sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly 8. července představily svou první Strategii mezinárodního partnerství , plán, jak nejnovější americká vojenská složka hodlá přejít od sporadické globální spolupráce k promyšlenější a integrovanější vesmírné koalici.

Neuraspace

Společnost Neuraspace vyvíjí s podporou Evropské kosmické agentury software založený na umělé inteligenci, který má operátorům pomoci lépe využívat navigační signály GNSS pro sledování družic a předcházení kolizím.

Maxar Intelligence

Společnost Maxar Intelligence, poskytovatel družicového snímkování a geoprostorových dat, podepsala tři smlouvy v celkové hodnotě 204,7 milionu dolarů s nezveřejněnými vládními zákazníky na Blízkém východě a v Africe.

TraCSS

Koalice zástupců průmyslu žádá vedení podvýborů pro rozpočtové prostředky Sněmovny reprezentantů a Senátu aby financovaly systém koordinace vesmírného provozu (TraCSS) Úřadu pro vesmírný obchod (Office of Space Commerce).

Neptun

Čínští vědci navrhují první čínskou misi k Neptunu v roce 2033. Cílem je vypustit sondu s radioizotopovým pohonem na oběžnou dráhu Neptunu a studovat i jeho měsíc Triton.

European Launcher Challenge

Evropská agentura ESA 7. července oznámila, že společnosti Isar Aerospace, MaiaSpace, Orbex, PLD Space a Rocket Factory Augsburg postoupily do soutěže European Launcher Challenge. Každá společnost bude mít nárok na kontrakty v hodnotě až 169 milionů eur na vynesení institucionálních užitečných nákladů.

PTS-R

Americké vesmírné síly zrušily soutěž mezi společnostmi Boeing a Northrop Grumman na stavbu nové třídy komunikačních družic odolných proti rušení. Zrušený program, známý jako Protected Tactical Satellite Communication-Resilient (PTS-R), byl spuštěn v roce 2020.

Johnston

Americké letectvo odložilo návrh na výstavbu dvou raketových přistávacích ploch na atolu Johnston, odlehlém ostrově ve střední části Tichého oceánu. Důvodem jsou obavy o životní prostředí. Dne 5. července o tom informoval americký vojenský deník Stars and Stripes.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Štítek: crew-dragon

ŽIVĚ A ČESKY: Americko-indicko-polsko-maďarská posádka se připojuje k ISS

Dnes ráno jsme měli možnost sledovat start Falconu 9 s kosmickou lodí Crew Dragon na misi Ax-4. Jejím cílem je Mezinárodní kosmická stanice, kde posádka stráví zhruba deset dní vyplněných vědeckými experimenty, komerčními a popularizačními aktivitami, po kterých se opět vrátí ve své lodi na Zemi. Zájemcům nabízíme možnost sledovat připojení Crew Dragonu k Mezinárodní kosmické stanici v přímém přenosu s českým komentářem, přičemž samotné připojení má nastat okolo 13:00 SELČ.

ŽIVĚ A ČESKY: Překoná Ax-4 prokletí odkladů?

Komerční výprava Ax-4 na Mezinárodní kosmickou stanici se v uplynulých dvou týdnech odložila hned několikrát a z několika důvodů – od špatného počasí, přes problém na raketě až po řešení situace s úúnikem vzduchu na ISS. Teď už je snad vše v pořádku a NASA, SpaceX i Axiom Space plánují start na středeční ráno v 8:31 SELČ. Na zhruba desetidenní výpravu na Mezinárodní kosmickou stanici se vydají Američanka Peggy Whitson, Ind Šubanšu Šukla, Polák Sławosz Uznański-Wiśniewski a Maďar Tibor Kapu. Pokud tedy budete mít zítra ráno čas a chuť, rádi Vás přivítáme u našeho komentovaného přenosu.

Ax-4 se odkládá … opět

Už to začíná připomínat zaseklou desku. Mise Ax-4, která má v lodi Crew Dragon dopravit na krátkodobou misi na ISS čtyřčlennou posádku, se z nejrůznějších důvodů odložila už několikrát. Nyní přichází další zpráva, která nám říká, že už ani nejnovější dosud zvažovaný termín startu 22. června neplatí. NASA se rozhodla odstoupit od tohoto termínu a společně se SpaceX a Axiom Space hledá nové datum startu v následujících dnech. Agentura podle svého vyjádření potřebuje čas navíc pro pokračující vyhodnocování provozu stanice ISS po nedávných opravách v zadní části ruského modulu Zvezda. Jelikož je stanice vzájemně propojený a navzájem závislý systém, chce se NASA ujistit, že je ISS připravena na přílet čtyř dalších lidí. Proto si bere čas navíc, aby mohla řádně a zodpovědně rozhodnout.

ŽIVĚ A ČESKY: Čtvrtá mise firmy Axiom k ISS se středoevropským podílem

Společnost Axiom Space už k mezinárodní kosmické stanici vypravila tři komerční výpravy a poslední hodiny zbývají do startu té čtvrté. V rámci mise Ax-4 se k Mezinárodní kosmické stanici na přibližně deset dní vypraví velitelka Peggy Whitson, bývalá astronautka NASA a dnes zaměstnankyně Axiom Space, pilot Shubhanshu Shukla z Indie a dva specialisté mise ze střední Evropy – Polák Sławosz Uznański-Wiśniewski a Maďar Tibor Kapu. Součástí mise bude i pokus o přistání prvního stupně na pevninské ploše LZ-1 a start vychází na čas, který je pro Středoevropany poměrně příznivý. Přijměte proto, prosím, naše pozvání ke sledování živě a česky komentovaného přenosu.

VV_2025_04

Vesmírné výzvy – Duben 2025

Podstatnou část z dubnových Vesmírných výzev si zabere pro sebe pilotovaná kosmonautika. Hned v úvodu se podíváme na první start pilotované kosmické lodě na polární dráhu. Zajímavostí je, že se jednalo o privátní misi podnikatele v oblasti kryptoměn jménem Čchun Wang a zajistila ji svou lodí společnost SpaceX. Dále se koukneme na rotaci posádek ruské části ISS pomocí lodí Sojuz MS-26 a Sojuz MS-27. Svou posádku obměnila i čínská kosmická stanice, tam se jednalo o lodě Shenzhou 19 a Shenzhou 20. V druhé části pořadu se podíváme na průlet sondy Lucy kolem planetky Donaldjohanson, starty družice Biomass, sdílené mise Bandwagon-3 a tří misí pro Národní úřad vojenského kosmického zpravodajství. Přijměte naše pozvání ke společnému sledování premiéry tohoto videa, dnes tradičně ve 20:00. Vesmírné výzvy jsou součástí Youtube kanálu Kosmonautix, kde najdete například zajímavá kosmonautická videa s českými titulky. Také zde najdete živě a česky komentované přímé přenosy startů raket. Další pořady jako Vesmírné zprávy nebo Vesmírnou techniku nyní najdete nově na Youtube kanálu SVĚT KOSMONAUTIKY. Starší díly najdete také na internetové televizi Fameplay.

ŽIVĚ: Návrat mise Fram2

1. dubna velmi brzy ráno našeho času jsme sledovali start rakety Falcon 9, která vynesla kosmickou loď Crew Dragon na polární oběžnou dráhu. Mise Fram2 s čtyřčlennou posádkou, ve které není ani jeden profesionální astronaut, se stala první pilotovanou výpravou v celé historii kosmonautiky, která kroužila kolem Země po polární dráze. V době startu nebylo jasné, jak dlouho mise potrvá a hovořilo se o třech až pěti dnech. Teď už je jisté, že se Crew Dragon vrátí dnes odpoledne a v našem článku najdete přehrávač originálního přenosu.

Pěstování hlívy, měření kosmického záření i studium mozku – mise Fram2 překypuje vědou

Včera ve 3:46 SELČ odstartovala z rampy LC-39A na Kennedyho středisku na Floridě raketa Falcon 9 s kosmickou lodí Crew Dragon. V rámci mise Fram2 byl výrazně překonán dosavadní rekord ve sklonu dráhy pilotované kosmické lodě vůči rovníku, který pocházel už z éry programu Vostok. První pilotovaná mise na polární oběžné dráze (sklon krátce po startu byl 90,01°) není v žádném případě jen drahým výletem čtyř cestujících. Jedinečné podmínky na palubě budou využity k provedení celkem 24 výzkumných projektů, které pocházejí z osmi států. V tomto článku se s nimi seznámíme.

ŽIVĚ A ČESKY: Nebude to apríl! První pilotovaná mise míří na polární dráhu

Pokud vše proběhne v pořádku, může se už zítra přepsat historie pilotované kosmonautiky. Kosmická loď Crew Dragon by totiž měla v rámci mise Fram2 letět na polární oběžnou dráhu, což zatím žádná loď s posádkou nezažila. Na palubě Crew Dragonu bude čtyřčlenná amatérská posádka, kterou povede čínsko-maltský podnikatel Chun Wang. První stupně raket Falcon 9 se poslední dobou při startech s loděmi Dragon 2. generace vrací na pevninu, ovšem tentokrát dojde k pokusu o přistání na mořské plošině ASOG. Pokud Vás neodradí brzká ranní hodina, rádi Vás přivítáme u našeho živě a česky komentovaného přenosu.

ŽIVĚ: Crew-9 se vrací na Zemi i s dvojicí ze Starlineru

Vloni v září dorazila k Mezinárodní kosmické stanici kosmická loď Crew Dragon, která sem v rámci mise Crew-9 dopravila netradičně jen dvoučlennou posádku ve složení Nick Hague – Alexandr Gorbunov. Zbylá dvě křesla v kosmické lodi zůstala při startu prázdná, ale mělo to svůj důvod. Mise Crew-9 totiž měla za úkol dopravit na Zemi Sunitu Williams a Barryho Wilmora, kteří na ISS dorazili v červnu na palubě kosmické lodi Starliner. Z důvodu problémů pohonného systému NASA vsadila na předběžnou opatrnost a Starliner odletěl bez posádky. Sunita a Barry se tak měli vrátit s misí Crew-9. Ačkoliv to ještě nedávno vypadalo, že k návratu dojde až zítra, NASA v průběhu včerejška oznámila nový harmonogram, takže Crew-9 se vrací na Zemi už dnes. V tomto článku najdete přehrávač originálního přenosu od NASA, kde budete moci sledovat závěrečnou fázi návratu včetně přistání do moře u Floridy, ke kterému má dojít ve 22:57 SEČ.

ŽIVĚ A ČESKY: Crew-10 přilétá k ISS

V noci na dnešek jsme společně sledovali úspěšný start rakety Falcon 9, která na oběžnou dráhu dopravila pilotovanou kosmickou loď Crew Dragon Endurance s čtyřčlennou posádkou. Ta v dalších hodinách postupně upravila svou oběžnou dráhu a blíží se k Mezinárodní kosmické stanici, se kterou by se měla spojit zítra krátce před půl pátou ráno našeho času. Pokud Vám tedy nevadí vstávat v neděli takto brzo, bude pro Vás připraven živě a česky komentovaný přenos. Jeho záznam pak bude (jako obvykle) připraven ke zhlédnutí kdykoliv v budoucnu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.