Štítek ‘EVA’

Vesmírné výzvy – Červen 2024

VV_2024_06

I červnové Vesmírné výzvy zahájí čínská měsíční mise Chang’e 6, tentokrát to bude průběh mise a přílet se vzorky z odvrácené strany Měsíce. Další událost také patřila k hojně sledovaným a sice test Super Heavy + Starship, označený jako IFT-4. Dále koukneme na start pilotované testovací mise lodi Starliner, která se vydala vstříc ISS. Pak nás čeká příprava premiérové rakety Ariane 6P a starty misí GOES-U, NROL-186, Astra-1P a SVOM. Vesmírné výzvy neopomenou ukázat též problémy amerických výstupů do volného prostoru a připojení lodi Progress MS-27 k ISS. Přijměte naše pozvání ke společnému sledování premiéry tohoto videa, dnes tradičně ve 20:00.

Předčasně ukončený americký výstup

Dnešní výstup Tracy Calwell-Dyson a Michaella Barrata začal ve 14:45 SELČ, ale netrval dlouho. Když se otevřel průlez z přechodové komory, ohlásila Tracy, že se v jejím skafandru objevilo větší množství vody. Výstup tak byl neprodleně ukončen. 24. června 15:35

Upravený harmonogram amerických kosmických výstupů

Na Mezinárodní kosmické stanici mají v nejbližších dnech proběhnout dva americké výstupy do volného kosmického prostoru. První je plánován na pondělí 24. června a druhý na úterý 2. července. Oba dva výstupy budou vysílány živě přes NASA TV. První výstup by měl začít 24. června ve 14:00 SELČ, přičemž má trvat zhruba šest a půl hodiny. Přímý přenos na NASA TV začne o hodinu a půl dříve. V rámci tohoto výstupu se Tracy Caldwell-Dyson a Michael Barratt vydají z modulu Quest, aby dokončili výměnu boxu s elektronikou z komunikační antény na příhradové konstrukci stanice. Dvojice také odebere vzorky pro analýzu, která má prověřit schopnost mikroorganismů přežívat a množit se na vnějších površích orbitální laboratoře.

Vesmírné výzvy – Duben 2024

VV_2024_04

Dubnové Vesmírné výzvy otevře derniéra Delty IV Heavy a pak pro změnu premiéra rakety Angara z kosmodromu Vostočnyj. Dále uvidíme přistání Sojuzu MS-24. Čínská kosmická agentura provedla rotaci posádek na své kosmické stanici, konkrétně pomocí kosmických lodí Shenzhou 17 a Shenzhou 18. Pak nás čeká ruský výstup do volného prostoru a starty družic Bandwagon-1, USSF-62 a Galileo. Na závěr se můžeme těšit na prezentaci Elona Muska o budoucnosti SuperHeavy Starship a také výběr nehermetizovaných lunárních roverů pro program Artemis. Přijměte naše pozvání ke společnému sledování premiéry tohoto videa, dnes tradičně ve 20:00.

Ruský výstup do volného prostoru skončil

Dnešní výstup Olega Kononěnka a Nikolaje Čuba do volného prostoru trval cca 4,5 hodiny. Na přesný čas si ještě počkejme. Kosmonauti splnili všechny úkoly a výstup skončil o dvě hodiny dříve, než se čekalo. 25. dubna 22:31

Na co se těšit v roce 2024? (Pilotovaná kosmonautika)

Poté, co jsme si předevčírem představili nejočekávanější události roku 2024 v nepilotované kosmonautice, přichází čas na článek, který se zaměří na nejočekávanější momenty kosmonautiky pilotované. A i když nákladní kosmické lodě ve svých útrobách nevozí žádné astronauty, bude tato kategorie zařazena do tohoto článku. Nákladní lodě totiž vozí zásoby na kosmické stanice, kde je využívají právě kosmonauti. Kromě dění na ISS lehce nevynecháme ani témata, která se týkají komerčních letů na oběžnou dráhu. Zapomínat nesmíme ani na Indii, která sice v roce 2024 ještě člověka na oběžnou dráhu nedostane, ale připravuje letové testy, které do tohoto výpisu zcela jednoznačně patří.

Vesmírné výzvy – Listopad 2023

VV_2023_11

Divácky nejatraktivnější událostí právě končícího měsíce byl bezesporu druhý integrovaný let rakety SuperHeavy a lodi Starship. Uskutečnil se také průlet sondy Lucy kolem planetky Dinkinesh. Nových zásob se od mise CRS-29 dočkala Mezinárodní kosmická stanice. Na této stanici se v listopadu uskutečnil americký výstup do volného kosmického prostoru. Naši východní sousedé se mohou pochlubit družicí VERONIKA na oběžné dráze, která letěla spolu s misí Transporter-9. Do kosmu se vydala třetí dvojice družic O3b mPOWER. Závěr bude patřit dlouhému statickému zážehu rakety Ariane 6. Přijměte naše pozvání ke společnému sledování premiéry tohoto videa, dnes tradičně ve 20:00.

Vesmírné výzvy – Říjen 2023

VV_2023_10

V říjnu jsme sledovali důležité kosmické události, včetně úspěšného startu sondy Psyche, problémů s únikem chladiva z modulu Nauka, ruské kosmické vycházky a startu mise Shenzhou 17. Dále jsme se dozvěděli o aktuálním dění v kosmonautice, návratu lodi Shenzhou 16 a testu záchranného systému lodi Gaganyaan za letu. Předběžná analýza vzorků z planetky Bennu, testy na základně Starbase a úspěšné vynesení družic Project Kuiper uzavírají aktuální Vesmírné výzvy. Přijměte naše pozvání ke společnému sledování premiéry tohoto videa, dnes tradičně ve 20:00.

ŽIVĚ: Další čistě ženský výstup do volného prostoru

Když 18. října 2019 vystoupily z přechodové komory modulu Quest do volného kosmického prostoru astronautky Christina Koch a Jessica Meir, šlo o první výstup v historii, kterého se zúčastnily dvě ženy. Obě dámy si společný výstup zopakovaly ještě 15. a 20. ledna 2020, ale pak přišlo dlouhé období čistě mužských, případně smíšených výstupů. Na 1. listopadu chystá NASA další čistě ženský výstup do volného prostoru, kterého se zúčastní Američanky Jasmin Moghbeli a Loral O’Hara.  Obě dámy budou mít za úkol například odstranit tzv. H fixtures z pole fotovoltaických panelů 3B na segmentu příhradové konstrukce P4, což bude příprava na připojení držáku panelu iROSA, který zde bude instalován v roce 2025. NASA TV bude celý výstup vysílat živě a v tomto článku najdete okno přehrávače. Vysílání by mělo začít v 11:30 našeho času.

ŽIVĚ: Ruští kosmonauti prohlédnou místo úniku chladiva

Dnes v 19:55 SELČ by měl na Mezinárodní kosmické stanici začít zhruba sedm hodin dlouhý ruský výstup do volného kosmického prostoru Olega Kononěnka a Nikolaje Čuba. „Kononěnko a Čub instalují na povrch modulu MLM-U Nauka mikrovlnný radar Napor-miniRSA pro pozorování Země a vypustí 1,75kilogramovou studentskou družici Parus-MGTU,“ upřesnil Michal Václavík z České kosmické kanceláře. Bezesporu nejzajímavější však bude inspekce radiátoru na modulu Nauka, ze kterého 9. října uniklo chladicí médium. „Poškozenou větev rozvodu amoniaku odpojí a izolují,“ doplnil Michal Václavík. Na základě podrobné analýzy rozboru rizik kontaminace po tomto úniku se týmy expertů z NASA a Roskosmosu dohodly na zapracování dodatečných činností po samotném výstupu, které by měly zabránit zavlečení zbytkových stop chladiva do útrob stanice.