sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Mobile User Objective System

Dodavatelé obrany, společnosti Boeing a Lockheed Martin, nedávno schválili prvotní přezkoumání návrhu programu Mobile User Objective System Service Life Extension, která má za cíl modernizaci ultravysokofrekvenční úzkopásmové družicové sítě.

Canoo

NASA rozhodla o pokračování provozu elektrických dodávek, které mají sloužit k přepravě astronautů programu Artemis v rámci startovního areálu. Tři dodávky pro přepravu astronautů dodala společnost Canoo, která poté vyhlásila bankrot podle kapitoly 7.

Urban Sky

Urban Sky, společnost, která vyvinula přenosné stratosférické balóny pro zobrazování a další aplikace obvykle prováděné družicemi, získala 30 milionů dolarů na rozšíření své práce.

Geost

Dodavatel optických a infračervených senzorů Geost podal žalobu na porušení smlouvy ve výši 17,1 milionu dolarů proti Sierra Space. Žaloba uvádí, že společnost porušila dohodu o použití senzorů Geost v rámci programu U.S. Space Force.

Články

Pokroky na druhé rampě na Starbase

Dění na základně Starbase v jižním Texasu se v posledních měsících z velké většiny točí kolem stavby druhé orbitální startovní rampy, která bývá označována jako Pad B. SpaceX na ní v mnoha případech využívá poznatky získané z provozu první rampy (Pad A). Jedná se o rozsáhlou modernizaci, která má zvýšit celkovou spolehlivost rampy další generace. Zatím byly na obslužnou věž nainstalována ramena chopsticks a pokrok je vidět i na zásobárně pohonných látek a příkopu pro odvod spalin.

ŽIVĚ: Zkoušky SuperHeavy B15. Přijde zážeh?

Na startovním stole na rampě A základny Starbase sedí 70 metrů vysoká raketa SuperHeavy B15 a chystá se na zkoušky svého pohonného systému. Stroj, který má vyrazit na osmý integrovaný letový test, čekají prvotní testy, jejichž konkrétní plán však není znám. Na zkoušky je vyhrazené období ode dneška do úterý 11. února. Zda se dnes SpaceX dopracuje až k velkému finále, tedy statickému zážehu 33 kyslíkometanových raketových motorů Raptor, nevědí ani pracovníci firmy. Vše bude záležet na krocích, které tomuto testu předcházejí. Díky kanálu nasaspaceflight však máte možnost živě sledovat dění na rampě.

První let Vulcanu

Kosmotýdeník 647 (3. 2. – 9. 2.)

Ani tuto neděli nepřijdete o pravidelný přísun zajímavých zpráv a novinek, které přinesla kosmonautika v uplynulém týdnu. Hlavní téma Kosmotýdeníku je tentokrát o přerušení příprav na třetí let nové rakety Vulcan ve prospěch Atlasu V. Proč k tomu došlo a proč to ULA považuje za ukázku své flexibility? Podíváme se také na změny v plánovaném nasazení lodí Dragon pro nadcházející mise a také na debatu ohledně možného zrušení programu rakety SLS. Nepřijdete ani o pravidelné rubriky. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.

Indie otestovala restart kryogenního raketového motoru horního stupně

7. února letošního roku se zástupcům indické kosmické agentury ISRO podařilo provést zkušební zážeh kryogenního raketového motoru plně domácí výroby CE-20, který má pohánět horní stupeň rakety LVM-3. Při zkoušce byl otestován víceprvkový zapalovač ve vakuu, což simuluje zážeh motoru v kosmickém vzduchoprázdnu. Test proběhl na stanovišti High Altitude Test Facility, které je součástí střediska agentury ISRO pro vývoj pohonných systémů u hory Mahendragiri v nejjižnějším indickém státě Tamil Nadu. Jak už bylo zmíněno výše, během této zkoušky došlo k zážehu ve spalovací komoře pomocí víceprvkového zapalovače ve vakuu, přičemž tlak v nádržích odpovídal podmínkám, které mají podle očekávání převládat v čase restartu motoru horního stupně za letu. Chování motoru na testovacím stanovišti během testu bylo normální a podle očekávání.

Firma Vast zahájila testování modelu stanice Haven-1

V polovině ledna jsme Vás informovali o tom, že firma Vast přesunula na testovací stanoviště v kalifornském Mojave kvalifikační model primární struktury první komerční kosmické stanice. 6. února se společnost pochlubila tím, že zahájila jeho zkoušky. Tak trochu podle všeobecného očekávání také posunula termín startu stanice Haven-1 na rok 2026. Zmíněný začátek testů obnášel základní zkoušku, při které byly útroby modelu natlakovány na 1,8 násobek normálního tlaku a chybět nemohla ani zkouška těsnosti.

Stačí přidat vodu – Ochrana před kosmickým zářením jako instantní nudle

Kosmický prostor není moc bezpečné místo. během kosmického letu hrozí lidem i přístrojům riziko vystavení vysokým úrovním záření. Bez dostatečné ochrany mohou přístroje vypovídat službu a astronauti čelit závažným zdravotním problémům. Tým výzkumníků z univerzity v belgickém Gentu nyní testuje potenciál 3D tištěných hydrogelů, materiálů, které mohou pohltit velké množství vody a mohly by sloužit jako vysoce efektivní radiační štíty.

Lander Griffin ponese při své premiéře vozítko FLIP

Společnost Astrobotic 5. února v prohlášení oznámila, že koncem letošního roku dopraví do okolí jižního pólu Měsíce lunární vozítko postavené firmou Venturi Astrolab. Rover FLIP (FLEX Lunar Innovation Platform) bude hlavním nákladem landeru při misi Griffin-1, který má přistát do regionu Nobile blízko jižního pólu Měsíce. Pittsburská firma Astrobotic několik měsíců hledala náklady pro misi Griffin-1 poté, co NASA vloni v červenci oznámila, že tento lander nevyužije pro misi svého roveru VIPER (Volatiles Investigating Polar Exploration Rover), ale ponechá si zakázku na komerční lunární užitečný náklad, která byla společnosti Astrobotic zadána pro doručení roveru VIPER. Agentura také uvedla, že by namísto VIPERu mohla poslat k Měsíci hmotnostní simulátor, ale místo toho dovolí firmě Astrobotic hledat komerční náklady, které by mohly VIPER při této misi nahradit.

NASA hledá zájemce o rover VIPER

Agentura NASA 3. února oznámila, že ve spolupráci s průmyslovými podniky hledá americké návrhy, aby posunula plány na zajištění partnerství veřejného a soukromého sektoru na přistání a provoz mise roveru VIPER (Volatiles Investigating Polar Exploration Rover) na Měsíci. Přístroje na jeho palubě jsou schopny demonstrovat schopnost amerického průmyslu hledat led na povrchu Měsíce a shromažďovat vědecká data. Zveřejněné oznámení o přijímání návrhů na partnerství obnáší jednak instrukce pro návrh, ale i kritéria, podle kterých se bude vše vyhodnocovat. Zájemci by s přihlášením neměli otálet – návrhy totiž NASA přijímá do 20. února. Po vyhodnocení předložených návrhů bude agentura vyžadovat, aby respondenti předložili druhý, podrobnější návrh. Očekává se, že NASA rozhodne o misi VIPER letos v létě.

Europa Clipper úspěšně fotí hvězdy

Tři měsíce po startu z Kennedyho kosmického střediska na Floridě zbývá americké sondě Europa Clipper k jejímu cíli (vstupu na oběžnou dráhu kolem Jupiteru v roce 2030) ještě 2,6 miliardy kilometrů. Jakmile se dostane k největší planetě Sluneční soustavy, bude (po nezbytných úpravách dráhy) moci začít pořizovat podrobné snímky ledového měsíce Europa, k čemuž využije své vědecké kamery. V současné době jsou ale v centru pozornosti jiné kamery, jejíchž úkolem je fotografovat velmi vzdálené okolí sondy.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

poslední videa

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Nejnovější díly našich seriálů

Nejnovější záznamy přednášek

Dušan Majer – Rok 2024 v kosmonautice – rok návratů (3.1.2025) online přednáška v 17:00

V kalendáři již píšeme rok 2025 a pomaličku tak nadchází doba, abychom začali rekapitulovali rok minulý. V dnešním vystoupení namíříme naši pozornost nejprve směrem k Měsíci, který se v posledních letech stává cílem nejvýznačnějších kosmických agentur, tedy americké NASA i čínské CNSA. Další část přednášky

Jiří Podolský: Chvála vln – Poselství elektromagnetických vln (4.5.2023)

Téměř vše, co víme o našem vesmíru, víme díky elektromagnetické interakci, přesněji řečeno zásluhou elektromagnetických vln, což je vlnění jímž se tato základní fyzikální síla projevuje a šíří. Elektromagnetické vlnění bylo předpovězeno v 19. století díky práci Michaela Faradaye a především Jamese Clerka Maxwella a jeho

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.