Šťastné, veselé a kosmické!

Vánoce se nezadržitelně blíží a před námi často vystává otázka „co si přát“ nebo „co někomu nadělit“. Kosmofandové (kosmošílenci…) to mají těžší: na rozdíl od chovatelů křečků nebo konzumentů rumu nemají specializované obchody, takže najít něco nápaditého není až tak jednoduché. Na následujících řádcích několik námětů přinášíme. POZOR! Vezměte prosím na vědomí, že ani autor těchto řádků, ani server Kosmonautix.cz a nikdo kolem něj nemá s následujícími obchody/odkazy nic společného! Nemáme z toho žádnou provizi, nic podobného. Autor vychází pouze z osobní zkušenosti a naopak bude vděčný za jakékoliv doplnění: levnější nabídky, zajímavé nápady, náměty apod.

Tento článek je prostě trochu netradiční a budeme opravdu rádi, když nám ho pomůžete rozšiřovat, tvořit, doplňovat, upravovat. Nikde není psáno, že nevznikne druhý díl. Ostatně: děláme to sami pro sebe. Aneb „Kosmonautix sobě“!

Díky předem!

Chce to jen trochu trpělivosti – a během několika hodin stojí na stole krásný lunární modul.

Chce to jen trochu trpělivosti – a během několika hodin stojí na stole krásný lunární modul.
Foto: Tomáš Přibyl

Tip číslo 1: kovové modýlky kosmické techniky

Byl to okamžik, kdy se zrodil nápad na tento článek: stáli jsme u krámku se suvenýry na závěr brněnské výstavy Discovery Cosmos a já nevěřícně koukal na vylamovací modely kosmické techniky. Stály tuším 360 Kč (klidně mě opravte v komentářích, pokud mi už paměť neslouží). Předloni jsem jimi obdaroval celé příbuzenstvo – a kus vyšel na něco kolem slabé stokoruny.

Navíc jich existuje mnohem více, než bylo na inkriminované výstavě. Aktuálně se dají koupit třeba:

 • Raketoplán – (cena v době psaní textu 78 Kč).
 • Keplerův teleskop –  (cena 77 Kč) – v šuplíku ještě nemám, ale už je na cestě (vždy říkám, že psaní obohacuje nejen čtenáře, ale ponejvíce autora).

Doma mám třeba rover Spirit, lunární Rover nebo lunární modul (ten je bez diskuse nejkrásnější ze všech), na své si přijdou příznivci letectví (stroj bří Wrightů je úžasný) či Star Wars. Aktuálně jsem je ale na čínských webech nenašel – budete úspěšnější? Nebo najdete i něco dalšího? (Pozor na nabídky „minimální objednávka 50 kusů“!)

Cena se může mírně lišit v závislosti na kolísání kurzu nebo na tom, jaké jsou akce.

Jako 3D kovové stavebnice se dá koupit lunární Rover, sonda Hayabusa, lunární modul nebo třeba rover Spirit.

Jako 3D kovové stavebnice se dá koupit lunární Rover, sonda Hayabusa, lunární modul nebo třeba rover Spirit.
Foto: Tomáš Přibyl

Na co si dát při objednávce z čínských obchodů pozor?

 • Počítejte s delší dobou dodávky (tři až šest týdnů; před vánočními svátky se bude prodlužovat a když učiníte objednávku začátkem prosince, dejte ruku do ohně, že zásilka dorazí nejdříve v lednu).
 • Objednávejte po jednom nebo dvou: pak se neplatí poštovné (a Vaší bankovní kartě je to beztak buřt). Ovšem pozor: objednáte-li si třeba osm kousků po jednom během čtvrt hodiny, často vás čínský prodejce kontaktuje se zprávou, že to dává do jednoho balíčku a doporučeně. Čímž vám ovšem prokazuje medvědí službu, protože zásilka je dražší, tudíž se na ni vztahuje celní řízení, zdržení, často vyměření cla nebo DPH… Aneb v pondělí si objednejte raketoplán, v úterý Keplera, ve středu by mělo přijít na řadu něco ze Star Wars…

A kdyby se někomu povedlo za lidový peníz najít v nejlidnatější zemi světa tuto lunární sadu, vůbec bych se nezlobil…

Tip číslo 2: 3D puzzle

Je to jednoduchý a vděčný model: trojrozměrná kosmická technika. Na technickou věrnost zapomeňte, ale svůj účel splní: potěší a je to kosmické. Navíc na sestavení nepotřebujete žádné zvláštní pomůcky a výrobu zvládnou i děti. Řeč je o 3D (dříve trojrozměrných) kosmických puzzle.

3D puzzle jsou vděčným dárkem pro všechny věkové kategorie.

3D puzzle jsou vděčným dárkem pro všechny věkové kategorie.
Koláž: Tomáš Přibyl

Dá se i z Číny, ale tam to kupodivu vychází dráž:

Jinak osobní poznámka: loni se mi raketoplány na serveru Megaknihy povedlo dvakrát vykoupit (krásný dárek pro děti, pro spolužáky mých dětí apod.) a nepochybuji o tom, že k podobné situaci dojde i po publikování tohoto textu. Aktuálně je raketoplán a lunární modul opět vyprodaný, ale: hledejte i jinde, rozhodně najdete. Nebo chvíli počkejte.

Tip číslo 3: povlečení kosmonaut

Dárek vhodný pro dítě, stejně jako pro dospělé dítě. Kosmické povlečení na postel. Existuje několik variant, které se liší vzorem, cenou i kvalitou:

Šetrnější mohou použít jen povlak na polštář.

O čempak se nám asi dnes v noci bude zdát?

O čempak se nám asi dnes v noci bude zdát?
Koláž: Tomáš Přibyl

Tip číslo 4: stavebnice Saturnu V z LEGA

Saturn V je stavebnice krásná, neuvěřitelně přesná a skládající se ze symbolických 1969 dílků.

Saturn V je stavebnice krásná, neuvěřitelně přesná a skládající se ze symbolických 1969 dílků.
Foto: LEGO

Úžasný počin firmy LEGO: zhruba metr vysoká stavebnice rakety Saturn V, navíc doplněná o několik drobností jako jsou lunární modul nebo návratová kabina lodi Apollo s nafukovacími límci. A také stojánky pro prezentaci v horizontální poloze. Stavebnice má 1969 dílků (pročpak asi?). Báječně se staví, ještě báječněji se na ni kouká a nejbáječněji se s ní něco vysvětluje. Cena trochu vyšší, ale kvalitě odpovídá (navíc je poštovné při objednávce z firemního webu nulové):

Jinak kopie se dají pořídit i v Číně. Třeba zde.

Cena se pohybuje kolem 70 až 85 USD, ale rozhodně počítejte s poplatky za celní odbavení, clem a DPH. A z osobní zkušenosti: tyto „LEGO kompatibilní“ stavebnice jsou hůře řemeslně vyvedené (díly nedrží, což zvláště u křehkého Saturnu V může být problém), jsou z méně kvalitní hmoty apod. A nesmíte se divit, že průlez do lunárního modulu jde krapet šejdrem. Nicméně volba je pochopitelně na každém z nás.

Vlevo lunární modul doprovázející Saturn V ze stavebnice LEGO. Pokud sáhnete po čínské kopii, můžete výrazně ušetřit, ale počítejte i s neméně výrazným kompromisem v kvalitě (srovnejte vstupní průlezy do modulu).

Vlevo lunární modul doprovázející Saturn V ze stavebnice LEGO. Pokud sáhnete po čínské kopii, můžete výrazně ušetřit, ale počítejte i s neméně výrazným kompromisem v kvalitě (srovnejte vstupní průlezy do modulu).
Koláž: Tomáš Přibyl

Tip číslo 5: kniha Space Shuttle

Ona to není jedna kniha, ale hned tři knihy. Dohromady mají hmotnost 8,5 kilogramu. Ano, čtete dobře, osm a půl kilogramu. (Pro srovnání: výkovek z dílny Ondřeje Šamárka a Lukáše Houšky měl hmotnost jen 2,5 kg.) Ovšem je to ultimátní dárek. Autor je Dennis Jenkins a trojspřeží knih se jmenuje „Space Shuttle: Developing an Icon 1972-2013“.

Kniha „Space Shuttle: Developing an Icon 1972-2013“ představuje 8,5 kg čisté radosti.

Kniha „Space Shuttle: Developing an Icon 1972-2013“ představuje 8,5 kg čisté radosti.
Foto: Collectspace.com

Dennise Jenkinse snad není zapotřebí dlouze představovat. A pokud ano, tak jen stručně: jeden z nejlepších kosmických historiků v USA, který stojí za tím, že raketoplán Endeavour „přistál“ v California Science Center (Los Angeles).

Knihy mají dohromady 1584 stránek, 2923 fotografií a 999 kreseb a diagramů. První kniha je věnovaná vývoji a hledání podoby raketoplánu, druhá přináší detailní technický popis jednotlivých částí stroje a třetí se věnuje provozu.

Chtělo by napsat, že v knihách je absolutně všechno o raketoplánech. No, není to úplně pravda: když autor těchto řádků hledal podklady pro práci na tématu komplexu 39 v Kennedyho kosmickém středisku, bylo jich v knihách opravdu poskrovnu. Na druhé straně: to, co v knize najdete, je vpravdě neuvěřitelné a lze ji jen doporučit.

1584 stránek, 2923 fotografií a 999 kreseb a diagramů. Tady není co řešit, milý Ježíšku.

1584 stránek, 2923 fotografií a 999 kreseb a diagramů. Tady není co řešit, milý Ježíšku.
Foto: Collectspace.com

Cena tomu odpovídá: nové knihy nakupované přes Amazon přijdou na 170 USD. Knihy ovšem mají hodnotu každého centu, který zaplatíte. https://www.amazon.de/Space-Shuttle-Developing-Icon-1972-2013/dp/1580072496/ nebo https://www.amazon.co.uk/Space-Shuttle-Developing-Icon-1972-2013/dp/1580072496/

Poznámka na závěr

Znovu opakujeme: s výše uvedenými nabídkami/obchody nemá autor ani Kosmonautix.cz zhola nic společného – krom toho, že je autor těchto řádků sám vyzkoušel (tedy s jedinou výjimkou, kterou jsou pestrobarevné peřiny) a s klidným svědomím je doporučuje dále. Pokud se dá něco z výše uvedeného sehnat jinak, jinde, levněji a jednodušeji, prosím, napište do diskuse. Za sebe mohu říct, že budu jen rád, když při budoucích nákupech ušetřím.

Záměrně jsme se omezili jen na pětici nápadů, ale jsou další – plastikové modely, trička, plakáty, autíčka (Matchbox teď vydal raketoplán Dream Chaser), šperky, bytové doplňky, vystřihovánky… A pokud máte další, opět: sem s nimi!

Díky předem za jakoukoliv spolupráci – a krásné vánoční svátky s příchutí raketového paliva!

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

39 komentářů ke článku “Šťastné, veselé a kosmické!”

 1. Chosa napsal:

  Ahoj, nevíte jestli někdo nevydává stolní kalendář s kosmo tématikou? Nejlépe český. Díky

  (SpaceX, Nasa, Esa, Ula, …)

 2. Honza napsal:

  Trochu se zpožděním, byl jsem na cestách a teprve Kosmonautix dočítám. Velmi mě baví znovupoužitelné ponožky https://shop.mainenginecutoff.com/product/reusable-socks

 3. Adhara napsal:

  Osobne dávam pred kupenskými prednosť papierovým modelom voľne stiahnuteľnými z internetu, napríklad stadiaľto: http://www.axmpaperspacescalemodels.com/ Svoj prvý model raketoplánu som si kúpila, ale spätne som to odsúdila ako zbytočne veľa peňazí a napodiv i zložitejšia konštrukcia než tie z papiera. Je ale pravda, že model z papiera by ako darček mohol pôsobiť až príliš lacno. 🙂

 4. Karel napsal:

  Omegama Speedmaster Professional také nikoho neurazíte.

 5. Mirek S. napsal:

  Doporučuji e-shop evropské vesmírné agentury. Některé kousky jsou velice povedené a ceny nejsou úplně nekonečné, když si vezmete, že to jsou oficiální věci od ESA

 6. Karel Zvoník Redakce napsal:

  Mnozí o mě už vědí, že jsem sběratel modelů vesmírné techniky. Některé si sám lepím některé kupuji již hotové. Momentálně je na trhu přenádherný model astronauta při vycházce do volného prostoru od společnosti Sideshow. Je opravdu velmi povedený, ale také velmi, velmi drahý. Je to tedy spíše muzejní exponát.
  https://www.sideshowtoy.com/collectibles/the-real-astronaut-iss-emu-ver-blitzway-903319/?fbclid=IwAR17DrodnDy8IWAFrtfYs6nlltLqgesraIvexC16TJDg4c0S_PVm-MGCT_0
  Další povedená záležitost je raketoplán 4D. Je to dokonalá pomůcka pro přednášky a celkem snadná k sestavení. Cena je však za tu srandu také celkem vysoká.
  https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m570.l1313&_nkw=4D+VISION+Space+Shuttle+1%2F72+&_sacat=0
  Přiznám se, že ten model mám, ale nekoupil jsem originál. Podařilo se mi sehnat identickou stavebnici, která vyšla pouze v jiné krabici za 25 euro. Model to byl však naprosto stejný. Dokonce je na modelu jako výrobce uveden 4D Vision. Tento levnější model je však v současnosti vyprodán. Kupoval jsem ho před 3 lety.
  https://www.amazon.co.uk/Space-Shuttle-Cutaway-Model-143-piece/dp/B002PD7CLU
  https://www.youtube.com/watch?v=V0wKO-2y3pY
  V této edici od 4D Vision vyšel ještě Saturn V. Ten je podle mého ještě o něco povedenější, ale také mnohem dražší.
  http://www.famemaster.com/product_detail-pid-37-id-97
  Podobných hračiček existuje mnohem víc a vydalo by to na další článek. Faktem ale také je, že jde většinou o velmi drahé srandy. 🙂

 7. ondra napsal:

  Pořád jsem přemýšlel zda si napsat Ježíškovi o Saturn V z Dánska (čti z Kladna) nebo z Číny. Díky za osobní zkušenost porovnání stavebnice LEGO/LEPIN. Myslím že volba padne na originál, protože moje pracovna si zaslouží kvalitní dekoraci! (…otec od rodiny se přece nepřizná že to má na hraní, že? 😀 )

  • TP napsal:

   Osobně bych neváhal a šel do originální stavebnice LEGO. Je to sice výrazně dražší, ale… S těmi neoriginálními stavebnicemi mám nedobré zkušenosti.

   Prarodiče dětem svého času koupili stavebnice „kompatibilní s LEGO“ (tedy oni si mysleli, že je to LEGO) a dílky měly takovou vůli, že vůbec nedržely u sebe.

  • Radim napsal:

   Neoriginální stavebnice „Lego“ si naši kluc velmi považují… Alespoň soudě podle toho, že je mají pečlivě odděleny od orignálu Lego a uschováno někde vzadu ve skříni 🙂
   Vyhledem k tomu, že mám tři kluky co na Legu ujíždí, tak občas něco takového od nějaké návštěvy dostanou a nic snad nestálo za jakoukoliv nimimální částku… Nesedí to, nedrží to, s*re to…

   R.

  • tyčka napsal:

   „dílky měly takovou vůli, že vůbec nedržely u sebe.“
   Takže asi jako některých výlisků zde za socialismu – též kopie zahraničních výrobců. A přesto stále musím někomu vysvětlovat proč i stejně vypadající kopie může být dost jiná – co se tam dá prý tak zkazit. A ono prostě stačí jen samotné lisování, pokud je s horší přesností než u originálu.

 8. frank napsal:

  letos v létě jsem na reklamu na soubor knih trochu smutně koukal při odchodu z haly, jen pár metrů od Endeavour ale když jsem viděl manželčin pohled při tom když říkala “ tak si to kup“ a mě došlo, že ví, že by to váhově požralo 1/4 naší kufrové kapacity na letadlo domů , inu nemělo by se chodit do muzea s manželkou 🙂

 9. Radoslav Karásek napsal:

  Hrozne ďakujem za super tip 3D metal puzzle. Doteraz som nevedel, že niečo také existuje a síce som bol v Brne 3x, to som fakt prehliadol ak to tam mali 🙂

  Určite idem kupovať 2 lunárne apolla a 2 rovery (1 do práce na stol a 1 synkovi pod stromek).

  Našiel som to na gearbeste, čo je odskúšaná čínska stránka (na dx.com aktuálne nemajú)
  apollo https://www.gearbest.com/logic-puzzle-toys/pp_009470777407.html?wid=1433363
  opportunity/spirit https://www.gearbest.com/logic-puzzle-toys/pp_009298304699.html?wid=1433363

  Inak dodávam, že ja mám s číňanmi skúsenosti (a je ich dosť), že mi balíček vačšinou dojde medzi 10.tym a 14. tym dňom od objednávky.

  Na záver, apollo sa dá objednať aj v ČR https://www.puzzle-puzzle.cz/metal-earth-3d-puzzle-lunarni-modul-apollo-d110374/?gclid=EAIaIQobChMI_qSz3MDO3gIVCuWaCh3NUw0WEAQYASABEgI-xPD_BwE ale je to ten výrobok z číny, len +200% marža. Osobne som na týchto „obchodníkov“ alergický a vrchol bol, keď som si z jednej stránky niečo objednal, napísali mi, že dodanie do mesiaca a potom mi prišiel balíček priamo z číny (od dodávateľa 🙂 )..

  • TP napsal:

   I já děkuji (a myslím, že i za ostatní čtenáře) za tip na Gearbest. Neznal jsem, to zase bude průvan v peněžence.

   Jinak mám podobné zkušenosti: čínské zboží přeprodávané za trojnásobnou cenu nebo objednávka v ČR a zásilka následně přijde z nejlidnatější země světa.

   Co se rychlosti dodání týká, zpravidla to opravdu bývá do dvou týdnů. Ale podle zkušeností z minulých let se tato doba před vánočními svátky dosti výrazně natahuje, tak bych raději byl opatrnější.

  • tyčka napsal:

   A objednal a zaplatil jste to zřejmě v ČR a tím jste uzavřel kupní smlouvu s českým subjektem. Takže případné vrácení v rámci 14 dní mohlo být subjektu v ČR stejně jako i řešení případné reklamace – takže opět podle zákonů ČR.
   Pak to je právě ten rozdíl od nákupu v Číně + komunikace v češtině – taky to je pro leckoho věc k dobru !!!!
   Stejně jako být ušetřen celního řízení při větší dodávce ze státu mimo EU – na to jak se to dělá se chci též zeptat.

   Takže se rád zeptám, když se zde píše o objednávání v Číně – já jsem totiž vždy narazil na možná rizika a obtíže.
   Jak zaplatíte – já jsem vždy platil zásadně dobírkou a to buď převzetí přímo od prodejce anebo přes úloženku apod. Balíček jde totiž na poštu a na té mé dodací – je fronta vždy tak na 30 minut.
   Nikdy jsem neplatil kartou – připadá mi to rizikové a navíc nevím, jestli funguje i na internetu.
   Takže jak platíte – i na tom zde zmiňovaném obchodu. Možnost doručení. Riziko platby předem – jak je velké – skutečně se alespoň dřív stávalo, že obchod založený možné emigrantem z ciziny nic neposlal.
   Lze zboží vrátit a jak – platit poštovné do Číny a jaká je lhůta.
   Co reklamace – když někdo i zaměstnanců vymění dobrý výrobek za špatný – jako postupovat.
   Docela mne to zajímá – chtěl jsem jednu věc – do ČR ji nikdo nedováží a zatím jsem netušil jak nakoupit z Číny a s jakým je to rizikem – shop zde přímo zmíněný to je.

   • TP napsal:

    Ano, při „nákupu“ z českého obchodu je to podle zákonů ČR, je to v češtině a jsme ušetřeni celního řízení při větším nákupu. Alespoň teoreticky. V praxi záleží, co jste si objednali – jestli zboží, pak ano. Jestli službu zaplacení, tak ne. Viděl jsem české „obchody“ (zprostředkovatele), kteří upozorňovali, že za vás pouze v Číně zaplatí – a že všechno ostatní (dodání, celní řízení) jde na Vaše triko.

    I čínské obchody začínají rozesílat z Evropy, což třeba problém celního řízení eliminuje. Je to o chlup dražší, než přímo, ale při započítání všech vicenákladů pořád levnější.

    Riziko – to je vždy, i při objednání z Česka. Osobně ho snižuji výběrem obchodů, které tady už nějaký pátek jsou a dá se předpokládat, že i nějaký pátek budou.

    Dá se snížit i tím, že si člověk připlatí za doporučené doručení. Nebo to sice zdarma, ale DHL (či jiný přepravce) to doveze až domů.

    Reklamace – u dražších věcí nevím. Ale u menších vždy bez problémů. Třeba mi poslali jiný typ věci, než jsem si objednal, tak vždy poslali po reklamaci nový kus a starý ani nechtěli.

    Třicetiminutovou frontu na poště stejně jako neznalost placení kartou na internetu tady asi nevyřešíme.

    Suma sumárum: je to volba každého z nás.

    • tyčka napsal:

     Šlo mi spíše o to, zda skutečně platíte přímo kartou anebo přes nějakého prostředníka jako je třeba paypal.

    • TP napsal:

     Každý obchod to má jinak – a zpravidla nabízí různé možnosti platby. Tedy přímo kartou, přes PayPal apod.

     Jinak pokud máte obavu o svůj účet, existují samostatné platební karty. Ty fungují na principu kreditu: kartu si „nabijete“ a pak jí platíte právě do výše kreditu. Nikdo tak nemá šanci „vyluxovat“ účet.

     Existují jich mraky: FreePay, Blesk peněženka, Biip, na poštách cosi prodávají (ale teď si nevzpomenu na název)…

    • tyčka napsal:

     Tak o této platební kartě jsem nevěděl – to by mohl být opravdu dobrý nápad.

    • Honza napsal:

     Existují i karty, které jsou ještě zajímavější. Transferwise a Revolut nabízejí účty (s kartou zdarma), kam taky můžete posílat tolik peněz, kolik zrovna potřebujete. Výhoda ovšem je, že kartou můžete kdekoliv platit v místní měně a pro převod se používají skutečné kurzy, ne posunuté kurzy bank. Hodí se to na cesty i placení v zahraničních eshopech. Revolut se dá spravovat jen přes mobilní aplikaci, tj. musíte mít smartphone (a nevím, jestli mají aplikaci pro Windows phone; mělo by to jít řešit emulátorem Androidu). Placený účet u Revolutu pak dokonce umí generovat virtuální karty, takže na internetu nikdy neplatíte dvakrát stejnou kartou. Prostě ji po zaplacení zrušíte a i kdyby Vám někdo její údaje ukradl, tak už neplatí. Osobní zkušenosti s touhle funkcí nemám. Transferwise účtuje nějaké poplatky, ale dost nízké, vždy mi to vyšlo o dost líp než převod přímo bankou. To jen tak pro doplnění.

 10. Jirka Hadač Redakce napsal:

  Měl bych jedinou zásadní kritiku k povlečení. Raději než spát na Brucovi McCandlessovi, tak bych spinkal na Samantě, nebo přikryt Jelenou Serovovou či Kathleen Rubins. Ať se na mě nikdo nezlobí. Samozřejmě je otázka, zda je k sehnání.
  Ikdyž, malinko svou kritiku musím opravit, rozklikl jsem si to povlečení s Brucem, a beru zpět, vypadá to božsky. Ale pořád, Samanta je Samanta.
  http://www.babyveci.cz/detail/6501744/povleceni-vesmir-astronaut
  https://www.bonami.cz/p/povleceni-kosmonaut-140×200-cm
  https://www.wellmarket.cz/www-webareal-cz/Povleceni-Mesic
  https://www.prehozynapostel.cz/Chlapecke-lozni-povleceni-s-raketou-d4317.htm
  https://www.e-povleceni.com/product.asp?cookiecheck=yes&numPageStartPosition=1&P_ID=36357&strPageHistory=cat&strKeywords=&strSearchCriteria=&PT_ID=3183
  https://www.glami.cz/herding/herding-povleceni-vesmir-8086165/
  a jen takový bonbónek na závěr
  https://souteze.obrazkove-povleceni.cz/polstarek-micro-kosmonaut-40-40.html
  Jinak moc hezké, musím říct, spousta z nich by mě ani nenapadla.
  Moc dobrá práce od autora.

 11. Franta napsal:

  Nechci byt hnidopich, ale chybi mi tu kriticke momenty kosmonautiky a vesmirne osudy 🙂 Jinak moc pekne namety.

  • TP napsal:

   Děkuji za reakci! Odpověď je jednoduchá: chtěl jsem přinést méně známé náměty. Myslím, že Kritické momenty i Vesmírné osudy každý čtenář Kosmonautixu zná – a informovat o nich by bylo pověstným nošením dříví do lesa.

   Přesto Vesmírné osudy v textu nechybí – stačí jen pozorně číst. 😉

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.