Stávka odložila start Ariane 5

Start rakety může zhatit počasí, technická závada na raketě, nákladu, nebo startovní rampě, nebo do střelecké prostoru může vplout neinformovaná loď. I když se podaří všechny tyto problémy vyřešit, stále není vyhráno – start může odložit třeba stávka dělníků. Přesně k tomu došlo na kosmodromu v Kourou. Včera, tedy v pondělí 20. března mělo dojít k vývozu rakety Ariane 5 na startovní rampu, ale to se nakonec muselo odložit. Tím pádem se posouvá i start, se kterým se nyní nepočítá dříve než ve středu.

Kompletně sestavená raketa měla vyrazit na 2,7 kilometru dlouhou cestu z montážní haly na startovní rampu ELA-3, přičemž se čekalo, že ke startu dojde dnes, tedy v úterý. Část dělníků, kteří spadají pod francouzskou kosmickou agenturu CNES však vstoupila do stávky. Není to přitom poprvé. V roce 2011 v Kourou stávkovali operátoři radarové sledovací stanice. Tentokrát do stávky vstoupili pracovníci, kteří měli zajistit vývoz rakety.

Družice KoreaSat 7 vyfocená 11. března při spouštění aerodynamického krytu. Nahoře můžete vidět hlavní motor družice SGDC, která je umístěná na horní pozici.

Družice KoreaSat 7 vyfocená 11. března při spouštění aerodynamického krytu. Nahoře můžete vidět hlavní motor družice SGDC, která je umístěná na horní pozici.
Zdroj: https://assets.cdn.spaceflightnow.com

Podle aktuálních informací by k vývozu mělo dojít dnes, tedy v úterý a start je plánován na 21:31 ve středu našeho času. Startovní okno je dlouhé a zavírá se až ve čtvrtek v 0:20 našeho času. Jakmile raketa dorazí na rampu, bude připojena k tankovacím potrubím , elektrickým a datovým konektorům, aby bylo možné zahájit přípravu na start. Odklad vývozu by neměl mít vliv na stav rakety ani nákladu. Technika byla při odkladu stabilizována a zůstává v dobrém stavu.

Při tomto startu  se mají na dráhu přechodovou ke geostacionární dostat dva satelity. První z nich nese název SDGC a druhý se jmenuje Koreasat 7. Družice SDGC má poskytnout strategické komunikační kapacity pro brazilskou vládu a armádní složky. Zajistí i internetové připojení v odlehlých oblastech Brazílie. Družici KoreaSat vlastní jihokorejská společnost KTsat a úkolem satelitu bude šíření video- a datových služeb v oblasti Korejského poloostrova, Filipín, jihovýchodní Asie, Indie a Indonésie. Výrobu obou družic zajistila francouzská společnost Thales Alenia Space.

Stávkující zaměstnanci

Stávkující zaměstnanci
Zdroj: https://pbs.twimg.com

Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflight101.com/…/Lanceur-en-ZL_036-1-799×445.jpg
https://assets.cdn.spaceflightnow.com/…1376793542358990_7374682737606732017_n.jpg
https://pbs.twimg.com/media/C7dofINW4AEmn0I.jpg:large

Stávka odložila start Ariane 5, 2.6 out of 5 based on 22 ratings
Pin It
(Visited 2 058 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 2.6/5 (22 votes cast)
(Visited 2 058 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


18 komentářů ke článku “Stávka odložila start Ariane 5”

 1. Štěpán napsal:

  Ariane má jednu krásnou vlastnost: Je fotogenická. Ty její fotky startů, i jí samotné jsou okouzlující 🙂

  • Jirka napsal:

   Nejhezčí jsou rakety z rodiny R-7

   • maro napsal:

    Mně se vždycky úplně nejvíc líbila raketa Saturn 1b, používaná na testovací mise Apolla kolem Země. Zúžený válec Apolla nahoře a věnec křidélek dole vypadaly hodně dobře.

 2. Spytihněv napsal:

  Hned se mi vybavila situace v NASA před pár lety. Tehdy sice nešlo o stávku, ale o důsledek rozpočtových škrtů. NASA téměř přestala pracovat, protože zkrátka nebyly peníze. Teď si nevybavím, o co šlo, ale jednalo se o meziplanetární misi. Buď start (nebezpečí z prodlení kvůli startovnímu oknu) nebo přílet k cíli (možná MAVEN?), takže opravdu nebyl čas na hrdinství. Samozřejmě se to tehdy podařilo zajistit, ale příznivci kosmonautiky zažívali perné chvíle.

 3. Varle napsal:

  Nechal bych je zbičovat, lemry líné!

  • Dušan Majer napsal:

   Proč být tak přísný. Mají na to právo. 🙂
   Sám mám kosmonautiku velmi rád, ale zaměstnancům bych jejich práva neupíral. 😉

   • Zuzi napsal:

    Tak ono to u Francouzů asi moc nepřekvapí, ale je to vcelku vtipná situace.

    • Rudolf Šíma napsal:

     Dovolím si jednu nekorektní hlášku, kterou údajně pronesl generál George S. Patton: “Mám raději dvě německé divize před sebou, než jednu francouzskou za sebou.” 🙂 Nevěřím, že to prohlásil, ale líbí se mi to. 🙂

    • Racek napsal:

     Přístupy francouzů nán připadají podivné, nicméně, pořád dokáží vymýšlet a produkovat báječné věci – viz Ariadne, Airbusy, víno, kuchyně … a přitom si užívat života. To opravdu není málo. No a k tomu Pattonovi, on toho řekl hodně, občas rychleji mluvil než konal. Na druhé straně, Francouzi nesli hlavní tíhu 1. světové války proti německu a zratili příliš padlých, než aby je to nepoznamenalo.

   • Vlastimil Pospíchal napsal:

    Vybrali si den tak, aby to zaměstnavatel pocítil, ale aby nebyla ohrožena mise. To není zrovna nejhorší.

   • 3,14ranha napsal:

    Dobrý den,
    je pravda že zrovna francouzská pracovní morálka a o to větší sebevědomí (čti drzost) některých stávkujících jsou pověstné…

   • Varle napsal:

    Vy jste dobrák od kosti, pod Vámi by se to vůbec nehejbalo.

    Přísnost musí být! 😀

  • maro napsal:

   Právě jen díky takovým lidem máte dnes osmihodinovou pracovní dobu. A i když pracujete jen těch 8 hodin, dokážete z toho uživit rodinu.
   OK. Francouzi už jsou dál. Ti mají sedmihodinovou.

Zanechte komentář