Spouštíme „palcování“ komentářů

Vážení čtenáři našeho webu, velmi si vážíme Vaší aktivity, kterou projevujete nejen čtením našich článků, ale i tím, že aktivně vstupujete do diskusí pod jednotlivými články. Ceníme si toho, že se v diskusi velmi často objevují zajímavé informace, které dokáží rozšířit obsah článku, nabídnout pohled z druhé strany, nebo zasadit probírané téma do širšího kontextu. Takové komentáře a z nich plynoucí diskuse jsou skutečným obohacením našeho portálu a můžeme je považovat za důkaz toho, že redakce a návštěvníci společnými silami vytváří jeden projekt. Nyní jsme se rozhodli zpřístupnit všem návštěvníkům možnost jednoduše ostatním diskutujícím poděkovat.

Není potřeba psát děkovné zprávy, stačí kliknout jen na tlačítko s vyobrazeným palcem nahoru, které se navíc při přejetí myši přebarví na zeleno. Systém přidělí komentáři Váš hlas a pokud se takových hlasujících najde více, bude to známka pro ostatní čtenáře, že daný komentář se ostatním líbí. Autor komentáře tak dostane nehmotnou odměnu a věříme, že jej potěší, když uvidí, kolika lidem jeho text udělal radost.

Systém nabízí i tlačítko s palcem dolů – při jeho přejetí se symbol zbarví červeně. Jeho úkol je opačný – po kliknutí na něj se odečte jeden bod ratingu daného komentáře. I toto tlačítko může být užitečné a sice v případech, kdy se v diskusi objeví nějaký komentář, který je z jakéhokoliv důvodu špatný. Co kdo považuje za špatný komentář už nechám na osobním posouzení každého čtenáře, jen za sebe řeknu, že pevně věřím našim čtenářům, že budou komentáře hodnotit férově – stejně jako když férově diskutují na našem webu.

Zdroje obrázků:
http://clipartwork.com/…/2017/02/clipart-of-thumbs-up-and-thumbs-down.png

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

99 komentářů ke článku “Spouštíme „palcování“ komentářů”

 1. wild napsal:

  Dobrý den, nejprve jsem to považoval za dobrý nápad, ale když vidím aktuální stav (spojený s tím jak snadno může jeden člověk výsledky ovlivnit pouhým zavíráním a otevíráním prohlížeče, navíc o kousek výše zde je návod), kdy významna část (i dobrých komentářů) je kolem 0, spíše pod ní a komentář „Důvodem je politika a výsledkem žabaření na LEO.“ má +108, tak asi jsem pro zrušení a návrat k argumentům, myslím, že to byl systém, který tu (na rozdíl od většiny webových diskuzí) výtečně fungoval a doufám, že stále fungovat bude…

 2. Nevidany napsal:

  Dobrý den, za mne prosím odstraňte hodnocení. Ničí to diskuze, vytváří názorové skupiny. Stává se z toho takový systém „parlamentní demokracie“…

 3. Rudolf Šíma napsal:

  „Chci zachovat současný +/- systém, chci hodnotící systém, kde budou pouze + hodnocení a chci kompletně zrušit hodnocení komentářů.“ Jak bude rozhodnuto v případě, že anketa dopadne takto: a)40%, b)30%, c)30%? Z takového výsledku bych vyvozoval, že většina si přeje zachování pohodového ducha diskuze, jak o něm psal pan Pospíšil. Osobně stojím i o názory, se kterými nesouhlasím. Záporná hodnocení nepřiděluji. Kladná výjimečně. Jsem tedy názorově mezi b) a c). 🙂

 4. ventYl napsal:

  Tento (dnesny) vizual je omnoho menej rusivy ako ten, co bolo vidno vcera. Len mam taku otazku. Nevie ta hracka niekde zobrazit tlacidlo, aby ukazala len „najkvalitnejsie prispevky“? Teda povedzme len nejaky percentil prispevkov s najlepsim hodnotenim. Sem-tam sa mi stava, ze niekde v diskusii sa najde nejaka fakt kvalitna informacia, ja na nu narazim, ale okamzite nespracujem. Len sa mi niekde v rohu hlavy ulozi, ze v diskusii sa to spominalo. Nepochybujem o tom, ze taky prispevok by mal velmi vysoky rating a filtrovanie by mi ho umoznilo v dlhej diskusii rychlo najst. A nie nepouzivam to zriedka, paradoxne take informacie v diskusiach hladam pomerne casto. 🙂

 5. Bill napsal:

  Zdravím Tě Kosmonautixi. 🙂

  Já si velice cením toho, jak se stále snažíš vylepšovat věci. Když jsem si ale přečetl příspěvky a podumal o tom,. Tak si myslím, že vysoká úroveň tohoto fóra je ukrytá právě v tom, jaký je tu duch mezi námi. Obávám se, že to dobře míněné hodnocení drolí tu pozornost v tom, že jde hlavně o daný článek a následnou reakci. Dělat hodnocení v reakcích mi připadá, že to celkové vnímání jen komplikuje a odvádí koncentraci od podstaty článku. Směruje nás to na další myšlenkovou (hodnotitelskou) linii.
  Prostě, když se mi něco líbí i nelíbí, tak je asi lepší, když to popíšu svými slovy, protože v tom je i spousta dalších zajímavých postřehů. Dát jen palec toto všechno nechtíc redukuje, ale hlavně do odvádí pozornost od toho hlavního.

  Příklad: Pan Alois promine… pan Alois má ve zvyku tu a tam reagovat velice osobitě a občas až útočně. Jenomže, když se k jeho reakcím vracím, tak si říkám, že na tom, že to takto napsal něco bude. A právě tohle kritické uvažování a vyjadřování kultivovanou formou je tu pro nás všechny strašně cenné.

  Takhle krkolomně se tu snažím vysvětlit, že si velice vážím zdejšího „ekosystému“, který stojí na nadšení, odbornosti a kultivované komunikaci… a to je na internetu hodně vzácný jev. To byl jen můj příspěvek k danému tématu… pochopitelně ať to rozhodne delší zkušenost a většina.

 6. ptpc napsal:

  Za mňa – vôbec v tom nevidím žiadny zmysel a doporučoval by som to zrušiť. A to čo najskôr aby si ľudia na to nestačili zvyknúť.

  Buď nejaký príspevok za to stojí alebo nie. A myslím že na tomto blogu to vie posúdiť každý a nepotrebuje na to hodnotenie od niekoho iného…

 7. Robert1 napsal:

  Nijako mi tato funkcia v komentaroch nechyba a tiez pre mna posobi rusivo. Poznam vas nazor na reklamu ale skor by som uvital nerusivu malu reklamu, ktora by pomohla vam a teda aj webu ako palce pri komentaroch.

 8. Spytihněv napsal:

  Palce dolů nejsou dobrý nápad. Zelené smysl mají. Jde vždy o pozitivní hodnocení a přispěvatelů, kteří si to zaslouží a dají si práci se skutečně sofistikovaným příspěvkem, je dost. Ale palce dolů nepřináší nic dobrého nikde. A pokud jde o to, že nějaká zcela konkrétní entita (jejíž přítomnost je určitě důležitým důvodem k tomuto opatření) se při velkém množství palců dolů zamyslí a chytne za nos…. to v tomto konkrétním případě asi těžko 🙂 Zkrátka zelené dobrý nápad, červené jsou ale kontraproduktivní a způsobí spíše problémy. Určitě je lepší na někoho argumentačně reagovat, než mu tam tupě máznout palec dolů.

  • Dušan Majer napsal:

   Díky za názor. Asi v prosinci uděláme do konce roku anketu zaměřenou na hodnocení komentářů. Do té doby to necháme tak, jak to je, aby si lidé mohli zvyknout a rozhodnout se opravdu zodpovědně. V anketě budou tři možnosti:

   Zachovat hodnocení + a –
   Zachovat pouze hodnocení +
   Zrušit hodnocení komentářů

  • MilAN napsal:

   Návrh nechat jen palce nahoru vypadá dobře. Jen to má úskalí.
   Pokud 5 lidí souhlasí, je to O.K. Ale pokud při tom 10 lidí nesouhlasí a je proti, tak nemají možnost se nijak vyjádřit a výsledek je naprosto zkreslující.

   • Dušan Majer napsal:

    Tohle je jedna z věcí, která mne jen na plusování znepokojuje.

   • MaG napsal:

    Milane proč by někdo v případě nesouhlasu neměl prostě napsat, co se mu na příspěvku ne nelíbí a proč? A někdo jiný k tomu jeho nesouhlasu ještě přidá +… To je taky vhodné řešení. Jednak umožní plusem poděkovat za pěkný příspěvek a jednak podpoří diskuzi tam, kde nebude panovat spokojenost či souhlas a tak se to vydiskutuje a ty příspěvky, které budou přínosné budou asi navíc oplusovány. Líp mě k tomu nic teď nenapadá.

    • MilAN napsal:

     No, ale to jsme opět na začátku problému, kdy jsem psal , že jak +, tak – považuji za nesmysl. A buď k danému příspěvku mám, nebo nemám co říct.
     Dobrý příspěvek se pozná podle toho, že se proti němu nikdo neozve.A zrovna tak hlasováním ( zde tedy lajkováním) nelze u technických problémů rozhodnout, kdo má pravdu – to lze jedině zargumentovat.
     A proč to považuji celé za nesmyslné: co vyjadřuje skóre 1 ze 99 ?
     že 50 se mnou souhlasí, 49 nesouhlasí ? A je to lepší než 1z1 ? A mám tedy pravdu při skóre 1 z 99 nebo jsem napsal blábol , v kterém se nikdo nevyzná ?
     můj názor(samozřejmě, zde nic neznamenající ) je ten, že když k danému problému nemám co říct, tak nemám zdržovat a obtěžovat a už vůbec ne někoho známkovat.

   • Gabriel napsal:

    To nefunguje tak, ku komentarom mozu ist aj zaporne hodnotenia, ale vysledok pre komentar bude vzdy len kladny alebo nula. Ak bude 10 proti a 5 za vysledok bude 0.

    Za mna je lajkovanie blbost, kvalitna diskusia potrebuje argumentacne komentare a nie lajky.

 9. jakubv napsal:

  Dobrý nápad, jen bych uvítal spíše ukládání poslední návštěvy článku do cookies a pak při další návštěvě podkreslit komentáře, které jsou nové, abych je nemusel pracně hledat.
  Řada zajímavých článků má více jak 10-20 komentářů a pak je celkem složité se k tomu vracet dohledávat, který je nový a který ne.
  Jako příklad, kde to funguje je třeba lupa.cz

  Díky
  jv

 10. PetrP napsal:

  Označovat „lajky“ kvalitní příspěvky je určitě dobrý nápad, ale s těmi zápornými nesouhlasím. Tady jsme na odborném webu. Pokud někdo s něčím nesouhlasí, měl by napsat argument proč, případně věc uvést na pravou míru. Klikání na záporné hlasy nikomu nic neřekne.

 11. Cateye napsal:

  Na většině portálů, která obsahují hodnocení komentářů dochází k tomu, že se zabíjí diskuze, protože dát palec, nebo znaménko je pohodlnější, než něco obhajovat, či vyvracet. Navíc těch příspěvků v diskuzích na Kosmonautix, není tolik aby to mělo nějakou vypovídací hodnotu a písemné poděkování má vždy větší váhu… 😉

  • HonzaS napsal:

   Bohuzel jsem vam musel dat minus, ale napisu proc 🙂
   Zavedeni hodnoceni komentaru uz me nekolikrat taky napadlo; zvlaste pod nekterymi clanky (typicky Zive prenosy, clanky Ondry Samarka pripadne opravdu vyzivne clanky jakehokoli autora). Osobne mi v takovych diskuzich vadi „dekovani za clanek“ a nasledna reakce autora „dekuji za podekovani“. Vim, ze je to neco zvlastniho, takovy genius loci tohoto portalu. Ale s tim, jak se stava stale popularnejsim a ctenejsim, podobnych prispevku pribyva, pod nekterymi clanky jsou jich klidne desitky; autori se na kazdy dekovny komentar snazi reagovat; jenze to podle meho nazoru zneprehlednuje diskuzi a opravdu vecne prispevky zapadaji v zaplave zbytecnosti (autori dekovacek laskave prominou).
   Muj nazor se asi nebude vsem libit (vcetne redaktoru kosmonautixu) – vystupuje proti osobitosti a atmosfere webu – to si uvedomuji, nicmene jako prispevek k diskuzi snad poslouzi…

 12. Mol napsal:

  Myšlenka hodnocení komentářů dobrá, ale s anketou bych počkal třeba až na příští rok, abychom měli možnost zhodnotit, zda jsme si zvykli. A pokud by se zadařilo a místo záporného hodnocení by Rating ukazovat 0 bylo by to super.

 13. Jirka napsal:

  Nebylo by lepší, stručnější a přehlednější výsledky hodnocení zobrazovat tak, jako se to dělá na youtube.com? Tj počet kladných a záporných hlasů

 14. Vichor napsal:

  Paci sa mi zakladna myslienka odmenovania skvelych komentarov, takze ja som za. Ale mam par technickych poznamok.
  – treba vlozit nejaku medzeru medzi ikonky a slovo Rating, aby to bolo vizualne ok
  – uplne by som zrusil text „(from X votes)“ pripada mi zbytocny, pretoze akurat zvadza ku kontroverziam… samotny Rating a jeho vypocet je ale ok, palce hore su plus a palce dolu minus
  – spodnu hranicu zobrazeneho Ratingu by som nechal na 0, cize aj ked je vypocet v minuse, aby stale zobrazovalo 0, aby sme sa tu vyhli zbieracom minusiek, ktori to inde robia iba zo zabavy a provokacie
  – ak by bolo mozne dat Rating a „Odpovedet“ do jedneho riadku, s dostatocnou medzerou medzi nimi, zostal by rovnaky pocet riadkov ako predtym, teraz to posobi trochu nahusto

 15. Petr Scheirich napsal:

  Ten Rating je dost matoucí. Předpokládám, že vyjadřuje (prostým odečtem) rozdíl mezi kladnými hlasy a zápornými.
  Takže Rating: +1 (from 9 votes) = 5 hlasů bylo +, 4 hlasy byly -.
  Rating: +10 (from 22 votes) = 16 hlasů bylo +, 6 hlasů bylo -.

  Ale na první pohled to vypadá, že Rating +10 je 10x lepší, než Rating +1, což tak ale není, protože poměr hlasů v prvním případě je 5/4 = 1.25 a ve druhém případě 16/6 = 2.7.
  Lepší by podle mě tudíž bylo vyjadřovat to tím poměrem, pokud to teda plugin umožňuje.

 16. MilAN napsal:

  Osobně mi tohle „strkání palců někomu někam …“ připadá jako rušivé a celkem k ničemu. Pokud autor v komentáři nemá pravdu, objeví se následně nesouhlasný příspěvek, a vše se v  další diskusi vyřeší.
  Zelený nebo červený palec pod příspěvkem neřeší vůbec nic.
  Přeci jen , kosmonautika je spíše technická disciplína, sem patří argumenty, ne líbivost

 17. Vladimír Podivínský napsal:

  Mně to nefunguje, je to nepřehledné, prodlužuje to čtení, Čtu to pořádkách ale já jsem výjimka používám odečítač obrazovky jako nevidomý. Viděl bych to spíše na anketu 🙂

 18. Dan napsal:

  Hodnocení komentářů není alfou a omegou diskuze, souhlas. Nicméně jakákoli zpětná vazba, se kterou mohu coby pravidelný čtenář Kosmonautixu pracovat, je z mé strany vítána.

 19. Hawk napsal:

  Design webu oceňuju, je to celé fakt pěkné, ale tentokrát ty ikony palců mě „mlátí“ do očí, ale možná jsem cíťa a jde jen o zvyk :-).

 20. Android napsal:

  Ach tak super. To jen nebudu moct občas trolit.
  Ale jinak dobrá práce!

 21. Radoslav Packa napsal:

  Nechcem ti Dušan brať elán, ale toto je zbytočné zneprehľadnenie príspevkov, názor si spravím na každý príspevok sám a myslím si že to len zvýši nervozitu, ako to je na iných stránkach.
  Samozrejme že to prežijem a budem tu tráviť čas aj naďalej.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.