Štítek ‘SSO-A’

StatistiX: 7. díl – SpaceX v roce 2018

StatistiX

Z hlediska celosvětové kosmonautiky byl rok 2018 nesmírně bohatý. Bez přehánění můžeme říci, že takovou sklizeň událostí, startů a významných historických milníků jsme už nezažili celá desetiletí. Ne jinak tomu bylo i u společnosti SpaceX, která v minulém roce opět plnila své plány na ovládnutí komerčního trhu kosmických nosičů, a která i nadále dokazovala, že je na poli vývoje raketové techniky světovým lídrem. Kromě rekordního počtu startů svých raket firma SpaceX konečně uskutečnila start Falconu Heavy – zdaleka nejsilnější kosmické rakety současnosti, dokončila vývoj pilotované lodi Crew Dragon a významně pokročila v přípravách na její první start, začala vyrábět první testovací prototyp meziplanetární lodi Starship, uvedla do provozu finální verzi rakety Falcon 9, pokročila ve stavbě svého kosmodromu v Texasu, nadále se pokoušela zachraňovat aerodynamické kryty, získala certifikaci NASA pro vynášení nejcennějších vědeckých nákladů, a jako obvykle spolehlivě zásobovala Mezinárodní vesmírnou stanici tunami nákladu a také jej vozila zpět. Bylo toho opravdu hodně. Pojďme se na rok 2018 u SpaceX podívat souhrnným pohledem faktů, dat, čísel a grafů.

Vesmírné výzvy – prosinec 2018

Naši odběratelé na YouTube dostali hodinu po začátku nového roku dárek – na nejslavnějším videoportálu jsme pro ně zpřístupnili archiv 111 dílů pořadu Vesmírné výzvy. Ty totiž od Nového roku vychází právě tam. Důkazem budiž i nejnovější díl, který rekapituluje prosinec a k jehož sledování Vás nyní zveme. Jelikož se toho v prosinci událo hodně, jedná se o nejdelší díl v historii – najdete v něm třeba osm hlavních témat (přílet sondy OSIRIS-REx k asteroidu Bennu, start lunární sondy Chang’e 4, třetí použití prvního stupně Falconu 9, start mise lodi Dragon CRS-16, start Falconu 9 s navigační družicí GPS, start Sojuzu MS-11, ruský výstup do volného prostoru k inspekci navrtaného Sojuzu a návrat Sojuzu MS-09).

Návrat stupně

První stupeň, který má za sebou již třetí úspěšné přistání, dorazil z mise SSO-A v pořádku do přístavu. Galerie 6. prosince 8:00

Mr Steven zpět v přístavu

Mr Steven se vrátil z mise do přístavu s kryty na své palubě. Ty prý měkce přistály do vody. Zdroj 4. prosince 18:50 

ŽIVĚ A ČESKY: Třetí opakované použití je tu!

SpaceX usiluje o znovupoužitelnost raket. První stupně Falconů 9 ve verzi Block 5 zvládnou jen s drobnou kontrolou až deset startů – na tyto a různé podobné věty jste mohli slyšet reakci, která fungovala jako studená sprcha, ale byla pravdivá: „Vždyť zatím letěl každý stupeň jen dvakrát.“ Jenže staré rčení o huse a klasu platí i v tomto případě. Už dnes večer bychom se měli dočkat startu Falconu 9, který použije první stupeň, který už má za sebou dvě mise. Ale tenhle start není zdaleka zajímavý jen prvním stupněm – i náklad si zaslouží pozornost.

Mr Steven jde do akce

Mr Steven se u mise SSO-A nečekaně pokusí o polapení krytu. Loď má také několik nových úprav. Zdroj 3. listopadu 0:10

Kosmotýdeník 324 (26.11. – 2.12.)

Taky se Vám zdá, že se toho poslední dobou děje nějak hodně? Pokud ano, pak nejste sami, taky máme ten dojem. Kosmonautika momentálně zažívá opravdu plodné období a my tak máme o témata postaráno. I tento týden se proto našlo několik informací, na které se v průběhu týdne nedostalo, aby mohly být zpracovány do podoby článku na našem webu. Proto přichází Kosmotýdeník – nepravidelným čtenářům zrekapituluje hlavní události týdne a pravidelným čtenářům zase přinese něco navíc. V hlavním tématu se podíváme na start rakety Rokot s armádním nákladem, ale čekají nás i zprávy o SpaceX či z Marsu.

Falcon 9 až v neděli

Start Falconu 9 s misí SmallSat Express (SSO-A) je z kosmodromu VAFB plánován na 2. 12. v 19:31. 29. listopadu 6:37

Odklad Falconu

Start mise SSO-A se odkládá ze zítřka nejdříve na 1. prosince. Důvodem by mělo být počasí. 27. listopadu 21:30

Přistávací plošina vyplula

Plošina JRTI se vydala na volné moře. Ve středu se na ní pokusí přistát potřetí použitý první stupeň Falconu 9. 27. listopadu 0:45