Stávka odložila start Ariane 5

Start rakety může zhatit počasí, technická závada na raketě, nákladu, nebo startovní rampě, nebo do střelecké prostoru může vplout neinformovaná loď. I když se podaří všechny tyto problémy vyřešit, stále není vyhráno – start může odložit třeba stávka dělníků. Přesně k tomu došlo na kosmodromu v Kourou. Včera, tedy v pondělí 20. března mělo dojít k vývozu rakety Ariane 5 na startovní rampu, ale to se nakonec muselo odložit. Tím pádem se posouvá i start, se kterým se nyní nepočítá dříve než ve středu.

Kompletně sestavená raketa měla vyrazit na 2,7 kilometru dlouhou cestu z montážní haly na startovní rampu ELA-3, přičemž se čekalo, že ke startu dojde dnes, tedy v úterý. Část dělníků, kteří spadají pod francouzskou kosmickou agenturu CNES však vstoupila do stávky. Není to přitom poprvé. V roce 2011 v Kourou stávkovali operátoři radarové sledovací stanice. Tentokrát do stávky vstoupili pracovníci, kteří měli zajistit vývoz rakety.

Družice KoreaSat 7 vyfocená 11. března při spouštění aerodynamického krytu. Nahoře můžete vidět hlavní motor družice SGDC, která je umístěná na horní pozici.

Družice KoreaSat 7 vyfocená 11. března při spouštění aerodynamického krytu. Nahoře můžete vidět hlavní motor družice SGDC, která je umístěná na horní pozici.
Zdroj: https://assets.cdn.spaceflightnow.com

Podle aktuálních informací by k vývozu mělo dojít dnes, tedy v úterý a start je plánován na 21:31 ve středu našeho času. Startovní okno je dlouhé a zavírá se až ve čtvrtek v 0:20 našeho času. Jakmile raketa dorazí na rampu, bude připojena k tankovacím potrubím , elektrickým a datovým konektorům, aby bylo možné zahájit přípravu na start. Odklad vývozu by neměl mít vliv na stav rakety ani nákladu. Technika byla při odkladu stabilizována a zůstává v dobrém stavu.

Při tomto startu  se mají na dráhu přechodovou ke geostacionární dostat dva satelity. První z nich nese název SDGC a druhý se jmenuje Koreasat 7. Družice SDGC má poskytnout strategické komunikační kapacity pro brazilskou vládu a armádní složky. Zajistí i internetové připojení v odlehlých oblastech Brazílie. Družici KoreaSat vlastní jihokorejská společnost KTsat a úkolem satelitu bude šíření video- a datových služeb v oblasti Korejského poloostrova, Filipín, jihovýchodní Asie, Indie a Indonésie. Výrobu obou družic zajistila francouzská společnost Thales Alenia Space.

Stávkující zaměstnanci

Stávkující zaměstnanci
Zdroj: https://pbs.twimg.com

Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflight101.com/…/Lanceur-en-ZL_036-1-799×445.jpg
https://assets.cdn.spaceflightnow.com/…1376793542358990_7374682737606732017_n.jpg
https://pbs.twimg.com/media/C7dofINW4AEmn0I.jpg:large

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

18 komentářů ke článku “Stávka odložila start Ariane 5”

  1. Varle napsal:

    Nechal bych je zbičovat, lemry líné!

  2. Spytihněv napsal:

    Hned se mi vybavila situace v NASA před pár lety. Tehdy sice nešlo o stávku, ale o důsledek rozpočtových škrtů. NASA téměř přestala pracovat, protože zkrátka nebyly peníze. Teď si nevybavím, o co šlo, ale jednalo se o meziplanetární misi. Buď start (nebezpečí z prodlení kvůli startovnímu oknu) nebo přílet k cíli (možná MAVEN?), takže opravdu nebyl čas na hrdinství. Samozřejmě se to tehdy podařilo zajistit, ale příznivci kosmonautiky zažívali perné chvíle.

  3. Štěpán napsal:

    Ariane má jednu krásnou vlastnost: Je fotogenická. Ty její fotky startů, i jí samotné jsou okouzlující 🙂

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.