ŽIVĚ A ČESKY: Použitý Dragon na použitém Falconu

Studenti by si už zítra dopoledne měli užívat první desítky minut letních prázdnin a my jim přinášíme tip, jak největší volno ve školním roce stylově zahájit. Zváni jsou pochopitelně i zájemci dřívějšího data narození, kteří již školou povinní nejsou. Z floridského kosmodromu by měla odstartovat raketa Falcon 9 se zásobovací lodí Dragon. První stupeň Falconu bude použit podruhé a dost možná se jedná o vůbec poslední start z vývojové verze Block 4. To jsou jen ty nejzákladnější důvody, proč Vám chceme zprostředkovat tento start živě a s českým komentářem.

Ke startu by mělo dojít zítra, tedy v pátek 29. června. Startovní okno se otevírá v 11:42 středoevropského letního času a náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy krátce před 11:30. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu. Tím se dostanete na stránku přenosu na YouTube. Pokud z jakéhokoliv důvodu (třeba kvůli pomalému internetu, nebo datovým limitům) nemůžete sledovat video, bude pro Vás na této stránce připraven psaný online přenos, o který se bude starat Martin Gembec. Nové příspěvky se Vám zobrazí automaticky – stránku obnovujte pouze v případě, kdy se nový příspěvek neobjeví více než pět minut.

Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/…/6/60/20180625153035%21SpaceX_CRS-15_Patch.png

 

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

32 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: Použitý Dragon na použitém Falconu”

 1. Anastaz napsal:

  Dík za přenos, i když koukám na záznam. Ve SpaceX by měli čas startu konzultovat s mým zaměstnavatelem. Bohužel, vůbec se tak neděje! 🙂

 2. Vlastimil Pospíchal napsal:

  Ten uvolněný díl by mohl být nějaký zapomenutý šroub, alespoň tak mi to připadalo. Je mi jasné, že SpaceX bude analyzovat video, bude pátrat po jeho původu a vyšetřovat to jako anomálii.

  Může to však být i standardní chování odpojovacího mechanismu, který zajišťuje rozdělení spoje, pokud se rozpojí alespoň dva ze tří zámků.

 3. Kamil napsal:

  Byl to 55. start v roce, čili za pololetí. Padne letos po třiceti letech sto startů?

 4. David R. napsal:

  Když 1. stupeň nepřestává, co se potom dělá s přebytkem paliva? V prvním stupni se asi nechá co nejméně, ale potom musí zbýt spousta paliva ve druhém stupni? Spotřebuje se kompletně na deorbitaci? Jinak by to byl asi pěkný ohňostroj!

 5. PKoz napsal:

  Není ta kratší doba práce druhého stupně způsobená delší dobou práce prvního stupně?

 6. Alois napsal:

  Jestlipak mají na věži lávku pro astronauty, pilotovaný let se nezadržitelně blíží. V jakém čase budou nastupovat, je známa tato sekvence.

 7. Jirka Hadač napsal:

  Já se teď můžu těšit na dvě věci. Na salát s infarktem a na komentovaný přenos, který uvidím večer :-). Předem za něj díky. Inu, když člověk jede dřív do práce, tak neuvidí přímý přenos.

 8. Libor napsal:

  Díky moc za přenos! Sledoval jsem konečně zas živě. 😉

 9. Lukas napsal:

  Vyborny prenos.perfektny koment od dusana

 10. Albert napsal:

  Mohl by nouzově Dragon svézt astro-kosmonauty na zem?

  • Daniel napsal:

   Rekl bych, ze ne, jelikoz tam nejsou sedacky, takze nevim jak by tam byli pridelany aby se jim nic nestalo

   • Albert napsal:

    Když by byla nouze? Nafouknou matrace a hurá. Ne? Díky.

    • ventYl napsal:

     Pristanie Dragona je dost divoka jazda, takze na nafukovaci matrac to nebude. V Dragone je ale „sietovy program“ pre naklad a s tym by *mozno* nieco slo vyskumat. Predpokladam, ze prenosne dychacie pristroje na ISS su a cas potrebny na zostup na zemsky povrch by vykryli. Otazne je, ako by sa Dragon vysporiadal s prebytkom tlaku v trupe.

     Myslim si ale, ze uplne nerealne to nie je. Svojho casu sa Elon o Dragone vyjadril, ze ak by platili bezpecnostne predpisy z cias raketoplanov, tak by do Dragona stacilo dat sedacky a mozu v nom lietat astronauti. Samozrejme, je to tvrdenie pritiahnute dost za vlasy. Ale ak by jedinou inou alternativou bola smrt astronautov, tak by to podla mna mohlo mat nenulovy uspech.

     Pre moralku vsetkych zucastnenych by malo menej destruktivny dopad, ak by niekto zahynul pri pokuse o zachranu, nez ak by zahynuli vsetci pri nicnerobeni.

     Otazne v tomto pripade skor bude, ci by bolo mozne Dragona od stanice odputat, ak by bola cela posadka vovnutri lode. Pripadne dalsie scenare, ktore by boli v takom pripade pravdepodobne, ako napr. keby stanica rotovala.

  • Dušan Majer napsal:

   Jedině, pokud by ten člověk měl oblečený skafandr, ale nedovedu si to moc představit.

  • Vítek napsal:

   Z programu raketoplánů jsou známé případy, kdy astronaut nebyl při návratu připoutaný v křesle a jen se vestoje přidržoval třeba sedaček kolegů ale raketoplány měly podle mě o dost hladší přistávací sekvenci, než Dragon, nebyly tam nárazové šoky jako vystřelení padáků či dopad do oceánu, kdy se může celá loď převrhnout. Současný Dragon není navržený ani certifikovaný pro přepravu lidí a do něčeho podobného by určitě jen tak nešli. Od toho jsou nahoře Sojuzy.

   • Tovy napsal:

    Přesně ta samá otázka mne dnes napadla taky 🙂 Jestli NASA někdy uvažovala o této superkritické variantě.
    Asi by to chtělo znát přetížení a rázy při přistání, na druhou stranu živé experimenty v Dragonu taky přistávají…
    Podle mne by to jít mělo, nosnost na to s přehledem má a pokud si drží atmosféru, tak by ani ty skafandry nebyly potřeba (bavíme se přece jen o krizi a předpokládejme, že Sojuzy jsou nepoužitelné).
    Ale i tak by mne zajímalo oficiální stanovisko.

   • Tovy napsal:

    Stejně jako nebyl certifikovaný LEM pro tři lidi na čtyři dny letu a přistávací motor na korekce dráhy 🙂

    • Vítek napsal:

     Tak oficiální stanovisko já samozřejmě poskytnout nemohu. Myslím, že kdyby byla posádka na ISS v ohrožení života, Sojuzy mimo provoz a Dragon jediný k dispozici, tak by nic jiného nezbylo ale přijde mi to jako hodně divoká a nepravděpodobná varianta. Resp. nedovedu si představit, co by se muselo stát.
     Btw. Apollo 13 zas tak úplně z vody nevařilo, přistávací motor LEMu se používal k manévrování s celou sestavou už na Apollu 9. A McDivitt, co to tehdy manuálně řídil, seděl při Apollu 13 jako manažer v řídícím středisku.

    • Tovy napsal:

     Oficiální stanovisko by samozřejmě musela dát NASA, to je jasné (Třeba to někdy v rámci nějakého pořadu udělá).
     To o testech na Apollu 9 jsem nevěděl, díky za informaci. Zas tak moc jsem to nestudoval. V dokumentech o Apollu 13 od realizovaných motorických manévrů dával Grumman trochu „ruce pryč“, ovšem otázka je, na kolik šlo o doslovný přepis z porad.
     Samozřejmě předpokládejme, že by se šlo dolů bez skafandrů (z důvodů, o kterých píše Vlastimil Pospíchal).
     Jisté neplánované enviromentální schopnosti lodi v nouzi prokázali i Sověti (Sojuz 23), takže podpora života by se asi neřešila. Deorbit taky bývá celkem rychlý. Jak by to ale dopadlo – toť otázka…

     Souhlasím, že scénář je krajně nepravděpodobný až hypotetický. Otázka je, zda byl někdy předložen a probírán.

  • Vlastimil Pospíchal napsal:

   Eventuální scénářem by mohlo být, že by stanice i Sojuzy byly zničeny nějakým meteoroidem či kosmickým odpadem a lidé by se uchýlili právě do toho Dragonu. Skafandry Sokol jsou však uskladněny v těch Sojuzech, takže je otázkou, zda by se k nim vůbec dostali. Skafandry EVA se pro návrat nehodí, dost dlouho trvá jejich „oblékání“. Dragon nemá systém podpory života ani sedačky. Scénář, ve kterém by se Dragon stal jedinou možností, jak se vrátit na Zemi, je tedy velmi nepravděpodobný.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.