sociální sítě

Přímé přenosy

Starship (IFT-9)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Pentagon

Pentagon výrazně zvyšuje výdaje na umělou inteligenci pro vojenské operace a zvyšuje strop smluv pro systém Maven Smart od společnosti Palantir Technologies na téměř 1,3 miliardy dolarů do roku 2029.

Dawn Aerospace

Společnost Dawn Aerospace 22. května oznámila, že začala přijímat objednávky na bezpilotní kosmický letoun Aurora, který je schopný vynést šest kilogramů užitečného zatížení na suborbitálních letech.

Licence pro Starship

Federální úřad pro letectví (FAA) 22. května oznámil, že schválil další let sestavy Super Heavy/Starship. Úřad uvedl, že provedl komplexní bezpečnostní přezkum nehody letu č.8 a dospěl k závěru, že společnost SpaceX uspokojivě odstranila příčiny nehody.

Blue Origin

Společnost Blue Origin zveřejnila nové podrobnosti o vývoji cislunární transportní kosmické lodi, která bude přepravovat palivo z oběžné dráhy Země na oběžnou dráhu Měsíce pro přistávací modul Blue Moon Mk2.

Články

NASA přemýšlí o 3D tisku lunárních a marsovských základen

Jedním z klíčů k udržitelné lidské přítomnosti na vzdálených světech je využívání místních zdrojů, mezi které patří i stavební materiály pro infrastrukturu jako jsou obytné moduly, radiační štíty, cesty, či startovní a přistávací rampy. Ředitelství NASA pro kosmické technologické mise chce využít širokého portfolia svých programů a průmyslových možností k vývoji metod pro využívání místních zdrojů, které by budoucím průzkumníkům Měsíce a Marsu pomohly postavit, co budou potřebovat. Tyto technologie dosáhly v kosmických aplikacích významného pokroku, ale mají význam i pro uplatnění zde na Zemi.

Teleskop MUSE prošel kritickým zhodnocením návrhu

9. května se projekt mise MUSE (Multi-slit Solar Explorer) od agentury NASA dočkal kritického zhodnocení návrhu CDR (critical design review) na úrovni mise. Jde o důležitý krok na jeho cestě ke startu, ke kterému má dojít v roce 2027. CDR bylo zevrubné a podrobné zhodnocení každého subsystému a propojovacích kabelových svazků, které budou tvořit tuto observatoř. Celý hodnotící proces proběhl ve středisku Lockheed Martin Space Systems Advanced Technology Center v kalifornském Palo Alto a provedla jej skupina expertů na daná témata z NASA, ale i průmyslových firem.

ZQ-2E

Kosmotýdeník 662 (19. 5. – 25. 5.)

Máme za sebou kosmonautikou napěchovaný týden, kdy startů proběhlo tolik, že je těžké si v tom udržet přehled. V hlavním tématu Kosmotýdeníku se tedy podíváme na hned čtyři starty, jejichž společným jmenovatelem je, že proběhly z Číny. V dalších tématech nás čeká třeba nově představený kosmický tanker, který plánuje společnost Blue Origin, či schválení letu Aleše Svobody na Mezinárodní kosmickou stanici. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.

Studenti pozor! CASSINI Space Camp poprvé zavítá do ČR

Jste studenti ve věku 14 – 18 let se zájmem o vesmír? Pak byste měli rozhodně začít uvažovat o účasti na CASSINI Space Campu 2025, který se letos poprvé koná také v České republice, konkrétně v Náměšti nad Oslavou a to od 17. do 25. srpna. Na něm se účastníci ponoří do celotýdenního praktického vědeckého programu, týmových úkolů a workshopů vedených odborníky v oblasti vesmírných technologií, vesmírného průmyslu a podnikání a různých družicových aplikací.

Druhý Blue Ghost ponese na odvrácenou stranu Měsíce rover z UAE

Společnost Firefly Aerospace oznámila 22. května dohodu s organizací MBRSC (Mohammed Bin Rashid Space Centre), která zastává pozici kosmické agentury Spojených arabských emirátů. Předmětem dohody je doprava lunárního vozítka Rashid 2 na odvrácenou stranu Měsíce, který tam dopraví lunární lander Blue Ghost od Firefly Aerospace. Rover Rashid 2 poletí na druhé lunární výpravě firmy Firefly Aerospace, která bude taktéž realizována v rámci programu CLPS. Na této misi mají být i užitečné náklady z Austrálie, či Evropské kosmické agentury.

Na SLS při Artemis II poletí i CubeSat z Argentiny

Agentura NASA podepsala dohodu s argentinskou kosmickou agenturou CONAE (Comisión Nacional de Actividades Espaciales), která se týká letu argentinského CubeSatu na misi Artemis II. Touto dohodou NASA dokončila partnerství se všemi čtyřmi mezinárodními poskytovateli CubeSatů, které poletí na této misi. CubeSat ATENEA bude sbírat data o radiačních dávkách, které procházejí různými metodami stínění a má měřit radiační spektrum v okolí Země, kromě toho bude zachytávat signály družic GPS, aby pomohl optimalizovat design budoucích misí a prověřil dálková komunikační spojení.

O co bychom přišli zrušením Nancy Grace Roman Space Telescope?

Návrh Bílého domu na razantní snížení rozpočtu agentury NASA vyvolal právem vlnu nevole z různých zainteresovaných stran. Svůj názor na jeden zmiňovaný důsledek těchto škrtů prezentovala na webu SpaceNews Mary Anne Limbach, astronomka působící na University of Michigan, která se specializuje na exoplanety, kosmická infračervená pozorování planet, měsíců a prstenců mimo Sluneční soustavu. V pozici vedoucí, či spoluvedoucí pracovnice vedla deset programů Teleskopu Jamese Webba, přičemž její tým strávil roky přípravou na přleomové možnosti, které měl nabídnout Nancy Grace Roman Space Telescope – nejen v rámci své základní mise, ale i v širším programu obecného průzkumu. Zbytek textu bude překladem jejího článku.

Česká vláda schválila let Aleše Svobody na ISS

Na včerejším jednání byl vládě předložen návrh ministra dopravy pojmenovaný „Mise českého astronauta na Mezinárodní kosmickou stanici a kroky k maximálnímu využití příležitostí, které tato mise představuje pro rozvoj českého průmyslu, vědy a společnosti“. Národní mise Aleše Svobody na ISS se tak dostala do klíčové fáze. Poté, co byl koncem dubna představen plán experimentů, zbývalo ještě rozhodnout o financích. 21. května vláda návrh schválila se změnou, která však nemá na samotnou realizaci projektu vliv. Možnost, že poprvé v historii samostatné České republiky (a celkově podruhé) dočkáme vlastního občana na oběžné dráze, se tak velmi výrazně přiblížila. Cesta však ještě ani zdaleka nekončí.

Vizualizace dalekohledu Euclid během cesty do bodu L2

Euclid – nové výsledky

Evropský teleskop Euclid, součást střední třídy průzkumných misí Evropské kosmické agentury odstartoval do kosmického prostoru v roce 2023. Jeho hlavním úkolem je prozkoumat dominantní, avšak dosud velmi tajemné temné složky našeho vesmíru, tedy temnou hmotu a temnou energii a dále zpřesnit některé klíčové kosmologické parametry. Těšit se můžeme na celou řadu velmi zajímavých dat, z nichž většinu teleskop teprve napozoruje a následně postupně odešle na Zemi. Vědecká fáze mise už ale začala, představili jsme si zde například některé z prvních vědeckých snímků Euclidu. Nyní je čas, abychom se podívali na další balíček vědeckých dat, který dorazil v březnu tohoto roku.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

poslední videa

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Nejnovější díly našich seriálů

Nejnovější záznamy přednášek

Dušan Majer – Rok 2024 v kosmonautice – rok návratů (3.1.2025) online přednáška v 17:00

V kalendáři již píšeme rok 2025 a pomaličku tak nadchází doba, abychom začali rekapitulovali rok minulý. V dnešním vystoupení namíříme naši pozornost nejprve směrem k Měsíci, který se v posledních letech stává cílem nejvýznačnějších kosmických agentur, tedy americké NASA i čínské CNSA. Další část přednášky

Jiří Podolský: Chvála vln – Poselství elektromagnetických vln (4.5.2023)

Téměř vše, co víme o našem vesmíru, víme díky elektromagnetické interakci, přesněji řečeno zásluhou elektromagnetických vln, což je vlnění jímž se tato základní fyzikální síla projevuje a šíří. Elektromagnetické vlnění bylo předpovězeno v 19. století díky práci Michaela Faradaye a především Jamese Clerka Maxwella a jeho

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.