Štítek ‘Falcon 9’

Problémy s druhým stupněm rakety Falcon 9

Během startu rakety Falcon 9 došlo k problémům s motorem horního stupně. První stupeň úspěšně přistál. Motor druhého stupně se nepodařilo restartovat a došlo k RUD. Družice Starlink tak byly vypuštěny na oběžnou dráhu s nižším perigeem. 12. července 13:00

ŽIVĚ A ČESKY: Falconu počasí nepřeje

Při druhém červencovém startu Falconu 9 je v plánu vynesení telekomunikační družice Türksat 6A. Ta bude umístěna na 42° východní délky a o její provoz se bude starat stejnojmenný operátor. Bude se jednat o vůbec první tureckou telekomunikační družici, na které se podílely pouze turecké firmy, což pro zemi znamená, že se stane desátým státem schopným ji vyrobit. I když do startu zbývá pouze pár hodin, stále není upřesněno, který první stupeň byl na tuto misi vybrán. Pokus o přistání by měl proběhnout na mořské plošině Just Read The Instructions, která bude čekat v Atlantiku. Sluší se také dodat, že předpověď počasí pro dnešní pokus o start není moc příznivá. Aktuálně se drží pouze na 30% vhodných podmínek.

Kosmotýdeník 616 (1. 7. – 7. 7.)

První týden druhého pololetí roku 2024 pomalu spěje ke svému konci. Po dvou svátečních dnech tu máme neděli a čas oběda. Je tedy čas na 616. díl našeho tradičního seriálu, ve kterém si připomeneme důležité události končícího týdne, na které se v našich článcích nedostalo, ale také si zrekapitulujeme články, které na našem webu vyšly. V hlavním tématu dnešního vydání Kosmotýdeníku se dnes podíváme na celkově pátý let rakety Alpha od firmy Firefly Aerospace, která při minulých startech nebyla zrovna spolehlivá. Kromě toho bude řeč také o přípravách mise Polaris Dawn, nebo o malém milníku v budování sítě Starlink.

Falcon 9 vynese observatoř COSI

Agentura NASA oznámila, že při výběru poskytovatele startu, který obstará vynesení observatoře COSI (Compton Spectrometer and Imager) vybrala společnost SpaceX. Kontrakt s fixní částkou má hodnotu přibližně 69 milionů amerických dolarů a pokrývá služby spojené se startem a další s tím spojené náklady. Start Falconu 9 s misí COSI je momentálně plánován nejdříve na srpen roku 2027, přičemž by se mělo startovat z floridského kosmodromu Cape Canaveral Space Force Station.

Yahsat

Společnost Yahsat 1. července oznámila, že si vybrala společnost SpaceX pro vynesení svých geostacionárních komunikačních družic Al Yah 4 a Al Yah 5. Start má proběhnout v roce 2027 a 2028 na raketách Falcon 9. 2. července 10:00

MTG-S1 vynese Falcon 9

Evropský provozovatel meteorologických družic Eumetsat přesunul nadcházející start meteorologické družice z rakety Ariane 6 na Falcon 9. Družice Meteosat Third Generation-Sounder 1 (MTG-S1) bude nyní vypuštěna na Falcon 9 v roce 2025. 30. června 13:00

ŽIVĚ A ČESKY: Druhá várka družic Starshield startuje

Z Vandenbergovy letecké základny má v sobotu ráno opět odstartovat Falcon 9 s druhou várkou družic Starshield. Jedná se o upravené družice Starlink pro potřeby americké armády, které mohou být vybaveny dodatečnými senzory nebo kamerami. Smlouva na program Starshield byla uzavřena v roce 2021 a SpaceX za vybudování konstelace obdrží 1,8 miliardy amerických dolarů. První stupeň B1081 poletí po osmé a o přistání se pokusí na mořské plošině Of Course I Still Love You, která bude čekat v Tichém oceánu.

ŽIVĚ A ČESKY: Vyzraje Falcon 9 na špatné počasí?

V noci na dnešek mělo dojít ke startu Falconu 9 s telekomunikační družicí Astra-1P. Jenže na Floridě foukal silný vítr a i kvůli němu dávali meteorologové jen 55% pravděpodobnost dobrých podmínek. SpaceX kvůli silnému větru přesunula pokus o start na úplný konec startovního okna, ale ani tehdy si počasí nedalo říct a musel následovat odklad na další den. Jenže pro noc na zítřek je předpověď meteorologů ještě horší. V místě startu hrozí kromě silného větru také velká oblačnost a počasí v místě přistání je na pomezí mezi středně a silně nevhodným. Suma sumárum? Meteorologové dávají pouze 30% pravděpodobnost dobrých podmínek. Nadějné to tedy vůbec není, ale náš přímý přenos bude připraven.

ŽIVĚ A ČESKY: Falcon po pauze znovu startuje

Po opravdu nezvykle dlouhé době mezi dvěma starty Falconu 9 se na dnešní třiadvacátou hodinu plánuje start s telekomunikační družicí Astra 1P. Stavbu družice zajistila firma Thales Alenia Space, přičemž provozovatelem bude lucemburská společnost SES S.A. Družice má za úkol pokrývat především televizním vysíláním oblast Španělska, Německa a Francie. Pro tuto misi byl vybrán první stupeň s označením B1080, který poletí podeváté a o přistání se pokusí na mořské plošině Just Read The Instructions. Ta bude čekat přibližně 672 kilometrů od místa startu.Po opravdu nezvykle dlouhé době mezi dvěma starty Falconu 9 se na dnešní třiadvacátou hodinu plánuje start s telekomunikační družicí Astra 1P. Stavbu družice zajistila firma Thales Alenia Space, přičemž provozovatelem bude lucemburská společnost SES S.A. Družice má za úkol pokrývat především televizním vysíláním oblast Španělska, Německa a Francie. Pro tuto misi byl vybrán první stupeň s označením B1080, který poletí podeváté a o přistání se pokusí na mořské plošině Just Read The Instructions. Ta bude čekat přibližně 672 kilometrů od místa startu.

ŽIVĚ A ČESKY: Evropsko-japonská družice startuje

Na středeční půlnoc si pro nás SpaceX připravila další start z Vandenbergovy základny v Kalifornii, odkud by se měl na heliosynchronní oběžnou dráhu vydat Falcon 9 s družicí EarthCARE. Jde o projekt ve spolupráci Evropské kosmické agentury a Japonské kosmické agentury. Družice má primárně za úkol charakterizovat mraky a aerosoly v atmosféře. Díky nízké hmotnosti, která činí pouze 2 200 kilogramů, bude první stupeň Falconu 9 mít dost pohonných látek pro návrat zpět na pevninskou přistávací plochu LZ-4.