Artemis Accords
Panama a Rakousko podepsaly 11. prosince Artemis Accords. Dohodu tak podepsalo již 50 signatářů.
sociální sítě
Přímé přenosy
krátké zprávy
Panama a Rakousko podepsaly 11. prosince Artemis Accords. Dohodu tak podepsalo již 50 signatářů.
Společnost L3Harris rozšiřuje výrobu družic
pro vojenský sektor a přesouvá se na automatizaci výroby infračervených senzorů. Nová továrna ve Fort Wayne v Indianě by měla začít fungovat na jaře 2025.
Coloradský startup Locus Lock získal rizikový kapitál na výrobu přijímačů globálních navigačních družicových systémů pro námořní, vzdušné, pozemní a vesmírné aplikace.
U.S. Space Force plánuje použít družicové rozhraní „plug and play“ vyvinuté společností The Aerospace Corporation pro nadcházející misi v rámci jejího programu Tactically Responsive Space (TacRS).
Ománská společnost Oman Lens se připojila k čínskému úsilí vybudovat svou Mezinárodní lunární výzkumnou stanici ILRS.
Australská společnost Fleet Space Technologies získala 100 milionů dolarů na rozšíření svých schopností průzkumu nerostů a přenesení této technologie na Měsíc.
Startup Orbite, nabizející prvky astronautického výcviku pro platící zákazníky, získal 4 miliony dolarů na rozšíření svého podnikání. Aktivita společnosti kombinuje výcvik astronautů s luxusní dovolenou.
Články
4. prosince letošního roku podepsali zástupci Evropské (ESA) a Indické (ISRO) kosmické agentury dohodu, podle které ESA poskytne podporu pozemních sledovacích stanic pro indický pilotovaný program Gaganyaan. Jedná se o první pilotovaný kosmický program z Indie vůbec! Momentálně jej tvoří tři chystané mise – nejprve dvě bezpilotní a po nich má přijít jedna pilotovaná. ESA bude pomáhat s podporou všech tří misí.
O tom, že má chystaný americký kosmický teleskop sestavenou svou optickou část, jsme vás informovali již před několika týdny. NASA nyní přidala také dobrou zprávu týkající se dokončení integrace dvou vědeckých přístrojů do jejich nosné konstrukce. Užitečný náklad mise tedy byl dokončen. Tým na Goddardově středisku v marylandském Greenbeltu nyní začne spojovat obě části – vlastní užitečný náklad s optickou sestavou a zbytek observatoře, který tvoří například servisní modul. „Jsme uprostřed fascinující fáze přípravy mise,“ přiznává Jody Dawson, systémová inženýrka teleskopu Nancy Grace Roman Space Telescope na Goddardově středisku, a dodává: „Všechny díly jsou už zde, na Goddardově středisku, a v rychlém sledu se spojují dohromady. Očekáváme integraci optické části a přístrojů se zbytkem ještě před koncem roku.“ Inženýři nejprve integrovali koronograf, technologický demonstrátor určený ke snímkování exoplanet. Ten bude používat komplexní soubor masek a aktivních zrcadel, aby zakryl jasný svit hvězd, kolem kterých planety krouží. Dalším krokem, který na tým čekal, byla integrace optické sestavy OTA (Optical Telescope Assembly). Její součástí je primární zrcadlo o průměru 2,4 metru, devět
Po sérii přímých přenosů, které se konaly v relativně rozumných časech, tu máme pro změnu jedno vysílání, které obyvatele střední Evropy svým termínem moc nepotěší. Raketa Falcon 9 by totiž měla v noci na zítřek odstartovat s navigační družicí GPSIII SV10 ve 2:04 SEČ. Pokud pro vás není tento čas překážkou, moc rádi Vás přivítáme u našeho živě a česky komentovaného přímého přenosu, který najdete na našem YouTube kanálu. V tomto článku je pro Vás připraven jak samotný přehrávač, tak i dodatečné informace o startu.
Inženýři z jihokalifornské Jet Propulsion Laboratory a firmy AeroVironment dokončili podrobný rozbor posledního letu vrtulníku Ingenuity, ke kterému došlo 18. ledna 2024. Tento rozbor bude publikován za několik týdnů v podobě technické zprávy NASA. Ingenuity, poslaná na Mars jakožto technologický demonstrátor, který má zvládnout maximálně 5 startů během 30 dní, se stal prvním vrtulovým strojem, který létal na jiném kosmickém tělese. Vrtulník fungoval skoro tři roky, provedl 72 letů a uletěl více než 30× delší vzdálenost, než se plánovala. Letem strávil dohromady více než dvě hodiny.
Centrální stupeň americké lunární rakety SLS (Space Launch System) byl v úterý 10. prosince 2024 ve vertikální poloze přesunut do sekce High Bay 2 v budově Vehicle Assembly Building na Kennedyho vesmírném středisku NASA na Floridě. Tento stupeň dorazil 23. července na Kennnedyho středisko, kde zůstal ve vodorovné poloze uvnitř hlavní chodby haly VAB. Díky přesunu do High Bay 2 mají nyní technici NASA a Boeingu 360stupňový přístup k centrálnímu stupni jak zevnitř, tak zvenčí. Tímto přesunem se také uvolnilo více místa v samotné uličce, aby mohli technici pokračovat v přepravě a integraci dvou pomocných motorů na tuhé pohonné látky na mobilní plošinu 1 v High Bay 3 pro misi Artemis II. Společnost Boeing a její subdodavatel Futuramic zrekonstruovali High Bay 2, aby zvýšili efektivitu při zpracování základních stupňů pro Artemis II a další.
Za méně než týden od startu stihla evropská družice Sentinel-1C z programu Copernicus dodat své první radarové snímky zemského povrchu, které nabízejí náznak jejích schopností monitorování naší Země. Tyto první snímky zachycují oblasti zájmu – třeba Špicberky, Nizozemsko nebo Brusel. Družice Sentinel-1C, vypuštěná 5. prosince z evropského kosmodromu ve Francouzské Guyaně raketou Vega-C, je vybavena špičkovým přístrojem s radarem se syntetickou aperturou (SAR) v pásmu C. Tato pokročilá technologie umožňuje družici dodávat snímky zemského povrchu ve vysokém rozlišení za dne i v noci a za každého počasí. Její data pak pomáhají mnoha kriticky důležitým aplikacím – řízení životního prostředí, reakci na přírodní katastrofy či výzkumu změn klimatu. Když družice pořídila soubor prvních radarových snímků Evropy, došlo k jejich bezchybnému zpracování v pozemním segmentu programu Copernicus. Přiložené obrázky ukazují mimořádnou úroveň kvality dat, což je důkazem mimořádného úsilí, které do projektu vložil tým v posledních letech. První snímek vznikl pouhých 56 hodin a 23 minut po startu a zachycuje část souostroví Špicberky, norského území v Severním ledovém oceánu. Snímek demonstruje schopnost Sentinelu-1C monitorovat pokrytí vodní
Kosmická loď Orion pro misi Artemis II se 5. prosince po dokončení druhé fáze zkoušek ve vakuové komoře mohla vrátit do buňky FAST (Final Assembly and System Testing) na Neil A. Armstrong Operations and Checkout Building na Kennedyho středisku na Floridě. Po návratu do buňky FAST byly do návratového modulu instalovány čtyři hlavní baterie, které budou napájet mnoho systémů lodi. Tyto baterie se už dříve na Kennedyho středisko vrátily od dodavatele, firmy EaglePicher Technologies. V roce 2025 se pak zástupci Evropské kosmické agentury postarají o instalaci fotovoltaických panelů na kosmickou loď. Mise Artemis II bude prvním letem s posádkou v rámci programu Artemis. V jejím rámci se vydají Reid Wiseman, Victor Glover a Christina Koch z USA i Jeremy Hansen z Kanady na přibližně desetidenní cestu kolem Měsíce a zase zpět. Přeloženo z: https://www.nasa.gov/ Zdroje obrázků: https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/12/orion-spacecraft-completes-vaccum-testing.jpg
1. prosince 2024 se mise BepiColombo již popáté prosmýkla kolem Merkuru. Při tomto průletu se tato mise stala první v historii, která pozorovala Merkur ve střední části elektromagnetického spektra. Nové snímky odhalují variace teplot i chemického složení na krátery posetém povrchu planety. Merkur je jednoznačně nejméně prozkoumanou kamennou planetou naší soustavy. BepiColombo je teprve třetí misí, která jej navštíví a v roce 2026 se stane teprve druhou misí, která vstoupí na dráhu kolem Merkuru. Před ní tu byla pouze americká Mariner 10, která kolem Merkuru třikrát prolétla mezi roky 1974 a 1975 a též americká sonda Messenger, která kolem první planety naší soustavy obíhala mezi roky 2011 a 2015.
Po přeplutí Atlantiku dorazila nákladní loď Canopée do přístavu Pariacabo ve Francouzské Guyaně, kam dopravila první a druhý stupeň pro druhý start evropské rakety Ariane 6. Tento hardware byl následně přepraven do montážní budovy BAL u startovního komplexu číslo 4. Zde pracovníci firmy ArianeGroup zajistí pečlivé sestavení přivezených dílů, z nichž vznikne středové jádro rakety. To poté zamíří z montážní haly na startovní rampu, kde k němu budou připojeny dva pomocné stupně, a zároveň dojde k integraci aerodynamického krytu s nákladem. Start Ariane 62 s francouzskou zpravodajskou družicí CSO-3 je zatím naplánován na únor příštího roku.
Naše podcasty
Doporučujeme
Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.
Poděkování
Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!
poslední videa
Aktivní seriály
Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.
Ukončené seriály
Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.
Nejnovější díly našich seriálů
Zdálo by se, že po provedení poměrně riskantní položky v letovém plánu, navíc ve světové premiéře, by si posádka zasloužila trochu oddechu. Pro osazenstvo Voschodu-2, Pavla
Další kosmonautikou napěchovaný týden je za námi a i takhle před koncem roku se dějí zásadní věci. Pravidelný přehled těch nejzajímavějších událostí kosmonautiky vám opět shrne aktuální
Březen 1965 byl na Bajkonuru velmi rušný. Sedmého startoval „Kosmos-59“, ve skutečnosti rozvědná družice řady Zenit-4. Ta byla využita jako nouzový demonstrátor vlastností kabiny s přírubou
Pátý týden byl věnován především historii vesmírného programu a roli dalších evropských institucí, které se kromě Evropské kosmické agentury samotně podílí na výzkumu vesmíru. Česko má
Další týden je za námi a my pro vás máme připraveno čerstvé vydání pravidelného přehledu těch nejzajímavějších událostí, které přinesla kosmonautika v uplynulých sedmi dnech. V Kosmotýdeníku je
U letu prvního trojmístného Voschodu 3KV probíhaly velké zákulisní tahanice a rošády ohledně zařazení civilních kandidátů na soupisku posádek. Animozita mezi vojáky a civily zde vyplula na
Nejbližší přednášky
Přednášející
Nejnovější záznamy přednášek
Svatým grálem robotického průzkumu Marsu je takzvaná mise „Mars sample return“, jejímž cílem je dopravit na Zemi vzorky marsovského regolitu. Současný plán NASA a ESA předpokládá jako nejbližší termín realizace rok 2033, ale první plány vznikly ještě před ukončením projektu Apollo.
Pomalu končí podzim, takže nastal čas, abychom si shrnuli dění v kosmonautice za měsíce červenec, srpen a září. Jako již tradičně tyto události přednese šéfredaktor serveru kosmonautix Dušan Majer. 9. červenec roku 2024 nám přinesl první start dlouho vyvíjeného a očekávaného nosiče Ariane 6
Apollo byl program amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA), jehož cílem bylo přistání lidí na Měsíci a jejich návrat zpět na matičku Zemi. Zahájen byl na počátku roku 1961 a v roce 1968 se uskutečnila první pilotovaná mise pod názvem Apollo 7.
Dne 24.11.2021 se na svou cestu sluneční soustavou vydala americká sonda Dart. Na oběžnou dráhu byla dopravena raketou Falcon 9. Cílem sondy DART byla blízkozemní planetka Didymos, přesněji řečeno její měsíček Dimorphos. Sonda jej však neměla zkoumat, ale narazit do
Už je tomu 55 let. Psal se 20. červenec 1969, když Neil Armstrong sestupoval po žebříku z lunárního modulu a pronášel historickou větu o malém krůčku pro člověka ale obrovském skoku pro lidstvo. Proč ale vlastně právě on? Jakým způsobem uvnitř NASA zvolili prvního
Nastal čas prázdnin a také dalšího shrnutí dění v oblasti kosmonautiky za měsíce duben, květen a červen. Jako již tradičně tyto události přednese šéfredaktor serveru kosmonautix Dušan Majer. Hned na počátku dubna jsme se dočkali jednoho loučení, při misi NROL-70 jsme naposledy mohli
Na webu Kosmonautix.cz používáme soubory cookies k zajištění správného fungování našich stránek, ke shromažďování anonymních statistických dat a pro lepší uživatelský zážitek. Více informací najdete zde.
Děkujeme za registraci!
Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.
Děkujeme za registraci!
Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.