sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Spire Global

Společnost Spire Global, společnost zabývající se družicovými daty, oznámila uvedení nových produktů pro rádiové zpravodajství (RF) s využitím umělé inteligence, zaměřených na obranný a bezpečnostní sektor.

Spaceflux

Britská společnost Spaceflux, která se zabývá vesmírným dohledem, doufá, že v příštím roce představí katalog vesmírných objektů, který by mohl konkurovat datům uchovávaným Vesmírnými silami Spojených států a poskytovat varování před konjunkcemi družic.

Innovative Rocket Technologies

Společnost Innovative Rocket Technologies se dohodla na fúzi se společností BPGC Acquisition Corp., fiktivní společností podporovanou bývalým americkým ministrem obchodu Wilburem Rossem, která od vstupu na burzu čelí problémům s uzavřením dohody o financování vývoje své opakovaně použitelné rakety.

AST SpaceMobile

Společnost AST SpaceMobile žádá regulační orgány o schválení možnosti poskytování přímého družicového připojení k chytrým telefonům pro záchranné složky ve Spojených státech poté, co dosáhla dohody o využívání spektra pro veřejnou bezpečnost, které provozuje společnost AT&T.

NRO

Národní průzkumný úřad (NRO) prodloužil smlouvu se startupem Hydrosat, který se zabývá termovizním snímkováním, v rámci programu Strategic Commercial Enhancements (SCE). Nová dohoda agentuře poskytuje přístup k datům z prvních dvou misí družice Hydrosat.

Lynk Global

Provozovatel družicového vysílání určeného přímo do chytrých telefonů, společnost Lynk Global, oficiálně ukončila fúzi se společností Slam Corp. Fúze byla ukončena prostřednictvím čistého rozchodu a právního příměří.

Články

Top 5: Létajících strojů pro průzkum Sluneční soustavy

Létající stroje nejsou jen doménou Země. Vědci, inženýři a kosmické agentury už desítky let zkoumají, jak posílat drony, balony, letouny a další roztodivné automaty na jiné planety a měsíce. A jejich nasazení bude stoupat. Všechny sondy, družice, moduly jsou samozřejmě také létající stroje, ale nás bude zajímat jiná, užší kategorie automatů. Od Marsu po Venuši až do odlehlých koutů Sluneční soustavy, tyto technologie nám pomáhají odhalovat tajemství vesmíru. Pojďme se podívat na pár nejzajímavějších nápadů z minulosti, přítomnosti, ale i budoucnosti.

Sentinel-6B míří lodí do USA na start

Nejnovější družice určená k měření výšky hladin moří, Sentinel-6B z programu Copermicus, vyrazil na svou cestu z Evropy na Vandenbergovu základnu, odkud má v listopadu startovat. Družice zabalená v kontejneru s pečlivě řízeným prostředím aktuálně cestuje přes Atlantik na nákladní lodi Industrial Dolphin. Sentinel-6B má kráčet ve stopách svého předchůdce, Sentinelu-6 Michael Freilich, od kterého převezme roli referenční mise radarových výškoměrů a bude pokračovat v záznamech výšky mořských hladin nejméně do roku 2030.

Padáky ExoMarsu jsou připraveny k nasazení na Marsu

Nejkomplexnější padákový systém, jaký byl kdy určen pro fungování na Marsu, úspěšně zpomalil sestup makety přistávací platformy, která mohla bezpečně přistát na Zemi. Nebylo to ale jen tak. Stratosférický balón plněný heliem zvedl maketu přistávacího modulu a vynesl ji do výšky zhruba 30 kilometrů nad polárním kruhem, kde byl vydán pokyn ke shozu a aktivaci dvou velkých padáků, které vyklouzly ze svých vaků ve tvaru americké koblihy.

ŽIVĚ A ČESKY: Druhý pokus o start pro misi TRACERS

Včerejší pokus o start Falconu 9 se neuskutečnil. Na vině však nebyly problémy na raketě, nákladu, či startovní rampě. Stopku vystavily blíže neupřesněné obavy o narušení vzdušného prostoru ve střeleckém sektoru. Odklad proto mohl být jen o jeden den a dnes večer se tak opět můžeme těšit na pokus o start. Falcon 9 má na nízkou oběžnou dráhu vynést několik družic, přičemž hlavním nákladem jsou dvě vědecké družice TRACERS od NASA. Chybět nebude ani pokus o přistání prvního stupně na pevnině a to vše můžete sledovat v rámci našeho živě a česky komentovaného přenosu. Závěrečný přehled: Čas a datum startu: 23. července ve 20:13 SELČ Startovní okno: 20:13 – 21:10 SELČ Místo startu: Rampa SLC-4E, Vandenbergova letecká základna, Kalifornie Raketa: Falcon 9 Block 5 (první stupeň B1081, který poletí pošestnácté) Primární náklad: 2 družice TRACERS Hmotnost primárního nákladu: 400 kilogramů Cílová dráha: Sun-synchronní oběžná dráha s výškou 600 kilometrů První stupeň: První stupeň se pokusí o přistání na pevninské ploše LZ-4 Náš přenos ze startu spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy kolem 19:55 našeho času. Pokud máte zájem zapojit se

Kamera JunoCam

Jak NASA zachránila kameru JunoCam?

V prosinci 2023 se týmu expertů, kteří řídí americkou sondu Juno, podařilo provést kroky k opravě kamery JunoCam, aby zachytili fotografie Jupiterova měsíce Io. Výsledky této opravy na dálku byly prezentovány 16. července v rámci technického zasedání na konferenci Institute of Electrical and Electronics Engineers Nuclear & Space Radiation Effects v Nashvillu. JunoCam je barevná kamera pracující s viditelným světlem. Její optická část se nachází mimo radiační trezor s titanovými stěnami, který chrání citlivé elektronické systémy mnoha vědeckých přístrojů i sondy Juno samotné.

ŽIVĚ A ČESKY: TRACERS a ti ostatní

Po včerejším neúspěšném pokusu o start Falconu 9 s telekomunikačními družicemi O3b mPOWER nás dnes nakonec čekají starty hned dva, oba v podání Falconu 9. Jako první je v plánu mise TRACERS, kdy budou na sun-synchronní oběžnou dráhu vyneseny dvě stejnojmenné družice coby primární náklad. Ty jsou určené ke zkoumání interakce slunečního větru s magnetickým polem Země. Druhá mise je již zmiňovaná odložená O3b mPOWER, kdy by měly být vypuštěny dvě telekomunikační družice pro lucemburskou firmu SES.

Škálovatelná družice čeká na start

Družice Athena EPIC (Athena Economical Payload Integration Cost) je technologická demonstrační mise, která má v praxi otestovat inovativní a škálovatelný design družic, které by mohly být v budoucnu používány. Malá družicová platforma je navržena tak, aby sdílela dostupné zdroje s náklady na palubě tím, že řídí rutinní funkce, takže jednotlivé užitečné náklady nemusí. Tento přístup má vést k nižším nákladům ze strany daňových poplatníků, ale i k rychlejší cestě na startovní rampu.

ŽIVĚ A ČESKY: SES rozšiřuje svou konstelaci

Konstelace O3b mPOWER telekomunikačních družic lucemburské firmy SES by se měla před dnešní půlnocí rozšířit o další dvě stejnojmenné družice. Každá z nich má hmotnost kolem dvou tisíc padesáti kilogramů a jejich životnost by měla dosahovat dvanácti let. Každá z nich je vybavena anténami s fázovým polem, díky čemuž mohou poskytovat až 5000 bodových paprsků na družici, z nichž každý je nasměrován podle potřeby tak, aby cíleně rozděloval výkon a šířku pásma k jednotlivým uživatelským terminálům. První stupeň Falconu 9 se pokusí o přistání na mořské plošině Just Read The Instructions, která bude čekat v Atlantském oceánu.

NASA testuje novou metodu pro uchování chladných pohonných látek

V kosmickém vakuu, kde mohou teploty spadnout až k -270 °C, se může jevit udržení věcí v chladu jako jednoduché. Ovšem realita udržování ultrachladných kapalných pohonných látek, je mnohem komplexnější. Tyto takzvané kryogenní látky se mohou snadno přehřát od palubních systémů, slunečního záření, či spalin z motorů. Řešením by mohla být metoda označovaná jako správa kryogenních kapalin (cryogenic fluid management), což je soubor technologií pro skladování, přečerpávání a měření superchladných kapalin na Měsíci, Marsu, ale i na dalších budoucích cílech dlouhodobých kosmických výprav.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

poslední videa

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Nejnovější díly našich seriálů

Nejnovější záznamy přednášek

Dušan Majer – Rok 2024 v kosmonautice – rok návratů (3.1.2025) online přednáška v 17:00

V kalendáři již píšeme rok 2025 a pomaličku tak nadchází doba, abychom začali rekapitulovali rok minulý. V dnešním vystoupení namíříme naši pozornost nejprve směrem k Měsíci, který se v posledních letech stává cílem nejvýznačnějších kosmických agentur, tedy americké NASA i čínské CNSA. Další část přednášky

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.