ŽIVĚ: Dva Američané na kosmické procházce

Andrew Feustel a Richard Arnold dnes vystoupí do volného prostoru a bude se jednat již o jejich třetí společný výstup (první měli 29. března, druhý pak 16. května). Pomáhat jim budou dva kolegové, kteří na stanici dorazili teprve před pár dny – Serena Auñón-Chancellor a Alexander Gerst. Výstup samotný začne ve 14:10 našeho času, ale NASA TV bude ve svém vysílání informovat o přípravách na vycházku již od 12:30 SELČ. V našem článku najdete přehrávač přímého přenosu, kde budete moci celý výstup sledovat živě.

Astronauti budou mít za úkol nainstalovat nové kamery s vysokým rozlišením, které budou mít hlavní využití při chystaných pilotovaných misích soukromých lodí od SpaceX a Boeingu. NASA mimochodem možná poprvé oficiálně oznámila, že jejich první nepilotované testovací mise by měly přijít na konci letošního roku. Až doposud agentura informovala o startu nepilotovaných lodí v srpnu a pilotovaných do konce roku. Ale zpátky ke kamerám – jejich úkolem bude poskytnout kvalitní pohled na lodě během jejich přibližování a dokování ke stanici.

Alexander Gerst oběma mužům pomůže obléct skafandry a Serena Auñón-Chancellor bude mít na starost ovládání staniční robotické paže. Dvojice v minulých dnech ještě nacvičovala robotické manévry, při kterých bude kosmonaut připojen nohama ke konci robotické paže, která jej dopraví na pracovní místo a zase zpátky.

Zdroje informací:
https://blogs.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://blogs.nasa.gov/…/sites/240/2018/06/arnold_feustel_eva51.jpg

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

9 komentářů ke článku “ŽIVĚ: Dva Američané na kosmické procházce”

 1. Ketivab napsal:

  „NASA mimochodem možná poprvé oficiálně oznámila, že jejich první nepilotované testovací mise by měly přijít na konci letošního roku.“

  Prý se nakonec jednalo o chybu.

  https://twitter.com/SciGuySpace/status/1007310319935524864

 2. Kamil napsal:

  Andrew překonal na třetím místě historických tabulek Peggy v čase stráveném ve volném prostoru. 61 hodin 54 minut.
  Bude mít ještě čtvrtý výstup během téhle mise? Nejlepší specialista, toho by měli využít. Na rekord mu schází ještě 17 hodin, to jsou 3 vycházky.

 3. Petr Novák napsal:

  Zdravím,nedá mi spát jedna otázka.Jak je to na ISS se vzduchem?To se kyslík dováží a nebo je zde nějaké zařízení, které přeměňuje oxid uhličitý na kyslík a uhlík?

  • Dušan Majer napsal:

   Hezký den,
   je to kombinace obojího. ISS disponuje systémy, které umí převádět oxid uhličitý na kyslík, ale ta přeměna nikdy není dokonalá. Na stanici jsou proto nádrže, ze kterých se atmosféra postupně doplňuje. Tyto nádrže se doplňují ze zásobovacích lodí, které s sebou vozí nejen již namíchaný vzduch, ale třeba i čistý kyslík.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.