ŽIVĚ A ČESKY: Dva muži v Sojuzu a čínská loď

Ne, nadpis není názvem nového filmu, to si jen osudu a plánovačům kosmických letů podařila zajímavá shoda. Zítra by totiž mělo dojít hned ke dvěma zajímavým kosmonautickým událostem. Už v 9:13 našeho času by měla z Bajkonuru odstartovat raketa Sojuz FG s kosmickou lodí Sojuz MS-04. V jejích útrobách budou netradičně sedět jen dva lidé – Fjodor Jurčichin a Jack Fischer. A okolo 13:40 nás čeká druhý zajímavý start – čínská raketa Dlouhý pochod 7 má vynést první exemplář automatické zásobovací lodi Tiančou. Obě události bychom Vám rádi přinesli v přímém přenosu s českým komentářem.

Naše přenosy spustíme vždy zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 9:00 a 13:25 SELČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu. Tím se dostanete na stránku přenosu na YouTube. Pokud z jakéhokoliv důvodu (třeba kvůli pomalému internetu, nebo datovým limitům) nemůžete sledovat video, bude pro Vás na této stránce připraven psaný online přenos, o který se bude starat Martin Gembec. Stránku není potřeba obnovovat – nové příspěvky se Vám zobrazí automaticky.

Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/68/Soyuz-MS-04-Mission-Patch.png
https://forum.nasaspaceflight.com/…;topic=35611.0;attach=1419926;image

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

25 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: Dva muži v Sojuzu a čínská loď”

 1. janis maniscu napsal:

  U Sujuzu nejsou urychlovaci bloky ale prvni stupen. Pametnici historie kostrukce raket Sojuz (a vostok) to jiste vi. Na videu v cca 116 sec. letu je to navic ve vlozenem textu jasne napsane.

  • Dušan Majer napsal:

   Tahle debata se periodicky opakuje a nikdy k ničemu nevede. Někdo ty čtyři jednotky chápe jako urychlovací bloky, jiný jako první stupeň, jindy vznikají paskvily jako že Sojuz je 2,5 stupňová raketa a podobně. Takže zastávám názor, ať tomu každý říká jak chce, stejně si rozumíme. Já jim říkám urychlovací bloky, protože se zapalují současně s centrálním stupněm. Ale znovu opakuju, že je zbytečné to řešit, protože stejně všichni víme o čem je řeč.

  • maro napsal:

   Jenže i ten centrální blok je prvním stupněm, protože prostě hoří hned od začátku. Je to úplně stejné jako start raketoplánu. Tam taky hořely kapalinové motory raketoplánu už od začátku a nikdo jim neříkal „druhý stupeň“. A SRB nikdo neříkal „první stupeň“.

 2. Spytihněv napsal:

  Čína jede. To se nedá oddiskutovat. Podle mého názoru už se zařadila hned za USA na druhé místo v kosmických aktivitách. Občas nám předvedou pyro efekt v podobě startu, ale to je nepodstatné. Jde především o to, co vynáší. Jejich družice jsou velmi inovativní a navíc na konci roku přivezou něco z Měsíce a v roce 2018 dokonce premiérově přistanou na odvrácené straně. Zatím opravdu velmi dobré a ať jim to vydrží.

 3. Racek napsal:

  Start rakety vždy nadchne. No a když je dobrý a zajímavý komentář, není co dodat.
  Čínané mají být na co hrdí. Daří se jim, jejich program má rysy dlouhodobosti s dosažením stanovených milníků.
  A teď se těším na tu měsíční misi. A doufám v mnoho dalších.

 4. maro napsal:

  Hezký přenos. A docela koukám na věk kapitána a „šoféra“. 58 let to už je řekl bych docela dost.
  Jen bych opravil tu informaci o maximálním přetížení. To na kosmonauty nepůsobí těsně před oddělením centrálního stupně někdy kolem 260 sekundy letu, ale už těsně před oddělením postranních urychlovacích bloků kolem 114 sekundy letu. Je to vidět na pravém grafu infografiky. Hodnota tam dosahuje čísla 4, tedy 4g. Pěkně tomu odpovídá i tempo nárustu rychlosti, kterou zobrazuje prostřední panel infografiky. V čase 260 sekund už je to přetížení jen 2g.
  A to cuknutí na konci. To je situace, kdy spadne „gravitace“ z 2g na nulu. Kosmonautama to ani tak moc necukne, protože nemají pod sebou nic moc pružného stlačeného. Mrskne to s těma plyšákama, protože je vymrští ty pružné šňůrky natažené tím tahem 2g na hmotnosti plyšáků a najednou uvolněné při nulové gravitaci.

  • Dušan Majer napsal:

   Co se věku týče, tak tam problém není. Astronauti mívají skvělou fyzickou kondici, kterou by jim mohly závidět i o generaci mladší civilisté. 😉
   Díky za info o přetížení!
   A co se cuknutí týče – bylo vidět, že nejen plyšáci, ale i kosmonauti sebou pěkně trhli. 😉

  • MaG napsal:

   Jo, to největší přetížení bylo na grafu hezky vidět, taky mi došlo, že se Dušan zčásti sekl. Nicméně ono při onlinu si člověk leccos poplete a i když má připraveno, řekne něco jinak, než chtěl. Ale jestli o tom Dušan nevěděl, tak teď při zpětném přehrání to tam krásně vidí. Každopádně z toho se nestřílí.

 5. Andrej napsal:

  pekné zábery štartujúcej rakety Sojuz-FG a animáciu vysielal popri NASA TV aj Roskosmos… 🙂 https://www.youtube.com/watch?v=3iPuB-Ruzi4

  …vďaka opäť za kvalitný česky komentovaný prenos, ako vždy, nabitý informáciami 🙂

 6. Rudolf Šíma napsal:

  Díky za přenos. Koukám, že Vám Seznam konkuruje. https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/primy-prenos-z-bajkonuru-do-vesmiru-startuji-rusky-veteran-a-americky-novacek-30231?dop-ab-variant=&seq-no=1&source=hp
  No, myslím, že to časem povede k větší návštěvnosti zdejších komentovaných přenosů. Dobrá osvěta i od redakce Seznamu.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.