Mikrobi, rostliny a oči – běžný den výzkumu na ISS

O tom, že je výzkum na ISS velmi pestrý, se toho napsalo už hodně. Ale stejně jako vždy, je i zde neocenitelný nějaký konkrétní příklad.  NASA je v tomto směru hodně aktivní a na svém webu vydává poměrně pravidelná shrnutí činností, které astronauti na stanici provádí. Kupříkladu v pátek 22. června jsme se dozvěděli, že Serena Auñón-Chancellor uložila do vědeckého mrazáku geneticky upravené mikroorganismy, na kterých se bude zkoumat jejich schopnost konkurovat běžné petrochemické výrobě. Její kolega Richard Arnold se zase třeba věnoval rostlinám pěstovaným v zařízení Plant Habitat-1, kde se studují rozdíly v růstu rostlin ve stavu beztíže oproti růstu na Zemi.

Oba američtí astronauti se později připojili k veliteli současné expedice, Andrew Feustelovi, který prováděl výzkum oka. Trojice tedy spolupracovala při obsluze optického koherentního tomografu, díky kterému vznikly dvourozměrné i trojrozměrné snímky oka. Tyto údaje poslouží lékařům k lepšímu pochopení toho, jak pobyty ve vesmíru ovlivňují právě naše zrakové ústrojí. Nenudil se ani německý astronaut, Alexander Gerst. Ten především plnil loď Cygnus nepotřebnými věcmi a odpadem. Cygnus by totiž měl stanici opustit již za dva týdny – konkrétně 15. července. A mimochodem náhledovou fotku dnešního článku vyfotil také Alexander Gerst. Pojmenoval ji Outpost tedy něco jako Výspa, či Základna.

Alexander Gerst se v modulu Columbus věnuje experimentu Grip study, který je zaměřený na změny nervového systému ve stavu mikrogravitace. Výsledky mohou pomoci vylepšit návrhy příštích kosmických stanic, aby byly bezpečnější. Stejně tak by se daly tyto poznatky využít i pro pozemské pacienty trpící neurologickými potížemi.

Alexander Gerst se v modulu Columbus věnuje experimentu Grip study, který je zaměřený na změny nervového systému ve stavu mikrogravitace. Výsledky mohou pomoci vylepšit návrhy příštích kosmických stanic, aby byly bezpečnější. Stejně tak by se daly tyto poznatky využít i pro pozemské pacienty trpící neurologickými potížemi.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

Zdroje informací:
https://blogs.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://c2.staticflickr.com/2/1775/42047010675_c5f9bc7860_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/896/28904582848_76eea40fed_k.jpg

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

5 komentářů ke článku “Mikrobi, rostliny a oči – běžný den výzkumu na ISS”

  1. Jirka Hadač napsal:

    Upřímně říkám, že je mi jedno, jestli to NASA dělá proto,že jako státní instituce placená daňovými poplatníky musí, nebo kvůli PR nebo protože chce vzdělávat lidi. Podstatné je, že to sdílí. A to je to hlavní. A jsem jí za to vděčný.
    Dycky mě fascinuje, jak se člověk musí pořádně zapřít, zajistit a upnout, aby mohl pohnout rukou a nic kolem sebe neporozbíjel při nějaké rotaci.
    A už by se mohl rozjet i nějaký jeho fotografický seriál, když už tak krásně fotí.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.