Jakmile se Thomas Pesquet ocitl v dubnu 2021 na palubě Mezinárodní vesmírné stanice, bylo jasné, že má smysl pokračovat v seriálu nazvaném příznačně „fotokoutek“. Thomas má talent na způsob, jak zachytit běžné dění na ISS zajímavým způsobem, ale dokázal pořizovat i netradiční a vtipné snímky sebe nebo svých kolegů. Díky nim jsme se více než půl roku dozvídali, jakými experimenty se právě zabývají v tomto zvláštním místě plujícím nad našimi hlavami. Třešničkou na dortu pak byly záběry na kosmickou techniku, ať už to byly detaily stanice, výstupy do volného kosmu, nebo kosmické lodě. Každý týden jsme pak mohli obdivovat to, co nám příroda připravila na matičce Zemi a navštěvovat místa, kam bychom se jinak tak snadno nedostali.
Thomasův vtip, nadhled a čich na výběr fotografovaných míst vedl k tomu, že jsme pak mohli vyzývat vás, čtenáře a fanoušky tohoto dění, abyste se pokusili vybírat nejlepší snímky daného týdne. Úlohu jsme vám výrazně ztížili tím, že jste mohli kliknout jen pro jeden snímek. Dnešním článkem se vracíme k těm nej snímkům celé druhé mise Thomase na ISS, mise Alpha. A vy můžete opět vybírat. Tentokrát však budete míc více hlasů. A my děkujeme a slibujeme, že tímto článkem naše návštěvy ISS zcela neskončily.
První díl druhé série se informoval příznačně, že „fotokoutek je zpět“. Udělalo to radost nejen mnoha čtenářům, ale i mě, jako autorovi. Ty snímky byly už od počátku dechberoucí. V úvodu jste nevybrali příliš často snímek vracející se kabiny Dragonu nad noční Zemí, ale snímek polární záře. Anketa však neměla tolik odpovědí a tak to byl těsný boj se snímkem jakési tečky proti černé obloze za oknem Crew Dragonu, z které se vyklubal netradiční pohled na druhý stupeň rakety Falcon 9.
31. pokračování se neslo v úvodu v duchu souboje moře a pouště. Objevily se i první vtípky a pohledy do zákulisí života na ISS. Ale vítězný snímek měl co do činění s typickou tématikou našeho portálu. Tedy kosmonautikou, SpaceX a Zemí. Snímek měl konkurenci více kosmických lodí, ale bylo to drtivé vítězství a snímek to je opravdu krásný.
Pokračování číslo 32 bylo hlavně ve znamení pohledů na naši Zemi. Našlo se i pár zajímavostí, jako byly popisky toalety, nebo netradiční pohled na noční modul Destiny. Byla to právě noc na ISS, který vyhrál. Podobný snímek jsem upravil na fulldome verzi a s oblibou jej pouštím u nás v libereckém planetáriu v iQLANDII návštěvníkům (v této verzi na nás astronaut vystrkuje zadek z podlahy, když fotí Zemi).
Fotokoutek číslo 33 ovládl snímek Sahary. Ona je nejen tato poušť zdrojem velké rozmanitosti tvarů a barev. A zdaleka to není písečná poušť. Barevnější už je snad jen Austrálie. Ale v těsném zástupu za vítězným snímkem byly blesky. A ne naposledy. Z dění na stanici zaujalo například sledování rugby. On je vlastně tento sport opravdu lepší než fotbal. Nebo ne? Minimálně chováním hráčů asi ano.
34. fotokoutek ukázal, že Země má nejen krásnou atmosféru, ale i velké srdce. Ovšem vítězem se stejně stal kus posvátné skály uprostřed Austrálie. Marně se na vás usmívali ruští kosmonauti i Megan s Thomasem. Zůstali daleko za odlesky Slunce na solárních panelech i za vítěznou Uluru.
35. vydání uváděla fotografie toho, co je pro Zemi typické. Oceány a odlesk sluneční záře v nich. Na ISS proběhla narozeninová party, při výstupu do kosmu se pracovalo na přípravě pro modul Nauka a přiletěl nákladní Dragon. Tentokrát však létající drak nevyhrál. A nevyhrál ani Krásný ostrov, ale ostrov u pobřeží Afriky a jeho pozoruhodné „krvavé žíly“.
Fotokoutek č. 36 připomněl výstup ruských kolegů ven ze stanice, ale také přípravy na výstup americko-francouzský. Země předvedla fantastické červánky i modř mezosféry. V Paříži se hrálo tenisové Roland Garros, které ovládla také naše Bára Krejčíková. A Shane Kimbrough v té době spal v Crew Dragonu a z okna se mu naskytl neobyčejný pohled na solární panely stanice a Zemi. Právě tento snímek vyhrál další kolo naší ankety.
Thomasův fotokoutek 37 měl jasný obsah. Autor fotek byl účastníkem výstupu do volného kosmu za účelem instalace dvojice nových solárních panelů iROSA. Vznikly z toho skvělé fotky. Letní slunovrat byl oslaven hudební produkcí na saxofon i klávesy. Anketa o nejlepší fotografii nakonec neměla jednoho vítěze a i na druhém místě byly hned tři snímky.
Fotokoutek se nazestavil ani během letních prázdnin a dovolených, a tak hned 1. července vyšel už 38. díl. Ohlédli jsme se za výstupem do kosmu. Thomas nám ještě zamával a už se šel dívat na fotbalové Euro. Nezvítězily ani popisy experimentů, ani věčně se usmívající Aki. Vypadalo to, že vítězem bude pohled na modul Cupola a Měsíc v pozadí, ale pak začal vyhrávat snímek astronautů u panelů iROSA. Nakonec je oba smetl snímek kanálu La Manche, nebo chcete-li, Anglického kanálu.
39. díl nám fotokoutek obohatil o snímky objektivem typu rybí oko. Podívali jsme se tak do modulu Cupola (druhý snímek, který stojí za vidění v planetáriu) a viděli jsme útroby soukromé kabiny astronauta. Byl to jeden z dílů, který byl prošpikovaný opravdu úchvatnými snímky a vybrat jediný bylo prakticky nemožné. Souboj Korsiky s nočním modulem Destiny vyhrál pohled na nákladní loď Cygnus a musím říct, že to byl i jeden z mých favoritů, byť jsem pro něj tehdy nakonec nehlasoval.
40. pokračování našeho fotoseriálu bylo doplněno i o zajímavá videa. Thomas se prošel ve vzduchu a Dragon se za zvuků ikonické hudby oddělil od ISS. Byla to právě jeho fotka ve sluneční zátoce, která vyhrála hlasování v tomto týdnu. Thomas se v tomto období zaměřil na pozemskou infrastrukturu a zemědělství. Ovšem za Dragonem se umístily Bahamy a Nilská delta v noci.
Také fotokoutek 41 začal pohledem na tropický atol v Indickém oceánu. Thomas oslavil s kolegy výročí dobytí Bastily a začal fotit nejvyšší vrcholy světa. Nahlédli jsme do jídelníčku astronauta a fanoušky cyklistiky potěšilo, že probíhá tradiční Tour de France a také, že i Thomas musí jezdit pravidelně na ergometru. Zvládal to i bez držení řídítek. Vítezem kola se stal detail Měsíce nad zemskou atmosférou za okny modulu Cupola.
Thomasův fotokoutek č. 42 odpověděl mimo jiné i na základní otázku života, vesmíru a vůbec a tématem byly i probíhající Olympijské hry v Tokiu. Jejich obdoba se přenesla na ISS a byla kolem toho i legrace, vždyť kdo hrál někdy házenou bez rukou, že? V pokračování seriálu nejvyšších vrcholů světa došlo na evropský Mont Blanc, který Thomas navštívil kdysi i osobně a kam jeho kamarád donesl logo mise Alpha. Hlasování ovládly atoly souostroví Francouzské Polynésie.
43. díl přinesl první snímky modulu Nauka, který se ke stanici připojil 29. července 2021. Nejoblíbenější snímky ale ovládl loučící se modul Pirs na konci nákladní lodi Progress. Rok 2021 přináší hned dvě situace, kdy Progress z dálky vypadá poněkud zvláštně. Jednou při odletu s tímto modulem a podruhé nyní v listopadu, kdy bude startovat s modulem Pričal. Thomas se v srpnu odvázal a předevdl scénu z rodea. Pěkné snímky povrchu Země v Jižní Americe doplnil divácky oblíbený Mont Everest.
44. pokračování seriálu přineslo první pěkné fotografie polárních září. Z pozemského dění přišly na řadu také požáry a konec olympiády. Od Tokia převzala žezlo Paříž a Thomas byl u toho obrazovým vstupem z ISS. Pěkný snímek Alp doplnil záběr na Kanárské ostrovy (to ještě v hlavním zájmu nebyla sopka na La Palmě). Vítězné foto však vzešlo z krásných západů Slunce nad oceánem.
45. fotokoutek přinesl nádherné snímky nákladní lodi Cygnus NG-16, zvané Ellison Onizuka. Záběry ze života a experimentů na ISS doplnily opět snímky Země. Mezi nimi se nejvíce líbila polární záře a umělá vodní nádrž Karkheh v Íránu se svým neuvěřitelným kontrastem barev vůči okolní pusté krajině. Vítězný snímek opanoval Cygnus a byl to snímek, který nepořídil přímo Thomas, ale vypůjčili jsme si jej na Twitteru Megan McArthur.
46. díl nás seznámil s řadou míst v Evropě včetně nejvyšší sopky Etny. Thomas měl velkou radost z nových zásob dopravených lodí Cygnus a zamával na nás z modulu Cupola. Tento snímek nakonec nevyhrál, ačkoli měl drtivou podporu, protože ještě vyšší počet hlasů získal noční pohled na Středozemní moře nasvícené Měsícem a na světla Itálie.
Fotokoutek 47 přinesl fotografie příletu nákladní lodi Dragon. Tato loď však tentokrát hlasování neopanovala. Skončila až pátá. Na čtvrtém místě byla společná fotografie celé posádky stanice slavící narozeniny Megan. Na společné druhé až třetí pozici skončil noční Beijing (Peking) a mohutný hurikán Ida. S výrazným náskokem vyhrála fotografie kulatých polí v poušti. Bylo to tehdy poprvé, kdy jsme se s těmito neobvyklými útvary setkali.
Fotokoutek 48 opět ukázal ruské kolegy ve skafandrech. V mixu snímků měst ve dne i v noci se neztratily záběry na noční Zemi a hvězdy nebo Canadarm 2 nasvícenou nočními světly ISS. Pobavili nás astronauti ležící v nákladových přihrádkách (racky v modulu Quest). Vítězný snímek vzdal poctu naší planetě a vesmíru (Mléčné dráze se známými objekty jižního nebe).
Fotokoutek 49 obsahoval čtvercová políčka vytvořená lidmi na Zemi a čtverce solárních panelů ruského modulu na ISS. Astronauti si zahráli rugby a pak už se Aki s Thomasem začali chystat na výstup do volného kosmu. Při něm vykonali další práce potřebné pro instalaci nových panelů fotovoltaických článků iROSA. Nakonec vás po právu nejvíce zaujal netradiční záběr na oba Draky, tedy lodi Dragon připojené k ISS. Šlo totiž o snímek přímo z kosmické vycházky a takové se rozhodně nevidí často.
50. díl připomněl, jak krásné barvy má oceán u některých ostrovů Karibiku. My jsme se mohli podívat, jak si svítíme do vesmíru, protože na nočním snímku Evropy byla dobře vidět i Česká a Slovenská republika. Fanoušky SpaceX mohl potěšit detailní noční pohled na Los Angeles, včetně Hawthorne. Vítězný snímek nakonec nevyprodukovala odsolovací nádrže, ani přírodní slané jezero. Kandidátem umístěným vysoko se stala Gibraltarská úžina. Ale nejvíc hlasů dostala noční města a světla hvězd ze souhvězdí Oriona.
Fotokoutek č. 51 nám pomohl vysvětlit, jak si Thomas plánuje, co vyfotí. Krásná místa na povrchu Země opět střídaly pohledy na nádhernou polární záři. Opět jsme si ukázali sílu přírodních živlů v podobě požárů, ale i potenciál nebezpečné sopky Vesuv obklopený miliony obyvatel Neapole a okolních měst. Poznali jsme také jihoamerické řeky. Hodně zaujal noční Nil a Sojuz (jedna z fotografií, která se nádherně vyjímá v planetáriu, když vezmu návštěvníky a letíme nad noční Zemí do Egypta). Vítězem ale byla polární záře nad Měsícem ozářenou Zemí. Tento díl přinesl ještě bonus pro fanoušky americké NBA.
52. díl měl žhavého kandidáta na vítězství hned v úvodu. Byly to snímky ISS z okna Sojuzu, jak je pořídil Pjotr Dubrov. Jedna taková fotka nakonec skončila na třetím místě. Sojuz MS-18 se tehdy přesunul z modulu Rassvět na Nauku. Z přesunu vznikly dechberoucí záběry nejen stanice, ale i kosmické lodi a Nauky. Astronauti se pochlubili zdárně rostoucími paprikami, které vystřídaly fialový salát. Pozoruhodné byly i noční snímky měst v Arábii. Vítězný snímek však pořídil Oleg Novickij. Šlo o lávový proud na La Palmě, kde se probudila sopka Cumbre Vieja.
53. fotokoutek uvedl pohled na noční Moskvu a připomněl narozeniny Olega Novického. Noční blesky se střídaly se světly měst a hvězdami. Pohledy na pouště střídaly řeky a oblaka. Ukázali jsme několik zajímavých experimentů na ISS a nádherné snímky Sojuzu MS-19, který právě přiletěl na stanici s filmaři. Vítězným snímkem se stal blesk nad osvětlenou Zemí, ale upozornil bych i na vzácný a těsně druhý snímek nadoblačných blesků (TLE).
54. fotokoutek ukázal sympatického režiséra, kameramana a herce v osobě Klima Šipenka a jeho kolegyni, herečku Juliji Pjeresild. Na ISS se tak týden natáčel film. Ale Thomas si pochvaloval i jejich přístup a výcvik. Byli to prostě parťáci, byť jenom na týden. Viděli jsme tedy také odlet Sojuzu MS-18 a na povrchu Země zemědělskou krajinu, atoly, oblaka a sopky. Astronauti se mohli snažit nám ukázat zajímavé experimenty, ale těžko mohli konkurovat vítěznému snímku noční Indie a Pákistánu s osvětlenou hranicí mezi nimi.
55. fotokoutek ukázal nádheru barev pouště Sahara. Opět jsme mohli obdivovat krásy nočních světel měst. Zaujmout mohly detaily fotovoltaických panelů lodi Cygnus. Thomas předvedl další sadu experimentů a ukázal své kolegy z posádky Crew-2, jejichž mise na stanici se chýlila k závěru. Vítězným snímkem se stal noční pohled na Blízký východ s názvem Modrá planeta.
S prvními listopadovými dny přišel fotkoutek č. 56. Thomas vybíral snímky z dávnější minulosti své mise, takže se bylo na co dívat. Já si celou dobu kladl otázku, kde že už jsem ten snímek Británie viděl. A našel jsem. Bylo to 14. července. Takřka identická fotografie se tedy objevila i v listopadovém souhrnu, ale tentokrát ji Thomas publikoval více zeširoka. Fascinující záběry na Sojuz, Nauku a polární záři v tomto dílu střídaly snímky ze života na ISS. Astronauti konečně sklidili papričky a na závěr nechyběly halloweenské vtípky. Nejvíce hlasů získala polární záře ze 14. října a kousek za ní byla oblaka nad oceánem.
57. díl fotokoutku ukázal, že i zdánlivě neznámá místa nám mohou být velmi blízká. Na Twitteru jsem objevil nádherný snímek pohoří, jehož název jsme odhalili až po vydání článku. Ukázalo se, že jde o Vysoké Tatry. Opravdu překvapení a krásný snímek, který se stal jasným vítězem. Zaujaly také polární záře, které byly těmi nejjasnějšími z celé Thomasovy mise. ISS dokonce prolétala nejvyššími jejími paprsky. Líbil se i tučňák GuinGuin, který je zároveň indikátorem beztíže mise Crew-2. Líbit se určitě musely i noční snímky stanice a Země, jak potvrdilo i vaše hlasování.
Vážení čtenáři. Thomas je zpátky na Zemi. My se za týden ještě vrátíme k tomu, co takový astronaut zažívá po návratu a v dalším výhledu, jak už bylo řečeno, se budeme na stanici vracet. Jen už to nebude v každotýdenním pravidelném seriálu. Věříme, že se vám tyto občasné návštěvy budou také líbit. Děkujeme, pokud jste zvládli dnešní mimořádný díl přečíst až do konce. Nebojte se vyjádřit své názory v diskuzi a prosíme, hlasujte pro nejlepší fotky mise Alpha. K dispozici vám tentokrát dáváme rovnou deset hlasů. Snad se nám společně podaří vybrat z té záplavy úžasných fotek ty nejlepší. Hlasovat můžete do úterý 23. listopadu do 21 hodin SEČ. Nejúspěšnější snímky připomeneme za týden.
[poll id=“79″]
Odkazy na všechny díly seriálu mise Alpha:
https://kosmonautix.cz/2021/11/thomasuv-fotokoutek-57/
https://kosmonautix.cz/2021/11/thomasuv-fotokoutek-56/
https://kosmonautix.cz/2021/10/thomasuv-fotokoutek-55/
https://kosmonautix.cz/2021/10/thomasuv-fotokoutek-54/
https://kosmonautix.cz/2021/10/thomasuv-fotokoutek-53/
https://kosmonautix.cz/2021/10/thomasuv-fotokoutek-52/
https://kosmonautix.cz/2021/09/thomasuv-fotokoutek-51/
https://kosmonautix.cz/2021/09/thomasuv-fotokoutek-50/
https://kosmonautix.cz/2021/09/thomasuv-fotokoutek-49/
https://kosmonautix.cz/2021/09/thomasuv-fotokoutek-48/
https://kosmonautix.cz/2021/09/thomasuv-fotokoutek-47/
https://kosmonautix.cz/2021/08/thomasuv-fotokoutek-46/
https://kosmonautix.cz/2021/08/thomasuv-fotokoutek-45/
https://kosmonautix.cz/2021/08/thomasuv-fotokoutek-44/
https://kosmonautix.cz/2021/08/thomasuv-fotokoutek-43/
https://kosmonautix.cz/2021/07/thomasuv-fotokoutek-42/
https://kosmonautix.cz/2021/07/thomasuv-fotokoutek-41/
https://kosmonautix.cz/2021/07/thomasuv-fotokoutek-40/
https://kosmonautix.cz/2021/07/thomasuv-fotokoutek-39/
https://kosmonautix.cz/2021/07/thomasuv-fotokoutek-38/
https://kosmonautix.cz/2021/06/thomasuv-fotokoutek-37/
https://kosmonautix.cz/2021/06/thomasuv-fotokoutek-36/
https://kosmonautix.cz/2021/06/thomasuv-fotokoutek-35/
https://kosmonautix.cz/2021/06/thomasuv-fotokoutek-34/
https://kosmonautix.cz/2021/05/thomasuv-fotokoutek-33/
https://kosmonautix.cz/2021/05/thomasuv-fotokoutek-32/
https://kosmonautix.cz/2021/05/thomasuv-fotokoutek-31/
https://kosmonautix.cz/2021/05/thomasuv-fotokoutek-je-zpet/
Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/FDmokS2WUAYCbh6?format=jpg&name=orig
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/51633878132/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/51618110902/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/51586277285/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/51576418815/
https://pbs.twimg.com/media/FAhP1jSXoAAfk7D?format=jpg&name=orig
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/51512569869/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/51483804146/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/51474312552/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/51426215847/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/51417077303/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/51415919760/
https://pbs.twimg.com/media/E8nsd_EWYAYBnD7?format=jpg&name=orig
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/51358259080/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/51339679850/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/51337301505/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/51314683867/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/51298272876/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/51282555746/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/51264767202/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/51252042352/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/51263638233/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/51249410004/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/51225831702/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/51211047501/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/51194196305/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/51184456275/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/51163787624/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/51155730366/
Nádhera! Člověka to skoro láká zatrhnout všechny volby, ale to by mělo stejný efekt, jako nevolit nic :-). V každém případě moc děkuji za celý seriál, moc jsem se na to vždy těšil.
Na tento článek jsem se těšil. Snad potěší, že jsem pro méně zběhlé čtenáře shrnul stručně každý díl, co v něm vlastně bylo a přidal vždy odkaz, který se otvírá v nové záložce, aby se případně sami mohli podívat. Anketu jsem sám pro sebe vyřešil tak, že jsem si to vypsal a u některých si psal otazník a z těch pak vybral ty, které dám do té desítky. Teprve teď, pěkně pohromadě, vidím, že některé nejsou tak top (v mých očích), jako jiné. Mě se deset podařilo vybrat 🙂
Já jsem si nějak nevšiml té věty s deseti hlasy, takže jsem si to otevřel ve dvou oknech, v jednom jsem si prohlížel obrázky a v druhém klikal v anketě, občas jsem se k něčemu vrátil a skončil jsem, když jsem měl pocit, že je to „tak akorát“ :-). Ještě jedou moc díky, je mi jasné, že je za tím spousta práce.
Díky 🙂 Článek je rozsáhlý a info k anketě schované. Je to test čtenářské trpělivosti a gramotnosti. Každopádně díky. Délka článku je větší, ale bylo to nutné a i když je to hodně práce, je dobře, že jsem to pro vás mohl udělat.
Dakujem za sprostredkovanie skveleho foto-serialu. Anketu som sice nestihol v stanovenom termine, ale svojich 10 naj som si nasiel ;).