sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 183. díl (14.3. – 20.3.2016)

Další týden uplynul jako voda, jaro se nezadržitelně blíží a kosmonautika jako vždy postupuje vpřed. Přichází proto Kosmotýdeník, který jako obvykle shrne všechno podstatné z uplynulých sedmi dní. Jelikož jsme všechna velká témata již rozpracovali v průběhu týdne do jednotlivých článků, rozhodli jsme se v tomto díle našeho seriálu zaměřit svou pozornost na detaily, které se u velkých témat do článků nedostaly a také na několik drobnějších témat.

ExoMars míří k Marsu

Start programu ExoMars 2016
Start programu ExoMars 2016
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

14. března přišel nejen největší okamžik tohoto týdne, ale i celého měsíce. Vypuštění sondy TGO a přistávacího modulu EDM pro Mars dokonce patří mezi nejočekávanější momenty letošního roku. Na našem blogu jsme se věnovali jak předstartovním přípravám, tak i samotnému startu, který jsme vysílali v česky komentovaném živém přenosu. V 10:31 našeho času se na kosmodromu Bajkonur zažehly motory rakety Proton-M a celá ostře sledovaná mise začala.

Raketa a především její horní stupeň Briz-M pracovaly naprosto správně a první část evropsko-ruského programu ExoMars úspěšně zamířila ke čtvrté planetě našeho solárního systému. Pozornost se upírala především na stupeň Briz-M, který sice poslední dobou pracoval  spolehlivě, ale stále tu byl stín pochybností kvůli pár let starým selháním. Touto misí se ale Briz-M plně rehabilitoval. Lehce přehnaně můžeme říci, že touto misí bojoval o svou důvěryhodnost.

V případě selhání by už mu nikdo neodpáral pověst nespolehlivého hardwaru, ale úspěšně splněná mise takového významu, navíc se složitou letovou dráhou stupni Briz-M vybojovala zasloužené a hodně důležité plusové body. Nyní je proto na místě vyseknout poklonu nejen technice, která pracovala spolehlivě, ale i operátorům a technikům, kteří ji připravovali na start. Nyní se ještě můžeme pokochat povedenými snímky ze startu. Mnohem více jich najdete na této adrese.

Proton-M vynáší misi ExoMars 2016
Proton-M vynáší misi ExoMars 2016
Zdroj: spaceflight101.com
Start Protonu-M 14. března
Start Protonu-M 14. března
Zdroj: spaceflight101.com
Netradiční pohled na startující Proton-M
Netradiční pohled na startující Proton-M
Zdroj: spaceflight101.com

Sojuz opět bezproblémový

Nosná raketa Sojuz-FG vynesla v pátek 18. března ve 22:26 našeho času na oběžnou dráhu kosmickou loď Sojuz TMA-20M. Posádku jsme si představili v tomto článkuzde najdete záznam našeho česky komentovaného živého přenosu. Kosmická loď se bez problémů usadila na oběžné dráze a pro přílet k ISS využila rychlý letový profil. Ten sice klade na raketu mnohem větší požadavky co se přesnosti cílové dráhy týče, ale na druhou stranu díky němu může loď dosáhnout svého cíle už za šest hodin místo dvou dnů. Sojuz TMA-20M se tak 19. března ve 4:11 našeho času spojil s modulem Poisk a po nezbytné kontrole systémů se otevřel průlez mezi lodí a stanicí, takže se obě trojice kosmonautů mohly setkat. Alexej Ovčinin, Oleg Skripočka a Jeffrey Williams se přidali k Juriji Malenčenkovi, Timu Koprovi a Timu Peakovi, kteří již na ISS pobývali – 47. dlouhodobá expedice tak byla kompletní. Nyní Vás ještě seznámíme s několika povedenými fotkami a videem, které souvisí se startem a příletem ke stanici.

Sojuz TMA-20M na vrcholu rakety Sojuz-FG míří k obloze
Sojuz TMA-20M na vrcholu rakety Sojuz-FG míří k obloze
Zdroj: https://upload.wikimedia.org/
Sojuz TMA-20M startuje
Sojuz TMA-20M startuje
Zdroj: http://spaceflightnow.com/
Tim Peake zachytil blížící se Sojuz nad Novým Zélandem
Tim Peake zachytil blížící se Sojuz nad Novým Zélandem
Zdroj: https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net
Sojuz TMA-20M se blíží k ISS
Sojuz TMA-20M se blíží k ISS
Zdroj: https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/
Expedice 47 je kompletní
Expedice 47 je kompletní
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Kosmický přehled týdne:

Předchozí dvě témata v tomto článku se věnovala úspěchům ruské techniky, ale z největšího státu světa přišla i nemilá zpráva. Ve čtvrtek 17. března byl ruskou vládou potvrzen Federální kosmický program do roku 2025. Na první pohled nic neříkající informace, ovšem pod tímto oficiálním označením se skrývá mimořádně nepříznivý soubor úsporných opatření, které ve svém důsledku snižují rozpočet ruské kosmonautiky o celou třetinu. Důvodem je jednak probíhající restrukturalizace celého kosmického průmyslu v Rusku, ale svůj neoddiskutovatelný vliv má i oslabování rublu, nebo dopady ekonomických sankcí. Snížení rozpočtu o třetinu je sice masivní, ale před několika měsíci se spekulovalo dokonce o snížení na polovinu. Tak jako tak to bude mít vliv na vývoj nových projektů – ať už hovoříme o připravované lodi PTK-NP, nebo o dlouhodobějších cílech, mezi kterými nechybí měsíční základna plánovaná po roce 2030.

Stavba lodi Tianzhou-1
Stavba lodi Tianzhou-1
Zdroj: https://i.imgur.com

Čína pracuje na prvním exempláři velkorozměrové automatické zásobovací lodě Tianzhou. S těmito loděmi se počítá pro zásobování připravovaných čínských orbitálních stanic. V tomto článku jsme se celému tématu věnovali podrobněji – k vypuštění první zásobovací lodě Tianzhou by mělo dojít v první polovině roku 2017. Zatím se zdá, že by k jejímu vynesení měla posloužit nově vyvíjená raketa Čchang-čeng 7, která by mohla startovat z kosmodromu Wenčang. Konstrukční základ této lodi je odvozen od čínské stanice Tiangong-1, která posloužila též jako základ pro stanici Tiangong-2, ke které má Tianzhou zamířit.

Vývoz rakety Čchang-čeng 5
Vývoz rakety Čchang-čeng 5
Zdroj: https://i.imgur.com

V Říši Středu ještě chvíli zůstaneme. Na nově budovaném kosmodromu Wenčang na ostrově Hainan byla úspěšně dokončena zkouška spočívající ve vývozu rakety Čhang-čeng 5 na startovní rampu. Termín startu tohoto nosiče, který dokáže v nejsilnější konfiguraci dopravit na nízkou oběžnou dráhu až 25 tun nákladu, zatím neznáme, ale hovoří se o letošním září.

Selfie, selfíčka, neboli hezky česky fotografické autoportréty na nás dnes na internetu vyskakují na každém rohu – nevyhýbají se jim ani kosmonauti a někteří se takto zvěčnili i při výstupu do otevřeného kosmu. U nepilotovaných sond je královnou v tomto směru Curiosity se svou kamerou MAHLI, ale sonda OSIRIS-REx, která se na svůj start k asteroidu Bennu teprve připravuje, se také chtěla připojit k tomuto trendu. Pravda, museli jí k tomu pomoci technici, kteří nad termokomoru, ve které pobývala tři týdny, umístili zrcadlo, ale fotku už sonda pořídila sama svou kamerou NavCam.

"Selfie" sondy OSIRIS-REx
„Selfie“ sondy OSIRIS-REx
Zdroj: https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net

Přehled z Kosmonautixu:

Během uplynulých sedmi dní jsme Vás třeba seznámili s aktuálními variantami prvního pilotovaného letu lodi Orion, podívali jsme se na stav kol vozítka Curiosity, ale i na to, jak se testuje „obutí“ pro jeho nástupce. Minulý týden jsme také spustili dva nové seriály – Křesla a pistole se zaměřují na možnosti pohybu astronautů při výstupech do otevřeného prostoru, Pohled pod kůži pak rozebírá technologické aspekty aktuálně vypouštěných sond. V prvním díle jsme se zaměřili na konstrukci sondy TGO. Navštívili jsme kosmodrom Vostočnyj, prohlédli si vývoz lodi Cygnus na startovní rampu, představili si trojici mužů, kteří se vydali na ISS, rozebrali přípravu na největší požár ve vesmíru v dějinách, nebo jsme se seznámili s plánovaným termínem startu příští lodi Dragon.

Snímek týdne

Jak už jsme se zmínili, hlavní událostí uplynulého týdne byl start sondy TGO a experimentálního přistávacího modulu EDM k Marsu. V tomto článku jsme Vám přinesli fotogalerii povedených fotek ze startu, ale jeden snímek jsme si schovali do této královské rubriky. Jde o fotku z řídícího středisko ESOC (European Space Operations Center) v německém Darmstadtu. Všichni tu čekali, až na Zemi dorazí první signál ze sondy TGO. 14. března ve 22:29 našeho času se všichni dočkali. Fotka samotná není zcela jistě po estetické stránce nejkrásnější – mezi snímky startu bychom našli mnoho atraktivnějších, nicméně poselství, které tato fotka nese, ji jednoznačně katapultuje na Snímek týdne.

"Jsem naživu" - tak by se dal přeložit signál ze sondy TGO, který 14. března pozdě večer potěšil nejen pracovníky Evropské kosmické agentury
„Jsem naživu“ – tak by se dal přeložit signál ze sondy TGO, který 14. března pozdě večer potěšil nejen pracovníky Evropské kosmické agentury
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Zdroje informací:
http://spaceflight101.com/
http://blogs.nasa.gov/
http://forum.kosmonautix.cz/
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/CdiL0xcUMAI2E4o.jpg
http://spaceflight101.com/…/sites/79/2016/03/ExoMars_2016_liftoff7.jpg
http://spaceflight101.com/…/sites/79/2016/03/ExoMars_2016_liftoff-1.jpg
http://spaceflight101.com/…/sites/79/2016/03/25155718623_baba02c9a2_k.jpg
http://spaceflight101.com/…/sites/79/2016/03/25479783120_f768460a9e_k.jpg
https://upload.wikimedia.org/…/Expedition_47_Launch_%28NHQ201603190005%29.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2016/03/25894027305_c529156381_z.jpg
https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/…1116835275022924_2523254130403438843_o.jpg
https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/…1116835261689592_3172848599498742734_o.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2016/03/expedition47_welcome.png
https://i.imgur.com/Z4qGRPJ.jpg
https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/…867749510004540_7957560333379415026_o.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2016/03/signal.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spytihněv
Spytihněv
8 let před

Doufejme, že i přes škrty má v ruských kosmických prioritách lander pro Pasteur a vůbec celá druhá část ExoMars hodně vysoké a neotřesitelné umístění.

roman.hronza
roman.hronza
8 let před

Stále má Roskosmos od roku 2017 rozpočet na 50% nebo se něco změnilo? Jak se tato situace promítne do startu druhého ExoMarsu?

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpovědět  roman.hronza

Druhý ExoMars se již s velkou pravděpodobností přesouvá na rok 2020. Odklad ale nemá přímou souvislost na aktuální škrty, jde spíše o dlouhodobou záležitost.

ptpc
ptpc
8 let před

Výborný diel!

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpovědět  ptpc

Díky moc.

maro
maro
8 let před

Hodně hutný týden, super fotky, paráda.
Co je zajímavé, že i Číňani konečně mají pohlednější raketu. Už to nejsou jen „dětské“ věžičky ve stylu válec plus jednoduchý kužel jako u raketek na ohňostroj.

JanHonnza
JanHonnza
5 let před

Díky za přehled, skvělý jako vždy. Chtěl jsem se zeptat, zda nemáte informace od SNC o splnění milestonu NASA pro DreamChaser (21-3-2019). Jednalo se pouze o cvičné naplnění modelu nákl.prostoru nákladem, nebo bylo něco více? Díky

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  JanHonnza

Ten milník (Integrated Review Milestone 5 (IR5)), který se udál tenhle týden, byl mnohem širší. Kromě zkoušky nakládání se testovaly letové počítače a software, simulátor průběhu mise a fungování řídícího střediska.

https://kosmonautix.cz/2016/03/20/kosmotydenik-183-dil-14-3-20-3-2016/