sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 240 (17.4. – 23.4.)

Neděle by nebyla pro mnoho lidí kompletní, pokud by nevyšlo tradiční shrnutí kosmonautiky za uplynulých sedm dní. Proto i dnes vychází nový díl našeho Kosmotýdeníku, který si klade za úkol na jednom místě zrekapitulovat všechny důležité momenty, aby byli stále v obrazu i ti, kdo nemají čas číst všechny články. Dnes bude hlavním tématem soubor několika menších témat, která mají jeden společný jmenovatel – přesun, transport, nebo alespoň přípravy na ně. Kromě toho se podíváme na řešení stávky v Kourou, nebo na nové fotky od sondy Cassini.

Kosmonautika v pohybu

V každém Kosmotýdeníku se snažíme kromě krátkých zpráv přinést i hlavní téma, které je delší. Tentokrát takové nosné téma chybí, ale místo toho se objevilo hned několik témat, která souvisí s přípravami na přesun kosmické techniky. Rozhodli jsem se tedy, že z nich uděláme jedno netradiční téma se společným jmenovatelem. Začneme v Texasu, kde leží základna McGregor. Na ní provádí SpaceX kromě jiného i statické zážehy prvních stupňů raket Falcon, než je pošle na kosmodrom, odkud odstartují.

Centrální stupeň Falconu Heavy na základně McGregor
Centrální stupeň Falconu Heavy na základně McGregor
Zdroj: https://pbs.twimg.com

Zatímco ještě před 14 dny jsme Vás informovali o tom, že na zdejším testovacím stanovišti stojí postranní urychlovací blok pro raketu Falcon Heavy, dnes už je vše jinak. Statický zážeh zřejmě proběhl, protože stupeň zakončený aerodynamickým kuželem už na stanovišti nahradil jiný exemplář, neméně zajímavý. Sice nemá aerodynamické zakončení, ale když se na něj podíváte detailněji, všimnete si, že disponuje zařízením pro připnutí postranních bloků.

Když si navíc všimnete písmen FH, bude Vám už jasné, že se tu připravuje statický zážeh centrálního stupně Falconu Heavy. Tento stupeň byl zbrusu nově vyrobený, zatímco oba postranní bloky budou tvořit lehce upravené zachráněné první stupně. Jedná se tedy o další krok vstříc premiérovému startu této rakety, na kterou se čeká už několik let.

Přesun prvního stupně na floridský kosmodrom
Přesun prvního stupně na floridský kosmodrom
Zdroj: https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net

U SpaceX ještě zůstaneme, protože na floridský kosmodrom v tomto týdnu dorazil další první stupeň Falconu 9. Podle všeho by mělo jít o stupeň s označením 1035, který by se měl použít k vynesení jedenácté zásobovací lodě Dragon k Mezinárodní vesmírné stanici. Tento start je zatím naplánován na konec května.

Na přesun se připravují i další kusy kosmické techniky. NASA nyní pozvala novináře do výrobního závodu v Michoudově středisku, kde vznikají první stupně nové americké rakety SLS. V hlavní roli má být neletový kvalifikační exemplář motorové sekce rakety SLS. Ten pochopitelně nedisponuje motory a je určen ke strukturálním zkouškám. Tyto zkoušky proběhnou v Marshallově středisku, kam bude kvalifikační kus přepraven po vodě na palubě transportního člunu Pegasus.

Motorová sekce je na horním konci spojena se simulátorem části vodíkové nádrže.
Motorová sekce je na horním konci spojena se simulátorem části vodíkové nádrže.
Zdroj: https://www.nasa.gov
Přesun ICPS z haly HIF do Delta Operations Center
Přesun ICPS z haly HIF do Delta Operations Center
Zdroj: https://c1.staticflickr.com/

Na Floridě se už manipulovalo dokonce i s letovým hardwarem rakety SLS. O tom, že na kosmodrom dorazil horní stupeň ICPS, který se použije při prvním startu nového amerického těžkotonážního nosiče, jsme Vás již informovali. Tehdy byl náklad dočasně uložen v budově HIF. 11. dubna se ale horní stupeň vydal na cestu do nedaleké haly Delta Operations Center. Důvodem jsou zřejmě zkoušky, které probíhaly i před misí EFT-1. Před nimi byl horní stupeň v této hale překlápěn s pomocí jeřábů do svislé polohy.

Jako poslední bod našeho souhrnného tématu jsme si nechali bezkonkurenčně nejdražší hardware, který se momentálně připravuje na přesun. Nejde o nic menšího, než o Dalekohled Jamese Webba. Ten již dlouhé měsíce pobývá v čisté místnosti na Goddardově středisku, kde do něj technici nainstalovali šestiúhelníkové segmenty primárního zrcadla, ale i vědecké přístroje, načež došlo na vibrační zkoušky.

Nyní ale přichází čas připravit se na přesun. Základní konstrukce dalekohledu Jamese Webba by měla v průběhu května (bez bližšího upřesnění) opustit Goddardovo středisko a zamíří na Johnsonovo středisko, kde podstoupí dodatečné zkoušky, na které v Goddardově středisku nejsou vybaveni. O přesunu Vás samozřejmě budeme informovat v samostatném článku.

Základní konstrukce JWST se pomalu připravuje na cestu z Goddardova střediska na Johnsonovo středisko, kde podstoupí zkoušky.
Základní konstrukce JWST se pomalu připravuje na cestu z Goddardova střediska na Johnsonovo středisko, kde podstoupí zkoušky.
Zdroj: https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net

Kosmický přehled týdne

Interiér lodi Tiančou-1
Interiér lodi Tiančou-1
Zdroj: https://i.imgur.com

K orbitální laboratoři Tiangong-2 dorazil v sobotu ráno našeho času první exemplář nové čínské zásobovací lodi Tiančou. V průběhu dvouměsíčního pobytu dojde k několika odpojením, aby bylo možné třikrát otestovat připojení kosmické lodi k orbitální laboratoři. Pro Čínu jde o klíčové zkoušky, protože lodě Tiančou mají vozit zásoby a hlavně palivo na budoucí stanici, která se začne stavět už v příštím roce. Ostatně i při aktuální misi se bude zkoušet transport paliva do nádrží stanice.

Po oddělení od stanice by měla kosmická loď absolvovat ještě tři měsíce dlouhý samostatný let, při kterém budou pokračovat palubní experimenty. Jde například o zkoumání lidských kmenových buněk ve stavu beztíže, zkoumání řídnutí kostí, chování myších embryonálních buněk pro regenerativní medicínu, nebo testování nového typu elektrostatického akcelerometru. Po pěti měsících od startu by měla loď shořet v atmosféře.

Francouz Thomas Pesquet a Američanka Peggy Whitson včera v poledne našeho času zachytili staniční robotickou paží již sedmou zásobovací loď Cygnus. Ta byla na oběžné dráze už od úterý, kdy proběhl úspěšný start na raketě Atlas V. Cygnus ale musel s připojením ke stanici počkat až na sobotu, protože přednost dostal pilotovaný Sojuz MS-04, který startoval ve čtvrtek a k orbitálnímu komplexu se připojil šest hodin po startu. Cygnus byl připojen na spodní uzel modulu Unity a součástí ISS zůstane po dobu tří měsíců.

Aktuální konfigurace ISS.
Aktuální konfigurace ISS.
Zdroj: https://pbs.twimg.com

Sonda Cassini poslala již mnoho zajímavých fotek. V tomto týdnu se na veřejnosti objevily zpracované snímky dvou menších měsíců. Prvním z nich je Atlas (nepravidelný tvar s rozměry 40,8 × 35,4 × 18,8 km) a druhým je Epimetheus (téměř kulovitý tvar s rozměry 129,8 × 114 × 106,2 km)

Měsíc Atlas vyfocený sondou Cassini
Měsíc Atlas vyfocený sondou Cassini
Zdroj: http://www.unmannedspaceflight.com
Epimetheus vyfocený sondou Cassini
Epimetheus vyfocený sondou Cassini
Zdroj: http://www.unmannedspaceflight.com

Francouzská vláda a zástupci stávkujících zaměstnanců z kosmodromu v Kourou podepsali v pátek 21. dubna dohodu. Skončila tak stávka spojená s blokádou infrastruktury, která provoz evropského kosmodromu v Jižní Americe ochromila na téměř měsíc. Provoz v Kourou by se měl pomalu vracet do starých kolejí, ale zatím není jisté, kdy dojde k dalšímu startu.

Přehled z Kosmonautixu

Ještě v neděli jsme psali o výměně okenní tabulky na ISS, v pondělí jsme na stanici zůstali při již 21. dílu seriálu Thomasův fotokoutek. A jelikož bylo Velikonoční pondělí, zkusili jsme se podívat, zda je možné tyto svátky spojit s kosmonautikou. I v desátém díle seriálu o stanicích Saljut jsme se dozvěděli mnoho zajímavostí z historie, naopak do budoucnosti nás měl poslat první přímý přenos ze startu rakety ve formátu 360°, ale technika trochu protestovala. Podívali jsem se na technické řešení čínské lodi Tiančou a ve čtvrtek nás čekaly hned dva živě a česky komentované přenosy. Loď Cygnus přivezla na ISS mnoho zajímavých vědeckých experimentů a společnost Blue Origin se chystá na statické zážehy svého motoru BE-4. Sonda Cassini naposledy prolétla kolem měsíce Titanu a zamířila do velkého finále své mise. Expedice s pořadovým číslem 51 se zkompletovala do pětičlenného počtu a vědci se už nyní těší, na nový velký kosmický teleskop. Aktuální výčet článků uzavírá sobota plná zásobovacích lodí – čínská Tiančou a soukromá Cygnus dorazili do svého cíle jen s rozestupem několika hodin.

Snímek týdne

O startu kosmické lodi Sojuz MS-04 jsme Vás již informovali, ale vrátíme se k němu ještě jednou. Při startu z kazašského Bajkonuru byl totiž pořízený velmi zajímavý snímek. Fotograf na něm zachytil tři ženy, které mávají raketě stoupající k obloze. Jde o manželku a dvě dcery amerického astronauta Jacka Fischera, který na špičce rakety společně s Fjodorem Jurčichinem mířil na oběžnou dráhu. Věřme, že celá mise proběhne bez problémů a Jack Fischer se v září vrátí ke své rodině.

Manželka a dvě dcery Jacka Fischera mávají raketě, která vynáší jejich otce a manžela do vesmíru.
Manželka a dvě dcery Jacka Fischera mávají raketě, která vynáší jejich otce a manžela do vesmíru.
Zdroj: https://scontent-mxp1-1.xx.fbcdn.net/

Video týdne

22. dubna se po celém světě slaví Den Země, který má lidem připomenout, že planeta na které žijeme, není nezničitelná, ale že jde o křehký ekosystém, který se dá velmi snadno poškodit. Kosmonautika do tohoto tématu hodně promlouvá, jelikož právě díky nejrůznějším družicím můžeme lépe pochopit globální a často komplikovaně provázané procesy, které v konečném důsledku rozhodují o dalším osudu naší Země. Jako Video týdne jsme vybrali téměř desetiminutové video s těmi nejlepšími záběry z vesmíru na naši planetu. Pokud navíc máte 4K televizi nebo monitor, určitě neváhejte – právě takové rozlišení tohle video má.

Zdroje informací:
https://twitter.com/
https://www.reddit.com/
http://forum.kosmonautix.cz/
http://forum.kosmonautix.cz/
https://blogs.nasa.gov/
http://www.kosmo.cz/

Zdroje obrázků:
https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/…7cfaf819e6d6f7f1ff6fc5f4fb8c7284&oe=5995D0E4
https://pbs.twimg.com/media/C-AVAXTWAAIgxWp.jpg
https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/…a5b293c907e012f27d2e559869895019&oe=598C99D8
https://www.nasa.gov/…/image/maf_20170328_p_simulator_move_jlg_-511.jpg
https://c1.staticflickr.com/3/2813/34183900565_439c3d9896_b_d.jpg
https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/…952763119a796b72d119011cac3ac706&oe=598307C6
https://i.imgur.com/ZssXe3j.jpg
https://pbs.twimg.com/media/C-BLoXIXsAA2htD.jpg:large
http://www.unmannedspaceflight.com/index.php?act=attach&type=post&id=41022
http://www.unmannedspaceflight.com/index.php?act=attach&type=post&id=38588
https://scontent-mxp1-1.xx.fbcdn.net/…419d5795db8b6650c61370423414035a&oe=598D5BFC

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
HnD
HnD
7 let před

Technická poznámka, Jacku Fischerovi mávají jeho dvě dcery, ta prostřední je manželka :–)

Jiří Hošek
Jiří Hošek
7 let před
Odpovědět  HnD

Dobrý postřeh. Jack i Fjodor mají každý dvě dcery.comment image

Michael Voplatka
7 let před
Odpovědět  HnD

Děkujeme za upozornění. Chyba byla opravena.

Štěpán
Štěpán
7 let před
Odpovědět  HnD

Nutno podoktnout, že manželka vypadá dobře, když jsme si ji spletli s dcerou… 😀

MichaelM
MichaelM
7 let před
Odpovědět  HnD

Nutno ještě podoktnout, že starší dcera, ta napravo, se zbláznila do Ruska a studuje všechno možné ruské, jako jazyk, kulturu a ekonomii (ekonomii?), na Georgetown U., a mladší dcera, nalevo, překonala srážku s rakovinou. Říkal to tatínek na NASA TV před odletem. A myslím, že mluvil rusky a ruská překladatelka to překládala zpět do angličtiny.

Spytihněv
Spytihněv
7 let před
Odpovědět  MichaelM

Nojo. Jak sám správně uvádíte. Starší dcera se zbláznila 🙂

Alois
Alois
7 let před

Postavičky ham-ham.

Michal
Michal
7 let před
Odpovědět  Alois

Po delší době komentujete k věci, pane Alois. Proč ty ženy neporovnáte s Apollem nebo Skylabem? 🙂

ptpc
ptpc
7 let před

Vynikajúci diel! A k postavičkám sa pridávam…

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  ptpc

Díky za pochvalu.

https://kosmonautix.cz/2017/04/23/kosmotydenik-240-17-4-23-4/