sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Články

SATurnin-1 pořídil fotku Prahy

14. ledna letošního roku odstartovala z Vandenbergovy základny v Kalifornii raketa Falcon 9, která vynesla 131 nákladů z celého světa, mezi kterými byly i dvě české družice – TROLL a SATurnin-1. Právě druhá jmenovaná družice, kterou pro ministerstvo obrany vyvinula společnost VZLU AEROSPACE, o sobě nyní dala vědět. Jejím hlavním úkolem je pořizování fotografií zemského povrchu a už se jí podařilo vyfotit i naše hlavní město. Fotografie, která je součástí tohoto článku, však ze strategických důvodů není zveřejněna v plném rozlišení.

Pěstování hlívy, měření kosmického záření i studium mozku – mise Fram2 překypuje vědou

Včera ve 3:46 SELČ odstartovala z rampy LC-39A na Kennedyho středisku na Floridě raketa Falcon 9 s kosmickou lodí Crew Dragon. V rámci mise Fram2 byl výrazně překonán dosavadní rekord ve sklonu dráhy pilotované kosmické lodě vůči rovníku, který pocházel už z éry programu Vostok. První pilotovaná mise na polární oběžné dráze (sklon krátce po startu byl 90,01°) není v žádném případě jen drahým výletem čtyř cestujících. Jedinečné podmínky na palubě budou využity k provedení celkem 24 výzkumných projektů, které pocházejí z osmi států. V tomto článku se s nimi seznámíme.

VV_2025_03

Vesmírné výzvy – Březen 2025

Asi největší březnové novinky se týkají našeho vesmírného souputníka, Měsíce. Hned dva landery se na něm v minulém měsíci pokoušely přistát. Blue Ghost 1 byl úspěšný, Nova-C Athena již méně. Další část Vesmírných výzev bude věnována misi IFT-8. Po té náš čeká start teleskopu SPHEREx a družic PUNCH. Střídání posádek na ISS zajistily lodě Crew-10 a Crew-9. Na svůj druhý let se vydala raketa Ariane 6. Do kosmu odstartovala i mise Transporter-13. K ISS přiletěla nákladní loď Progress MS-30. Své tajné mise zahájily NROL-57 a NROL-69. Přijměte naše pozvání ke společnému sledování premiéry tohoto videa, dnes tradičně ve 20:00. Vesmírné výzvy jsou součástí Youtube kanálu Kosmonautix, kde najdete například zajímavá kosmonautická videa s českými titulky. Také zde najdete živě a česky komentované přímé přenosy startů raket. Další pořady jako Vesmírné zprávy nebo Vesmírnou techniku nyní najdete nově na Youtube kanálu SVĚT KOSMONAUTIKY. Starší díly najdete také na internetové televizi Fameplay. Starší pořady můžete najít na Stream.cz pod názvem Dobývání vesmíru, kde stejnojmenný pořad přinášel po mnoho let každý

(APRÍL) Znělka, která otřese vesmírem: Přichází nová éra našich přenosů!

Dámy a pánové, milovníci kosmonautiky, přátelé raketových motorů i tichého vakua! Připravte se na největší změnu v historii našich přenosů. Znělka, která vás provázela starty raket, vstupuje do důchodu. Po letech služby, během nichž zněla před starty Falconů, Sojuzů, Ariane a dalších, je čas na inovaci. Ano, měníme naši ikonickou znělku!

Cesta k Artemis II (ohlédnutí za 1. čtvrtletím a výhled na 2. čtvrtletí 2025)

Po Novém roce se na mobilní vypouštěcí plošině v sekci High Bay 3 montážní haly VAB opět rozběhly práce na sestavení pomocných vzletových stupňů SRB. V důsledku nespecifikovaného problému na levém stupni byla montáž nejprve zaměřena na pravý stupeň. Ve dnech 7., 14. a 22. ledna byl postupně připojen zadní středový, středový a přední středový segment pravého stupně. Práce na levém stupni byly obnoveny teprve v závěru ledna. Dne 27. ledna byl připojen středový segment levého stupně s charakteristickým logem NASA a 30. ledna přední středový segment. Levý přední segment byl připojen 7. února a pravý 14. února. Následovaly aerodynamické kuželové přední sestavy obsahující avioniku. Levá přední sestava byla připojena 17. února a pravá 19. února. Poslední činností bylo propojení kabeláže v systémovém tunelu a uzavírací práce.

ŽIVĚ A ČESKY: Nebude to apríl! První pilotovaná mise míří na polární dráhu

Pokud vše proběhne v pořádku, může se už zítra přepsat historie pilotované kosmonautiky. Kosmická loď Crew Dragon by totiž měla v rámci mise Fram2 letět na polární oběžnou dráhu, což zatím žádná loď s posádkou nezažila. Na palubě Crew Dragonu bude čtyřčlenná amatérská posádka, kterou povede čínsko-maltský podnikatel Chun Wang. První stupně raket Falcon 9 se poslední dobou při startech s loděmi Dragon 2. generace vrací na pevninu, ovšem tentokrát dojde k pokusu o přistání na mořské plošině ASOG. Pokud Vás neodradí brzká ranní hodina, rádi Vás přivítáme u našeho živě a česky komentovaného přenosu.

Česká mise Zero-G vyvrcholila

Zažít první let ve velkém letadle speciálně upraveném pro lety po parabolické dráze, který byl kdy vypraven z české republiky, chtělo 861 mladých lidí z České republiky. V rámci několikakolového náročného výběru se jejich počet postupně zúžil až na finálních 26. Třináct chlapců a stejný počet děvčat se v doprovodu několika dospělých vydalo 30. března na misi, na kterou určitě do konce života nezapomenou. Mise Zero-G, která patří do národního programu Česká cesta do vesmíru měl především za úkol nadchnout mladou generaci pro vědu a techniku, aby Česká republika měla do budoucna odkud brát experty pro očekávané projekty s vysokou přidanou hodnotou. Studenti dostali 30. března možnost okusit stav, který bývá běžně vyhrazen pouze astronautům, případně výzkumným pracovníkům.

Vulcan získal certifikaci

Kosmotýdeník 654 (24. 3. – 30. 3.)

Z pohledu kosmonautiky máme za sebou velmi zajímavý týden! A nastává skvělý čas, si ty nejzajímavější události připomenout. V hlavním tématu si tentokrát Kosmotýdeník vybral dokončenou certifikaci rakety Vulcan pro zakázky národní bezpečnosti. Dále se můžete „těšit“ na pozemní nehodu lodi Cygnus, která se tak stala neschopná letu. Čeká nás také zajímavý snímek polární záře na Neptunu, anebo konec mise Gaia. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.

ŽIVĚ A ČESKY: Premiéra rakety Spectrum

Raketa Spectrum od německé firmy Isar Aerospace včera neodstartovala, jelikož bylo proti počasí. Společnost se ale nevzdává a další pokus o start se nabízí hned o den později, tedy dnes, 30. března. Díky kanálu Nasaspaceflight bude zajištěn originální přímý přenos a navíc včerejší odklad startu způsobil, že nám nový termín startu vyhovuje více. Nic tedy nestojí v cestě našemu živě a česky komentovanému přenosu, ve kterém navštívíme základnu Andoya v Norsko. Firma Isar Aerospace však zdůrazňuje, že pokus o start bude záviset především na počasí.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

poslední videa

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Nejnovější díly našich seriálů

Nejnovější záznamy přednášek

Dušan Majer – Rok 2024 v kosmonautice – rok návratů (3.1.2025) online přednáška v 17:00

V kalendáři již píšeme rok 2025 a pomaličku tak nadchází doba, abychom začali rekapitulovali rok minulý. V dnešním vystoupení namíříme naši pozornost nejprve směrem k Měsíci, který se v posledních letech stává cílem nejvýznačnějších kosmických agentur, tedy americké NASA i čínské CNSA. Další část přednášky

Jiří Podolský: Chvála vln – Poselství elektromagnetických vln (4.5.2023)

Téměř vše, co víme o našem vesmíru, víme díky elektromagnetické interakci, přesněji řečeno zásluhou elektromagnetických vln, což je vlnění jímž se tato základní fyzikální síla projevuje a šíří. Elektromagnetické vlnění bylo předpovězeno v 19. století díky práci Michaela Faradaye a především Jamese Clerka Maxwella a jeho

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.