Kosmotýdeník 302 (25.6. – 1.7.)

Kosmotýdeník vám každý týden přináší souhrn všech podstatných událostí uplynulých sedmi dní, které se týkají kosmonautiky. Zároveň se zde vždy najde místo na události, kterým nebyl čas se věnovat. Dnes je to například zkouška letového exempláře solární plachty pro cubesat, který poletí v rámci první mise rakety SLS. Krom toho se podíváme také na nevydařený start japonské soukromé rakety MOMO-2, který skončil výbuchem na startovním stolci. Nevynecháme ani pravidelný souhrn všech článků z Kosmonautixu a další rubriky a události. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.

Solární plachta pro cubesat s velkým úkolem

NEA Scout při svém letu k asteroidu

NEA Scout při svém letu k asteroidu
Zdroj: http://space.skyrocket.de

Letos jsme se poprvé dočkali hned několika malých sond i samotných cubesatů, které vyrazily mimo oběžnou dráhu Země. Tedy tam, kam až doposud létaly velké a náročné stroje. Sondu InSight provází dva malé cubesaty, stejně tak čínskou retranslační družici pro Měsíc doprovázejí také dvě malé sondy, z nichž jedna je stále plně funkční. Jedná se o ohromné výzvy pro malé sondy o rozměrech sotva pár desítek centimetrů. V tak malých zařízeních je značně náročnější zajistit energii, teplotu i místo pro vědecké systémy a v neposlední řadě i pro systémy komunikace. Velmi zajímavá výprava se nyní připravuje v NASA. Mise budou součástí prvního letu rakety SLS a jejím hlavním úkolem bude zkoušení solární plachty.

Raketa SLS, která má Američany vrátit zpět na Měsíc, pomoct vybudovat stanici u Měsíce, či napomoci letu k Marsu, si svoji premiéru odbude při misi EM-1, při které vynese loď Orion, která bude zatím bez posádky. Součástí startu však bude i třináct kontejnerů na malé sondy a cubesaty, které budou mít různé úkoly. Vzhledem k tomu, že druhý stupeň rakety zamíří vstříc Měsíci, bude pro malé sondy tento let velkou příležitostí, jak se vydat do hlubšího vesmíru a otestovat spoustu nových technologií. V Marshallově středisku NASA v Huntsville v Alabamě probíhal v minulých dnech důležitý test pro jeden ze zmíněných třinácti cubesatů. Testovala se solární plachta.

NEA Scout bude uvolněn z druhého stupně rakety SLS

NEA Scout bude uvolněn z druhého stupně rakety SLS
Zdroj: https://i.ytimg.com/

„Vývoj plachty, která využívá energii Slunce pro pohon, byl kdysi považován za nemožný,“ řekl Joe Matus, projektový manažer NEA Scout z Marshallova střediska, „Právě v tomto desetiletí jsme viděli výrazné inovace a pokrok v této dnes slibné technologii a NEA Scout je dalším vývojovým krokem k využití solárních plachet pro zkoumání sluneční soustavy. Náš tým skutečně usilovně pracoval na tom, aby se tato technologie stala realitou a bylo povznášející vědět, že plachta, kterou jsme právě testovali, bude ta, která bude pohánět naši malou sondu.“

Cubesat NEA Scout je 6U cubesat, tedy sonda složená ze šesti bloků o hraně deset centimetrů. Jeho váha bude 14 kilogramů. Cubesat bude uvolněn z kontejneru na druhém stupni poté, co se oddělí kosmická loď Orion. Sonda bude vybavena rozkládací solární plachtou o ploše 86 metrů čtverečních o délce jedné ze čtyř vodících tyčí 6,8 metru. Poté, co se NEA Scout oddělí od horního stupně SLS, využije nejdříve své malé trysky na plyn a změní trajektorii letu tak, aby zamířil k blízkozemnímu asteroidu 1991 VG. Po několika dnech samostatného letu začne cubesat rozkládat svoji plachtu. K plnému rozložení by mělo dojít zhruba za 30 minut. Záměrem je využít plachtu nejen ke zvyšování rychlosti, ale také jako manévrovací jednotku, kdy při jejím natáčení, bude tlak sluneční záření korigovat i směr cubesatu, čímž se ušetří stlačený plyn samotné sondy.

„Během posledních dvou testů inženýrské zkušební plachty jsme vylepšili systém jejího rozvinutí, který bude probíhat za letu cubesatu,“ uvedla Tiffany Lockett, projektová inženýrka NEA Scout. „Tento test se skutečným letovým exemplářem je první a jediný na Zemi, než bude cubesat vynesen v rámci mise EM-1. Museli jsme se ujistit, že systém bude pracovat správně. Analyzujeme data z tohoto testu, abychom se ujistili, že systém rozvinutí pracoval podle očekávání před jeho konečnou montáží na cubesat a odesláním ke startu.“

Test rozkládání letové plachty pro NEA Scout

Test rozkládání letové plachty pro NEA Scout
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Kosmický přehled týdne:

Exploze po dopadu MOMO-2

Exploze po dopadu MOMO-2
Zdroj: https://s.hdnux.com/

Neúspěchem skončil druhý test japonské soukromé společnosti Interstellar Technologies, která se snaží vyvinout malé rakety pro vědecké účely. Raketa MOMO-2 byla vypuštěna z malé střelnice KYODO, selhala zhruba po čtyřech sekundách od startu, kdy ze zatím neznámých důvodů zhasl motor a raketa dopadla zpět na startovní stolec a explodovala. Cílem plánovaného letu do výšky zhruba 80 – 100 kilometrů bylo otestování mikrofonu vyvinutého univerzitou v Kochi, které mělo testovat šíření zvukových vln ve vysokých výškách.

Pro společnost Interstellar Technologies to byl již druhý pokus o start, kdy testovali malou raketu o výšce 10 metrů a průměru 50 centimetrů o váze jedné tuny. V červenci 2017 ztratili při prvním letu této rakety kontakt po 70 sekundách od startu. Zakladatel společnosti Takafumi Horie zatím konstatoval, že vůbec netuší, co se stalo, když při minulém testu motor fungoval tak dlouho a tentokrát zhasl tak rychle. Zatím není jisté, zda dojde k dalšímu testu, protože společnost nemá žádné velké finanční zázemí. Pro druhý start uskutečnili úspěšnou crowdfundingovou kampaň. Nicméně by rádi provedli ještě jeden test.

Tento týden jsme mohli vidět historicky poslední start Falconu 9 ve vývojové verzi Block 4 před nasazením finální verze Block 5. Během startu, který byl naprosto úspěšný, byla vynesena již jednou použitým prvním stupněm i již jednou použitá nákladní loď Dragon na misi CRS-15. Během startu vznikly velmi vydařené snímky, které si můžete prohlédnout níže.

Falcon 9 ve verzi Block 4 vynáší Dragon CRS-15

Falcon 9 ve verzi Block 4 vynáší Dragon CRS-15
Zdroj: https://www.flickr.com/

Časosběrný snímek ze startu Falconu 9 s lodí Dragon CRS-15

Časosběrný snímek ze startu Falconu 9 s lodí Dragon CRS-15
Zdroj: https://www.flickr.com/

Kondenzační stopa z vynesení Dragonu

Kondenzační stopa z vynesení Dragonu
Zdroj: https://www.flickr.com/

Pohled na motory pracujícího prvního stupně Falconu 9

Pohled na motory pracujícího prvního stupně Falconu 9
Zdroj: https://www.flickr.com/

Přehled z Kosmonautixu:

Na následujících řádcích naleznete souhrn všech článků, které za uplynulý týden vyšly na portálu kosmonautix.cz. Pořádnou dávku kosmonautky začneme zlehka. Pozvali jsme vás na červnovou Kosmoschůzku. Ačkoli odkazovaný článek z pondělku má za tím, zda nás čeká poslední let Falconu 9 ve verzi Block 4 otazník, tak dnes už víme, že jsme skutečně viděli poslední let této vývojové verze rakety. Nechali jsme vás také nahlédnout na takový běžný výzkumný den na Mezinárodní kosmické stanici. Došlo tak na mikrobi, rostliny, ale také oči. Ačkoli ambiciózní mise AIM, která měla zamířit k duálnímu asteroidu, přišla o evropskou účast, Evropa se nevzdala a připravuje svoji vlastní misi HERA. Tak trochu zakletý Electron a jeho první komerční start nepřišel ani tento týden. Start byl odložen do dalšího startovního okna. Podívali jsme se také na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa o založení Space Force. Vznikla tak vesmírná armáda? Dosavadní nejsilnější ruská raketa Proton zažívá poslední roky opravdu zlé časy. Situace dospěla až k tomu, že dny Protonu jsou již možná sečteny. Velmi nepříjemná zpráva přišla ohledně termínu vypuštění dalekohledu Jamese Webba. Jeho start byl opět o rok odložen a navíc se zvýšila i jeho cena. Živě a česky jste tento týden mohli vidět start rakety Falcon 9 ve verzi Block 4. Byl to vůbec poslední let této verze a krom již jednou použitého prvního stupně, byla vynesena i již jednou použitá kosmická loď Dragon. Tak trochu ze záhrobí sondy Cassini byla interpretována data o výzkumu měsíce Enceladus, na němž byly zjištěny komplexní organické látky. Sonda OSIRIS-REx se pomalu blíží ke svému cíli a my vám nabídli pohled na to, kde se nyní nachází. Pokud se někdy vypravíte na Měsíc, měli byste si dávat pozor na místní prach, který může mít neblahé dopady na lidský organismus. Doporučujeme tedy nedýchat moc zhluboka. Na závěr se podíváme na připravovanou zásobovací loď Progress, kterou čeká superrychlá jízda k ISS.

Snímek týdne:

Barevnost ve vesmíru je složité a náročné téma, nicméně z dostupných dat o barevnosti planetky Ryugu, ke které se stále blíží japonská sonda Hayabusa 2, se dá sestavit fotografie, kterou jsme vybrali jako snímek týdne. Na ní vidíme krom barevnosti i upravenou jasnost samotné planetky. Ryugu je totiž hodně tmavý objekt s velmi malou odrazivostí, takzvaným albedem. Snímky, které vidíme, jsou pořízeny hodně citlivými přístroji a záměrně světelně přepálené, aby vynikly detaily.

Ryugu v barvě

Ryugu v barvě
Zdroj: http://www.unmannedspaceflight.com/

Video týdne:

Velmi pěkné záběry nám poskytla SpaceX ze svého šestnáctého padákového testu připravované pilotované lodě Crew Dragon (Dragon 2). Během videa můžete spatřit detaily, které ukazují, jak se odstřelují postupně padáky, za co tam drží a jak poměrně komplikovaný systém to je. Většinu z nás zatím může mrzet, že se nakonec upustilo od motorického přistání. To by byla podívaná. Dočkáme se u BFR/BFS.

Zároveň dnes bude ještě jedno video týdne. Byly uvolněny záběry z interiéru kabiny lodi Sojuz MS-09 z doby celého startu až po vynesení na oběžnou dráhu. Jsou to unikátní záběry, které nám dovolují sledovat práci posádky i poslouchat zvuky z interiéru kabiny. Výrazy posádky jsou pak třešinkou na dortu. Sledujte hlavně Alexandra Gersta v levé sedačce.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
https://www.japantimes.co.jp/
https://twitter.com/
https://forum.nasaspaceflight.com/

Zdroje obrázků:
https://www.flickr.com/photos/spacex/42374725204/in/photostream/
https://www.flickr.com/photos/spacex/41281636860/in/photostream/
https://www.flickr.com/photos/spacex/42374725534/in/photostream/
https://www.flickr.com/photos/spacex/41281636620/in/photostream/
http://www.unmannedspaceflight.com/index.php?act=attach&type=post&id=43137
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/nea_scout_june_2018.jpg
http://space.skyrocket.de/img_sat/lunar-flashlight__1.jpg
https://i.ytimg.com/vi/VIiK0jWzmEA/maxresdefault.jpg
https://s.hdnux.com/photos/74/22/35/15804265/5/920×920.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

3 komentářů ke článku “Kosmotýdeník 302 (25.6. – 1.7.)”

  1. Jezo napsal:

    Odkedy sa regulerne pouzivaju tablety pri starte Sojuzov? Pamatam si start TMA16 s Padalkom, Kornyenkom a Kellym, ktori mali uz tablety, ale zaznela poznamka, ze zatial sa len testuju pri starte, kedze ide o skusenu posadku.
    Co tam Gerst stale tuka? Nesledujem starty pravidelne, tak som mal predstavu, ze sa kozmonauti len vezu a ovladania sa chytaju len ak treba riesit nieco necakane.
    Inak Prokopyev sa tam cely cas tvari ako znudeny autobusar vezuci rozjarenych zapadnych turistov. 😀

  2. Rado napsal:

    To video zvnútra Sojuzu je super! Díky za odkaz. A samozrejme aj za článok každú nedeľu 🙂

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.