Artemis 3
NASA aktualizovala seznam kandidátských míst pro přistání poblíž jižního pólu Měsíce pro misi Artemis 3. Během aktualizace braka v úvahu povrchové podmínky a schopnosti lodi Starship od společnosti SpaceX.
křišťálová lupa
sociální sítě
Přímé přenosy
krátké zprávy
NASA aktualizovala seznam kandidátských míst pro přistání poblíž jižního pólu Měsíce pro misi Artemis 3. Během aktualizace braka v úvahu povrchové podmínky a schopnosti lodi Starship od společnosti SpaceX.
V dopise řediteli centra observatoře Chandra požádalo šest členů kongresové delegace Massachusetts o další podrobnosti o fungování 25 let staré observatoře a o dopady, které by na ní měly potenciální rozpočtové škrty NASA.
Společnost Voyager Space jmenovala nového výkonného víceprezidenta pro národní bezpečnost, Matta Magañu. M. Magaña působil dříve jako vedoucí pracovník v Raytheon Intelligence & Space.
Společnost Lockheed Martin Corp oznámila 30. října, že dokončila akvizici malého výrobce družic Terran Orbital. Akviziční smlouva má hodnotu přibližně 450 milionů dolarů. Lockheed Martin tímto krokem posílil svou pozici v komerčním družicovém sektoru.
Investiční společnost Tamarack Global hledá další příležitosti k investování v oblasti vesmírné technologie. Tamarack Global byl prvním investorem pro společnost Impulse Space.
National Reconnaissance Office oznámila 30. října, že podepsala dohody s Cognitive Space, Impulse Space a Starfish Space v rámci programu nazvaného Broad Agency Announcements for Agile Launch Innovation and Strategic Technology Advancement.
Americké vesmírné síly dne 30. října zahájily nabídkové řízení pro nově vznikající vyrobce raket, které jsou schopny vynášet náklad, aby soutěžili o národní bezpečnostní mise v rámci programu National Security Space Launch (NSSL) Phase 3 Lane 1.
Články
Dva CubeSaty, které cestují na sondě Hera, si už stihly vyměnit první signály se Zemí, takže bylo možné potvrdit, že jsou v očekávaném stavu. Dvojice byla v předešlých dnech aktivována, aby se prověřily všechny jejich palubní systémy a v tu chvíli se dvojice Milani Juventas stala prvními CubeSaty, se kterými ESA komunikovala z hlubšího vesmíru.
Konstrukční fáze nové evropské kosmické observatoře Ariel začala v Toulouse, kde pracovníci Airbus Defence and Space začali skládat strukturální model dalekohledu. Jedná se o důležitý krok na cestě k misi, která je navržena k pečlivé inspekci atmosfér tisíců exoplanet, aby prozkoumala jejich podstatu. Níže přiložený obrázek je koláží tří snímků tohoto strukturálního modelu, který je replikou mechanické struktury teleskopu a odpovídající je i hmotnost jednotlivých částí.
Výzkumný a zkušební letecký ústav (VZLÚ) oznámil, že se chce věnovat rozvoji technologií, které budou schopny lokalizovat a prozkoumat objekty ohrožující kritickou infrastrukturu. Do budoucna by dokonce měly být schopny tyto objekty zachytit a zničit stažením do atmosféry. Takové technologie by našly uplatnění v mnoha oborech – nejde jen o armádu, ale i o problematiku kosmické tříště. Získané poznatky by se daly využít také při údržbě družic na oběžné dráze. Celá mise VZLUGEM bude tvořena dvojicí CubeSatů, které budou vyneseny najednou. Jedna z družic bude hrát roli neznámého objektu, ke kterému se má druhá družice přiblížit a provést úkony, které dostane od pozemního střediska.
První stupeň rakety New Glenn určený pro první misi se vydal z montážní haly na startovní rampu LC-36. Stupeň vybavený sedmi raketovými motory BE-4 na kapalný kyslík a metan byl uložen na speciálním podvozku. Ten tvořily dva přívěsy propojené příhradovou konstrukcí, kterou si Blue Origin vyrobila sama. Transportér disponuje 22 nápravami a 176 koly. O jeho tažení se stará upravený Oshkosh M1070, který běžně slouží k armádě převozům tanků. Jeho motor ukrývá 505 koňských sil a nabízí točivý moment až 2474 Nm.
Pracovníci zodpovědní za stavbu Kosmického teleskopu Nancy Grace Roman úspěšně dokončili proces integrace koronografu do držáku přístrojů, který se označuje Instrument Carrier. Jedná se o díl, který bude ukrývat vědecké přístroje observatoře a se zbytkem teleskopu bude spojen až později. Samotný koronograf pro Nancy Grace Roman Space Telescope je technologickým demonstrátorem, který vědci použijí pro svá pátrání po obyvatelných světech a možná i po životě mimo Zemi.
Start družice LASARsat se pomalu blíží, ale této misi stále chybí logo. Tento 1U CubeSat má sloužit především k otestování, jak by se daly lasery využít k opravě / restartu družic na dálku, ale také k odstraňování kosmické tříště z oběžné dráhy Země. Kromě vědeckého výzkumu a technologických zkoušek bude sloužit také k popularizaci technických oborů mezi mladou generací. A proto i aktuálně vyhlášená soutěž o logo mise cílí právě na žáky a studenty českých základních a středních škol.
Když se 11. října 1964 otevřela vrata montážní haly MIK a z jejích útrob byla vytlačena nosná raketa, zdálo by se, že není důvod k velké nervozitě. Takovýchto vývozů již Bajkonur zažil mnoho, ovšem tentokrát to bylo něco trochu jiného. Na špici nosiče totiž čekala na svou chvíli loď 3KV No3. Její palubu již neměly zabydlet antropometrické figuríny, nýbrž živí lidé – poprvé se měla do vesmíru vydat vícečlenná posádka. Trojice kosmonautů již několik dní předtím provedla poslední „posezení“ v kabině, aby se ujistila, že vše je na svém místě, nyní se do útrob lodi podívá až poté, co bude raketa vztyčena na rampě. Posádka ve složení Vladimir Komarov, Konstantin Feoktistov a Boris Jegorov se měla vydat na misi, která, co se rizik týče, neměla v pilotované kosmonautice obdoby. A je naprosto pochopitelné, že všichni, kdo se na realizaci tohoto letu podíleli, měli na srdci obrovský kámen. Nejvíce to platilo o muži, který hrál v celém kolotoči sovětského kosmického programu ústřední roli. Sergej Koroljov se sice snažil nedávat svou nervozitu
28. říjen je již dlouhé roky významným dnem, kdy si připomínáme vznik samostatného československého státu. Osud tomu tak chtěl, aby se 106 let po zformování samostatného Československa, dočkal jeden z jeho nástupnických států, Česká republika, dalšího důležitého momentu. Právě dnes totiž v německém Kolíně nad Rýnem zahajuje český člen oddílu záložních astronautů Evropské kosmické agentury, Aleš Svoboda, první ze tří cca dvouměsíčních bloků základní přípravy. Po zhruba půl století se tak náš občan dostává do takového výcviku a tuto událost si nemůžeme nechat ujít. Díky dohodě s Alešem se proto můžete těšit na jedinečný seriál Deník astronauta, který bude pro náš portál psát sám Aleš Svoboda.
Stennisovo středisko, které se nachází ve státě Mississippi blízko Bay St. Louis, dosáhlo během minulého týdne velmi důležitého milníku v rámci přípravy na zkoušky nového raketového stupně pro raketu SLS (Space Launch System). Ten má v rámci programu Artemis létat k Měsíci a dále. 10. října začala zhruba dva týdny trvající etapa, v rámci které se zdejší pracovníci věnovali zvedání a instalaci takzvaného simulátoru mezistupně na pozici B-2 na testovacím stanovišti Thada Cochrana. Zmíněný simulátor mezistupně je potřebný pro budoucí zkoušky vylepšeného horního stupně EUS (Exploration Upper Stage). Reálný mezistupeň (nikoliv jeho usazený simulátor) bude na raketě spojovat centrální a horní stupeň a zároveň bude v jeho útrobách ochráněna část horního stupně.
Naše podcasty
Doporučujeme
Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.
Poděkování
Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!
poslední videa
Aktivní seriály
Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.
Ukončené seriály
Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.
Nejnovější díly našich seriálů
I v dalším týdnu se v kosmonautice děla řada zajímavých věcí, které vám jako vždy shrne pravidelné týdenní shrnutí, které na Kosmonautixu už více jak
Říjen se ukázal jako měsíc extrémně bohatý na kosmonautické události. Ještě jsme ani pořádně neochladli ze zážitku spojeného s letem Super Heavy Starship a hned startoval Falcon
Thales Alenia Space v srpnu úspěšně dokončila ve svém výrobním závodě v italském Turíně statické zátěžové testy obytného modulu HALO pro lunární orbitální kosmickou stanici
Ačkoli jsou všechny smysly fanoušků kosmonautiky nyní zaměřeny na pátý integrovaný let sestavy Super Heavy Starship, kosmonautika v celé své šíři poskytla i celou řadu dalších zajímavých
Vážení čtenáři, poslední díl seriálu Aktuality o Starship byl na našem webu vydán 17. července a v té době jsme měli po čtvrtém letovém testu přibližně měsíc. Shrnuli jsme
Další týden směřuje ke svému konci, ale ještě než přijde pondělí, máme tu nedělní poledne. To znamená, že nemůže chybět tradiční Kosmotýdeník, který Vám shrne
Nejbližší přednášky
Přednášející
Nejnovější záznamy přednášek
Pomalu končí podzim, takže nastal čas, abychom si shrnuli dění v kosmonautice za měsíce červenec, srpen a září. Jako již tradičně tyto události přednese šéfredaktor serveru kosmonautix Dušan Majer. 9. červenec roku 2024 nám přinesl první start dlouho vyvíjeného a očekávaného nosiče Ariane 6
Apollo byl program amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA), jehož cílem bylo přistání lidí na Měsíci a jejich návrat zpět na matičku Zemi. Zahájen byl na počátku roku 1961 a v roce 1968 se uskutečnila první pilotovaná mise pod názvem Apollo 7.
Dne 24.11.2021 se na svou cestu sluneční soustavou vydala americká sonda Dart. Na oběžnou dráhu byla dopravena raketou Falcon 9. Cílem sondy DART byla blízkozemní planetka Didymos, přesněji řečeno její měsíček Dimorphos. Sonda jej však neměla zkoumat, ale narazit do
Už je tomu 55 let. Psal se 20. červenec 1969, když Neil Armstrong sestupoval po žebříku z lunárního modulu a pronášel historickou větu o malém krůčku pro člověka ale obrovském skoku pro lidstvo. Proč ale vlastně právě on? Jakým způsobem uvnitř NASA zvolili prvního
Nastal čas prázdnin a také dalšího shrnutí dění v oblasti kosmonautiky za měsíce duben, květen a červen. Jako již tradičně tyto události přednese šéfredaktor serveru kosmonautix Dušan Majer. Hned na počátku dubna jsme se dočkali jednoho loučení, při misi NROL-70 jsme naposledy mohli
Co má společného potápění a výstup do volného prostoru na oběžné dráze? To, že v obou případech je člověk vystaven změnám tlaku. Pokud se člověk ponořuje do mořských hlubin, tlak na jeho tělo se postupně zvyšuje, pokud se však bude vzdalovat od
Na webu Kosmonautix.cz používáme soubory cookies k zajištění správného fungování našich stránek, ke shromažďování anonymních statistických dat a pro lepší uživatelský zážitek. Více informací najdete zde.
Děkujeme za registraci!
Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.
Děkujeme za registraci!
Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.