sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 269 (6.11. – 12.11.)

Tento týden nám z pohledu kosmonautiky pěkně vyvrcholil nocí ze soboty na dnešek. V Kosmotýdeníku se tak krom událostí z týdne budeme věnovat i nejaktuálnějším záležitostem, ke kterým patří úspěšný test malého raketoplánu Dream Chaser, či úspěšný statický zážeh Falconu 9. V hlavním tématu se však podíváme na důvody odkladu startu družice ICON, kterou měla vynést raketa Pegasus XL. Dočkáte se i tradičních rubrik. Přeji vám pěkné čtení a hezkou neděli.

ICON odložen kvůli separačnímu zařízení

V posledních měsících se ke svému startu připravovala družice NASA nazvaná ICON (The Ionospheric Connection Explorer). Družice měla být vynesena raketou Pegasus XL, která startuje z podvěsu letadla. Bohužel však bude start ICONu odložen až na první měsíce roku 2018. Důvodem jsou problémy se separačními instrumenty rakety. Odložení startu bylo oficiálně oznámeno 3. listopadu.

Jednotlivé stupně rakety Pegasus XL připravené k sestavení
Jednotlivé stupně rakety Pegasus XL připravené k sestavení
Zdroj: https://assets.cdn.spaceflightnow.com/

ICON se má zaměřit na studium chování plazmatu v ionosféře Země a samotná družice je připravena k transportu na kosmodrom a zcela v pořádku. Těsně před transportem družice se však NASA rozhodla k pozastavení příprav, aby dala inženýrům a technikům více času na vyřešení problémů se separací na raketě. Byl to už druhý odklad kvůli problémům na nosiči. Start byl původně plánován na červen, ale NASA nechala ještě zkontrolovat motory na tuhé pohonné látky, které vykazovaly anomálie. Start se tak posunul na prosinec. Podle Elsayed Talaata, vedoucího vědce oddělení studia heliofyziky při NASA, je v současnosti družice umístěna v přepravním kontejneru v montážním zařízení Gilberta v Arizoně, kde bude čekat na odjezd na Vandenberg ve chvíli, kdy bude jisté, že raketa je plně připravena.

Družice ICOM
Družice ICOM
Zdroj: https://assets.cdn.spaceflightnow.com/

Problémové prvky na raketě se nachází v místě separačních nožů používaných k oddělení aerodynamického krytu rakety a také oddělení samotné družice. Trojstupňová raketa Pegasus XL, poháněná motory na pevné pohonné látky, je v současnosti již částečně sestavena v budově společnosti Orbital ATK na Vandenbergově letecké základně. Až konečně dorazí ICON, budou družice a raketa propojeny a společně odvezeny na letiště základny. Zde budou připojeny do podvěsu pod letadlem Lockheed L-1011. To je pak přes Tichý oceán dopraví na atol Kwajalein, odkud se podnikne samotný let určený k vypuštění rakety Pegasus XL z podvěsu.

ICON má rozpočet přibližně 200 milionů dolaru a počítá se studiem horních vrstev atmosféry. Konkrétně se zaměří na studium ionosféry. Nese celkem čtyři vědecké přístroje. MIGHT pro studium projevů teplotních změn a vysokoatmosférických větrů. Dále IVM pro studium rychlosti iontů. Bude sledovat rychlost nabitých částic v reakci na změny tlaku způsobenými větry a následné ovlivnění elektrických polí, které generují. Dalším přístrojem je EUV, který bude zachycovat snímky ionizovaného kyslíku zářícího ve vysokých vrstvách atmosféry. Posledním přístrojem je FUV, který bude zachycovat snímky horních vrstev atmosféry v oblasti vzdáleného ultrafialového světla.

Vypuštění družice ICON je v současnosti jedinou pevně přidělenou zakázkou pro raketu Pegasus XL. Budoucnost tohoto projektu by v současnosti mohla prodloužit snad jen další zakázka NASA s astronomické družice nazvané IXPE. Tato družice původně počítala se startem právě pomocí rakety Pegasus, v současnosti však formálně nemá pevně přidělený nosič. Start by se podle současných plánů měl uskutečnit v roce 2020.

Kosmický přehled týdne:

V sobotu 11. listopadu se ke startu připravovala soukromá raketa Antares 230, která měla za úkol vynést soukromou zásobovací loď Cygnus OA-8 k zásobovací misi k Mezinárodní kosmické stanici. Společnost Orbital ATK, která tuto raketu i loď zajišťuje, však musela přerušit odpočet ke startu. Do uzavřené letové oblasti totiž proniklo letadlo. Start byl kvůli krátkému startovacímu oknu odložen o 24 hodin. Stejně jako minule, vám nový start v nedělním termínu s časem startu v 13:14 SELČ nabízíme Živě a česky komentovaný. Zatím si můžete prohlédnout povedené snímky rakety Antares na rampě.

Vztyčení rakety Antares
Vztyčení rakety Antares
Zdroj: https://blogs.nasa.gov/
Antares na rampě
Antares na rampě
Zdroj: https://assets.cdn.spaceflightnow.com/
Antares čekající na start
Antares čekající na start
Zdroj: https://blogs.nasa.gov/

Malý raketoplán Dream Chaser pokračuje v atmosférických testech. Tentokrát podstoupil shoz z vrtulníku a následné přistání na ranveji. Stalo se tak v sobotu večer po deváté hodině středoevropského času. Úspěšnost celého testu byla však potvrzena až po několika hodinách napjatého čekání. To ukončil až tento tweet společnosti SNC.

Dream Chaser se snáší k ranveji
Dream Chaser se snáší k ranveji
Zdroj: https://scontent.fprg1-1.fna.fbcdn.net/
Dream Chaser úspěšně dosedl
Dream Chaser úspěšně dosedl
Zdroj: https://scontent.fprg1-1.fna.fbcdn.net/

SpaceX zaznamenala nehodu na jednom ze svých dvou testovacích standů pro motory Merlin. Při testu motoru určeného pro finální verzi rakety Falcon 9 s označením Block-5 došlo k anomálii a následnému výbuchu. Postupně se však informace upřesňovaly a zřejmě nedošlo k závadě přímo na motoru. Údajně šlo o únik paliva, který neměl zdroj přímo v motoru. Na internetu se objevily už i fotografie standu, který vypadá, že nebyl vážně poškozen. Testování motorů pro Block-4 pokračuje i nadále a nadcházející starty nejsou ohroženy. Verze rakety Falcon 9 Block-5 je určena i pro lety s lidskou posádkou. Uvidíme, zda bude mít tato událost nějaký vliv na termíny prvního letu finální verze rakety. Fotky na naše fórum přidal uživatel Mirek Pospíšil.

Stav testovacích standů pro motory Merlin
Stav testovacích standů pro motory Merlin
Zdroj: https://pbs.twimg.com/
Stav zkušebních standů pro motory Merlin
Stav zkušebních standů pro motory Merlin
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Pozitivní zpráva ze SpaceX je zase ta, že minutu po včerejší půlnoci úspěšně proběhl statický zážeh Falconu 9 na startovací rampě 39A. Falcon je určen pro tajnostmi opředenou misi Zuma, při které bude vynesen nespecifikovaný vládní satelit na nízkou oběžnou dráhu. Start je v plánu na 16. listopadu ve 2:00 SEČ z floridské rampy 39A.

Přehled z Kosmonautixu:

Je za námi dalších sedm dní plných kosmonautických událostí. Co nám přineslo dobývání vesmíru tentokrát? To vám rekapitulovaly naše články, které na našem portálu naleznete minimálně dva denně. Pojďme se na ně podívat. Začali jsme pohledem na již vypuštěný satelit Sentinel 5P. Příprava nové éry americké kosmonautiky není nic jednoduchého, a proto je neustále doprovázena odklady. Nově se zdá, že Europa Clipper se možná opozdí. Pozitivní zpráva přišla ze Slaného, kde probíhá výroba 600 tun vážicího deflektoru pro rampu rakety Ariane 6. Podobné porodní bolesti, které doprovázely vznik dalekohledu Jamese Webba, nyní provází i dalekohled WFIRST. Proto, aby se snížila jeho cena, bude zřejmě ořezána věda. Před časem jsme společně s webem elonx.cz uspořádali setkání fanoušků s Davidem Pavlíkem ze SpaceX. Nyní si můžete přehrát jeho záznam. Raketa Vega vynášela marocký satelit MOHAMMED a vy jste tento start mohli sledovat živě. Pokud se podaří vynést ruský vědecký modul Nauka, bude po sedmi měsících následovat i další kus ruské části ISS – uzlový modul Pričal. Firma Orbital ATK připravuje nový a zajímavý nosič. Zajímavé vědecké zjištění přišlo ohledně měsíce Enceladus. Energii mu totiž možná dodává tření. Tento týden jste na našem webu mohli začít palcovat komentáře. O nové éře americké kosmonautiky tento týden ještě jednou. Podívali jsme se na to, jak bude loď Orion chránit své životně důležité padáky. Rodina amerických astronautů je o jednoho chudší. Podívejte se na vzpomínkový text o Richardu F. Gordonovi. Jak se ve vesmíru studuje hoření? To vám v celé kráse ukáže přístroj na hoření ve stavu beztíže. Do vesmíru se tento týden chystala raketa Antares s automatickou zásobovací lodí Cygnus OA-8 naplněnou více než třemi tunami nákladu. První pokus o start této lodi však nedopadl, protože do chráněné oblasti vlétlo letadlo.

Snímek týdne:

Snímek týdne bude spíše takovým posledním rozloučením se společností XCOR, která se snažila zprovoznit malý raketoplán Lynx, nicméně v tomto týdnu po mnoha problémech zbankrotovala. Na snímku vidíte jeden rozestavěný testovací exemplář.

Rozestavěný raketoplán Lynx společnosti XCOR
Rozestavěný raketoplán Lynx společnosti XCOR
Zdroj: http://sen.com/

Video týdne:

V dubnu 2019 by měl proběhnout takzvaný Ascent Abort-2 Test lodě Orion. Při něm bude testován únikový systém lodi za letu. Nové video ukazuje, jak tento testu bude probíhat. Rozhodně se je na co těšit a doufejme, že činnost záchranné věžičky nebude nutné vidět při žádném ostrém startu.

Zdroje informací:
https://blogs.nasa.gov/orbital/
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://scontent.fprg1-1.fna.fbcdn.net/…03bd87d770454f1dc18f3736cb6f0565&oe=5A63C8D9
https://scontent.fprg1-1.fna.fbcdn.net/…2c971ae3da7032da2a1f2151a813ab77&oe=5A683B05
https://scontent.fprg1-1.fna.fbcdn.net/…86742aa1b53f43195e46b20157752d5d&oe=5A62CE6B
http://sen.com/thumbs/1024×576/img/14189822321418983146.jpg
https://assets.cdn.spaceflightnow.com/…/11103655/37202765110_f9aada4fa7_k-678×453.jpg
https://assets.cdn.spaceflightnow.com/…/11104259/31752117296_5f6bebe44e_h-678×381.jpg
https://assets.cdn.spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2017/11/11104420/solararray2_tji.jpg
https://pbs.twimg.com/media/DOXky_oWAAA6rJj.jpg
https://pbs.twimg.com/media/DOXk6lAXUAAHGPp.jpg
https://assets.cdn.spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2017/11/11080707/oa_8_pad-10.jpg
https://blogs.nasa.gov/orbital/wp-content/uploads/sites/234/2017/11/oa-8-roll-gif-3.gif
https://blogs.nasa.gov/orbital/wp-content/uploads/sites/234/2017/11/NHQ201711100004.jpg
https://blogs.nasa.gov/orbital/…/2017/11/26557521419_69dbe5eac8_o.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Adam Trhoň
Adam Trhoň
6 let před

Oni ten testovací Orion (pravděpodobně tedy maketu) rozflákají?

Jiří Hošek
Jiří Hošek
6 let před
Odpovědět  Adam Trhoň

Ano, kabina Orionu pro test AA-2 nebude mít padáky. Připravujeme k tomu článek.

Radim
Radim
6 let před
Odpovědět  Jiří Hošek

„Crash test“ v kosmonautice? To tu snad ještě nebylo… 🙂

Jiří Hošek
Jiří Hošek
6 let před
Odpovědět  Radim

Bude to spíš atrapa Orionu a její záchrana není podstatná, protože data z testu budou přenášena telemetrií.
Rok stará fotografie atrapy (aktuální fotky budou v článku):comment image?oh=b1e64a9ead4a09c6d46a66b13f385fe2&oe=5A9D04B4
Kvalifikační testy padáků Orionu pro pilotované lety probíhají nezávisle na testu AA-2 při shozech kabiny z letadla (dva z osmi testů padáků již byly realizovány).

https://kosmonautix.cz/2017/11/12/kosmotydenik-269-6-11-12-11/