sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Starlink

Indický regulátor vesmírného provozu schválil služby Starlinku. Společnost SpaceX však stále potřebuje schválení spektra a další regulační povolení, než bude moci poskytovat širokopásmové připojení.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly 8. července představily svou první Strategii mezinárodního partnerství , plán, jak nejnovější americká vojenská složka hodlá přejít od sporadické globální spolupráce k promyšlenější a integrovanější vesmírné koalici.

Články

Shannon Walker opustila NASA

Americká astronautka Shannon Walker opustila 10. července agenturu NASA, čímž zakončila 38 let trvající kariéru ve které bylo 30 let služby ve federálních službách a 21 let v oddílu astronautů. Během dvou kosmických letů strávila na oběžné dráze 330 dní, při kterých provedla stovky vědeckých experimentů a technologických demonstrací pro benefity celého světa. Shannon Walker působila v roce 2020 na pozici specialistky mise při misi Crew-1 směřující na ISS, což byla první pilotovaná operační mise kosmické lodi Crew Dragon. Stala se také první ženou na palubě této lodi. Na palubě ISS se pak Walker stala součástí 64 a následně 65. dlouhodobé expedice, kterou krátce vedla. Když se vracela v květnu 2021 na Zemi, zakončovala misi trvající 167 dní.

Axiom Ax-EMU

Kosmotýdeník 669 (7. 7. – 13. 7.)

Další týden je za námi a kosmonautika opět připravila dávku zajímavých událostí, které si shrneme v aktuálním Kosmotýdeníku. Jako hlavní téma tentokrát poslouží oznámená spolupráce firmy Axiom se známou společností Oakley, která je zaměřená na brýle a optické prvky. V dalších tématech nás čeká příprava sestavování druhého lunárního landeru od společnosti Firefly, oznámení data přistání mise Axiom-4, či přeprava Orionu pro misi Artemis II. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.

ŽIVĚ A ČESKY: Co se skrývá pod označením mise Commercial GTO 1?

Rakety Falcon vynesly už celou řadu nákladů od různých firem, či organizací. V drtivé většině případů jde o mise, kde je jasně znám zákazník, název vynášené družice i její úkoly. Zbytek tvoří družice vojenské, které jsou ze své podstaty utajené. Ale tentokrát čeká na Falcon 9 start, který je někde mezi. Řadí se sice mezi komerční mise, ale je o něm jen velmi málo informací. SpaceX tuto misi označuje jako Commercial GTO 1 (volně přeloženo Komerční let na dráhu přechodovou ke geostacionární 1), přičemž neoficiálně se spekuluje o tom, že by na palubě mohla být izraelská telekomunikační družice Dror-1.

NASA vyvinula barvu citlivou na tlak

Mnozí z nás v dětství vybarvovali omalovánky, ve kterých různým barvám odpovídala čísla. Inženýři v NASA, kteří studují návrhy letounů, či raket, však už několik let pracují v obráceném režimu – používají počítače ke generování čísel, která odpovídají barvám na obrázku. Pracují totiž s takzvanými PSP (pressure sensitive paint), tedy barvami citlivými na tlak. Nedávné pokroky v technice, které přinesly nasazení vysokorychlostních kamer, superpočítačů a ještě citlivějších PSP umožnily tento proces převodu čísel z barev urychlit 10 000× při vytváření inženýrských vizualizací s 1 000× vyšším rozlišením.

Nancy Grace Roman Space Telescope dostal fotovoltaické panely

14. a 16. června technici provedli jeden z posledních kroků v rámci sestavování Nancy Grace Roman Space Telescope, když k observatoři připojili její fotovoltaické panely, přesněji řečeno Solar Array Sun Shield (sluneční štít fotovoltaických článků). Tato konstrukce totiž nebude jen vyrábět elektřinu, ale zároveň bude teleskop stínit, aby mohl provádět svá pozorování a udržel své přístroje v chladu.

Země vycházející nad Měsícem - původní verze a nová z roku 2008 vytvořená z původních dat. Zdroj: NASA/Ames Research Center/Lunar Orbiter Image Recovery Project https://assets.science.nasa.gov/dynamicimage/assets/science/psd/lunar-science/2023/08/earthise_old_new_1200.jpg?w=1200&h=1297&fit=clip&crop=faces%2Cfocalpoint

Top 5: První snímky planet

V našem letním seriálu se tentokrát podíváme do různých koutů Sluneční soustavy. Kosmonautika přinesla lidstvu jednu úžasnou možnost, a sice alespoň pomocí robotů zkoumat vzdálené světy. Ani v nejodvážnějších snech jsme asi netušili, jak zajímavé a odlišné jsou světy malých kamenných, i velkých plynných planet. Všechno to pomyslně začalo před šedesáti lety, a právě proto jsme do našeho seriálu vybrali právě toto téma. Bylo by asi nefér některou z planet vynechat, a tak i když zkoušíme sestavit žebříček těch nej snímků, dovolte abychom se zastavili u každé planety. 5) Uran a Neptun – Voyager 2 Ledoví obři byli jen nepatrnými barevnými tečkami a lépe je nerozlišíme ani v těch největších amatérských dalekohledech, byť amatérští astrofotografové již dokáží zachytit jisté detaily v jejich atmosférách, jako je světlá polární oblast na Uranu nebo světlá oblaka na Neptunu. Když se tedy téměř před padesáti lety vydala na cestu dvojice sond Voyager a bylo zřejmé, že se mají pokusit zachytit i nejvzdálenější světy Sluneční soustavy, bylo to hotové požehnání. Nic ale nejde tak snadno. Prioritou Voyagerů byly obří planety Jupiter

Blue Origin připravuje první Blue Ring

Společnost Blue Origin se na Twitteru / X pochlubila úspěšnou výrobou a integrací nádrží na pohonné látky pro pohonný modul prvního letového exempláře zařízení Blue Ring. Jeho výrazně zjednodušená maketa byla nákladem premiérového startu rakety New Glenn letos v lednu. Firma aktuální pokrok považuje za významný posun v integraci celého stroje. Dozvěděli jsme se také, že technický tým již dokončil šest dalších nádrží a finišuje s přípravou dalších pěti. Všechny budou integrovány do budoucích exemplářů družic Blue Ring.

Space Rider má za sebou shozové zkoušky

Program Space Rider, v jehož rámci vyvíjí Evropská kosmická agentura znovupoužitelný miniraketoplán, má za sebou důležitý milník. Překonal totiž fázi shozových testů, která probíhala letos v červnu u Sardinie v testovací oblasti Salto di Quirra, která patří italskému ministerstvu obrany. Po loňských úspěšných zkouškách tak učinil celý program významný krok na cestě k technologii pro řízení sestupu a přistání se zaměřením na schopnost autonomní navigace a řízení miniraketoplánu během sestupu a přistání. Tato testovací kampaň byla součástí vývojové fáze, ve které budou testovány všechny aspekty funkčnosti Space Rideru – od letu po přistání.

Themis dorazila na místo zkoušek

Themis, demonstrátor znovupoužitelného stupně rakety, který postavila firma ArianeGroup, dorazil na švédské středisko Esrange Space Centre u města Kiruna. Cesta z francouzského Les Mureaux vedla po silnicích, trvala dva týdny a měřila přes 3 000 kilometrů. Themis, vyvinutá v rámci kontraktu Evropské kosmické agentury, představuje první evropský plnorozměrový demonstrátor znovupoužitelného prvního stupně rakety. Celý projekt má za cíl posílit dozrávání klíčových technologií, které jsou potřebné pro vývoj budoucích nosných raket.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

poslední videa

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Nejnovější díly našich seriálů

Nejnovější záznamy přednášek

Dušan Majer – Rok 2024 v kosmonautice – rok návratů (3.1.2025) online přednáška v 17:00

V kalendáři již píšeme rok 2025 a pomaličku tak nadchází doba, abychom začali rekapitulovali rok minulý. V dnešním vystoupení namíříme naši pozornost nejprve směrem k Měsíci, který se v posledních letech stává cílem nejvýznačnějších kosmických agentur, tedy americké NASA i čínské CNSA. Další část přednášky

Jiří Podolský: Chvála vln – Poselství elektromagnetických vln (4.5.2023)

Téměř vše, co víme o našem vesmíru, víme díky elektromagnetické interakci, přesněji řečeno zásluhou elektromagnetických vln, což je vlnění jímž se tato základní fyzikální síla projevuje a šíří. Elektromagnetické vlnění bylo předpovězeno v 19. století díky práci Michaela Faradaye a především Jamese Clerka Maxwella a jeho

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.