ŽIVĚ A ČESKY: Povolí už konečně počasí start Antaresu?

Podle plánu měla americká soukromá loď Cygnus odstartovat k Mezinárodní vesmírné stanici už ve čtvrtek, ale počasí bylo proti. Startovat se mělo z Virginie  a přes východní pobřeží zrovna přecházel frontální systém. Raketa Antares má navíc pro tuto misi okamžité startovní okno, takže byl start odložen o 24 hodin. Jenže ani v pátek dopoledne se neletělo. NASA po dohodě s firmou Northrop Grumman rozhodla o odkladu startu o 24 hodin kvůli špatnému počasí. Přichází tedy třetí pokus. Věřme, že do třetice už budeme úspěšní a jubilejní desátá zásobovací loď Cygnus bude moci vyrazit vstříc Mezinárodní vesmírné stanici.

Ke startu by mělo dojít zítra, tedy v sobotu 17. listopadu v 10:01 středoevropského času. Náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 9:45 SEČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu. Tím se dostanete na stránku přenosu na YouTube. Pokud z jakéhokoliv důvodu (třeba kvůli pomalému internetu, nebo datovým limitům) nemůžete sledovat video, bude pro Vás na této stránce připraven psaný online přenos, o který se bude starat Karel Zvoník. Nové příspěvky se Vám zobrazí automaticky – stránku obnovujte pouze v případě, kdy se nový příspěvek neobjeví více než pět minut.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/nasalive
https://www.facebook.com/

Zdroje obrázků:
https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/…fe62a510bf283ad48d01887d5127eb85&oe=5C89CF9A

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

4 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: Povolí už konečně počasí start Antaresu?”

 1. Ledna napsal:

  Dobry den,
  Dekuji za prenos. Furt mi neni jasny proc legendarni atlasy a nyni i antares, používají ruske motory.
  USA nemaji vlastni motory?
  Mate o tom nejaky článek?

  Dekuji

  • Dušan Majer napsal:

   Američané samozřejmě mají vlastní motory – namátkou RS-25 z raketoplánů a pro SLS, Merliny z Falconů, RS-68A z Delt IV a tak dále. Ruské motory jsou pro dvě Vámi zmíněné rakety využívány hlavně proto, že mají velmi dobrý poměr ceny a spolehlivosti. Ono je levnější si koupit něco, co už má výrobní linku, než rozjíždět něco vlastního. V případě motorů RD-180 se navíc říká, že svou roli mohl sehrát zájem Američanů na tom, aby po rozpadu Sovětského svazu měly ruské raketové podniky odbyt a aby jejich zaměstnanci nemuseli odcházet do jiných států, kde by mohly být jejich znalosti využity pro armádní účely.

  • Michal Kára napsal:

   Velmi telegraficky: Protože v devadesátých letech od Ruska výhodně odkoupili větší množství vyrobených motorů, které Rusové nepotřebovali.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.