Štítek ‘Mahia’

Mise Four of a Kind

Rocket Lab vypustila první čtyři družice pro sledování vesmírné situace (SSA) společnosti NorthStar Earth and Space v rámci mise Four of a Kind . Raketa Electron odstartoval ze startovacího komplexu 1 na novozélandském poloostrově Mahia. 31. ledna 13:00

ŽIVĚ A ČESKY: Electron si připisuje další misi

V úterý nás ve velmi brzkých ranních hodinách čeká start malé rakety Electron společnosti Rocket Lab, která vynese na oběžnou dráhu celkem sedm družic (4× Starling, 1× LE0 3, 2× Lemur-2). Družice Starling jsou navrženy tak, aby testovaly technologie, které se využijí v konstelacích. Budou testovat technologie pro síťovou komunikaci ve vesmíru, relativní navigaci mezi družicemi, plánování a provádění autonomních manévrů atd. Velmi zajímavé jsou také družice Lemur-2. Ty postavila společnost Spire a budou sloužit pro sledování lodní a letecké dopravy a meteorologii, kterou bude moci pozorovat díky jevu zvanému jako zákryt signálu GPS. Družice měří změnu v hodnotách signálu GPS, aby vypočítaly velmi přesné profily teploty, tlaku a vlhkosti.

RocketLab se pokusí o záchranu Electronu

Společnost RocketLab se pokusí o záchranu prvního stupně rakety Electron při nadcházející misi nazvané „Baby Come Back“. Start proběhne 14. července z kosmodromu Mahia na Novém Zélandu. 27. června 7:00

ŽIVĚ A ČESKY: Odložený Falcon a Electron s posledními družicemi TROPICS

Na čtvrtečních 5:25 našeho času firma SpaceX přesunula start Falconu 9, o který se pokusila dnes ráno. O pouhých 35 minut později, tedy v 6:00 našeho času, bychom se měli dočkat startu malé rakety Electron od firmy Rocket Lab z poloostrova Mahia na Novém Zélandu. Při tomto startu budou vyneseny dvě družice TROPICS. Jde o 3U CubeSaty (jejich rozměry tak jsou 10 × 10 × 36 centimetrů) a každý z nich váží 5,34 kilogramu. Družice TROPICS mají za úkol měřit teplotu a vlhkost v tropických oblastech s velmi krátkým rozestupem. Díky těmto datům budou vědci moct studovat dynamické procesy, které se vyskytují v jádru bouře.

Kosmotýdeník 516 (1.8. – 7.8.)

Je tu nedělní poledne a jak již jistě víte, to je naprosto ideální si chvíle si připomenout, co nám v uplynulém týdnu přinesla kosmonautika! Kosmotýdeník si tentokrát jako hlavní téma vzal zatím poslední start rakety Electron, která vynášela tajnou misi pro NRO. V článku se zpětně ohlédneme i za dalšími misemi pro tento úřad. V dalších tématech nás například čeká usazení prvního člena posádky nepilotované mise Artemis I, anebo si připomeneme prozatím poslední let malého suborbitálního raketového turistického stroje New Shepard. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.

ŽIVĚ A ČESKY: Start Falconu a první pokus o zachycení prvního stupně Electronu

V pátek, třicet tři minut před půlnocí, by měl z rampy SLC-40 na Floridě odstartovat Falcon 9 s další várkou družic Starlink a tentokrát by mělo být vyneseno 53 kusů. Nebude to ale jediný start, který nás v noci z pátka na sobotu čeká. Už šedesát dva minut po startu Falconu 9 by měla z Nového Zélandu odstartovat raketa Electron od firmy Rocket Lab na misi There And Back Again (Tam a zase zpátky). Na ní je hned několik zajímavostí. Jednou z nich je třeba náklad, kterým nejsou družice BlackSky, které Electron většinou vynáší, ale nákladem bude 34 družic pro několik firem. Je to tedy stejné jako sdílené mise Transporter od SpaceX. Druhou zajímavostí je, že Rocket Lab se při této misi poprvé pokusí helikoptérou zachytit na padáku klesající první stupeň. Je ale pravděpodobné, že první pokus o zachycení nebude úspěšný.

ŽIVĚ: Electron startuje a vynese dvě snímkovací družice

Start první úspěšné (a druhé celkově) rakety Electron na misi Still testing.

Druhý den měsíce dubna nám svým startem zahájí raketa Electron od firmy Rocket Lab. Nákladem budou další dvě snímkovací družice pro konstelaci BlackSky. Tyto snímkovací družice s rozlišením 0,9 – 1,1 metru váží 56 kilogramů a jejich plánovaná životnost je 3 roky. Družice jsou vybaveny pozorovacím systémem SpaceView-24 od firmy Harris Corp.´s s aperturou o velikosti 24 centimetrů. Stavbu družic, které jsou postaveny na platformě SCOUT, potom zajistila firma Spaceflight Services. Raketa Electron je malá raketa, kterou vyvinula firma Rocket Lab. Jde o lehkou nosnou raketu s nosností až 300 kilogramů na nízkou oběžnou dráhu. Jedná se o dvoustupňovou raketu a na výšku měří 18 metrů a průměr činí 1,2 metru. Pohání ji 9 raketových motorů Rutherford, z nichž každý produkuje tah až 25 kN. Motory Rutherford jsou z velké části vyráběny na 3D tiskárně a místo klasických turbočerpadel využívají čerpadla elektrická.

ŽIVĚ: Electron odstartuje z nové rampy

The Owl´s Night Continues. To je název mise, která odstartuje dnes 28. února ve 21:35 z poloostrova Māhia na Novém Zélandu. To nám prozrazuje, že start má na starosti firma RocketLab a její raketa Electron, která se vůbec poprvé vydá do kosmu z nově vybudované rampy LC-1B. Při tomto startu bude na oběžnou dráhu vynesena družice StriX-β od japonské společnosti Synspective Inc. Tato družice bude součástí konstelace, která se bude skládat ze 30 družic vybavených radarem se syntetickou aperturou (SAR). Ty budou mít za úkol snímkovaní Země se schopností rozlišit milimetrové změny na zemském povrchu a to bez ohledu, jaké je na právě mapovaném místě počasí. V momentě, kdy bude celá konstelace družic uvedena do provozu, se budou jejich data využívat například k plánování rozvoje měst a jejich pozorování, nebo také k plánování akcí a logistiky například při přírodních katastrofách. Původně tuto družici měla vynést raketa Sojuz, ale poté co se změnil její harmonogram, podepsala společnost Synspective Inc. s firmou RocketLab smlouvu na dva starty právě s tímto typem družice. I když je raketa Electron konstruována do budoucna jako znovupoužitelná a firma RocketLab už se pokusila zachránit první stupeň své rakety, tak bohužel se při této misi nic takového dít nebude. Naopak se ale můžeme těšit na start z nové startovací rampy. Raketa Electron si k této příležitosti vzala na sebe jeden líbivý vizuální prvek v podobě červeného prstence pod aerodynamickým krytem.

Rocket Lab otevřela novou rampu

Dva Electrony na obou rampách.

Soukromá firma Rocket Lab, která má aktuálně v provozu rakety Electron, vybudovala na svém kosmodromu, který se nachází na Novém Zélandu novou, rampu. Ta dostala označení LC-1B a nachází se 117 metrů severozápadně od té stávající a první start by z této rampy mohl proběhnout už v pondělí 28. února. Rocket Lab oznámila, že díky nové rampě budou schopni zdvojnásobit počet startů a dosáhnout tak maximální flexibility. Rampa LC-1B má vlastní skladovací nádrže na speciálně upravený letecký petrolejkapalný kyslík. Obě rampy jsou na sobě zcela nezávislé, ale sdílejí jeden hangár, ve kterém probíhá příprava rakety na start a také čistou místnost, kde se na start připravují družice. Zakladatel společnosti Peter Beck řekl, že díky těmto dvou rampám by mohla raketa Electron startovat dvakrát během jednoho dne. „Naším cílem zde není odstartovat během několika hodin, ale určitě během jednoho dne nebo tak nějak, nebyl by to vůbec žádný problém. Ale to je opravdu otázka počtu zakázek a rychlosti, jakou zvládneme vyrábět nové rakety, nikoliv problém infrastruktury.“ řekl Beck.

Kosmotýdeník 493 (21.2. – 27.2.)

Ani toto nedělní poledne nepřijdete o pravidelný přehled těch nejzajímavějších kosmonautických zpráv z uplynulých sedmi dní. Kosmotýdeník si tentokrát jako hlavní téma vzal aktuální známá fakta ohledně dopadů ruské invaze na Ukrajinu na kosmonautiku a mezinárodní projekty jako ISS, či ExoMars. V dalších tématech se budeme věnovat nové rampě pro rakety Electron, masivní sluneční erupci, či čínskému startu. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.