třetím ruským kosmonautem, jenž poletí v lodi Crew Dragon. Pro tuto misi byla vybrána kabina s označením C210, která nese jméno Endurance a vydá se na svou třetí misi. Co se týče prvního stupně, tak ten poletí poprvé a o přistání se pokusí na pevninské ploše LZ-1. Ovšem ještě před startem mise Crew-7 nás v 05:49 čeká připojení kosmické lodi Progress MS-24 k modulu Zvezda na Mezinárodní vesmírné stanici.

ŽIVĚ A ČESKY: Starty Starlinků, Progressu a indické přistání

Zatím se zdá, že by 23. srpen mohl přát všem fanouškům kosmonautiky. V relativně krátkém sledu nás totiž budou čekat hned tři zajímavé události. Dvě z nich jsou dokonce tak blízko, že pokud současný harmonogram zůstane zachován, spojíme je do jednoho přenosu. Na Floridě se ke svému startu ve 2:47 SELČ chystá Falcon 9, který v rámci mise Starlink 6-11 vynese družice 2. generace mini. Hned ve 3:08 by měla z kosmodromu Bajkonur odstartovat raketa Sojuz 2.1a s nákladní lodí Progress MS-24, která poveze zásoby na Mezinárodní kosmickou stanici. Při vší úctě k oběma jmenovaným přenosům nás to hlavní čeká ve 14:34 SELČ, kdy se Indie pokusí o lunární přistání své sondy Chandrayaan-3. Všechny tyto události pro Vás odkomentujeme v rámci našich přenosů.