ŽIVĚ A ČESKY: Sojuz-FG se vrací po nehodě

11. října startovala ruská raketa Sojuz-FG zatím naposledy. Při odhazování postranních urychlovacích bloků se však kvůli vadnému čidlu neotevřel ventil na kyslíkové nádrži jednoho bočního bloku, který pak narazil do centrálního stupně. Výsledkem byla nouzová situace vedoucí k oddělení pilotované lodi Sojuz MS-10. Od té doby se již rakety Sojuz vrátily do služby a startovaly hned několikrát. Na všech je přitom stejný systém čtyř urychlovacích bloků i jejich odhazování. dnes se však do služby vrátí i samotná varianta Sojuz-FG.

Ke startu by mělo dojít dnes, tedy v pátek 16. listopadu v 19:14 středoevropského času. Náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 19:00 SEČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu. Tím se dostanete na stránku přenosu na YouTube. Pokud z jakéhokoliv důvodu (třeba kvůli pomalému internetu, nebo datovým limitům) nemůžete sledovat video, bude pro Vás na této stránce připraven psaný online přenos, o který se bude starat Martin Gembec. Nové příspěvky se Vám zobrazí automaticky – stránku obnovujte pouze v případě, kdy se nový příspěvek neobjeví více než pět minut.

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/

Zdroje obrázků:
https://artemjew.ru/wp-content/uploads/2018/08/progress1808-4.jpg

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

4 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: Sojuz-FG se vrací po nehodě”

 1. Roman napsal:

  Odkud budete dnes vysílat live stream?

 2. jarpe napsal:

  Jak se těsně před strtem raketa zakymácela ze strany na stranu vypadalo strašidelně.

 3. Racek napsal:

  Na plno raket jsem si v různých muzeích sáhl. Bohužel, nikdy jsem start naživo neviděl a přistání raketoplánu jsem zaspal. Ach jo. Ještě že mám tyhle přímé přenosy s vždy kvalitním komentářem. Díky.
  No, zdá se že Rusové se zase pomalu rozjíždějí. Bývalé slávy už asi nikdy nedosáhnou, ale své si asi vždy uhrají. Nakonec, oni vždycky byli velcí snílci a své kosmonautice fandil celý národ. A tak by to mělo být.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.