sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (CRS-32)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

L3Harris Technologies

Společnost L3Harris Technologies oznámila rozšíření svého výrobního závodu ve Fort Wayne v Indianě za 125 milionů dolarů. Zaměřuje se na zvýšení výroby zařízení pro infračervené snímání – ústřední technologie pro štít protiraketové obrany Golden Dome.

ISS

Během veřejného zasedání Poradního panelu pro leteckou bezpečnost (ASAP) 17. dubna členové vyjádřili obavy o bezpečnosti stárnoucí Mezinárodní vesmírné stanice, přičemž uvedli dlouhodobé problémy a nedostatky ve financování.

NASA

Členové delegace texaského kongresu zaslali 16. dubna prezidentovi USA dopis, v němž žádali, aby přesunul sídlo NASA ze současného místa ve Washingtonu do Johnsonova vesmírného střediska v Houstonu. Nájemní smlouva na budovu současného ústředí NASA ve Washingtonu vyprší v roce 2028.

NASA

Spolupředsedové obou politických stran kongresového výboru kritizovali navrhované škrty ve vědeckých programech NASA, což znamená první republikánskou opozici v Kongresu. Spolupředsedové uvedli, že jsou znepokojeni zprávami, že návrh rozpočtu na fiskální rok 2026 sníží vědecký rozpočet NASA téměř na polovinu.

Box Elder County

Ve zkušebním raketovém zařízení společnosti Northrop Grumman v Box Elder County došlo ve středu brzy ráno k explozi. Podle úřadu šerifa okresu Box Elder nebyl během incidentu nikdo zraněn. Příčina exploze se vyšetřuje.

Články

Minotaur IV

Kosmotýdeník 657 (14. 4. – 20. 4.)

Kosmotýdeník si tentokrát jako hlavní téma vzal start velmi zajímavé rakety Minotaur IV, která startovala ze své rampy na Vandenbergově základně po neuvěřitelných čtrnácti letech. V dalších tématech se zaměříme na start čínské rakety CZ-6A, rekordní použití prvního stupně Falconu 9, či pro někoho rozporuplný suborbitální let zařízení New Shepard. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.

ŽIVĚ: Sojuz MS-26 se vrací domů

Kosmická loď Sojuz MS-26 dopravila vloni v září na Mezinárodní kosmickou stanici ruské kosmonauty Alexeje Ovčinina a Ivana Vagnera, se kterými cestoval i Američan Donald Pettit od NASA. Celá trojice strávila na ISS zhruba 220 dní a nyní je již čas se vrátit. Ve 23:57 našeho času by se tak měl Sojuz MS-26 odpojit od staničního modulu Rassvet. Na ISS tak skončí 72. dlouhodobá expedice, jejíž závěrečné fázi velel právě Ovčinin. Ve stejném okamžiku začne 73. dlouhodobá expedice, jejímž velitelem je Takuja Óniši z Japonska. V dnešním článku najdete hned tři přímé přenosy, které na sebe logicky a plynule navazují. V tom prvním, který má začít už ve 20:00, budete svědky loučení posádek a uzavření průlezu mezi Sojuzem a stanicí. Druhý přenos, který začne ve 23:30 bude věnován odpojení Sojuzu od stanice a třetí přenos (začátek ve 2:00) se zaměří na návrat lodi do atmosféry a přistání v kazašské stepi.

Evropský experiment ACES s atomovými hodinami pro ISS

Jak jsme si řekli už v článku vydaném předevčírem, v rámci nákladní mise CRS-32 doveze nákladní kosmická loď Dragon 2 na Mezinárodní kosmickou stanici také evropský experiment ACES (Atomic Clock Ensemble in Space). Dnes se proto na tohle zajímavé zařízení, které bude usazeno na vnějším plášti evropského modulu Columbus, podíváme podrobněji. Vytvořením „sítě hodin“ má ACES propojit své vlastní nástroje pro vysoce přesné měření času s nejpřesnějšími hodinami na Zemi, aby bylo možné jejich údaje porovnávat za účelem měření plynutí času.

ŽIVĚ A ČESKY: SpaceX rozšiřuje konstelaci Starshield pro NRO

Sobotní brzké odpoledne by nám měl zpestřit start Falconu 9 z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii. Primárním nákladem tajné mise pro Národní průzkumný úřad s označením NROL-145 by měly být družice Starshield. Jedná se o speciálně upravené družice Starlink druhé generace, které jsou pravděpodobně dovybaveny kamerami a dalšími senzory podle potřeb armády. První stupeň se tentokrát pokusí o přistání na mořské plošině Of Course I Still Love You, která bude čekat v Tichém oceánu.

Evropský průzkumník lesů byl uložen do aerodynamického krytu

Evropská mise Biomass má 29. dubna odstartovat z kosmodromu v Kourou ve Francouzské Guyaně a nyní prošla dalším důležitým milníkem. Družice je nyní již uzavřena v ochranném aerodynamickém krytu rakety Vega-C. Biomass, na kterou teď už nevidíme, je tak prakticky připravena na svou cestu na oběžnou dráhu. Po jejím dosažení má tento nejnovější člen projektu Earth Explorer poskytovat cenné informace o zdraví a dynamice lesů na celém světě. Odhalí totiž, jak se lesy mění v průběhu času a především zlepší chápání vědců, jakou roli hrají lesy v globálním uhlíkovém cyklu.

Výbuch v areálu Northrop Grumman

16. dubna v 7:38 místního času (15:38 SELČ) otřásla areálem firmy Northrop Grumman v Promontory (stát Utah) silná exploze. Výbuch zdemoloval jednu budovu v lokalitě, kde se testují raketové motory na tuhé pohonné látky a místní hlásili, že se jim třásla obydlí. Žádné ztráty na životech ani zranění zatím nejsou hlášeny. Příčina výbuchu je prozatím neznámá a není jisté, zda (případně jak) se tato událost odrazí v oboru kosmonautiky. Firma Northrop Grumman sice dodává pomocné motory na tuhé pohonné látky pro rakety Vulcan, Atlas V či SLS, ale kromě toho je také významným hráčem na poli vojenské techniky. V tuto chvíli nejsou k dispozici žádné informace o tom, se kterým odvětvím je spojena aktuální nehoda. Tory Bruno, šéf United Launch Alliance se však již vyjádřil, že podle toho, co se zatím ví, nebyl do nehody zapleten hardware pro jejich rakety.

Systém PHARAO (Projet d’Horloge Atomique à Refroidissement d’Atomes en Orbite).

Dragon 2 dopraví na ISS atomové hodiny, ale i experiment s rostlinami

32. zásobovací mise od firmy SpaceX k Mezinárodní kosmické stanici by měla odstartovat z Kennedyho kosmického střediska 21. dubna okolo 10:00 SELČ. Na palubě bude celá řada zajímavých nákladů včetně experimentu, zda reakce rostlinné DNA v kosmickém prostředí odpovídají lidskému stárnutí a nemocem. Další experiment se zaměří na přesné měření účinků gravitace na čas. Dnes si tyto zajímavé experimenty popíšeme.

NASA sleduje pokroky ve vývoji plánů stanice Orbital Reef od Blue Origin

Komerční kosmická stanice Orbital Reef od firmy Blue Origin, která vzniká s podporou NASA, nedávno prošla milníkem v podobě testů se zapojením lidí. Tyto zkoušky využívaly jednotlivce i malé skupinky účastníků, kteří prováděli každodenní činnosti v maketách modulů v životní velikosti. Účastníci pak poskytovali zpětnou vazbu při simulaci činností v mikrogravitaci, včetně přenosu nákladu, přenosu odpadků, ukládání a hodnocení pracoviště.

Sonda Lucy se chystá na své druhé setkání s planetkou

Už jen jednotky dní a desítky milionů kilometrů dělí americkou sondu Lucy od jejího druhého blízkého přiblížení k planetce z hlavního pásu. Tentokrát na ni čeká planetka Donaldjohanson. Chystaný průlet představuje zevrubný nácvik postupů pro hlavní vědeckou fázi mise sondy Lucy, tedy na průlet kolem několika Trojánů, tedy planetek, které sdílejí s Jupiterem oběžnou dráhu kolem Slunce. První planetka, se kterou se sonda Lucy setkala, se jmenovala Dinkinesh. 1. listopadu 2023 ji sonda prozkoumala a objevila i její malý měsíček Selam. Tým tehdy získal zkušenosti, které se mu budou hodit při aktuálním průletu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

poslední videa

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Nejnovější díly našich seriálů

Nejnovější záznamy přednášek

Dušan Majer – Rok 2024 v kosmonautice – rok návratů (3.1.2025) online přednáška v 17:00

V kalendáři již píšeme rok 2025 a pomaličku tak nadchází doba, abychom začali rekapitulovali rok minulý. V dnešním vystoupení namíříme naši pozornost nejprve směrem k Měsíci, který se v posledních letech stává cílem nejvýznačnějších kosmických agentur, tedy americké NASA i čínské CNSA. Další část přednášky

Jiří Podolský: Chvála vln – Poselství elektromagnetických vln (4.5.2023)

Téměř vše, co víme o našem vesmíru, víme díky elektromagnetické interakci, přesněji řečeno zásluhou elektromagnetických vln, což je vlnění jímž se tato základní fyzikální síla projevuje a šíří. Elektromagnetické vlnění bylo předpovězeno v 19. století díky práci Michaela Faradaye a především Jamese Clerka Maxwella a jeho

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.