sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 300 (11.6. – 17.6.)

Již třístý týden vychází na Kosmonautixu Kosmotýdeník, který mapuje nejzajímavější události uplynulého týdne. Dnes vás čeká jedno malé překvapení a velmi zajímavé hlavní téma. Společnost Honeybee Robotics totiž otestovala funkční zařízení pro technologicky a finančně nenáročné zařízení pro odběr vzorků z vesmírných těles. V dalších tématech se podíváme na výsledky vycházky EVA z ISS, anebo stav vodíkové nádrže rakety SLS. Přeji vám pěkné čtení a hezkou neděli!

Úspěšný test pro odběr vzorků z jiného tělesa

Návrat vzorků z jiné planety je svatý grál kosmonautiky. Vzorky z Měsíce, které byly dovezeny výpravami Apolla, se zkoumají dodnes a stále přináší nové informace. Existuje mnoho metod, jak se ke vzorkům dostat, vždycky jsou však extrémně technologicky náročné. Navíc se za současné situace nedají všude poslat lidé, což je možná vůbec nejkomplikovanější cesta. Existuje však několik společností a skupin, které se snaží najít levnější a dostupnější způsob odběru vzorků, který bude unifikovaný a použitelný na více tělesech s různými podmínkami. Jednou z takových společností je ta se sladkým názvem Honeybee Robotics.

Raketa Xodiac připravovaná pro start Honeybee Robotics
Raketa Xodiac připravovaná pro start Honeybee Robotics
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Společnost původem z Pasadeny v Kalifornii vyzkoušela poslední model svého systému sběru vzorků z povrchu, který je pneumatický a nese jméno PlanetVac. Systém je to hodně specifický a nápaditý a podstoupil díky tomu hodně originální test. Musíme si před tím ještě představit malou raketu společnosti Masten Space Systems, která nese název Xodiac a jejíž součástí byl i systém PlanetVac. Jedná se o malou raketu na tekuté pohonné látky, která spaluje Isopropylalkohol s tekutým kyslíkem. Raketa si svoji premiéru odbyla v roce 2016. Není schopná dosáhnout ani suborbitálního letu a je určena právě pro různé testování a také ověřování způsobů raketového přistávání.

Systém pro odběr vzorků PlanetVac je navržen tak, aby byl součástí návratové rakety. V tomto případě byl přímou strukturální součástí přistávacích nohou rakety Xodiac. „Příležitost vyzkoušet technologii na Zemi předtím, než je doručena pro jinou planetu, umožňuje vědcům a plánovačům mise mít jistotu, že jakmile technologie dorazí do cílové destinace, bude fungovat,“ uvedl Ryan Dibley, manažer kampaní v programu NASA Flight Opportunities, tedy programu, který financoval tento test.

Detail zařízení PlanetVac
Detail zařízení PlanetVac
Zdroj: https://honeybeerobotics.com/

Jak již bylo řečeno, PlanetVac je součástí přistávacích nohou rakety Xodiac a byl vyzkoušen za plného provozu. Raketa na háku se vznesla, aby po chvíli dosedla, aktivovala systém PlanetVac, který odebral úspěšně asi 380 gramů vzorků prachu, načež se raketa zase vznesla a opět přistála. PlanetVac funguje tak, že po aktivaci vytvoří v nádobě tvořící přistávací nohu pomocí trysek přetlak, který vytvoří vypuštěním zásob vzduchu a tím zvedne prach z místa přistání do horní části mechanismu, kde je podtlak a zde je následně prach uzavřen. Krásně je celý systém ukázán na tomto obrázku. Zde pak může být umístěn analyzátor, který rozhodne, zda neprovést další odběr, anebo systém, který dopraví materiál do návratového pouzdra.

Cílem je eliminovat pohyblivé části a zlevnit a zjednodušit celý systém tak, aby byl co nejspolehlivější a přitom právě i levnější. PlanetVac může být na přistávacím landeru umístěn ve více kusech, třeba na každé přistávací noze a může být i pročištěn a použit k dalšímu odběru, pokud vzorek nebude vhodný. Celý koncept se vyvíjí už deset let a prošel celou řadou proměn. Současný stav však nabízí už celkem uplatnitelný systém, který splňuje většinu vytyčených cílů. Provedený test navíc potvrdil, že systém je schopný fungovat ve věrném napodobení reálné mise, kdy dosedne pomocí raketového přistání, není zničen, je schopen provést odběr a udržet vzorek. Níže přiložené video dokumentuje průběh celého testu.

Kosmický přehled týdne:

Byla ukončena 211. vycházka z Mezinárodní kosmické stanice. Vycházky se účastnili Drew Feustel a letový inženýr Ricky Arnold, oba z NASA. Během vycházky, která trvala 6 hodin a 49 minut byla jako hlavní úkol nainstalována HD kamera pro budoucí dokování soukromých lodí Crew Dragon a Starliner. Byla dále vyměněna kamera na nosníku stanice. Astronauti se věnovali také úpravě některých externích experimentů, třeba na modulu Kibó. Celková doba, kterou astronauti strávili při práci vně stanice, dosáhla 54 dní, 23 hodin a 29 minut.

Z kosmodromu Pleseck včera úspěšně odstartovala raketa Sojuz 2-1b s horním stupněm Fregat-M a vynesla družici navigačního systému GLONASS, který je obdobou celosvětového navigačního systému GPS, anebo třeba Galileo. GLONASS využívá konstelace družic umístěných na střední oběžné dráze Země (MEO) pro vysílání navigačních signálů. Stejně jako ostatní satelitní navigační systémy, GLONASS pracuje vysíláním přesných časových signálů, které může přijímač vypočítat, z čehož zjistí jak dlouho trvá signálu jeho doručení – a tedy jak daleko je satelit. Družice navíc dokáží určit i svoji vzájemnou polohu až čtyř dalších blízkých družic. Rozmisťování družic GLONASSu začalo ještě v rámci Sovětského svazu v říjnu 1982. Tehdy byla vypuštěna jediná družice Uragan a dva simulátory pomocí rakety Proton-K s horním stupněm Blok DM-2. Během 80. let a koncem 90. let, byla vybudována konstelace GLONASS, která dosáhla počáteční provozní kapacity s pokrytím Ruska v roce 1993 a plného celosvětového pokrytí v roce 1996. Na konci devadesátých let však fungovalo již jen deset družic a systém byl před zhroucením. Od roku 2001 je nasazována druhá generace družic a systém se stabilizoval.

NASA zveřejnila starší fotografii, která ukazuje převoz vodíkové nádrže rakety SLS pro let EM-1, který bude premiérový pro tuto raketu. Aktuálně nádrž podstupuje nanášení izolační pěny v budově 131 v MAF.

Vodíková nádrž pro první let rakety SLS
Vodíková nádrž pro první let rakety SLS
Zdroj: https://c2.staticflickr.com/

Přehled z Kosmonautixu:

Přichází čas na shrnutí všech článků, které v průběhu týdne vyšly na serveru Kosmonautix. Denně se na našich stránkách dočkáte minimálně dvou, pojďme na ně. Začali jsme rozpoznáváním tajemných oranžovobílých pásů. Pondělí jsme načali novým nepravidelným seriálem o velmi očekávané misi evropské kosmické agentury – Juice. V otitulkovaném videu jsme vám představili raketu Atlas, jejíž postupný vývoj probíhá už neuvěřitelných 61 let. V dalším článku jsme se podívali do zákulisí dnes tolik skloňované znovupoužitelnosti prostředků určených pro lety do vesmíru. Tento týden jsme také nabídli něco pro mladé zájemce o kosmonautiku, kteří měli možnost zeptat se přímo astronauta. Po minulém týdnu, kdy k ISS dorazila loď Sojuz MS-09 je posádka na stanici opět kompletní. Podívali jsme se blíže na tři nové členy, kteří posádku doplnili. Stavba kosmické sondy kombinuje široké spektrum všemožných znalostí a dovedností. Věděli jste, že k oborům, které do takové stavby mají co mluvit, patří i ševcovství? Příběhem tohoto týdne se stalo sledování osudu marsovského vozítka Opportunity, které se ocitlo v zatím nejsilnější marsovské prachové bouři, které zažilo. Během týdne se také uskutečnila vycházka EVA z Mezinárodní kosmické stanice. Výstup jste mohli sledovat živě. Kosmická loď Cygnus je jedna ze dvou současných soukromých lodí, která vozí náklad na stanici. Po vyložení nákladu a naplnění odpadem při zpáteční cestě shoří v atmosféře. Nyní se však prověřuje, jak tuto loď využít ještě lépe, protože její možnosti jsou poměrně široké. Sonda Dawn postupně snižuje svoji oběžnou dráhu kolem trpasličí planety Ceres a nám se tak nabízí opravdu detailní pohledy. Japonsko připravuje velmi zajímavou misi, která si klade za cíl dopravení vzorků z povrchu marsovského měsíce Phobos na Zemi. Japonsko ještě jednou. Sonda Hayabusa 2 se finálně přibližuje k planetce Ryugu a my tak máme možnost vůbec poprvé spatřit její povrch. Přiblížení sledujeme s vámi.

Snímek týdne:

Malá čínská sonda Longjiang-2 vyfotografovala Zemi zpoza Měsíce. Jelikož takových fotek je stále minimální množství, rozhodně stojí za pozornost. Sonda letěla k Měsíci společně s přenosovou sondou Queqiao, která bude později sloužit jako retranslační stanice mezi Zemí a sondou Chang’e 4, která přistane na odvrácené straně Měsíce.

Země ze sondy Longjiang-2
Země ze sondy Longjiang-2
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Video týdne:

Video týdne nebude video, ale to pro tento případ nebude vadit. Gifová animace ukazuje asteroid Ryugu focený ze vzdálenosti 700 – 650 kilometrů sondou Hayabusa 2, která se k němu pomalu přibližuje. Poprvé vidíme nějaké větší detaily na asteroidu a můžeme třeba i rozklíčovat to, že Ryugu má rovníkový pás, který značí rychle rotující planetky. Aktuality můžete zatím sledovat v tomto článku.

Příběh týdne:

Jelikož je s vámi Kosmotýdeník již 300 týdnů, což je asi 5,7 roku, nabádá nás vždy takové výročí k nějakému vylepšení tohoto formátu článku. Rád bych proto zahájil nepravidelnou rubriku, která bude hodnotit nějak emotivně, významově, nebo technologicky zajímavý příběh, který uplynulý týden přinesl. Uvidíme, zda se vám tento formát bude líbit a rádi si počkáme na vaše komentáře. Jelikož je Kosmotýdeník už tak dost dlouhý souhrn, bude tato rubrika pouze zkratkovitá a jejím cílem bude vyzdvihnout významný okamžik, který vyniká nad ostatními. Výběr bude provádět autor, proto jde samozřejmě o významně subjektivní věc. Pojďme na první příběh týdne.

Vozítko Opportunity přistálo společně se svým identickým dvojčetem na Marsu v roce 2004. Mise, kterou mělo toto vozítko vykonat, byla plánovaná na 90 marsovských dní (Solů), tedy zhruba dobu dlouhou asi tři pozemské měsíce. Výborně navržený kus techniky, houževnatá konstrukce, i nekonečná nápaditost a šikovnost týmu inženýrů, kteří za projektem stojí, způsobila, že malé vozítko v extrémně nehostinných podmínkách Marsu, miliony kilometrů od Země, pracuje a funguje až dodnes. Vše, co mělo vykonat je splněné a mnoho roků pracuje nad rámec svých cílů. Jeho houževnatost se promítla i v kultuře, například zdezde. Malý zázrak ve vesmíru. Něco, na co mohou být lidé opravdu hrdí.

V posledních dnech zažívá tento nezmar snad svoji největší výzvu. Vozítko se ocitlo blízko středu rozsáhlé marsovské prachové bouře. Vzhledem k podmínkám atmosféry Marsu mu nehrozí ani převrhnutí, ani zasypání pískem. Může ho však poškodit mráz, jenž by zničil systémy roveru, anebo zaprášení solárních panelů. Bouře však může panely také očistit a důmyslně navržené vozítko má šanci všechny tyto nástrahy přežít, protože jeho baterie je pro podobné případy dobře zabezpečena. Všichni tak s napětím očekáváme, až se na Marsu pročistí obloha, sluneční paprsky dopadnou na solární panely roveru a na to zda v té chvíli nabere Opportuunity dostatek energie, aby nám zase odpovědělo a pokračovalo ve své práci. Navíc nám může přinést zajímavé informace o prachových bouřích, které jsou nám stále tak trochu záhadou a to kvůli dynamice svého vzniku. Držíme mu palce!

Zdroje informací:
https://www.honeybeerobotics.com/portfolio/planetvac/
https://www.nasa.gov/centers/armstrong/features/planetvac_tested_on_masten_xodiac.html
https://twitter.com/OlegMKS/status/1007271182129909760
https://blogs.nasa.gov/spacestation/2018/06/14/spacewalkers-complete-hd-camera-installation-work/

Zdroje obrázků:
https://twitter.com/OlegMKS/status/1007271182129909760
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/afrc2018-0107-019.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/afrc2018-0107-007.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/afrc2018-0107-040.jpg
https://c2.staticflickr.com/2/1726/27946245627_da837bcbff_h.jpg
https://pbs.twimg.com/media/DfpVBU2XcAAuon0.jpg:orig
https://honeybeerobotics.com/wp-content/uploads/2013/10/PlanetVac-2018-775×436.png
http://www.hayabusa2.jaxa.jp/topics/20180616je/img/anime_obs20180614_vband_v5.gif

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
19 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Radim
Radim
6 let před

Gratuluji k výročí 🙂

Petr Scheirich
Petr Scheirich
6 let před

„PlanetVac funguje tak, že po aktivaci vytvoří v nádobě tvořící přistávací nohu podtlak, který vytvoří vypuštěním zásob vzduchu a tím zvedne prach z místa přistání“

Na to by mohl nějaký šťoural reagovat, jak to má fungovat na tělesech bez atmosféry, kde už větší podtlak vytvořit nejde :-).
PlanetVac ale vytváří pomocí plynových trysek přetlak (ve spodní části nádoby) a podtlak (ve vrchní části nádoby) zároveň. Princip pěkně demonstruje třeba tento obrázek:
http://planetary.s3.amazonaws.com/assets/images/society/planetvac/20180208_planetvac-xodiac-land-sample.jpg

Jiný Honza
Jiný Honza
6 let před
Odpověď  Lukáš Houška

No nic ve zlém, ale bez obrázku to moc není k pochopení ani teď.

Každopádně gratuluji k výročí.

Radoslav Karasek
Radoslav Karasek
6 let před

Ten komiks neni o Oppy ale o Spiritu na pocest jeho konca a neni cely. Cela verzia je tuto:comment image

peter
peter
6 let před
Odpověď  Radoslav Karasek

nuž, správny zdroj je tento https://xkcd.com/695/

Radoslav Karásek
Radoslav Karásek
6 let před
Odpověď  peter

Ano, to je správny zdroj. V článku je ale odkaz priamo na JPEG, tak som sem pastol odkaz na prvý kompletný JPEG, ktorý som na mobile našiel a neriešil originálny zdroj.

Spytihněv
Spytihněv
6 let před

Longjiang nebude sloužit jako retranslačka. Ale jinak ta fotka by z Longjiang být opravdu měla.

Jan Dryák
6 let před
Odpověď  Spytihněv

Longjiang je jeden z mini sasatelitů spolucestujících s retranslační sondou Queqiao.

Kameru na palubě Longjiang-2 dodala Saudská Arábie, která tímto snímkem zachytila krajinu svého původu : )

Spytihněv
Spytihněv
6 let před
Odpověď  Jan Dryák

Vše vím a nic z toho nepopírám 🙂 Jen upozorňuji autora článku, že Longjiang opravdu NEBUDE sloužit jako retranslačka.

Jinak máme kliku, že selhala Longjiang-1 a ne dvojka. Protože Saudská kamera je jen na dvojce.

Jiri Dvorak
Jiri Dvorak
6 let před

Dobrý den, nevíte někdo zda bude spaceX resp. Elon Musk účasten IAC2018 v Brémách? Rád bych si Elona poslechl na živo.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Jiri Dvorak

Hezký den, upřímně řečeno nevím, zkusím to ověřit.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Jiri Dvorak

Ptal jsem se Petra Melechina z webu ElonX.cz a ten mi řekl, že to není příliš pravděpodobné, protože zatím nikdo oficiálně neřekl, že tam Elon bude. Letos by IAC měl být ve znamení hlavně Blue Origin a Jeffa Bezose.

Jiri Dvorak
Jiri Dvorak
6 let před
Odpověď  Dušan Majer

Děkuji za odpověď. Je to škoda, je tam několik dní tak by bylo opravdu dobré kdyby tam byl současný největší hybatel a inovátor kosmonautiky. A hlavně je to hodně blízko, takže by se tam dalo zajet vlakem.

solto
solto
6 let před

Zdravim. Táto otázka sa týka Tesly. V jednom článku som sa dočítal, že v Tesle šéfuje vývoju umelej inteligencie Slovák Andrej Karpathy. Neviem, či o tom viete.
Možno by ste naňho mohli získať kontakt a urobiť s ním rozhovor o jeho práci v Tesle?

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  solto

Hezký den,
jsme web zaměřený na kosmonautiku a tudíž tohle téma zpracovávat nebudeme. Chceme se držet svého kopyta. 😉

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.