křišťálová lupa

sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

MaiaSpace

Francouzská vesmírná agentura CNES si vybrala MaiaSpace, startup podporovaný ArianeGroup, který vyvíjí znovu použitelnou malou nosnou raketu, aby převzal odpalovací rampu ve Francouzské Guyaně původně postavenou pro raketu Sojuz.

Starfish Space

NASA udělila smlouvu ve výši 15 milionů dolarů společnosti Starfish Space pro financování vývoje mise na inspekci trosek. Mise Small Spacecraft Propulsion and Inspection Capability je naplánována na konec roku 2026.

D-Orbit

Italská firma D-Orbit, zabývající se vesmírnou logistikou, získala 150 milionů eur (168 milionů dolarů) ve dvoudílném kole financování série C. Prostředky umožní společnosti D-Orbit vyvinout vesmírné cloud computing a servisní systémy na oběžné dráze.

Hydrosat

Společnost Hydrosat rozšiřuje oblast svého podnikání v Latinské Americe. V Mexiku a Guatemale využívají nástroje Hydrosatu ke zlepšení efektivity využívání vody, zvýšení výnosů plodin a podpoře udržitelného zemědělství prostřednictvím firemní platformy IrriWatch.

Space Rapid Capabilities Office

Space Rapid Capabilities Office (Space RCO), specializovaná divize v rámci US Space Force, zahájila první fázi projektu zaměřeného na vývoj infrastruktury pro družicové operace založené na cloudu.

Federální komise pro komunikace

Federální komise pro komunikace odhlasovala 26. září otevření širšího spektra pro Starlink a další negeostacionární družicové operátory. Operátorům NGSO se tak umožní přístup k frekvencím v pásmu 17,3-17,7 gigahertzů pro družicovou komunikaci.

Radian Aerospace

Společnost Radian Aerospace oznámila 25. září, že provedla první sérii pojížděcích testů prototypu PFV01, prototypu znovupoužitelného orbitálního kosmického letounu.

Články

ŽIVĚ A ČESKY: Začíná záchranná mise Crew-9

Mice Crew-9 sice nese klasické označení, ovšem od minulých pilotovaných misí k ISS v režii SpaceX se zásadně odlišuje. Pokud jste sledovali situaci kolem pilotované testovací mise lodi Starliner, tak již přesně víte, v čem bude tato mise unikátní (pokud nebudeme počítat testovací let DM-2). Ano, na stanici ISS se tentokrát Crew Dragon nevydá se čtyřčlennou posádkou, ale pouze s velitelem Nickem Haguem a specialistou mise Alexandrem Vladimirovičem Gorbunovem. Zbylá dvě křesla zůstanou při startu volná, ovšem při návratu budou obsazena Barrym Wilmorem a Sunitou Williams, kteří se místo ve Starlineru budou vracet právě v Crew Dragonu. Další poprvé při této misi spočívá v místě startu. Vůbec poprvé se ke startu s pilotovanou kosmickou lodí využije rampa SLC-40, na které byla v minulém roce postavená obslužná věž umožňující nástup posádky.

Zažije i naše generace svůj „malý krok…“?

Šokující odhalení! Američané na Měsíci opravdu přistáli aneb 10 důvodů, proč nebyly mise Apollo fake

Je možné, že Američané nikdy nepřistáli na Měsíci? Velká záhada je to. Že existuje spousta lidí, co si ještě dneska dokáže položit tuhle stupidní otázku. A ještě větší záhada je, že hromada z nich na ni odpoví kladně. Věřte nebo ne, existují na světě lidé s volebním právem, kteří s myslí, že celé přistání Američanů na Měsíci před 50 lety byl hoax natočený režisérem Stanleym Kubrickem kdesi v Hollywoodských ateliérech. Proto si dnes představíme 10 důkazů, že Američané na Měsíci opravdu přistáli.

Pokec s kosmonautixem – Září 2024

Další měsíc nezadržitelně sprintuje ke svému konci a máme tu poslední pátek ze září roku 2024. Je tedy čas na 68. díl pořadu Pokec s kosmonautixem, v rámci kterého si budeme dvě hodiny povídat o našem oblíbeném tématu, tedy kosmonautice. Začínáme tradičně v osm hodin večer a o konkrétních tématech, která budeme probírat, i tentokrát rozhodujete Vy, diváci. Stačí napsat Váš dotaz do chatu a počkat, až se na něj dostane řada. Pokud tedy máte volný páteční večer, budeme moc rádi, když jej strávíte společně s naším Pokecem a užijete si pohodové povídání.

Evropští záložní astronauti včetně Aleše Svobody zahájí výcvik

Členové záložního oddílu evropských astronautů zahájí letos v říjnu první z celkem tří dvouměsíčních výcvikových programů v Evropském středisku astronautů (EAC – European Astronaut Centre) v Kolíně nad Rýnem. Ve zmíněné první skupině členů záložního oddílu, která má do EAC dorazit 28. října, bude Španělka Sara García Alonso, Ital Andrea Patassa, Francouz Arnaud Prost, Němka Amelie Schoenenwald a Čech Aleš Svoboda. Druhá skupina ve složení Meganne Christian (Velká Británie), Anthea Comellini (Itálie), John McFall (Velká Británie) a Carmen Possnig (Rakousko) začne svůj výcvik 13. ledna 2025.

Zkoušky lunárního přístroje pro program Artemis

9. a 10. září se vědci a inženýři pustili do zkoušek souboru senzorů LEMS (Lunar Environment Monitoring Station), které prověřili na speciálním pískovišti – v místnosti se simulovaným lunárním regolitem na University of Central Florida v Orlandu, kde se nachází Florida Space Institute, jehož součástí je i tzv. Exolith Lab. Lunární regolit je prach připomínající materiál, který pokrývá povrch Měsíce. Výzkumníci by rádi sledovali, jak takový materiál interaguje se zařízeními, které budou astronauti používat. Hardware LEMS byl vyvinut pro cestu na Měsíc v rámci mise Artemis III, která je zatím oficiálně plánována na konec roku 2026.

8 základních věcí, které musíte vědět o misi Europa Clipper

Europa Clipper, první kosmická mise určená ke studiu oceánského světa (kromě Země), má za cíl zjistit, zda ledem obalený měsíc Europa může být obyvatelný. Data z minulých misí poskytla vědcům silné důkazy o tom, že pod zmrzlým povrchem měsíce leží obrovský oceán slané kapalné vody. Největší americká meziplanetární mise se vydá z Kennedyho kosmického střediska na cestu dlouhou 2,9 miliard kilometrů, která povede k Jupiteru a jeho zajímavému měsíci. Startovní okno této toužebně očekávané mise se otevře ve čtvrtek 10. října. Europa Clipper bude obíhat kolem Jupiteru a má naplánováno 49 blízkých průletů kolem Europy, během kterých bude sbírat data. Na základě těchto informací pak vědci vyhodnotí, zda se pod ledovým příkrovem nacházejí místa, které by mohla hostit život.

Posedmé ve finále Křišťálové lupy! Moc Vám děkujeme!

Vážení čtenáři, jste skvělí a moc Vám děkujeme! Tato slova bychom měli opakovat každý den, protože nám k tomu neustále dáváte dobré důvody, ale dnes si to zasloužíte dvojnásob. V průběhu letních prázdnin totiž probíhala nominační fáze do Křišťálové lupy – ceny českého internetu. Stejně jako v minulých letech jsme na to nikoho neupozorňovali a k hlasování nikoho nenabádali. Chtěli jsme, aby veřejnost sama dle vlastního názoru rozhodla, zda nás nominuje, či nikoliv – stejně jako v minulých ročnících. Dnes bylo odtajněno složení finálových kategorií a náš web Kosmonautix.cz již posedmé v řadě (!!!) ve finálové kategorii Zájmové weby nechybí. Velice Vám děkujeme za Vaše nominační hlasy, které nás opět dostaly do finále této prestižní soutěže.

Sentinel-1B se loučí

Družice Sentinel-1B, tedy druhý zástupce řady Sentinel-1 z programu Copernicus, dokončil svůj proces přípravy na likvidaci. Ten obnášel třeba snížení oběžné dráhy, pasivaci palubních systémů a zajištění, že družice vstoupí do zemské atmosféry za méně než 25 let. Celý pečlivě plánovaný proces je ukázkou odhodlání Evropské kosmické agentury i Evropské unie přistupovat ke kosmickému provozu bezpečně a udržitelně. Zároveň díky tomu inženýři získají cenné zkušenosti pro zakončování provozu současných i budoucích družic.

New Glenn otestoval motory druhého stupně

Druhý stupeň rakety New Glenn (zkráceně GS2) provedl 23. září úspěšný statický zážeh, který má snížit rizika při jeho provozu. Jedná se o důležitý milník na cestě k premiéře této rakety, která má poprvé odstartovat v listopadu ze startovního komplexu 36 na floridském Cape Canaveral Space Force Station. Mise NG-1 ponese při své premiéře technologický demonstrátor Blue Ring. Ale zpět k samotnému statickému zážehu druhého stupně. Ten trval 15 sekund a bylo to poprvé, kdy operátoři ovládali celý pracující horní stupeň. Úkolem zkoušky bylo prověřit interakci mezi subsystémy druhého stupně, jeho raketovými motory BE-3U a pozemními řídícími systémy.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

poslední videa

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Nejnovější díly našich seriálů

AWS

Kosmotýdeník 627 (16. 9. – 22. 9.)

Týden se s týdnem sešel a nastává ta pravá chvíle na další pravidelný souhrn těch nejzajímavějších kosmonautických událostí, které se udály během posledních sedmi dní. Kosmotýdeník si

Gateway (září 2024)

Plánovaná kosmická stanice Gateway na oběžné dráze Měsíce se má stát vědeckou laboratoří v oborech fyzikálních věd, fyziologie člověka a dalších. Má být také podporou pro lunární

Marsovští pavouci vysvětleny?

Kosmotýdeník 626 (9. 9. – 15. 9.)

Máme za sebou týden, který přinesl nečekané množství kosmických rekordů. V pravidelném souhrnu těch nejzajímavějších událostí uplynulého týdne se však krom počtu lidí na oběžné dráze

S Webbem za hlubokým nebem – 13. díl

Od našeho posledního setkání u seriálu o teleskopu Jamese Webba už uplynula poměrně dlouhá doba, od setkání u posledního standardního dílu uteklo času ještě více. Je tedy nejvyšší

PROMISE

Kosmotýdeník 625 (2. 9. – 8. 9.)

Tento týden se stalo tolik zajímavých kosmonautických věcí, že je opravdu obtížné vybrat, co do našeho pravidelného týdenního souhrnu dát. Jisté však je, že hlavní

Kosmotýdeník 624 (26. 8. – 1. 9.)

Letní prázdniny se nachýlily ke svému konci a máme tu první zářijovou neděli. Ještě než ale začnou všechny možné školní povinnosti, čeká nás (kromě jiného) také

Nejnovější záznamy přednášek

Petr Pravec – Binární asteroid Didymos a mise DART (13.6.2024)

Dne 24.11.2021 se na svou cestu sluneční soustavou vydala americká sonda Dart. Na oběžnou dráhu byla dopravena raketou Falcon 9. Cílem sondy DART byla blízkozemní planetka Didymos, přesněji řečeno její měsíček Dimorphos. Sonda jej však neměla zkoumat, ale narazit do

Tomáš Petrásek – Člověk pod tlakem (28.6.2024)

Co má společného potápění a výstup do volného prostoru na oběžné dráze? To, že v obou případech je člověk vystaven změnám tlaku. Pokud se člověk ponořuje do mořských hlubin, tlak na jeho tělo se postupně zvyšuje, pokud se však bude vzdalovat od

Petr Blaschke – Ciolkovského rovnice není žádná raketová věda (30.4.2024)

Jak napsal John. D. Clarke ve své slavné knize „Ignition!“: V roce 1903 vyšel článek s názvem „Průzkum vesmíru pomocí reaktivních zařízení“. Autorem byl neznámý středoškolský učitel Konstantin Eduardovič Ciolkovskij z jistého zapadlého městečka jedné nezajímavé provincie carského Ruska. Článek vyšel ve stejně

Tomáš Přibyl – Americká brána na Mars (29.04.2024) online přednáška v 18:00

Na nejjižnějším cípu amerického státu Texas už několik let připravuje americká firma SpaceX nový raketodrom a zároveň tu vyvíjí i nový a revoluční nosič Starship, který se skládá z prvního stupně Super Heavy a z horního stupně Starship. Tato vyvíjená loď, která má za sebou zatím