Dragon hlásí návrat do služby

Kosmické rakety Falcon od firmy SpaceX už překonaly téměř půlroční pauzu od loňské havárie a nyní létají poměrně pravidelně. Stále se však čeká, až se do provozu vrátí zásobovací loď Dragon. Mezinárodní vesmírná stanice je momentálně dobře zásobená, takže nebyl důvod na let Dragonu nějak pospíchat. NASA však nyní oznámila termín plánovaného startu. Nás Středoevropany může těšit, že se jedná o poměrně přijatelný termín. K zážehu motorů nosiče Falcon 9 by mělo dojít 8. dubna ve 22:43 našeho času.

SpaceX se při tomto pokusu opět pokusí o přistání prvního stupně na mořské plošině Of Course I Still Love You, což je manévr, který zatím čeká na úspěšné splnění. Při tomto letu je poměrně velká šance na úspěch, protože Falcon vynáší náklad pouze na nízkou oběžnou dráhu – v nádržích tak zbude dost paliva na přistávací manévr. V budoucnu, až bude přistávání prvních stupňů patřičně vychytané a doladěné, měly by tyto stupně při letech k Mezinárodní vesmírné stanici provádět masivní zpětné zážehy a přistávat na pevnině. Ale při misích, které míří na energeticky náročnější dráhy budou plošiny potřeba a jelikož SpaceX už ví, že umí přistát na pevnině, snaží se o přistání na lodích ASDS.

Na závěr ještě doplníme, že Dragon při této misi kromě tradičních zásob, jídla, oblečení, či vědeckých experimentů dopraví na ISS experimentální nafukovací modul BEAM. Celé misi se na našem webu budeme v dalších týdnech věnovat samozřejmě podrobněji.

Zdroje informací:
http://www.kosmo.cz/…viewthread&start=6471&page=108&tid=964#pid128246
http://www.kosmo.cz…viewthread&start=6473&page=108&tid=964#pid128342
http://forum.kosmonautix.cz/forum/viewtopic.php?f=87&p=63495#p63495

Zdroje obrázků:
http://i.imgur.com/rdsKWJL.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

9 komentářů ke článku “Dragon hlásí návrat do služby”

 1. Jakub napsal:

  Kdy se vylíže ta SpaceX z těch odkladu protože plán má nabitý

 2. Ivanhoe napsal:

  Mimochodom, videl niekto niekde celé video z neúspešného pristátia prvého stupňa Falconu z misie SES9 ?
  Nikde nič nenachádzam, žiadne video, ani žiadny článok, čo by presne vysvetlil, k čomu dosli tentokrát….fakt nepochopiteľné, mám pocit ako keby išlo o „sprisahanie“ 🙂

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Video zatím uvolněno nebylo. SpaceX už uvedla, že ve výšce několika desítek metrů došlo palivo, takže stupeň padal nebržděně. Další řádky jsou jen moje osobní spekulace. Máme k dispozici fotky plošiny z přístavu. Podle umístění díry v palubě si můžeme udělat představu, kam zhruba stupeň dopadl. Troufám si spekulovat, že padající stupeň poškodil/zničil kameru i se záznamem, protože díra je poměrně blízko místa, kde je umístěna kamera. Ale je to jen moje spekulace.

   • Ivanhoe napsal:

    Ďakujem za foto plošiny, tá diera priebeh „pristátia“ trošku objasňuje. Každopádne som zvedavý na samotné video, verím ze tých kamier bolo na plošine a okolí viacej.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    To je samozřejmě otázka. Pokud se nepletu, tak u minulých pokusů o přistání jsme viděli záběr pouze z jedné kamery.

   • Vojta napsal:

    Taky si myslím, že tam kamer muselo být víc. Už kvůli možnosti selhání z důvodů s přistáním nesouvisejících a taky aby si mohli udělat lepší prostorovou představu o průběhu. Čekal bych minimálně čtyři – v každém rohu jedna. Ale celkem chápu, že SpaceX asi není úplně příjemné posílat do médií záběry svého neúspěchu ze všech možných úhlů a navíc by to mohlo leccos napovědět konkurenci, která (i když to tak možná vypadá) určitě nespí.

  • Kenny007 napsal:

   No osobně myslím že za cenu té díry v palubě získali cenná data z návratu prvního stupně z  větší výšky a rychlosti než dříve. A navedení bylo jak se zdá opět excelentní když již neřízený stupeň tu plošinu trefil.

 3. Jiří Dostál napsal:

  Chci se zeptat, kdy se plánuje start Dragonu V2 v zásobovací konfiguraci. Pořád se mluví o V2 v úpravě pro lidskou posádku, ale o zásobovací verzi se nemluví, přitom by její příprava měla podle mě být rychlejší. Děkuji za odpověď.

  Jinak samozřejmě držím palce a těším se na start.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.