Přístroj pro studium hoření v celé kráse

Zařízení zvané Combustion Integrated rack (CIR) se na ISS dostalo při misi STS-126 v roce 2008 a nyní se používá v rámci projektu ACME (Advanced Combustion via Microgravity Experiment), který studuje průběh hoření plynných látek v mikrogravitaci. Z tohoto přístroje většinou vídáme jen jeho přední stranu a zbytek je schován ve skříňové konstrukci. Nemůžeme tak plně nahlédnout do jeho útrob a obdivovat složitost jeho stavby. Ale italský astronaut Paolo Nespoli při provádění údržby tohoto systému zapnul kameru a díky vzniklému časosběru můžeme vidět, že práce astronautů skutečně není jednoduchá.

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/

Zdroje obrázků:
https://i.ytimg.com/vi/L1Sam86KWSg/maxresdefault.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

11 komentářů ke článku “Přístroj pro studium hoření v celé kráse”

 1. maro napsal:

  Takové rozborky miluju. Ale to proč to proboha museli zrychlit, aby se vlezli pod minutu? Rád bych se na to podíval v normálních 6 minutách. Stejně jsem si to musel zpomalit na čtvrtinovou rychlost. I když, darovanému koni …

 2. Je škoda, že informace je povšechná, protože studium hoření je nekončící výzkum, zvlášť v podmínkách mikrogravitace. Zkoušení různých poměrů spalovaných látek vyžaduje velkou opatrnost a bezpečné ukládání produktů hoření. Označit to lze jako rizikovou práci, spíše by to bylo vhodné zcela separovat mimo stanici.

 3. Fantasta napsal:

  No fuj, těmto časosběrům nikdy nepřijdu na chuť. Naopak, zpomalený start raketoplánu, nebo Saturnu 5, to je pro mne správná lahůdka. Z Nespoliho odborné práce nemám nic, jen pocit rychlého bla-bla. Jako některé videoklipy. Za mne ještě jednou fuj. Samozřejmě to není na pana Majera. Díky za snahu. 🙁

  • casso napsal:

   nedavno som sledoval sledoval live prenos vystupu do kozmu ktory obsahoval aj procesy pred samotnym vystupom. video bolo aj napriek zaujimavemu obsahu pomerne nude, kedze astronauti pracuju pomerne pomaly (= precizne), vsetko kontroluju a kazdy krok si potvrdzuju s pozemnym personalom. popri tom este musia vsetko fotit. tiez neoblubujem tieto timelapse zabery ale nadruhej strane rozumiem preco sa esa rozhodla pre takyto format.

  • Dušan Majer napsal:

   Víte, ono by pro většinu lidí bylo docela neatraktivní sledovat třeba půlhodinovou manipulaci shrnutou zde do cca. půl minuty. Jsou formáty, kde se hodí zpomalení originálu, jsou formáty, kde se naopak hodí zrychlení. Vždy to odpovídá tomu, jakou rychlostí probíhá originál. Pokud je rychlý, vyplatí se zpomalit jeho záznam. Naopak u dlouhých operací (např. zde), je lepší video zrychlit a lépe tak vynikne dynamika práce.

 4. Radoslav Packa napsal:

  Zaujímavé je aj to, že sa vôbec nevznáša. Ak by nebolo vidno v pozadí vznášajúcich sa kolegov tak to vyzerá ako by to nahrával s gravitáciou.
  🙂

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.