Štítek ‘Vandenberg’

X-Planes / Dělníci kosmonautiky (14.díl)

Píše se 21. prosince roku 1966 a ze startovní rampy SLC-3 Vandenbergovy základny se zvedá raketa SLV-3 Atlas. Pod aerodynamickým krytem na svém vrcholu skrývá dva metry dlouhý kluzák, o kterém by asi málokdo řekl, že letí za hranici naší atmosféry. Jeho úkolem je po oddělení pokračovat v suborbitálním letu a provést návrat do naší atmosféry. Hlavním úkolem je přežít průchod do atmosféry s použitím ablativního tepelného štítu a pokračovat v hypersonickém letu. Právě během letu hypersonickou rychlostí má kluzák prověřit možnosti řízení a manévrovatelnosti. Údaje jsou důležité, protože poskytnou další část dat použitelných ve vývoji okřídlených vesmírných těles. První množství dat přinesl předchůdce projektu X-23, ASSET. X-23 ale není zdaleka konečnou cestou v průzkumu návratu a už se na obzoru rýsuje další pokračovatel v rámci programu START (Spacecraft Technology and Advanced Reentry Tests).

ŽIVĚ A ČESKY: SpaceX vynáší armádní družice

SpaceX připravuje další start Falconu 9 z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii, tentokrát pro Americkou vojenskou rozvojovou agenturu. Při něm bude na oběžnou dráhu s výškou 950 kilometrů a sklonem 81° vůči rovníku vyneseno celkem třináct družic, z nichž jedenáct bude součástí tzv. Transport layer, neboli transportní vrstvy, která slouží pro sběr informací. Zbylé dvě družice budou součástí sledovací vrstvy, která má za úkol monitoring balistických a hypersonických raket. Co se týče prvního stupně, tak ten bude mít při této misi po separaci stupňů dost pohonných látek, aby se mohl pokusit o přistání na pevninské přistávací ploše LZ-4.

ŽIVĚ A ČESKY: 100. vyhrazený start se Starlinky

V úterý 22. srpna nás čeká již stý vyhrazený start Falconu 9 s družicemi Starlink. I tentokrát se SpaceX chystá na oběžnou dráhu stejně jako minule vypustit družice druhé generace, neboli V2-mini. Těch bude při tomto letu dvacet jedna a míří na oběžnou dráhu se sklonem 53° vůči rovníku. První stupeň, který poletí na tuto misi má za sebou již čtrnáct startů a o přistání se pokusí na mořské plošině Of Course I Still Love You, která bude čekat 642 kilometrů od místa startu.

ŽIVĚ A ČESKY: Starlink tentokrát startuje z Kalifornie

V úterý 8. srpna nás čeká další start rakety Falcon 9 s družicemi Starlink. Start je v plánu na šestou hodinu ranní z rampy SLC-4E na Vandenbergově letecké základně v Kalifornii. Stejně jako při přechozích startech se i tentokrát budou vynášet družice Starlink V2-mini. Jde o zmenšenou verzi Starlinků V2, které se budou vynášet pomocí Super Heavy Starship. Informace o počtu družic a prvním stupni zatím nebyly zveřejněny. O přistání se první stupeň pokusí na mořské plošině Of Course I Still Love You, která bude čekat přibližně 660 kilometrů od místa startu.

ŽIVĚ A ČESKY: SpaceX se blíží ke konci vypouštění starých Starlinků

Dnes nás večer v půl desáté čeká start dalšího Falconu 9 s družicemi Starlink. Při této misi jich bude vyneseno celkem čtyřicet osm do tzv. páté orbitální slupky konstelace Starlink, která má sklon vůči rovníku 43°. Také by se mělo jednat o předposlední misi s družicemi Starlink v1.5. Dále budou vynášeny pouze družice v2 Mini. Pro tuto misi byl vybrán první stupeň s označením B1063, který čeká jeho dvanáctý start. O přistání se první stupeň pokusí na mořské plošině Of course I Still Love You, která bude čekat 668 kilometrů od místa startu.

ŽIVĚ A ČESKY: Další várka Starlinků letí z Kalifornie

Ve středu 10. května se z Vandenbergovy letecké základny chystá další start Falconu s družicemi Starlink generace v1.5. SpaceX se poslední dobou snaží zvýšit počet startů z Kalifornie a doplnit tak družice na dráhy s vyšším sklonem vůči rovníku. Konkrétně jedenapadesát družic vynesených při tomto startu míří do tzv. druhé orbitální slupky konstelace Starlink. Ta má výšku 570 kilometrů, sklon 70° vůči rovníku a po dokončení bude obsahovat 720 družic. První stupeň, B1075 má za sebou dva starty a při této misi se pokusí o přistání na mořské plošině Of Course I Still Love You. Ta bude čekat v Tichém oceánu 660 kilometrů od místa startu.

ŽIVĚ A ČESKY: Falcon vynese družice vyrobené SpaceX pro SDA

Dnes odpoledne je naplánován start Falconu 9 z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii. Nákladem bude deset družic vynesených v rámci programu SDA Tranche 0 L1. V rámci něj je v plánu vypustit celkem osmadvacet družic z nichž dvacet má tvořit tzv. Transport Layer, neboli transportní vrstvu, která bude sloužit ke sběru informací. Dalších osm družic má za úkol vytvořit sledovací vrstvu (Tracking Layer) a budou monitorovat balistické a hypersonické rakety. U těchto osmi družic je také zajímavé, že jejich stavbu zajišťují dvě firmy, a to L3Harris a SpaceX. Jelikož si družice objednala Americká vojenská rozvojová agentura, neznáme přesnou hmotnost družic, ale jelikož první stupeň bude přistávat na pevnině, nebude příliš veliká.

ŽIVĚ A ČESKY: Dva Falcony během čtyř hodin

Dnes v noci nás čekají hned dva starty Falconu 9. Při tom prvním bude na oběžnou dráhu dopraveno dvaapadesát kusů družic Starlink v1.5 a při druhém dvě telekomunikační družice, konkrétně SES-18 a SES-19. První zmíněná bude umístěna na 103,05° západní délky a druhá na 134,9° západní délky a dohromady budou zajišťovat televizní vysílání pro více než 120 milionů domácností. Na misi s družicemi SES-18 a 19 odstartuje Falcon 9 z floridské rampy SLC-40, zatímco na misi s družicemi Starlink z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii. V obou případech se první stupeň pokusí o přistání na mořské plošině. V případě Falconu startujícího z Kalifornie to bude plošina OCISLY a v případě Falconu startujícího z Floridy to bude plošina JRTI.

ŽIVĚ A ČESKY: Dva Falcony během hodiny. Jeden vynáší nové Starlinky

Firma SpaceX zpočátku vypouštěla družice Starlink, které dnes známe jako 1. generace. Přidáním laserových terminálů pro mezidružicovou komunikaci vznikla aktuální 1,5. generace, ale její název naznačuje, že jde jen o přechodné řešení před družicemi 2. generace. Tyto pokročilé družice s vyšší přenosovou kapacitou jsou však moc velké (délka cca 8 metrů) a tak je místo Falconů 9 bude vynášet až Starship. Její vývoj však nabral zpoždění a proto SpaceX urychleně připravila jejich zmenšenou variantu, která dostala neoficiální označení Verze 2-mini. Slovo mini však berme s rezervou – o těchto družicích zatím mnoho informací nemáme, ale jejich tělo by mělo mít rozměry 4,1 × 2,7 m (fotovoltaický panel pak 12,8 × 4,1 m), přičemž celá družice bude vážit okolo 800 kg (Starlink 1,5. generace váží okolo 300 kg). Z tohoto důvodu Falcon 9 ponese „pouze“ 22 těchto družic, které budou prvními zástupci šesté slupky celého systému – ta bude vyhrazena pouze družicím druhé generace. Dnes ale nemá startovat jen mise Starlink 6-1. Jen o hodinu později má startovat druhý Falcon 9 z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii a také s várkou družic Starlink. V tomto případě ale se zastaralejšími družicemi Starlink v1.5. Pokud budete chtít sledovat naše živě a česky komentované přenosy, rádi Vás přivítáme.

ŽIVĚ A ČESKY: Vandenberg, Falcon a Starlink

Starlink

V dnešním tradičně krátkém předstartovním článku, se zaměříme na další start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Ovšem, tentokrát bude tento start zpestřený tím, že pod aerodynamickým krytem se nebudou ukrývat jen Starlinky, ale i sekundární náklad, v podobě orbitálního tahače D-Orbit ION SCV009. A jelikož se jedná o misi mířící do druhé orbitální slupky, která má sklon vůči rovníku 70°, tak start proběhne z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii. O přistání na mořské plošině Of Course I Still Love You se pokusí první stupeň s výrobním číslem B1071, který poletí posedmé. Náš přenos spustíme klasicky zhruba patnáct minut před startem tedy okolo 17:30.