sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Maxar Intelligence

Americký poskytovatel družicových snímků, společnost Maxar Intelligence, oznámil smlouvu s nizozemským ministerstvem obrany v hodnotě 14,4 milionů dolarů. Čtyřletá dohoda oznámená 9. ledna poskytuje nizozemským vojenským uživatelům přístup k funkcím Maxaru.

JPL

Ničivé požáry v USA si vynutily uzavření a evakuaci laboratoře NASA Jet Propulsion Laboratory. JPL se nachází v povinné evakuační zóně. Požár se pohybuje méně než jednu míli od laboratoře.

Pale Blue

Japonský startup Pale Blue oznámil 8. ledna dohodu s italskou společností D-Orbit. Cílem spolupráce je testování a rozvoj Water Ion Thruster od Pale Blue. Pohon by měl být testován na oběžné dráze v tomto roce.

Intelsat

Společnost Intelsat oznámila 8. ledna svou první multi dohodu s telekomunikační společností GCI. Dohoda umožňuje poskytovat služby zákazníkům, včetně vládních agentur a podniků, v celém největším státě ve Spojených státech.

MSR

Rocket Lab žádá nadcházející administrativu USA, aby přehodnotila plány NASA na návrat vzorků z Marsu (MSR), s tím, že může nabídnout přístup, který je rychlejší a levnější než alternativy agentury.

Články

ŽIVĚ A ČESKY: Premiérový let New Glennu

Po letech čekání a odkladů konečně nadešel moment, kdy na startovní rampě LC-36 na Floridě stojí k letu připravená zbrusu nová orbitální raketa z dílny Blue Origin, jejíž jméno jste již určitě slyšeli. Ano, řeč je samozřejmě o New Glennu, těžké, částečně znovupoužitelné raketě, která by měla firmě otevřít dveře na trh dopravy nákladu na oběžnou dráhu. Při tomto premiérovém letu bude vynesen prototyp Blue Ringu, což je multifunkční zařízení, které při startu slouží jako adaptér na druhém stupni pro připojení nákladu, ovšem zároveň by měl již dříve vypuštěným družicím umožňovat doplnění pohonných látek, přepravu (vesmírný tahač), zajištění komunikace a termomanagementu.

Blue Ghost ponese i elektrodynamický prachový štít

V posledních týdnech vyšlo na našem webu hned několik článků, které postupně představují vědecké přístroje a technologické demonstrátory, které má na Měsíc dopravit první lunární lander Blue Ghost od firmy Firefly Aerospace. Není se co divit, jeho start na Falconu 9 nás čeká už příští týden a proto by bylo záhodno představit Vám před startem co možná nejvíce z jeho zajímavých nákladů. Dnes se podíváme na zařízení, které si posvítí na problém, se kterým se na první pohled potýkají i lidé na Zemi. Přesto v případě Měsíce (a jednou i Marsu) jde o významnější komplikaci. Řeč je o boji s prachem, který pro astronauty představuje významné riziko, které je potřeba co nejvíce omezit. Právě proto výzkumníci z Kennedyho střediska na Floridě hledají inovativní možnosti k využití své technologie EDS (Electrodynamic Dust Shield).

Další segment pomocných motorů rakety SLS pro Artemis II

V průběhu tohoto týdne se odborníci z pozemních systémů Exploration Ground Systems pustili do instalace středového zadního segmentu pravého pomocného motoru na tuhé pohonné látky rakety SLS pro misi Artemis II. Každý z těchto motorů je tvořen pěti segmenty s pohonnými látkami a přední sestavou (aerodynamickou špičkou) a váží zhruba 725 tun. Oba pomocné stupně jsou nyní tvořeny zadní sestavou a jedním klasickým segmentem, přičemž jsou usazeny na mobilní vypouštěcí plošině číslo 1, která se nachází v sekci High Bay 3 v hale VAB na Kennedyho kosmickém středisku na Floridě.

První fotky ze šestého průletu BepiColombo kolem Merkuru

8. ledna letošního roku prolétla evropsko-japonská mise BepiColombo pošesté kolem Merkuru, čímž provedla svůj závěrečný gravitační manévr potřebný k úpravě oběžné dráhy, aby mohla koncem roku 2026 začít obíhat kolem této planety. Sestava obou sond a přeletového modulu se tentokrát prosmýkla jen pár set kilometrů nad severním pólem Merkuru. Blízké snímky zachycují potenciálně ledové krátery, jejichž dna se nacházejí v trvalém stínu, ale i rozlehlé sluncem osvětlené severské pláně. V 6:59 SEČ se BepiColombo ocitla jen 259 kilometrů nad chladnou noční stranou Merkuru. Zhruba o sedm minut později prošla přesně nad severním pólem planety, načež se dočkala čistých pohledů na sluncem ozářené oblasti u severního pólu.

ŽIVĚ A ČESKY: Noční přenos Falconu 9 s družicemi Starshield

Ještě před pár dny se zdálo, že by 10. leden mohl fanoušky kosmonautiky nasytit hned dvojicí velkých událostí. Ráno měla na svou premiérovou misi vyrazit raketa New Glenn od firmy Blue Origin a před půlnocí mělo dojít ke startu mise IFT7. Jenže nejdříve SpaceX odložila start SuperHeavy/Starship (aktuálně na 13. ledna) a před pár minutami oznámila odklad i firma Blue Origin (aktuálně na 12. ledna). Přesto by však fandové kosmonautiky nemuseli 10. ledna přijít o živě a česky komentovaný přenos. Z Kalifornie má totiž raketa Falcon 9 odstartovat na misi NROL-153 s utajeným nákladem, což jsou pravděpodobně další družice Starshield.

Přístroj LEXI přinese pohled na zemskou magnetosféru

Americký rentgenový snímač, který brzy vyrazí k Měsíci, je důkazem, že i při letech k Měsíci je možné studovat naši planetu. Jeho úkolem totiž bude pořídit první globální snímky magnetického pole, které chrání Zemi před nebezpečnými projevy našeho Slunce. Přístroj LEXI (Lunar Environment Heliospheric X-ray Imager) je jedním z deseti nákladů na palubě příští lunární dodávky z programu CLPS (Commercial Lunar Payload Services). Lander Blue Ghost od firmy Firefly Aerospace by měl odstartovat na Falconu 9 z Kennedyho střediska na Floridě v polovině ledna. LEXI podpoří snahu NASA porozumět tomu, jak Země reaguje na kosmické počasí.

„Chybí definitivní rozhodnutí o způsobu návratu vzorků z Marsu na Zemi,“ říká o novinkách v MSR Michal Václavík

Zástupci agentury NASA včera na tiskové telekonferenci představili novinky v programu MSR, který má na Zemi dopravit vědecky cenné vzorky z Marsu pro další výzkum. Novinky jsme shrnuli v dnešním hlavním článku. Michala Václavíka z České kosmické kanceláře, který se již několik let aktivně účastní jednání v tomto programu, však představené novinky nepotěšily. V tomto článku se dočtete o jeho osobním pohledu na celou situaci. „(NASA – pozn. aut.) bohužel nedodržela dříve slíbené, tedy že bude vybráno pouze jedno konečné řešení a okamžitě se přistoupí k vývoji a stavbě. Naopak se šlo podbízivě na ruku průmyslu a minimálně 1,5 roku drahocenného času se bude pracovat na dvou paralelních přístupech k naplnění amerického podílu na misi MSR,“ uvedl Michal Václavík na svém profilu na síti X a dodal: „I když je již nyní zřejmé, který z přístupu je spíše životaschopný a již nyní realizovatelný.“ NASA představila dvě verze – první bude metoda sky-crane, která dopravila na Mars vozítka Curiosity a Perseverance, druhou variantou je pak využití velkého komerčního landeru. „Celkem logicky a v souladu s doporučeními z dubna loňského roku dojde

Sky-crane nebo velký komerční lander? Dva možné scénáře dopravy vzorků z Marsu

Aby maximalizovala šanci na úspěšnou dopravu prvních vzorků z Marsu na Zemi, přijala agentura NASA rozhodnutí o novém přístupu k programu Mars Sample Return, které představila na včerejší tiskové telekonferenci. Kosmická agentura bude dočasně souběžně pracovat s dvojicí možných přístupů k přistání na Marsu, zatímco bude probíhat fáze podrobných formulací obou verzí, ale i podpora inovací a soutěží mezi poskytovateli služeb, aby se ušetřily finanční náklady a k realizaci došlo dříve.

ŽIVĚ: NASA představuje úpravy programu MSR

Bill Nelson, administrátor NASA a Nicky Fox, přidružená administrátorka z ředitelství vědeckých misí povedou 7. ledna od 19:00 tiskovou telekonferenci, na které poskytnou aktualizaci o programu Mars Sample Return. Informace se bude týkat snah NASA o splnění cílů, jimiž je návrat vědecky vybraných vzorků z Marsu na Zemi při současném snížení nákladů, rizika a složitosti mise. Zvukový záznam hovoru s médii bude živě přenášen na internetových stránkách agentury a v tomto článku najdete přehrávač přímého přenosu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

poslední videa

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Nejnovější díly našich seriálů

Nejnovější záznamy přednášek

Dušan Majer – Rok 2024 v kosmonautice – rok návratů (3.1.2025) online přednáška v 17:00

V kalendáři již píšeme rok 2025 a pomaličku tak nadchází doba, abychom začali rekapitulovali rok minulý. V dnešním vystoupení namíříme naši pozornost nejprve směrem k Měsíci, který se v posledních letech stává cílem nejvýznačnějších kosmických agentur, tedy americké NASA i čínské CNSA. Další část přednášky

Jiří Podolský: Chvála vln – Poselství elektromagnetických vln (4.5.2023)

Téměř vše, co víme o našem vesmíru, víme díky elektromagnetické interakci, přesněji řečeno zásluhou elektromagnetických vln, což je vlnění jímž se tato základní fyzikální síla projevuje a šíří. Elektromagnetické vlnění bylo předpovězeno v 19. století díky práci Michaela Faradaye a především Jamese Clerka Maxwella a jeho

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.