Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.
Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.
Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.
Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.
Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.
Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.
Společnost Planet Labs získala víceletý kontrakt v hodnotě přibližně 280 milionů dolarů na dodávku družicových snímků a geoprostorových informací německé vládě.
Vítejte u dalšího pokračování fotoseriálu z paluby Mezinárodní vesmírné stanice. Uvnitř najdete opravdu nádherné pohledy skrze nové okno modulu Nauka. Pobaví vás nález nečekaného dárku v mrazicím boxu dovezeném nákladní lodí Cygnus NG-16. Zúčastníte se s Akim módní přehlídky a samozřejmě se budete moci kochat nádhernými pohledy na planetu Zemi. Doporučit můžeme jeden opravdu netradiční záběr na část stanice i Zemi a to i s astronautem za okny, nebo nezvykle nasvícenou scenérii oblasti, kam řada lidí míří v létě na dovolenou. Někteří se možná dozví, že nedaleko francouzské pevniny je řada britských ostrůvků, nebo že v Evropě žijí volně ptáci, které by leckdo čekal pouze v ZOO.
Poznáváte tento záliv? Tyrkysově modrá voda, oblíbené místo jachtařů. Už jsme tu jednou byli. Jde o Cannes na jihu Francie. Zdroj: twitter.com
Krásný snímek jižního pobřeží ostrova Jersey, jednoho z britských území poblíž břehů Normandie. Jde o největší a nejjižnější z tzv. Normanských ostrovů (anglicky Channel Islands). Vidíme zde dobře i město Saint Helier. Ostrov přibližně obdélníkového tvaru je díky rozměrům 9×5 mil přezdíván „nine by five“. Zdroj: twitter.comZde máme další z Normanských ostrovů, Guernsey. Nachází se nedaleko, směrem na severozápad od Jersey, a my jsme vám jej zde složili ze dvou Thomasových snímků. Dole snímku dominuje letištní ranvej a vpravo je největší město St. Peter Port. Zdroj: twitter.comNa tomto neobvyklém záběru z oblasti Středomoří jistě poznáváte Apeninský poloostrov a vlevo od něj ležící Sardinii a Korsiku. Netradiční atmosféru snímku dodává záře Měsíce kolem úplňku. Zdroj: twitter.comVýrazná červená barva v oblasti Camargue na jihu Francie vás zaujme okamžitě. Jde o pestrou mozaiku písečných dun, rákosin, brakických jezer (kombinace slané a sladké vody), salin (umělých nádrží k získávání soli z mořské vody), lužních lesů a pastvin. Nachází se zde i největší populace plameňáků, čítající až 20 000 jedinců. No řekněte sami, věděli jste, že žijí volně i v Evropě? 🦩 Zdroj: twitter.comDieppe v Normandii. Thomas ho fotografoval už při své první misi v roce 2017 a jak říká, vždy se musí usmát, když nad ním letí. Prý má prostě moc hezké vzpomínky na své dospívání, které zde prožíval 😉 Zdroj: twitter.comPoznáváte nejvyšší sopku Evropy při západu Slunce? Dobře vynikají kouřící sopouchy. Díky aktivitě v posledních měsících vyrostla Etna o 30 metrů. Zdroj: twitter.comThomas zmiňuje, že měl velké štěstí, když se vyskytnul v Cupole, aby mohl zamávat, právě v tu chvíli, kdy vznikl tento snímek. Není třeba litovat, že už nikdy na ISS neuvidíme modul Pirs, když jej nahradila Nauka s jejími úžasnými velkými okny. Zdroj: twitter.comLife Sciences Glovebox v akci. Nyní zde Thomas a Megan pracují na experimentu Cardinal Muscle, který studuje procesy, které se podílejí na úbytku svalové hmoty s věkem. Zdroj: twitter.comKdyž přivítáte novou nákladní loď, vaše lednice se často zaplní vědeckými experimenty, ale tato loď (Cygnus NG-16) pro nás měla připravené ještě jedno velké překvapení… SÝR! Zdroj: twitter.comThomasův a Akiho výraz nad nálezem sýra v mrazicím boxu. Zdroj: twitter.comMark Vande Hei (vlevo), Megan McArthur a Akihiko Hošide zde provádí fit-check (test oblékání skafandru) před chystanou sérií výstupů do volného kosmu za účelem instalace dalších panelů iROSA. (Ironií osudu byl nakonec výstup přesunut na poslední chvíli až na září kvůli drobné zdravotní indispozici Marka). Zdroj: twitter.comAki se u testu skafandru očividně baví. Jak by ne, když právě předvádí vesmírnou obuv z letošní kolekce oblečení na ISS. Zdroj: twitter.comTo zíráš co? Zní to futuristicky, ale ano – dnes už je běžnou součástí příprav na výstup do kosmu i set pro virtuální realitu. Zdroj: twitter.com
Závěrem nabízíme pohled na Zemi očima Olega Novického. „První fotografie naší překrásné planety z okna nového modulu Nauka“, říká Oleg. Okno bylo poprvé otevřeno 21. 8. 2021, shlédnout můžete také video z prvního otevření tohoto okna.
The first photos of our beautiful planet from the new window of the new Russian #Nauka module.
A úplně na konci nechybí naše anketa, ve které vybíráme nej- snímek dnešního dílu. Věřím, že byste opět potřebovali alespoň tři hlasy, ale prosím, nepodvádějte, jde nám jen o zábavu a názor většiny. Díky, že nás čtete a hlasujete.
Na webu Kosmonautix.cz používáme soubory cookies k zajištění správného fungování našich stránek, ke shromažďování anonymních statistických dat a pro lepší uživatelský zážitek. Více informací najdete zde.