Štítek ‘Vandenberg’

ŽIVĚ A ČESKY: Evropsko-japonská družice startuje

Na středeční půlnoc si pro nás SpaceX připravila další start z Vandenbergovy základny v Kalifornii, odkud by se měl na heliosynchronní oběžnou dráhu vydat Falcon 9 s družicí EarthCARE. Jde o projekt ve spolupráci Evropské kosmické agentury a Japonské kosmické agentury. Družice má primárně za úkol charakterizovat mraky a aerosoly v atmosféře. Díky nízké hmotnosti, která činí pouze 2 200 kilogramů, bude první stupeň Falconu 9 mít dost pohonných látek pro návrat zpět na pevninskou přistávací plochu LZ-4.

ŽIVĚ A ČESKY: Startuje první ostrá várka družic Starshield

V roce 2021 uzavřela společnost SpaceX dohodu s úřadem NRO o výrobě a vypuštění družic Starshield. Ty jsou založeny na stejné konstrukce jako Starlinky, které zajišťují přístup k internetu, ovšem mohou nést i jiné vybavení, jako je například optika a mohou tak sloužit jako špionážní družice. Na letošek je v plánu až šest startů s družicemi Starshield, přičemž prvním z nich je právě dnešní NROL-146. Také víme, že družice by měly být vypouštěny na více oběžných drah.

ŽIVĚ A ČESKY: Startuje náhrada za staré snímkovací družice

Po nezvykle dlouhé pauze v česky komentovaných přenosech se již zítra můžete těšit na další start Falconu 9, tentokrát s prvními dvěma snímkovacími družicemi WorldView Legion. O jejich provoz se bude starat dceřiná společnost MAXAR – firma DigitalGlobe – ovšem stavbu zajistila jiná dceřiná společnost Space System Loral. Konstelaci by po dokončení mělo tvořit šest družic a stane se náhradou za již dosluhující družice GeoEye 1 a WorldView 1 a 2. První stupeň se při této misi pokusí o přistání na pevninské přistávací ploše.

ŽIVĚ A ČESKY: Angara A5 potřetí, Falcon 9 poprvé

Ruská raketa Angara A5 neodstartovala ani na druhý pokus, tentokrát podle informací od Michala Václavíka kvůli softwarové chybě při zážehu motorů RD-191. Došlo tak k odkladu startu o dalších dvacet čtyři hodin a nyní je plánován na 11. dubna opět v 11:00 našeho času. Pokud ale půjde vše podle plánu, měl by tři hodiny po Angaře startovat Falcon 9 na misi USSF-62. Primárním nákladem by měla být na oběžnou dráhu vynesena meteorologická družice WSF-M SV-1. Její úkol bude měřit tloušťku ledu, hloubku sněhu, vlhkost půdy nebo rychlost a směr větru na povrchu oceánů. Sekundární náklad bude tvořit družice Athena a dva 6U CubeSaty TRYAD.

ŽIVĚ A ČESKY: Tři komentované přenosy během osmi hodin!

Všechny ponocovače dnes čeká opravdu velká výzva, jelikož se sešly hned čtyři starty během osmi hodin, což je situace, která se moc často nestává. Jako první je v plánu start Falconu 9 na misi USSF-124, při níž má být vyneseno celkem šest družic, které budou sloužit pro monitorování balistických a hypersonických střel. Při druhém startu se opět můžeme těšit na Falcon 9, který tentokrát poletí s další várkou dvaadvaceti družic Starlink. Napotřetí nás čeká start rakety Sojuz 2.1a s kosmickou lodí Progress MS-26, která na ISS dopraví přibližně 2 518 kilogramů zásob včetně vody, dusíku, potravin, oblečení a vědeckých experimentů. Jako poslední je znovu v plánu start odloženého Falconu 9 s lunárním landerem Nova-C od firmy Intuitive Machines, který byl v dnešních ranních hodinách odložen kvůli nevyhovujícím teplotám metanu před zahájením tankování.

ŽIVĚ A ČESKY: Falcon vynese průzkumné družice

Od živě a česky komentovaných přenosů jsme nyní měli více než dvoutýdenní přestávku, ta ale nyní končí. Den před štědrým dnem SpaceX plánuje start Falconu 9 s radarovými průzkumnými družicemi SARah 2 a SARah 3, o jejichž stavbu se postarala firma OHB system. O provoz družic se budou starat německé ozbrojené síly, zvané Bundeswehr. Síť SARah se skládá celkem ze tří družic. SARah 1 je vybavena aktivní fázovou anténou a obě družice SARah 2 a 3 jsou vybaveny pasivní anténou, která bude zachytávat již od Země odražený signál, který vyslala SARah 1. O přistání se první stupeň nejspíše pokusí na pevninské přistávací ploše LZ-4.

ŽIVĚ A ČESKY: Starty se Starlinky = předehra pro Super Heavy Starship

Den, na který jsme čekali v podstatě již od 20. dubna letošního roku, je konečně tady. Na 18. listopadu je totiž v plánu druhý integrovaný letový test Super Heavy Starship. Tomu ale budou předcházet starty Falconu 9 a s čím jiným, než s družicemi Starlink. Při prvním startu zítřejšího dne vynese Falcon na oběžnou dráhu se sklonem 43° vůči rovníku 23 družic a první stupeň se pokusí o přistání na mořské plošině Just Read The Instructions, která bude čekat v Atlantiku. Při druhé misi zítřejšího dne, tedy Starlink 7-7, bude vyneseno 22 družic na oběžnou dráhu se sklonem 53° vůči rovníku, což odpovídá šesté orbitální slupce konstelace Starlink. První stupeň se pokusí o přistání na mořské plošině Of Course I Still Love You, která bude čekat v Tichém oceánu. Pokud vše půjde podle plánu, mohli bychom se zítra od SpaceX dočkat hned tří startů, což je opravdu něco nevídaného.

ŽIVĚ A ČESKY: Předposlední Starlinky tento měsíc?

Na sobotní ráno si pro nás SpaceX připravila start Falconu 9 z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii. Při tomto startu bude překvapivě vynášet další várku družic Starlink druhé generace. Těch bude s největší pravděpodobností pod aerodynamickým krytem dvacet jedna, jejich celková hmotnost tak bude přibližně 16 800 kilogramů a jsou určeny pro šestou orbitální slupku konstelace Starlink, která má sklon 53° vůči rovníku. První stupeň se pokusí o přistání na mořské plošině Of Course I Still Love You, která bude čekat v Tichém oceánu.

ŽIVĚ: Dva Falcony během šesti hodin

Na pondělí jsou plánovány hned dva starty Falconu 9 a to v rozmezí pouhých šesti hodin. Oba starty mají za úkol vynést další družice pro konstelaci Starlink. V rámci mise Starlink 6-22 bude do páté orbitální slupky vyneseno celkem 22 družic V2-mini, přičemž v rámci druhé mise Starlink 7-4 zamíří 21 družic do šesté orbitální slupky. Na oba starty se vypraví první stupně, které za sebou mají již 13 startů, a jak je zvykem, oba se pokusí o přistání na mořských plošinách. První stupeň B1067 se zhruba 9 minut po startu z rampy SLC-40 pokusí o přistání na mořské plošině A Shortfall Of Gravitas, která bude čekat v Atlantiku. Oproti tomu stupeň B1063 se pokusí o přistání na plošině Of Course I Still Love You, z čehož vyplývá, že druhý start se uskuteční z Vandenbergovy základny v Kalifornii.

X-Planes / Dělníci kosmonautiky (14.díl)

Píše se 21. prosince roku 1966 a ze startovní rampy SLC-3 Vandenbergovy základny se zvedá raketa SLV-3 Atlas. Pod aerodynamickým krytem na svém vrcholu skrývá dva metry dlouhý kluzák, o kterém by asi málokdo řekl, že letí za hranici naší atmosféry. Jeho úkolem je po oddělení pokračovat v suborbitálním letu a provést návrat do naší atmosféry. Hlavním úkolem je přežít průchod do atmosféry s použitím ablativního tepelného štítu a pokračovat v hypersonickém letu. Právě během letu hypersonickou rychlostí má kluzák prověřit možnosti řízení a manévrovatelnosti. Údaje jsou důležité, protože poskytnou další část dat použitelných ve vývoji okřídlených vesmírných těles. První množství dat přinesl předchůdce projektu X-23, ASSET. X-23 ale není zdaleka konečnou cestou v průzkumu návratu a už se na obzoru rýsuje další pokračovatel v rámci programu START (Spacecraft Technology and Advanced Reentry Tests).