Boeing
Boeing získal kontrakt v hodnotě 2,8 miliardy dolarů na výstavbu družic ESS, které jsou ústředním bodem amerického jaderného velení, řízení a komunikace.
sociální sítě
Přímé přenosy
krátké zprávy
Boeing získal kontrakt v hodnotě 2,8 miliardy dolarů na výstavbu družic ESS, které jsou ústředním bodem amerického jaderného velení, řízení a komunikace.
Americké vesmírné síly zrušily soutěž mezi společnostmi Boeing a Northrop Grumman na stavbu nové třídy komunikačních družic odolných proti rušení. Zrušený program, známý jako Protected Tactical Satellite Communication-Resilient (PTS-R), byl spuštěn v roce 2020.
Americké letectvo odložilo návrh na výstavbu dvou raketových přistávacích ploch na atolu Johnston, odlehlém ostrově ve střední části Tichého oceánu. Důvodem jsou obavy o životní prostředí. Dne 5. července o tom informoval americký vojenský deník Stars and Stripes.
Americký kongres schválil návrh zákona o rozpočtovém sladění, který zahrnuje téměř 10 miliard dolarů na programy NASA pro pilotované vesmírné lety.
Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.
Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.
Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.
Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.
Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.
Naše podcasty
Doporučujeme
Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.
Poděkování
Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!
Pro efektivní a bezpečné využívání jaderných reaktorů ve vesmíru je nezbytné pochopit, jak dlouhodobě odolávají drsným podmínkám vesmírného prostoru. Pro ověření vlivu dlouhého pobytu reaktoru v tomto prostředí se dá využít studium vysloužilých reaktorů na oběžné dráze okolo Země. Na takový výzkum je zaměřen projekt CubeSatu REXIS s výraznou českou stopou.
Společnost Firefly Aerospace oznámila 18. června novou službu Ocula zaměřenou na snímkování Měsíce. Technologie má létat na tahačích Elytra od stejné firmy a první vlaštovky bychom se mohli dočkat už v roce 2026. Ocula bude na oběžné dráze Měsíce využívat teleskopy s vysokým rozlišením od Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL), které nabídnou snímkování Měsíce v ultrafialové a viditelné části spektra, což je klíčové pro identifikaci minerálních ložisek na povrchu Měsíce. Bude také možné s vysokou přesností zmapovat budoucí přistávací lokality a snímky zlepší i povědomí o situaci v cislunárním prostoru.
Společnost Thales Alenia Space, společný projekt mezi firmami Thales (67 %) a Leonardo (33%) podepsala dohodu s firmou OHB System AG, hlavním dodavatelem mise LISA (Laser Interferometer Space Antenna) v hodnotě 263 milionů Euro. LISA bude první kosmickou observatoří vyhrazenou ke studiu gravitačních vln. LISA se tak zaměří na tato zvlnění časoprostoru vytvářená masivními zrychlujícími objekty, která předpověděla obecná teorie relativity od Alberta Einsteina. LISA bude tento fenomén studovat s přesností a ve frekvenčním rozmezí, které není možné měřit ze Země.
Sestava SuperHeavy Starship od SpaceX pokračuje v rychlém sběru potřebných razítek, aby tato obří raketa mohla expandovat na floridské kosmické pobřeží. Zatímco SpaceX již připravuje hardware pro historický komplex 39A na Kennedyho středisku, pracuje také na tom, aby do celého procesu začlenila i Space Launch Complex 37 na sousedním kosmodromu Cape Canaveral Space Force Station. 6. června oddělení letectva vydalo Návrh prohlášení o dopadech na životní prostředí pro starty SuperHeavy Starship z SLC-37, čímž byly odhaleny ambiciozní plány firmy na budoucí startovní lokalitu Starship. Snahy SpaceX o přítomnost programu Starship na Floridě můžeme vystopovat až do roku 2019. V té době probíhaly různé pokusy o založení produkce Starship na Cidco Road v Cocoa Beach, ovšem tyto snahy byly brzy odsunuty na druhou kolej, aby se mohla firma koncentrovat na výrobu raket a lodí na texaské základně Boca Chica, kterou dnes známe jako Starbase. Jediným pozůstatkem těchto činností, který přežil do dnešních dnů, je továrna na výrobu dílů tepelného štítu, která produkuje ochranné destičky používané na lodích Starship. Ve stejné době také týmy začaly pracovat na zřízení startovní rampy pro Starship
Kosmická stanice Gateway byla navržena jako testovací zařízení, ve kterém by byl zkoumán vliv kosmického prostředí dostatečně vzdáleného od Země i Měsíce na to, aby mohla sloužit ke studiu vlivu meziplanetárního prostředí na člověka ještě před tím, než se lidé jednou poprvé vydají za cislunární prostor. Bílý dům však rozhodl, že vzhledem k navrženému přechodu dopravy posádek ze Země k Měsíci a zpět na Zemi na komerční smluvní model počínaje misí Artemis IV již Gateway nebude potřeba. Prezidentská žádost o rozpočet NASA na fiskální rok 2026 z 30. května 2025 proto navrhuje v položce Gateway financovat pouze řádné ukončení programu.
Až na Měsíci přistanou příští astronauti, budeme jejich kroky sledovat ve vysokém rozlišení. Obraz bude samozřejmě barevný a každou sekundu dostaneme 60 snímků pro plynulejší podání pohybů a změn snímané scény. Kvalita videopřenosů bude nesrovnatelně vyšší, než byl v éře programu Apollo, ovšem inženýři budou stále muset čelit lunárním omezením jako je šířka přenosového pásma, zpoždění signálu, světlené podmínky na Měsíci, či všudypřítomný prach. Více než půl století poté, co lidé poprvé vstoupili na Měsíc, se experti přes kosmickou komunikaci připravují na nejlepší možné pokrytí tohoto jedinečného momentu.
Jedním z klíčů k udržitelné lidské přítomnosti na vzdálených světech je využívání místních zdrojů, mezi které patří i stavební materiály pro infrastrukturu jako jsou obytné moduly, radiační štíty, cesty, či startovní a přistávací rampy. Ředitelství NASA pro kosmické technologické mise chce využít širokého portfolia svých programů a průmyslových možností k vývoji metod pro využívání místních zdrojů, které by budoucím průzkumníkům Měsíce a Marsu pomohly postavit, co budou potřebovat. Tyto technologie dosáhly v kosmických aplikacích významného pokroku, ale mají význam i pro uplatnění zde na Zemi.
Společnost Firefly Aerospace oznámila 22. května dohodu s organizací MBRSC (Mohammed Bin Rashid Space Centre), která zastává pozici kosmické agentury Spojených arabských emirátů. Předmětem dohody je doprava lunárního vozítka Rashid 2 na odvrácenou stranu Měsíce, který tam dopraví lunární lander Blue Ghost od Firefly Aerospace. Rover Rashid 2 poletí na druhé lunární výpravě firmy Firefly Aerospace, která bude taktéž realizována v rámci programu CLPS. Na této misi mají být i užitečné náklady z Austrálie, či Evropské kosmické agentury.
Návrh Bílého domu na razantní snížení rozpočtu agentury NASA vyvolal právem vlnu nevole z různých zainteresovaných stran. Svůj názor na jeden zmiňovaný důsledek těchto škrtů prezentovala na webu SpaceNews Mary Anne Limbach, astronomka působící na University of Michigan, která se specializuje na exoplanety, kosmická infračervená pozorování planet, měsíců a prstenců mimo Sluneční soustavu. V pozici vedoucí, či spoluvedoucí pracovnice vedla deset programů Teleskopu Jamese Webba, přičemž její tým strávil roky přípravou na přleomové možnosti, které měl nabídnout Nancy Grace Roman Space Telescope – nejen v rámci své základní mise, ale i v širším programu obecného průzkumu. Zbytek textu bude překladem jejího článku.
13. dubna roku 2029 se planetka Apophis o průměru 375 metrů přiblíží do bezpečné, ale přesto mimořádné blízkosti Země. Evropská kosmická agentura proto připravuje misi Ramses, která se (pokud bude plně schválena ministerskou radou agentury letos v listopadu) vydá do kosmického prostoru v roce 2028, aby se s planetkou setkala a doprovázela ji během průletu. Mise Ramses bude vybavena souborem vědeckých přístrojů, které najdeme nejen na hlavní sondě, ale i na dvou CubeSatech, které budou ze sondy uvolněny u Apophisu a mají provádět průzkum planetky před průletem kolem Země a po něm. Zaměří se přitom na jeho tvar, povrchovou strukturu, kohezi, oběžnou dráhu, rotaci a mnoho dalšího.
Na webu Kosmonautix.cz používáme soubory cookies k zajištění správného fungování našich stránek, ke shromažďování anonymních statistických dat a pro lepší uživatelský zážitek. Více informací najdete zde.
Děkujeme za registraci!
Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.
Děkujeme za registraci!
Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.