Je nedělní poledne a s ním tedy ideální čas na pravidelně vydávaný Kosmotýdeník, který vám shrne, co přinesla kosmonautika v uplynulých sedmi dnech. A nebylo toho tedy vůbec málo! V hlavním tématu zamíříme k asteroidu Bennu, kde sonda OSIRIS-REx provedla velmi důležitou zkoušku svého zařízení pro odběr vzorků z povrchu planetky. Dále se podíváme na zajímavý a zdá se, že i velmi reálný plán na průmyslové využití nízké oběžné dráhy. Nevynecháme ani tradiční rubriky. Přeji vám pěkné čtení a hezkou neděli.
OSIRIS-REx si zkontroloval sběrnou hlavu
Letošní rok zavítalo lidstvo skrze své robotické vyslance už k celkem dvěma planetkám. Zatímco Ryugu od Hayabusy 2 máme již nafocenou a povedlo se na ni vysadit hned několik robotických průzkumníků, ohledně druhé planetky Bennu stále ještě čekáme na pořádně detailní snímky. Sonda OSIRIS-REx, která k Bennu směřuje, je v době psaní tohoto článku 132 kilometrů od svého cíle (Aktuální telemetrii můžete sledovat zde), tedy už pořádně blízko! Hlavním úkolem bude úspěšně odebrat vzorky z povrchu a doručit je na Zemi. K tomu bude potřeba odebírací mechanismus, který v tomto týdnu prošel důležitou zkouškou.
Zmíněný mechanismus, nesoucí název Touch-and-Go Sample Acquisition Mechanism (TAGSAM) je vlastně robotická ruka s odběrným štítem. Toto zařízení čeká nejdůležitější úkol mise. 14. listopadu proto došlo k jeho aktivaci, při které mechanismus otestoval všechny své klouby, vyklopil se, otočil se všemi možnými směry a proběhla také vizuální kontrola z kamery sondy. TAGSAM byl pozorován stejnou kamerou a ve stejné poloze, při které bude pozorován v době odběru vzorků z povrchu Bennu. Celou zkoušku řídil tým z Lockheed Martin. Byly prověřeny všechny jednotlivé klouby zvlášť a nakonec vyfotografovaná hlavice odběrného ramene.
„Testování TAGSAM je důležitým mezníkem, jelikož hlavním cílem mise OSIRIS-REx je návrat vzorků z Bennu na Zemi,“ uvedl Dante Lauretta, hlavní manažer OSIRIS-REx z univerzity v Arizoně z Tucsonu. „Tento úspěšný test ukazuje, že až přijde čas, bude TAGSAM připravený odebrat vzorky z planetky.“
Pojďme se podívat blíže na samotný odběrný mechanismus. V Lockheed Martin strávil jeho tým vývojem více než deset let. TAGSAM je tvořen ramenem dlouhým 3,35 metru se třemi klouby a je ukončen odběrnou hlavou, která se podobá vzduchovému filtru auta, doplněnému o tři tlakové lahve s dusíkem. Do kontaktu s povrchem asteroidu přijde právě pouze odběrová hlava, která zde uvolní stlačený dusík. Ten se postará o zvíření regolitu, který bude následně hlavou zachycen. Sonda bude moci vykonat až tři pokusy o odběr vzorků. Během této operace bude průběh fotit kamera SamCam, která fotila vyklopené rameno během současného testu. Focení bude důležité k odhadnutí toho, kolik materiálu se podařilo odebrat. Pokud ho bude málo, provedou se další odběry. K samotnému odběru vzorků by mělo dojít v červnu roku 2020, přičemž plán počítá s osmiměsíční rezervou. Sonda OSIRIS-REx opustí asteroid Bennu v březnu 2021. V době mezi současností a rokem 2020 poletí sonda s asteroidem ve formaci a bude provádět podrobný průzkum tělesa.
„Prvotřídní inovace, jako je tento systém odběru vzorků, slouží jako předchůdci budoucích misí,“ uvedla Sandy Freund, manažerka týmu inženýrů a manažerka společnosti Lockheed Martin OSIRIS-REx MSA. „Tím, že prokážeme, že tyto technologie a postupy budeme schopni používat, můžeme se v budoucnu soustředit na návrat mnohem větších vzorků, či celých asteroidů v průběhu dalších misí v příštím půlstoletí.“
Test vyklopení ramene TAGSAM byl poslední z úkolů ze série testů celého mechanismu, který má zajistit jeho připravenost během budoucího odběru. Již v říjnu byl odstřelen kryt, který chránil TAGSAM během startu rakety. Zajímavé také bylo zjišťování, zda byl kryt skutečně odhozen. Krátce před jeho odhozením a krátce po něm, uskutečnila sonda otočky. Díky srovnání hybnosti během těchto otoček, se podařilo zjistit, že je sonda o 1,67 kilogramu lehčí. Přesně tolik vážil zmíněný kryt.
OSIRIS-REx se nyní velmi pomalu přibližuje k Bennu. 3. prosince by se měl dostat do průzkumné vzdálenosti, ze které sonda zahájí roční plánovaný průzkum celé planetky, v rámci kterého bude vytipováno ideální místo pro odběr vzorků. Preferována jsou samozřejmě místa s regolitem, tedy materiálem, který půjde dobře odebrat zmíněnou technikou.
Kosmický přehled týdne:
Velmi zajímavý projekt představila soukromá společnost Space Tango, která se soustřeďuje na komerční využití stavu mikrogravitace, přičemž využívá prostředí Mezinárodní kosmické stanice. Její aplikace spočívají ve více jak osmdesáti experimentech prováděných na palubě ISS, které mají za cíl výrobu materiálů, slitin, léků a dalších produktů, které je možné vyrábět pouze ve stavu mikrogravitace. Společnost nyní představila robotickou platformu, neboli autonomní kosmickou loď ST 42, která bude vynesena na nízkou oběžnou dráhu a po dobu až třiceti dní bude provádět připravené výrobní procesy. Vše samostatně díky robotickým platformám umístěným v interiéru lodě. Po dokončení výrobních procesů, vstoupí loď do atmosféry a přistane s nákladem. Pro každého zákazníka by loď měla být vybavena dle toho, co by si rád nechal v mikrogravitaci vyrobit. „S naší produktovou řadou TangoLab umístěnou na ISS, pomáháme například zjistit ekonomiku stavebních materiálů v podmínkách mikrogravitace pro Zemi,“ řekl Twyman Clements, prezident a CEO společnosti Space Tango. „ST 42 je logickým rozšířením této práce a vytvoří novou kategorii odvětví pro komercializaci LEO a kosmické ekonomiky. Náš zkušený tým vytvořil nejen vizi budoucnosti výroby ve vesmíru, ale i postupy, partnerství a konkrétní plány na mise lodi ST-42. „
Podívejte se na vydařené snímky ze startu rakety Antares 230, který proběhl v sobotu. V rámci letu rakety Antares 230 letěla nákladní automatická loď Cygnus NG-10. Byl to první start, který proběhl poté, co byla původní soukromá společnost Orbital ATK odkoupena firmou Northrop Grumann. K zachycení lodi robotickou paží by mělo dojít 19. listopadu.
Podívejte se na velmi povedený snímek indické nejsilnější rakety GSLV Mk III, která tento týden úspěšně vynesla družici GSAT-29 o úctyhodné váze 3 423 kilogramů.
Start Falconu 9 s více než šedesáti malými cubesaty a družicemi byl z pondělí odložen o pět až šest dní. SpaceX si bere ještě nějaký čas na předletové testy. Během tohoto letu by mělo dojít k prvnímu použití prvního stupně potřetí. Zatím byly všechny exempláře prvního stupně použity jen dvakrát.
Přehled z Kosmonautixu:
Máme za sebou další kosmonautickými událostmi napěchovaný týden. Ačkoli vám v normálním režimu na našem webu přinášíme dva články denně, tento týden stejně jako minulý, nám to nestačilo a tak si tu nadílku informací pojďme zrekapitulovat. Začali jsme výletem k asteroidu Bennu, ke kterému se blíží sonda OSIRIS-REx a podívali jsme se na něj ze všech stran. Nabídli jsme vám také inspiraci, jak si udělat letos Vánoce trochu vesmírnější. Přízemní záležitosti jsme nicméně hned hodili za hlavu a vyrazili se podívat k Jupiteru na snímek mocných proudících oblaků. V úterý jste se dočkali dalšího dílu seriálu o první vícemodulové stanici MIR. Mezitím na Floridu dorazila loď Mariner, která dovezla adaptér pro první let soukromé lodě Starliner. V týdnu také probíhaly přípravy na další start Falconu 9, který měl po delší době opět startovat ze známé rampy 39A na Floridě. Ve čtvrtek měla startovat raketa Antares s nákladní lodí Cygnus, nicméně kvůli počasí se tento pokus neuskutečnil. Podívali jsme se také do dílen evropské kosmické agentury, kde se testoval motor připravený pomocí technologie 3D tisku. Další téma, kterým jsme se podrobně zabývali, byly testy magnetometru pro připravovanou družici JUICE. Živě a česky jste mohli sledovat start rakety Falcon 9 s katarskou družicí Es’Hail 2. Ani druhý pokus o start zásobovací lodi Cygnus kvůli počasí nevyšel. Zlepšit náladu jste si mohli u článku, který vám představil pět důležitých věcí o přistání mise InSight na Marsu. Další Živě a česky komentovaný start byl důležitý kvůli obnovení letů s lidmi k ISS. Raketa Sojuz FG si odbyla ověřovací let s nákladní lodí Progress MS-10. A do třetice všeho dobrého jsme se dočkali startu nákladní automatické lodi Cygnus NG-10, který jsme vám přenášeli Živě a česky. V sobotu vyšlo již sedmé pokračování seriálu o návratu k planetě Merkur. A bohužel smutnou tečku za tímto týdnem nám udělala nešťastná družice ICON, která se opět nedočkala startu.
Snímek týdne:
Během startu rakety Falcon 9 bylo pořízeno několik perfektních snímků. Falcony jsou obecně velmi fotogenické, a když se spojí start s rampou 39A, která je sama o sobě velmi významná, stojí to za to. Posuďte sami. Během startu vynášela raketa katarskou družici Es’Hail-2. První stupeň během tohoto startu absolvoval svůj druhý úspěšný let. O několik minut později pak přistála na plovoucí plošině OCISLY.
Video týdne:
Společnost Lockheed Martin představila perfektní video, které vám ukáže, jak bude na Marsu přistávat mise InSight. Doporučujeme si jej pustit přes celou obrazovku a s reproduktory.
Zdroje informací:
https://www.asteroidmission.org/
https://www.nasa.gov/
https://www.asteroidmission.org/
https://spacetango.com/
Zdroje obrázků:
https://www.flickr.com/photos/nasahqphoto/
https://www.flickr.com/photos/spacex/with/32040173928/
https://spacetango.com/wp-content/themes/spacetango/img/ST42.png
https://spacetango.com/wp-content/uploads/2018/11/ST42_03-1-768×512.jpg
https://scontent.fprg1-1.fna.fbcdn.net/…7ccfc15d11cc4393803dcea2f9628a19&oe=5C6CA2C1
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/samcam_tagsam_111418.png
Díky za pěkný a vydatný přehled. 🙂
Tady mi něco přešlo přes cestu:
https://arstechnica.com/science/2018/11/kazakhstan-chooses-spacex-over-a-russian-rocket-for-satellite-launch/
Rádo se stalo a díky za dodání doplňujícího odkazu 🙂
Děkuji,výborný kosmotýdeník,ostatně jako vždy!Měl bych otázku,ta loď ST-42 mě připomíná Starliner,je od něj odvozená,nebo se jedná o novou loď zkonstruovanou na zelené louce?A případný nosič?
Tvar je daný aerodynamikou při sestupu. Tady fyzika moc prostoru pro originalitu nedává. Když se podíváte na všechny kosmické lodě (návratové kabiny) a návratová pouzdra, tak je to všechno varianta na kužel.
ST-42 je ve velmi ranné fázi. Konečná podoba, pokud se tedy dočká realizace, se může lišit. Pro „malůvky“ se firma možná nechala volně inspirovat realizovanými projekty, ale spolupráci s konkrétní firmou bych v tom nehledal.
Stejně tak ještě příliš brzo na výběr konkrétního nosiče.
Ten záběr GSLV Mk III s Měsícem v sobě má i symboliku. Již brzy….