Superrychlý Progress natankován

Rusové se již dvakrát pokusili o vypuštění lodi Progress vstříc ISS na superrychlou dráhu, na které by od startu do připojení uběhly pouhé tři hodiny. Ani jeden pokus nakonec nevyšel a lodě letěly po delší dráze. Už za pár dní nás čeká start Progressu MS-09 a Rusové by jej rádi vypustili po superrychlé dráze. 25. června byly dokončeny zkoušky solárních panelů této zásobovací lodi a mohla začít příprava na tankování paliva do jejích nádrží. O den později technický management potvrdil připravenost lodi na plnění palivem a stlačenými plyny – jak do pohonného systému KDU, tak i do nádrží určených k doplnění zásob na ISS.

Ve stejný den, tedy 26. června se v montážní hale u rampy 31 podařilo dokončit připojování čtyř urychlovacích bloků k centrálnímu stupni rakety Sojuz 2-1A, která se použije právě k vynesení Progressu MS-09. Jeho tankování bylo dokončeno mezi 27. a 28. červnem a o den později oznámila RKK Eněrgija, že loď byla navrácena do montážní haly u stanoviště 254, kde došlo k jejímu usazení na držák pro závěrečné přípravy. Pokud se nic nepokazí, měl by se Progress připojit k hornímu stupni v úterý 3. července.

Progress MS-09 po dokončení tankování.

Progress MS-09 po dokončení tankování.
Zdroj: http://russianspaceweb.com

Zdroje informací:
http://russianspaceweb.com/
https://twitter.com/

Zdroje obrázků:
https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/…84e411fa3116ae0319e10e40a556d84b&oe=5BAB3307
http://russianspaceweb.com/…/iss/progress_ms/ms09/post_fueling_06-29-16_1.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

9 komentářů ke článku “Superrychlý Progress natankován”

 1. Alois napsal:

  Američané před padesáti lety v projektu Gemini provedli spojení s cílovou lodí koncem prvého obletu stíhací lodi a to na první pokus za polovinu času který bude potřebovat Progres na “ superrychlé misi „, pokud se to Rusům na třetí pokus opravdu povede.

  • maro napsal:

   Aloisi. Opakujete se a navíc to bylo něco úplně jiného. Zaprvé do bylo v poloviční výšce. Zadruhé nemanévroval automat. Zatřetí spotřebovali tolik paliva, že by jim za to dnes při zásobovací misi fakt nikdo nepoděkoval. Prostě když dva dělají totéž …

   • Jirka Hadač napsal:

    A nehrozilo, že roztřískají drahou ISS. Se vší úctou k ISS, ale zde bylo na místě zmínit hlavně její cenu. Také bych dodal, že když chtěli Američané při COTS-2 nadokovat Dragon, tak se to Rusům nelíbilo. Prostě všichni si uvědomují cenu a obrovské úsilí vynaložené na stavbu toho, co létá nahoře a hlavně, proč to tam létá. Teda skoro všichni..

   • Alois napsal:

    Setkání před padesáti lety zcela jistě neřídili astronauti, ale počítače, sice dle dnešní úrovně primitivní, ale dostatečně výkonné aby astronauty posunuly do role kontrolorů, kteří mačkali tlačítka pokračovat-nepokračovat. V každém případě tehdy počítače určovaly motorické manévry a to úspěšně, pokud se nemýlím tak několik let před sovětskými “ automaty „.
    Proto jsem toho názoru, že se se srovnávat dá, ale mohu se mýlit.

 2. Jirka Hadač napsal:

  Pořád platí, že sebou při deorbitaci vezme Pirs? Taktéž držím palce, je to fantasticky zajímavá možnost, které bych se rád dočkal i v lidském provedení.

 3. Lubix napsal:

  Držím jim palec at se to konečně povede.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.