Štítek ‘Starlink’

ŽIVĚ A ČESKY: Tři komentované přenosy během osmi hodin!

Všechny ponocovače dnes čeká opravdu velká výzva, jelikož se sešly hned čtyři starty během osmi hodin, což je situace, která se moc často nestává. Jako první je v plánu start Falconu 9 na misi USSF-124, při níž má být vyneseno celkem šest družic, které budou sloužit pro monitorování balistických a hypersonických střel. Při druhém startu se opět můžeme těšit na Falcon 9, který tentokrát poletí s další várkou dvaadvaceti družic Starlink. Napotřetí nás čeká start rakety Sojuz 2.1a s kosmickou lodí Progress MS-26, která na ISS dopraví přibližně 2 518 kilogramů zásob včetně vody, dusíku, potravin, oblečení a vědeckých experimentů. Jako poslední je znovu v plánu start odloženého Falconu 9 s lunárním landerem Nova-C od firmy Intuitive Machines, který byl v dnešních ranních hodinách odložen kvůli nevyhovujícím teplotám metanu před zahájením tankování.

SpaceX deorbituje sto Starlinků

V prohlášení z 12. února SpaceX uvedla, že bude provádět řízené sestupy asi 100 družic Starlink první verze z obav, že by mohly selhat na oběžné dráze kvůli konstrukční chybě, která by mohla způsobit jejich selhání. 14. února 6:00

Aneb jak SpaceX drtí konkurenci

12. ledna proběhla na základně Starbase v jižním Texasu prezentace Elona Muska, kde shrnul úspěchy SpaceX v roce 2023. O tom, že jich nebylo málo svědčí i to, že jen samotná přednáška má bez dotazů délku 59 minut. V prezentaci jsme se dozvěděli spoustu zajímavých statistik a nových informací, nejen o Super Heavy Starship, ale i Falconu, Dragonu, nebo Starlinku. V tomto článku tak najdete všechny podstatné informace, které jsme se v Muskově prezentaci dozvěděli.

Kosmotýdeník 586 (4.12. – 10.12.)

Koutový odražeč

Nedělní oběd vám již jistě voní na stole a tak si jako zákusek můžete dát pravidelný přehled těch nejzajímavějších kosmonautických novinek uplynulých sedmi dní. V hlavním tématu se tentokrát Kosmotýdeník zaměří na přípravu nových laserových koutových odražečů pro družice GPS, které pomohou zpřesnit měření jiných družic na oběžné dráze. V dalších tématech nás čeká třeba úspěšný start čínské rakety poháněné motory spalujícími kapalný metan a kyslík. Podíváme se také na pár rekordních statistik při posledních startech raket Falcon 9 a nevynecháme ani plány Indie na vlastní kosmickou stanici. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.

Intelsat a Starlink

Intelsat vyrábí novou anténu s plochým panelem, která umožňuje pohybujícím se vozidlům využívat širokopásmové služby z geostacionárních satelitů společnosti a ze sítě Starlink společnosti SpaceX. Antény mají být nabídnuty pouze ministerstvu obrany. 1. prosince 15:00

Změna v komentovaných přenosech misí Starlink

Vážení čtenáři, velice si vážíme zájmu, který našemu webu dlouhodobě projevujete. Mezi nejoblíbenější služby, které Vám nabízíme, patří živě a česky komentované přenosy. Při výběru, který start budeme komentovat, rozhodují od začátku tři faktory. Snažíme se komentovat starty všech vědecky zajímavých sond, všechny mise mířící k Mezinárodní kosmické stanici a také všechny starty firmy SpaceX a dále komentujeme nejrůznější zajímavé události související s kosmonautikou. Jenže právě pravidlo spojené se starty všech misí od SpaceX se nyní dočká výrazné úpravy.  Počínaje dneškem už nebudeme v rámci živě a česky komentovaných přenosů vysílat všechny starty této firmy.

ŽIVĚ A ČESKY: Další 15. použití prvního stupně Falconu

Když v pondělí 20. listopadu po mnoha odkladech odstartoval Falcon 9 na misi Starlink 7-7, byl jeho první stupeň použit popatnácté. Jen o necelé dva dny později nás čeká další start, při kterém si jiný první stupeň Falconu také odbude své 15. použití. Lepší důkaz o významu a smysluplnosti znovupoužitelnosti budeme hledat jen těžko. Nákladem při misi Starlink 6-29 bude 23 družic Starlink 2. generace mini. Také tentokrát bude termín startu vyhovovat spíše skřivanům, neboť se první možnost ke startu plánuje na 5:01 našeho času. Pokud pro Vás tento termín není překážkou, moc rádi Vás přivítáme na našem živě a česky komentovaném přenosu.

ŽIVĚ A ČESKY: Odložená mise Starlink 7-7

O tom, že se starty Falconů 9 s družicemi Starlink různě posouvají, jsme si už zvykli. Mise Starlink 7-7 však v tomto směru vystupuje z řady. Z původního pátečního termínu se stal sobotní, ze soboty sklouznul na neděli a poté, co v neděli zažil hned několik odkladů o pár desítek minut je nyní plánován a pondělní ráno. Jelikož jsme v neděli kolem poledne spustili přímý přenos, který nakonec start neobsahoval, musíme pro další pokus založit přenos nový a proto vychází i tento článek. Přijměte proto naše pozvání ke sledování přenosu ze startu Falconu 9, který z Vandenbergovy základny v Kalifornii vynese 22 komunikačních družic Starlink 2. generace mini.

ŽIVĚ A ČESKY: Starty se Starlinky = předehra pro Super Heavy Starship

Den, na který jsme čekali v podstatě již od 20. dubna letošního roku, je konečně tady. Na 18. listopadu je totiž v plánu druhý integrovaný letový test Super Heavy Starship. Tomu ale budou předcházet starty Falconu 9 a s čím jiným, než s družicemi Starlink. Při prvním startu zítřejšího dne vynese Falcon na oběžnou dráhu se sklonem 43° vůči rovníku 23 družic a první stupeň se pokusí o přistání na mořské plošině Just Read The Instructions, která bude čekat v Atlantiku. Při druhé misi zítřejšího dne, tedy Starlink 7-7, bude vyneseno 22 družic na oběžnou dráhu se sklonem 53° vůči rovníku, což odpovídá šesté orbitální slupce konstelace Starlink. První stupeň se pokusí o přistání na mořské plošině Of Course I Still Love You, která bude čekat v Tichém oceánu. Pokud vše půjde podle plánu, mohli bychom se zítra od SpaceX dočkat hned tří startů, což je opravdu něco nevídaného.

ŽIVĚ A ČESKY: Další noční start se Starlinky

Celé čtyři dny tu nebyl start Falconu 9 se Starlinky a tak to musí SpaceX napravit. Na floridské rampě SLC-40 se již stihlo nainstalovat přístupové rameno nově vybudované obslužné věže a tak se na místo může vydat Falcon 9, aby na oběžnou dráhu dopravil další porci komunikačních družic Starlink. Pokud Vás od sledování našeho komentovaného přenosu ze startu mise Starlink 6-27 neodradí ani start v 5:00, budete se moci těšit i na pokus o přistání použitého prvního stupně na mořské plošině.