Štítek ‘Japonsko (JAXA)’

ŽIVĚ A ČESKY: H-3 startuje s družicí pro pozorování Země

Nespavci se budou dnes v noci moci podívat na start japonské rakety H-3, která bude na oběžnou dráhu vynášet družici ALOS-3. Jak vyplývá ze samotného názvu, jedná se již o třetí družici z řady ALOS. Ty slouží k pozorování Země. Bude sloužit k regionálnímu pozorování, kartografii, monitorování katastrof atd. ALOS-3 nabídne oproti předchůdcům vyšší rozlišení pořízených snímků, které je 0,8 metru a větší výkon. Raketa H-3 je japonská raketa s výškou 57 metrů, průměrem 5,27 metrů a hmotností 422 tun. Na obou stupních jako palivo využívá kapalný vodík a jako okysličovadlo kapalný kyslík.

Znovupoužitelná raketa Japonska

JAXA oznámila, že do roku 2040 plánuje postavit variabilní a hlavně opětovně použitelný nosič. Určený i pro lety s posádkou! 6. března 23:35 

Vesmírná technika: Japonské rakety Lambda 3H a Lambda 4S

VT_2021_08

Posledně jsme se podívali na začátek vývoje kosmických raket v Zemi vycházejícího slunce. Vývoj výškových raket Kappa a Lambda směřoval nejen k dosahování stále větších výšek, ale ultimátním cílem bylo dosažení oběžné dráhy. Tento úkol dostala raketa Lambda 4S, která nakonec po sérii havárií přece jen uspěla a na oběžnou dráhu dopravila družici Ohsumi.

Vesmírná technika: Japonské výškové rakety Kappa a Lambda

VT_2021_07

Japonské snahy o konstrukci nosných raket začaly suborbitálními (též výškovými) raketami Kappa. Na ně následně navázaly pokročilejší rakety Lambda, které už byly schopné dosáhnout mnohem větší výšky. Vědcům se tak otevřela možnost zkoumat kosmický prostor, inženýři zase ocenili možnost vyzkoušet si technologie pro další krok vpřed – pro rakety určené k dosažení oběžné dráhy.

Na co se těšit v roce 2021?

Tak jako v posledních letech Vám i letos přinášíme na samotném začátku roku výhled na dalších 12 měsíců z pohledu kosmonautiky. Jak sami uvidíte, máme se skutečně na co těšit a o zajímavé momenty jistě nebude nouze. Stejně jako vždy se sluší i tentokrát připomenout, že zde bude řeč pouze o událostech, které jsou plánovány v době, kdy článek vychází. V dalších měsících se mohou objevit i další významné momenty, o kterých zatím nevíme – některé nás potěší, jiné zklamou. Některé projekty, o kterých tu budeme psát, možná sklouznou do roku 2022, ale to v tuto chvíli nikdo neví.

Hayabusa-2 má nový cíl

JAXA oznámila cíl rozšířené mise – jde o malý asteroid 1998 KY26 bohatý na vodu, o průměru 30 m (kontakt s tímto NEO v 7/2031). 16. září 18:18

Top 5: Lodě ve službách kosmonautiky

V našem seriálu budeme pokračovat tam, kde jsme skončili v minulém dílu. Tentokrát se ze souše přesuneme na vodu. Lodě byly vždy v okolí, když přistávaly do vln oceánu například kosmické koráby Mercury, Gemini i Apollo, ale byly na vodě i během startů raketoplánů, když posádky na jejich palubu vytahovali vyhořelé pomocné motory SRB, které se po vyčištění používaly znovu. Lodě jednoduše po celém světě pomáhají v kosmonautice nejrůznějšími způsoby. Přes sledování až k pomoci v záchraně částí hardwaru. A kdo náš seriál sleduje delší dobu, tak ví, že to není poprvé, co se jim budeme věnovat. Už jsme měli samostatný díl o flotile společnosti SpaceX a proto se v dnešním dílu neobjeví. Pokusil jsem se tedy zaměřit hlavně na současnost a opět vybrat něčím zajímavé zástupce.

ŽIVĚ A ČESKY: Spojené Arabské Emiráty míří k Marsu

Tak už je to tady! Dlouhé měsíce Vám v našich článcích opakujeme, že rok 2020 bude rokem Marsu a nyní nás čeká první ze tří startů k rudé planetě. A bude to hned start plný prvenství. Spojené Arabské Emiráty totiž vypravují svou první meziplanetární misi pojmenovanou Al-Amal, někdy nazývanou Hope, tedy Naděje. Orbiter Marsu vážící 1350 kg má startovat v neděli ve 23:58 SELČ na japonské raketě H-IIA z kosmodromu Tanegašima. Pokud chcete být u tohoto historického startu s námi, přijměte naše pozvání k živě a česky komentovanému přenosu.

Další pasažéři pro USCV-1

První operační let lodě Crew Dragon má další pasažéry: Shannon Walker (expedice 24 a 25 ISS) a Soiči Noguči (expedice 22 a 23 ISS) z JAXA. 4. dubna 20:40

Mise JAXA k Phobosu

Japonská vláda schválila sondu MMX (Martian Moon eXploration) se startem v r. 2024, která by měla odebrat min. 10 g vzorek z měsíce Marsu. 21. února 21:40