Atomic-6
Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.
sociální sítě
Přímé přenosy
krátké zprávy
Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.
Společnost Planet Labs získala víceletý kontrakt v hodnotě přibližně 280 milionů dolarů na dodávku družicových snímků a geoprostorových informací německé vládě.
Družice MethaneSAT, která byla vynesena v březnu minulého roku, selhala. Družice byla určena k měření emisí metanu.
Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.
Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.
Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.
Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.
Články
Po téměř 20 letech služby se americká sonda MRO u Marsu naučila nový pohyb, který umožní z ní vymáčknout ještě více vědeckých dat. Inženýři v podstatě naučili sondu obíhající kolem rudé planety dělat otočky, při kterých je často téměř vzhůru nohama – pokud tedy můžeme v kosmickém prostoru takový výraz použít. MRO takovou gymnastiku provádí proto, aby mohla nahlédnout hlouběji pod povrch, kde (kromě jiného) pátrá po kapalné, či ztuhlé vodě. Nová schopnost sondy byla detailně popsána v článku, který nedávno publikoval časopis Planetary Science Journal. Článek hovoří o třech „velmi velkých otočkách“, jak je řídící tým označuje, které byly provedeny mezi roky 2023 a 2024.
Agentura NASA prodloužila své snahy o záchranu sondy Lunar Trailblazer z poloviny června do začátku července. Aktualizovaný model trajektorie sondy od jejího řídícího týmu naznačuje, že podmínky osvětlení jsou i nadále vhodné a mohou poskytnout dostatek světla pro palubní fotovoltaické panely, aby se dobily akumulátory na provozní stav a sonda mohla aktivovat své rádio. Pokud se snahy o znovuobnovení kontroly nad sondou Lunar Trailblazer v této prodloužené fázi podaří, provede NASA zhodnocení životaschopnosti této mise. Pokud ke spojení nedojde do konce stanoveného období, zhodnotí agentura zbývající možnosti včetně oficiálního ukončení mise.
Nyní, když je stanoviště pro statické zážehy na Massey’s poškozeno a mimo provoz, se zdá, že se SpaceX snaží najít cesty, jak by mohla provádět statické zážehy na startovní rampě číslo 1 (A). Součástí tohoto plánu je bezpočet dílčích prvků a není to poprvé, kdy se firma pokusí použít rampu jinak, než jak původně plánovala. Pokud by tyto snahy byly úspěšné, ušetřila by SpaceX měsíce z nucené odstávky vyvolané poškozením zkušebního střediska Massey’s po explozi Starship 36. Jak jsme Vás informovali už dříve, SpaceX už nemůže ke statickým zážehům používat zmíněnou testovací oblast a tento stav ještě pár měsíců potrvá. Ideální předpoklady hovoří o horizontu tří až čtyř měsíců. Problém je, že kromě Massey’s není žádné jiné místo, kde by se tyto testy daly provádět.
Před dnešní půlnocí by měl z floridské rampy LC-39A odstartovat Falcon 9 s evropskou družicí MTG-S1. Jde o třetí generaci meteorologických družic, která by měla přinést výrazná zlepšení v přesnosti předpovědi počasí. Primárním přístrojem je spektrometr zaměřující se na ultrafialové, viditelné a blízké infračervené spektrum, který doplňuje například přístroj IRS (Infrared Sounder). Původně měla být MTG-S1 vynesena pomocí evropské rakety Ariane 6 v její nejsilnější konfiguraci se čtyřmi urychlovacími stupni, která však zatím nebyla odzkoušena. Oznámení o změně nosné rakety pro tuto družici přišlo pár dní před premiérovým letem Ariane 6.
Z červnových událostí se nejprve zaměříme na start mise Ax-4, následovat bude pokus o přistání HAKUTO-R Resilience. Příprava IFT-10 je námětem další reportáže. Po rychlém přehledu dalších událostí v rubrice Kosmonautika v kostce se podíváme na několik startů, nejprve Transporter-14, poté Kuiper 2 a nakonec SXM-10. Přijměte naše pozvání ke společnému sledování premiéry tohoto videa, dnes tradičně ve 20:00. Vesmírné výzvy jsou součástí Youtube kanálu Kosmonautix, kde najdete například zajímavá kosmonautická videa s českými titulky. Také zde najdete živě a česky komentované přímé přenosy startů raket. Další pořady jako Vesmírné zprávy nebo Vesmírnou techniku nyní najdete nově na Youtube kanálu SVĚT KOSMONAUTIKY. Starší díly najdete také na internetové televizi Fameplay. Starší pořady můžete najít na Stream.cz pod názvem Dobývání vesmíru, kde stejnojmenný pořad přinášel po mnoho let každý týden události z kosmonautiky. V této sekci je i astronomický pořad Noční obloha a bonusová videa, jako Vesmírné dotazy nebo záznamy kosmonautických přednášek Tomáše Přibyla, Dušana Majera a Lukáše Houšky.
Desetidenní zkušební let velitele Reida Wisemana, pilota Victora Glovera, specialistky mise Christiny Koch a specialisty mise Jeremyho Hansena kolem Měsíce a zpět na Zemi se přiblížil ke své realizaci. Fotografie posádky je ze zkoušky nástupu do neletového testovacího exempláře Orionu. Možná už na konci července bude tento test proveden v Orionu určeném pro Artemis II. Letová posádka se zúčastní zkoušky nástupu do Orionu a testu rozhraní zařízení kosmické lodi. Astronauti si při zkoušce obléknou skafandry Orion Crew Survival System a vstoupí do Orionu, aby otestovali hlavní rozhraní, která budou potřebovat během mise. Usadí se do sedaček a napojí skafandry na zdroj chladicí kapaliny z Orionu. Test by se mohl týkat i napojení uzavřených skafandrů na zdroj kyslíku, to však zatím NASA veřejně nesdělila. Popis příprav Orionu ke kosmickému letu končil v minulém dílu přehledem prováděných dokončovacích prací v montážní a testovací buňce FAST v budově O&C (Operations and Checkout Building) v Kennedyho vesmírném středisku. V průběhu dubna dokončili pracovníci společnosti Lockheed Martin instalaci odhazovacího předního krytu, kterým zakryli padákový systém v horní části modulu pro
11. června došlo v čisté místnosti firmy OHB v Německu ke spojení dvou hlavních částí observatoře PLATO od evropské kosmické agentury. S pomocí speciálního jeřábu byl vyzvednut modul užitečného nákladu vybavený 26 ultracitlivými kamerami a poté byl usazen na servisní modul, jehož konstrukce vznikla v brněnské firmě SAB Aerospace. Servisní modul obsahuje vše, co PLATO potřebuje ke svému fungování. Najdeme zde subsystémy zajišťující dodávky elektrické energie, manévrování, či komunikaci se Zemí. Celá operace byla prováděna s milimetrovou přesností, především když inženýři pečlivě spouštěli modul s užitečným nákladem na správné místo. Jakmile byl optimálně usazen, došlo k otestování elektrických spojení.
Technici, kteří připravují observatoř IMAP od agentury NASA, si mohou odškrtnout další významný úkol. V čisté místnosti na Astrotech Space Operations v těsné blízkosti Kennedyho střediska na Floridě se jim podařilo integrovat do těla sondy dvojici vědeckých přístrojů. Celá práce zabrala několik dní a byla dokončena 23. června. IMAP, která má startovat letos na podzim na Falconu 9, bude vybavena deseti vědeckými přístroji, které mají monitorovat kosmické počasí, studovat a mapovat heliosféru, rozsáhlou magnetickou bublinu obklopující Slunce a chránící Sluneční soustavu před kosmickým zářením.
Společnost OHB Czechspace, která vede návrh mise SOVA-S (Satellite Observation of waVes in the Atmosphere – Scout), se dočkal významného ocenění. Projekt byl vybrán mezi čtyři nejlepších mezinárodních mise ve vysoce kompetitivním výběrovém řízení agentury ESA v rámci druhého cyklu iniciativy Scout programu Earth Observation. SOVA-S je první mise s českým vedením, která se dostala do konsolidační fáze programu Scout. Jde tedy o významný milník pro celý národní kosmický sektor i širší evropskou vědeckou komunitu. Mise SOVA-S byla oficiálně podepsána agenturou ESA a společností OHB Czechspace dne 26. července 2025 ve Vídni na konferenci Living Planet Symposium.
Naše podcasty
Doporučujeme
Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.
Poděkování
Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!
poslední videa
Aktivní seriály
Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.
Ukončené seriály
Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.
Nejnovější díly našich seriálů
Desetidenní zkušební let velitele Reida Wisemana, pilota Victora Glovera, specialistky mise Christiny Koch a specialisty mise Jeremyho Hansena kolem Měsíce a zpět na Zemi se přiblížil ke
Z aktuálního týdne už zbývá jen posledních 12 hodin a tak je čas zrekapitulovat si kosmonautické události uplynulých sedmi dnů. Stalo se toho opravdu mnoho, ale
Další týden je za námi a Kosmotýdeník s pořadovým číslem 666 je připraven shrnout ty nejzajímavější události mizejících sedmi dní. V hlavním tématu se zaměříme na nově oznámené
Kosmická stanice Gateway byla navržena jako testovací zařízení, ve kterém by byl zkoumán vliv kosmického prostředí dostatečně vzdáleného od Země i Měsíce na to, aby mohla
Máme za sebou týden, který byl z pohledu kosmonautiky turbulentní, a mnoho se toho stalo. Proto je ideální čas na souhrn. Kosmotýdeník si jako hlavní téma vzal
Nedělní poledne je ideálním časem na přehled kosmonautických událostí, které přineslo uplynulých sedm dní. A tento týden toho bylo opět požehnaně. V hlavním tématu se tentokrát
Nejbližší přednášky
Přednášející
Nejnovější záznamy přednášek
I kdyby člověk skočil z mostu či komína nebo vypadl z letadla, kvůli odporu vzduchu nikdy nezažije pravý pocit „volného pádu“ (nebo také „stavu beztíže“), jaký zažívají astronauti na oběžné dráze. Tento vjem se dá v pozemských podmínkách simulovat pouze za pomoci letu
V rámci dnešní přednášky se částečně odchýlíme běžné kosmonautiky, protože hlavní náplní bude fotografování oblohy. Přednášející, kterým je astronom a redaktor serveru kosmonautix, Martin Gembec, si pro vás připravil přednášku o tom, jak si každý z nás může nafotit krásné fotky znázořňující Slunce,
Dnešní přednáška si vzala za cíl seznámit vás s reálnými i hypotetickými možnostmi, jak se dostat k blízkým i vzdálenějším hvězdám. Z těch reálnějších přijde řeč na využití fúze či antihmoty, gravitačního manévru a sluneční plachetnice. U těch hypotetických budou zmíněny možnosti, které by mohla poskytnout exotická
Opět tu máme nový rok a nadešel čas na tradiční shrnutí dění v kosmonautice za měsíc říjen, listopad a prosinec. Přednášku si pro vás připravil šéfredaktor serveru kosmonautix Dušan Majer. Sedmý říjen odstartovala raketa Falcon 9 se sondou Hera, která má za úkol
V kalendáři již píšeme rok 2025 a pomaličku tak nadchází doba, abychom začali rekapitulovali rok minulý. V dnešním vystoupení namíříme naši pozornost nejprve směrem k Měsíci, který se v posledních letech stává cílem nejvýznačnějších kosmických agentur, tedy americké NASA i čínské CNSA. Další část přednášky
Téměř vše, co víme o našem vesmíru, víme díky elektromagnetické interakci, přesněji řečeno zásluhou elektromagnetických vln, což je vlnění jímž se tato základní fyzikální síla projevuje a šíří. Elektromagnetické vlnění bylo předpovězeno v 19. století díky práci Michaela Faradaye a především Jamese Clerka Maxwella a jeho
Na webu Kosmonautix.cz používáme soubory cookies k zajištění správného fungování našich stránek, ke shromažďování anonymních statistických dat a pro lepší uživatelský zážitek. Více informací najdete zde.
Děkujeme za registraci!
Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.
Děkujeme za registraci!
Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.