křišťálová lupa

sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Zefiro-40

Evropská kosmická agentura 3. října oznámila, že společnost Avio, hlavní dodavatel pro raketu Vega, úspěšně otestovala motor Zefiro-40 v testovacím zařízení v Itálii. Prvotní analýza dat ukazuje, že motor fungoval podle očekávání.

Impulse Space

Společnost Impulse Space získala kontrakt v hodnotě 34,5 milionu dolarů na podporu dvou amerických vojenských vesmírných misí naplánovaných na rok 2026 v rámci 3. fáze dohody Small Business Innovation Research.

mPower Technology

Startup mPower Technology oznámil 3. října smlouvu s Airbus Netherlands BV na poskytování solárních modulů pro více než 200 družic. Na základě smlouvy bude společnost mPower dodávat Airbusu solární moduly DragonSCALES pro družice MDA Aurora.

Charter Space

Startup Charter Space zahájil beta testování svých vesmírných systémů a softwarové platformy pro správu programů. Platforma s názvem Ubik je navržena tak, aby pomáhala inženýrským týmům řídit a provádět vesmírné programy během jejich životního cyklu.

Ghost

Společnost Sierra Space oznámila 3. října, že si zajistila podporu od Výzkumné laboratoře vzdušných sil USA (AFRL) k rozvoji svého návrhu Ghost. Ghost má být schopen zůstat na oběžné dráze až pět let.

Návrhy teleskopů

NASA oznámila 3. října, že vybrala dva návrhy na rentgenové a infračervené vesmírné teleskopy pro další posouzení v rámci nové řady misí, které agentura nazývá Probe Explorers. Každý návrh obdrží 5 milionů dolarů na jednoroční studie.

Cert-2

United Launch Alliance je připravena na druhý zkušební start rakety Vulcan Centaur. Start je plánován na 4. října.

Články

ŽIVĚ A ČESKY: Sonda Hera se vydává na průzkum dvojplanetky

V pondělních odpoledních hodinách by se měla na svou misi vydat evropská sonda Hera. Ta naváže na misi americké sondy DART, která měla zasáhnout měsíček Dimorphos, obíhající planetku Didymos. Ta splnila cíle své mise na výbornou, a proto je na místě detailně prozkoumat, jaké následky její náraz na měsíček měl a přesně od toho tu je Hera. K cíli by měla dorazit na přelomu ledna a února roku 2027. Co ale může být pro české diváky nejzajímavější, je to, že se na této misi zásadně podílela česká firma OHB Czechspace, která se postarala o kompletní vývoj konstrukce sondy. Další českou stopu má na svědomí firma G. L. Electronic, která dělala kabeláž.

Kosmotýdeník 629 (30. 9. – 6. 10.)

Další týden směřuje ke svému konci, ale ještě než přijde pondělí, máme tu nedělní poledne. To znamená, že nemůže chybět tradiční Kosmotýdeník, který Vám shrne události končícího týdne a přinese informace, na které se v průběhu uplynulých sedmi dnů nedostalo. V hlavním tématu nás bude čekat zkouška motoru rakety Vega-C, který otevírá dveře jejímu návratu do služby. Řeč ale bude také o druhém certifikačním startu americké rakety Vulcan, nebo o přípravě dvou vědecky významných startů na raketách Falcon.

OBRAZEM: Mobilní vypouštěcí plošina pro SLS dorazila do VAB

V noci na 3. října opustila mobilní vypouštěcí plošina ML-1 startovní rampu LC-39B na Kennedyho středisku na Floridě, kde pobývala od 17. srpna loňského roku. Po dokončení zkoušek systémů, které budou potřebné pro chystanou pilotovanou testovací misi Artemis II, se mohl plošiny ujmout pásový dopravník crawler transporter-2 a pomalu se vydal na cca 7 kilometrů dlouhou cestu k montážní hale VAB. Nad ránem celá několik tisíc tun vážící sestava zastavila před halou VAB a druhý den plošina zajela do High Bay 3 v útrobách haly VAB. Nyní zde proběhnou přípravy na zahájení skládání rakety SLS pro misi Artemis II. Klíčové však bude rozhodnutí spojené s tepelným štítem kosmické lodi Orion kvůli výsledkům inspekce štítu z mise Artemis I, který utrpěl větší poškození, než se očekávalo.

NASA zkouší další šanci pro misi Janus

Po zhruba měsíc trvajícím období mlčení vydala agentura NASA aktualizovaný dokument vyzývající k hledání nápadů, jak by se dala recyklovat dvojice malých sond určených k průzkumu planetek. Důležité je, že v aktualizovaném dokumentu bylo odstraněno mnoho technických detailů. NASA zveřejnila 30. srpna žádost o informace (RFI – request for information), v níž žádá o vyjádření ke koncepci využití v současnosti uskladněné mise Janus k návštěvě planetky Apophis před jejím blízkým průletem kolem Země v dubnu 2029.

OBRAZEM: Vulcan zvládl i druhý certifikační let navzdory anomálii pomocného stupně

Dnes ve 13:25 SELČ vyrazila z floridské rampy SLC-41 raketa Vulcan na svůj druhý certifikační let. Nosič ve verzi VC2S (s dvojicí pomocných urychlovacích motorů a standardním aerodynamickým krytem) vynášel hmotnostní maketu družice a soubor měřících senzorů. Pár sekund po startu se však na jednom z pomocných motorů GEM-63XL objevila viditelná anomálie, jejíž příčina zatím nebyla oznámena. Raketa Vulcan i přesto dokázala splnit misi a společnost Unitedlaunch Alliance oznámila, že bylo dosaženo plánované únikové dráhy od Země. Zatím není jasné, jaký vliv bude mít nezvyklé chování pomocného motoru na certifikační proces nového nosiče. V tomto článku najdete jak video zachycující anomálii, tak i povedené fotografie ze startu.

Už to dál nešlo – Voyager 2 vypnul jeden vědecký přístroj

Pro pozemní tým to nebylo snadné rozhodnutí, experti jej odkládali tak dlouho, jak to bylo jen možné. Zatímco zbylé čtyři vědecké přístroje na palubě průzkumníka mezihvězdného prostředí stále pracují, muselo před pár dny dojít k vypnutí přístroje pro analýzu plazmatu PLS. Legendární sondě Voyager 2 totiž nezadržitelně (a přesně podle očekávání) ubývá množství elektrické energie, které mohou její palubní systémy využívat.

ŽIVĚ A ČESKY: Vulcan startuje na druhý certifikační let

Pokud vše půjde podle plánu, uzavře nám pracovní týden start rakety Vulcan, která se vydá na svou druhou certifikační misi. Plány se ovšem změnily a místo raketoplánu Dream Chaser, který nabral další zpoždění, se bude pod aerodynamickým krytem nacházet pouze hmotnostní simulátor. Důvod, proč společnost ULA spěchá na tuto misi a nepočká na dokončení Dream Chaseru, je poměrně jednoduchý. Raketa Vulcan má již nasmlouvané starty pro armádu, ovšem je stanovena podmínka, že musí nejdříve proběhnout dva certifikační lety.

Lodní doprava: Ekologická katastrofa nebo ne?

Lodní doprava je klíčovou složkou pohybu zboží po planetě. Málokdo si dnes uvědomuje, že až téměř 80 až 90% současného světového obchodu se uskutečňuje prostřednictvím tohoto způsobu. Historicky jde přitom o nejstarší druh přepravy a plavba jako taková měla velký dopad na rozvoj všech civilizací. Dá se říci, že vždy měly velkou výhodu národy s přístupem k moři a tato výhoda samozřejmě přetrvává i do dnešních dnů. Je bez diskuze, že i v současné době jde o nejekologičtější druh přepravy na planetě. Plavidla mají totiž obrovskou výhodu a tou je kapacita. Jedna loď pobere obrovské množství čehokoli. A to takovou masu a objem, že tu máme lodě a pak dlouho nic. Často ale slýchávám, že lodě jsou spíše přežitek, zastaralý a naopak neekologický způsob přepravy. Faktem je, že se bez plavidel všeho druhu neobejdeme a jejich význam stoupá ruku v ruce s tím, jak se zvyšuje objem obchodovaného zboží. Zároveň však tato plavidla samozřejmě denně produkují velké množství emisí, které rozhodně nejsou zdravé. Velké stroje mají velkou spotřebu a jejich stopu umíme nově sledovat z vesmíru.

Sedmý ročník největšího českého festivalu kosmických aktivit se blíží

Cílem festivalu Czech Space Week je, aby si v jeho bohatém programu našel každý něco, co jej zajímá. Nabídka proto cílí na mnoho různých cílových skupin – od průmyslových podniků přes nově vzniklé startupy až po pedagogy, studenty a ostatní fanoušky kosmických letů. Sedmý ročník největšího festivalu kosmických aktivit v České republice se koná od 4. do 10. listopadu. Akce pro odborníky, ale i širokou veřejnost, se budou i letos konat napříč celým Českem. Sedmý ročník festivalu Czech Space Week pořádá Ministerstvo dopravy společně s agenturou CzechInvest, Hvězdárnou a planetáriem hl. m. Prahy Planetum a dalšími partnery z týmu Czech Space. Hlavními partnery jsou přední firmy z kosmického průmyslu – OHB Group, Honeywell, aliance Czech Space Alliance a izraelská IAI. Dalšími partnery jsou společnosti Advacam, Stratosyst, VZLÚ, TRL Space, asociace ALKP a klastr kosmického průmyslu Brno Space Cluster.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

poslední videa

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Nejnovější díly našich seriálů

Kosmotýdeník 629 (30. 9. – 6. 10.)

Další týden směřuje ke svému konci, ale ještě než přijde pondělí, máme tu nedělní poledne. To znamená, že nemůže chybět tradiční Kosmotýdeník, který Vám shrne

LUNA

Kosmotýdeník 628 (23. 9. – 29. 9.)

Ani v tomto týdnu kosmonautika nezahálela a děla se řada zajímavých věcí. Mezi ně patřil start mise Crew-9, představení čínského lunárního skafandru i otevření unikátního centra LUNA

AWS

Kosmotýdeník 627 (16. 9. – 22. 9.)

Týden se s týdnem sešel a nastává ta pravá chvíle na další pravidelný souhrn těch nejzajímavějších kosmonautických událostí, které se udály během posledních sedmi dní. Kosmotýdeník si

Gateway (září 2024)

Plánovaná kosmická stanice Gateway na oběžné dráze Měsíce se má stát vědeckou laboratoří v oborech fyzikálních věd, fyziologie člověka a dalších. Má být také podporou pro lunární

Marsovští pavouci vysvětleny?

Kosmotýdeník 626 (9. 9. – 15. 9.)

Máme za sebou týden, který přinesl nečekané množství kosmických rekordů. V pravidelném souhrnu těch nejzajímavějších událostí uplynulého týdne se však krom počtu lidí na oběžné dráze

Nejnovější záznamy přednášek

Ondřej Šamárek – Apollo: Cesta ke splněnému snu (28.9.2024)

Apollo byl program amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA), jehož cílem bylo přistání lidí na Měsíci a jejich návrat zpět na matičku Zemi. Zahájen byl na počátku roku 1961 a v roce 1968 se uskutečnila první pilotovaná mise pod názvem Apollo 7.

Petr Pravec – Binární asteroid Didymos a mise DART (13.6.2024)

Dne 24.11.2021 se na svou cestu sluneční soustavou vydala americká sonda Dart. Na oběžnou dráhu byla dopravena raketou Falcon 9. Cílem sondy DART byla blízkozemní planetka Didymos, přesněji řečeno její měsíček Dimorphos. Sonda jej však neměla zkoumat, ale narazit do

Tomáš Petrásek – Člověk pod tlakem (28.6.2024)

Co má společného potápění a výstup do volného prostoru na oběžné dráze? To, že v obou případech je člověk vystaven změnám tlaku. Pokud se člověk ponořuje do mořských hlubin, tlak na jeho tělo se postupně zvyšuje, pokud se však bude vzdalovat od

Petr Blaschke – Ciolkovského rovnice není žádná raketová věda (30.4.2024)

Jak napsal John. D. Clarke ve své slavné knize „Ignition!“: V roce 1903 vyšel článek s názvem „Průzkum vesmíru pomocí reaktivních zařízení“. Autorem byl neznámý středoškolský učitel Konstantin Eduardovič Ciolkovskij z jistého zapadlého městečka jedné nezajímavé provincie carského Ruska. Článek vyšel ve stejně

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.